TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gjendet pa shenja jete një nxënës në shkollën “Zenel Hajdini” në Preshevë

Lajmi.net - 11.10.2018

Një nxënës i moshës 6-vjeçare është gjetur pa shenja jete në shkollën fillore “Zenel Hajdini”, në Preshevë. Një nxënës i klasës së parë në shkollën fillore “Zenel Hajdini”, në Preