TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Borisov: Kosova pjesë e Samitit të BE-së që mbahet në Sofje

DW - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, vendi i të cilit kryeson presidencën e BE-së, tha në Prishtinë se “nëse Kosova dhe Serbia nuk nënshkruajnë marrëveshje normalizimi, atëherë asnjëra nuk mund të aderojnë në ...

Takim i presidentin të Kosovës me kryeministrit bullgar

Idividi - 16.04.2018

Prishtinë, 16 prill 2018 (MIA) - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur Kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Bojko Borisov, me të cilin ka biseduar për thellimin e ...

Kush do të jetë nga Kosova në Samitin e Sofjes, Thaçi apo Haradinaj

Koha.net - 16.04.2018

Samiti i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor që do të mbahet më 16-17 maj në Sofje, sot i dha dritë të gjelbër edhe Kosovës. Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borisov, sot zyrtarisht e ftoi ...

Borissov: Pa marrëveshje, Kosova e Serbia nuk hyjnë në BE

VOA - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, tha të hënën që nëse Kosova e Serbia nuk nënshkruajnë marrëveshje normalizimi ndërmjet tyre, asnjëra palë nuk do të integrohet në Bashkimin Evropian.

Borissov: Kosova përfaqësohet në Samitin e BE-së në Sofje

Evropaelire - 16.04.2018

Përfaqësimi i Kosovës në Samitin e Bashkimit Evropian në Sofje më 16 dhe 17 maj, ishte një nga temat kryesore të takimeve të kryeministrit të Bullgarisë Boyko Borissov me udhëheqësit më të lartë të ...

Samiti i Sofjes, përveç Haradinajt edhe Thaçi thotë se është i ftuar

Zhurnal - 16.04.2018

Samiti i Sofjes, përveç Haradinajt edhe Thaçi thotë se është i ftuar Prishtinë, 16 prill - Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë konferencës për media me shefin e Qeverisë bullgare, Boyko ...

Thaçi e Haradinaj në “garë” për pjesëmarrje në Samitin e Sofjes, cili do të shkojë?

Lajmi.net - 16.04.2018

Kryeministrit bullgar, Boyko Borissov, gjatë takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi e ka ftuar publikisht të marrë pjesë në Samitin e Sofjes, që mbahet në Sofje më 16-17 maj.

Thaçi i kërkon Rusisë njohjen e pavarësisë

ABC News - 16.04.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u takua në Prishtinë me Kryeministrin bullgar, Boiko Borissov. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp Thaçi i bëri apel Rusisë që të njohë pavarësinë e Kosovës ...

Kryeministri bullgar: Kosova do të përfaqësohet në Sofje ashtu siç e kanë njohur mbi 100 vende të botës

Lajmi.net - 16.04.2018

Kryeministri bullgar, Boyko Borissov ka thënë se një pjesë e madhe e Ballkanit ka regjimin e vizave me të gjitha masat ku përfshihen lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Haradinaj-Borisovit: Presim nga Bullgaria mbështetje në procesin e liberalizimit dhe anëtarësimit në BE

Koha.net - 16.04.2018

Bullgaria ka një rol tejet të rëndësishëm në rajonin tonë dhe Kosova është e përkushtuar për marrëdhënie të ngushta dhe bashkëpunim ekonomik dhe politik me këtë vend evropian.

Thaçi: Rusia duke e njohur Kosovën do ta ndihmojë Serbinë, do e lirojë nga një mik i rrejshëm

Lajmi.net - 16.04.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se samiti i Sofjes është mundësi e jashtëzakonshme dhe është mundësi unike për Kosovën. Sipas presidentit Thaçi, presidenti bullgar Boyko Borissov, ka ...

Borissov-Thaçit: Jeni të detyruar t’i zgjidhni mosmarrëveshjet me serbët

Lajmi.net - 16.04.2018

Kryeministri bullgar, Boyko Borissov gjatë konferencës së përbashkët me presidentin Thaçi ka thënë se mosmarrëveshjet me palën serbe duhet zgjidhur. “Para disa vitesh kam ardhur këtu dhe kanë kaluar ...

Thaçi: BE do të jetë e plotë vetëm me integrimin e Kosovës dhe Ballkanit

Lajmi.net - 16.04.2018

Pas takimit me kryeministrin bullgar, Boyko Borissov, presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se ardhja e tij është një nder i dyfishtë, sepse ai prezanton edhe presidencën bullgare të Bashkimit ...

Thaçi e sheh lidhjen e Kosovës me Evropën përmes autostradës Prishtinë – Nish

Tetova Sot - 16.04.2018

Në një konferencë të përbashkët me presidentin e Kosovës Borissov tha se këto dy shtete duhet njëherë e mirë që të gjitha mosmarrëveshjet që kanë pasur të kaluarën ndërmjet vete t’i zgjedhin ...

Borisov: Duhet të ndryshojë Ballkani praktikat e jo BE-ja

Koha.net - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borisov i cili sot ka arritur në Kosovë, ka nisur takimin me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, e shpejt pritet të takohet edhe me kryeministrin Ramush Haradinaj.

Borisovi fton Thaçin në Samitin e Sofjes

Koha.net - 16.04.2018

Përfaqësimi i Kosovës në Samitin e Bashkimit Evropian në Sofje më 16 dhe 17 maj, ishte një nga temat kryesore të takimeve të kryeministrit të Bullgarisë Boyko Borisov me udhëheqësit më të lartë të ...

Haradinaj takon homologun bullgar

Lajmi.net - 16.04.2018

Pas përfundimit të takimit me presidentin, Hashim Thaçi, kryeministri bullgar, Boyko Borissov është takuar me homologun kosovar, Ramush Haradinaj. Gjatë këtij takimi do të diskutohet për raportet në ...

Haradinaj - homologut bullgar: Na ndihmoni të anëtarësohemi në organizata ndërkombëtare

Gazeta Express - 16.04.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kërkoi nga homologu i tij bullgar Boyko Borissov mbështetjen e Bullgarisë për rrugën evropiane të Kosovës, si dhe për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare ...

Haradinaj pret në takim homologun bullgar Borisov

Koha.net - 16.04.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur në takim homologun e tij, kryeministrin e Bullgarisë, Boyko Borisov. Në fillim të takimit mediat janë lejuar të marrin vetëm pamje.

Thaçi: Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave

Telegrafi - 16.04.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka theksuar se Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet e kërkuar për liberalizimin e vizave. Këto komente ai ka bërë në një konferencë të përbashkët me ...

Borisov porositë Kosovën dhe Serbinë: Zgjidhni mosmarrëveshjet që i keni në mes vete (Video)

Telegrafi - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov ka theksuar se Kosova dhe Serbia duhet ta vazhdojë dialogun. Ai këto komente i bëri pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Mblidhet Parlamenti i Kosovës

ABC News - 16.04.2018

Parlamenti i Kosovës do të mblidhet në një seancë plenare, ku në program janë pesë interpelanca, katër prej të cilave kërkojnë pjesëmarrjen e kryeministrit Ramush Haradinaj.

Borissovi fton Thaçin në Samitin e Sofjes

Koha.net - 16.04.2018

Në fund të takimit në mes presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministrit bullgar Boyko Borissov, ky i fundit i tha presidentit të Kosovës Hashim Thaçi se është i ftuar të marrë pjesë në ...

Seanca e Kuvendit/ LIVE

Lajmi.net - 16.04.2018

Seanca e Kuvendit të Kosovës e paraparë për në orën 10:00 ka filluar tani. Në këtë seancë janë caktuar 25 pika të rendit të ditës, raporton lajmi.net.

Thaçi i drejtohet Rusisë, na njihni, nuk jemi armiq

Gazeta Express - 16.04.2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka kërkuar që Rusia ta njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe të mos e përdorë veton e saj për anëtarësim në OKB. Thaçi këto komente i ka bërë pas takimit me ...

Samiti i Sofjes, përveç Haradinajt edhe Thaçi thotë se është i ftuar

Gazeta Express - 16.04.2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi gjatë konferencës për media me shefin e qeverisë bullgare Boyko Borissov, ka bërë me dije se ai ka marrë ftesë që të shkojë në Samitin BE –Ballkani Perëndimor që ...

Kryeministri bullgar - Thaçit: Sa herë rri me Vuçiqin të përmend

Gazeta Express - 16.04.2018

Boyko Borissov, Kryeministri i Bullgarisë, gjatë konferencës së përbashkët me Presidentin Thaçi ka thënë se mosmarrëveshjet me Beogradin duhet ...

Thaçi takohet me kryeministrin e Bullgarisë

Lajmi.net - 16.04.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim kryeministrin e Bullgarisë, Boyko Borissov. Gjatë këtij takimi pritet të diskutohet edhe për Samitin e Sofjes, raporton lajmi.net.

Kryeministri bullgar arrin në Kosovë, nis takimi me presidentin Thaçi

Koha.net - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov tashmë ka arritur në Kosovë. Tashmë ka nisur takimi me të i presidenti i vendit, Hashim Thaçi. Momentalisht ata janë duke mbajtur konferencë për shtyp.

Thaçi: BE do të jetë i plotë vetëm kur Ballkani Perëndimor të jetë pjesë e tij

Kosova Live - 16.04.2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Boyko Borissov, me të cilin ka biseduar për thellimin e marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve ...

Thaçi dekoron me medalje presidenciale kryeministrin bullgar

Tetova Sot - 16.04.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekoruar me medalje presidenciale, kryeministrin e Bullgarisë, Boyko Borissov, njofton njofton Klan Kosova. Borissov është dekoruar me medalje për kontributin e ...

Kryeministri i Bullgarisë arrin në Kosovë (FOTO)

Tetova Sot - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov ka arritur në Kosovë për të realizuar vizitën e tij zyrtare të paralajmëruar. Gjatë qëndrimit në vendin tonë ai do të takohet me presidentin, Hashim Thaçi, ...

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov sot viziton Kosovën

Telegrafi - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov sot do të jetë për vizitë në Kosovë, ndërsa do të takohet me presidentin e vendit, Hashim Thaçi dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj.

Thaçi pret nesër në takim kryeministrin e Bullgarisë

Lajmi.net - 15.04.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, do të takohet nesër me kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Boyko Borissov. Takimi i paraparë për në orën 10:00, do të zhvillohet në kabinetin e Presidentit, ...

Borissov: Pa marrëveshje, Kosova e Serbia nuk hyjnë në BE

Mapo - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, tha të hënën që nëse Kosova e Serbia nuk nënshkruajnë marrëveshje normalizimi ndërmjet tyre, asnjëra palë nuk do të integrohet në Bashkimin Evropian.

Borissov: Kosova do të përfaqësohet në Samitin e BE-së në Sofje

RTSH - 16.04.2018

Përfaqësimi i Kosovës në samitin e Bashkimit Evropian ne Sofje më 16 dhe 17 maj, ishte një nga temat kryesore të takimeve të kryeministrit të Bullgarisë Boyko Borissov me udhëheqësit më të lartë të ...

Haradinaj-Borissov: Kemi nevojë për miq në procesin e liberalizimit dhe anëtarësimit në BE

Lajmi.net - 16.04.2018

Bullgaria ka një rol tejet të rëndësishëm në rajonin tonë dhe Kosova është e përkushtuar për marrëdhënie të ngushta dhe bashkëpunim ekonomik dhe politik me këtë vend evropian.

Kryeministri bullgar-Thaçit: Sa herë takohem me presidentin serb të përmend ty

BalkanWeb - 16.04.2018

Boyko Borissov, Kryeministri i Bullgarisë gjatë konferencës së përbashkët me Presidentin Hashim Thaçi ka thënë se mosmarrëveshjet me Beogradin duhet zgjidhur.

Integrimi, Borisov në Kosovë: Zgjidhni mosmarrëveshjet me Serbinë

Zhurnal - 16.04.2018

Integrimi, Borisov në Kosovë: Zgjidhni mosmarrëveshjet me Serbinë Prishtinë, 16 prill - Kryeministri i Bullgarisë Boyko Borissov tha sot në Prishtinë se Kosova dhe Serbia duhet t’i zgjidhin ...

Borissov: Duhet të ndryshojë Ballkani praktikat e jo BE-ja (Video)

Tetova Sot - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov i cili sot ka arritur në Kosovë, ka nisur takimin me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, e shpejt pritet të takohet edhe me kryeministrin Ramush Haradinaj.

Borisov porositë Kosovën dhe Serbinë: Zgjidhni mosmarrëveshjet që i keni në mes vete

Tetova Sot - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov ka theksuar se Kosovës dhe Serbia duhet ta vazhdojë dialogun me Serbinë. Ai këto komente i ka bërë pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Kryeministri bullgar nesër në Kosovë

Koha.net - 15.04.2018

​Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, shtet ky që aktualisht kryeson Presidencën e Bashkimit Evropian, nesër vjen në Kosovë. Ardhja e tij është bërë me ftesë të presidentit të vendit, Hashim ...

Kryeministri i Bullgarisë: Pa marrëveshje, Kosova e Serbia nuk hyjnë në BE

BalkanWeb - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, tha të hënën që nëse Kosova e Serbia nuk nënshkruajnë marrëveshje normalizimi ndërmjet tyre, asnjëra palë nuk do të integrohet në Bashkimin Evropian.

Haradinaj kërkon nga Borissov mbështetjen e Bullgarisë për rrugën evropiane të Kosovës

Tetova Sot - 16.04.2018

Bullgaria ka një rol tejet të rëndësishëm në rajonin tonë dhe Kosova është e përkushtuar për marrëdhënie të ngushta dhe bashkëpunim ekonomik dhe politik me këtë vend evropian.

Kryeministri bullgar, Thaçit: Sa herë rri me Vuçiç, të përmend

SOT - 16.04.2018

Boyko Borissov, Kryeministri i Bullgarisë, gjatë konferencës së përbashkët me Presidentin Thaçi ka thënë se mosmarrëveshjet me Beogradin duhet zgjidhur.

Borisov porositë Kosovën dhe Serbinë: Zgjidhni mosmarrëveshjet që i keni në mes vete

Almakos - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov ka theksuar se Kosovës dhe Serbia duhet ta vazhdojë dialogun me Serbinë. Ai këto komente i ka bërë pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Kryeministri bullgar nesër vjen në Kosovë

Telegrafi - 15.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, shtet ky që aktualisht kryeson Presidencën e Bashkimit Evropian, nesër vjen për vizitë në Kosovë. Ardhja e tij është bërë me ftesë të presidentit të vendit, ...

Bullgaria: Pa marrëveshje, Serbia dhe Kosova ta harrojnë BE-në

Java News - 16.04.2018

Kryeministri bullgar Boyko Borissov, deklaroi se nëse Kosova e Serbia nuk do të nënshkruajnë një marrëveshje normalizimi ndërmjet tyre, asnjëra palë nuk do të integrohet në Bashkimin Europian.

Haradinaj: Kosovën dhe Bullgarinë nuk e ndanë asnjë temë

Telegrafi - 16.04.2018

Bullgaria ka një rol tejet të rëndësishëm në rajonin tonë dhe Kosova është e përkushtuar për marrëdhënie të ngushta dhe bashkëpunim ekonomik dhe politik me këtë vend evropian.

Prishtinë, Borisov porosit Kosovën e Serbinë: Zgjidhni mosmarrëveshjet që keni

SOT - 16.04.2018

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov ka theksuar sot gjatë vizitës në Prishtinë se Kosova dhe Serbia duhet ta vazhdojë dialogun. Ai këto komente i bëri pas takimit me presidentin e Kosovës, ...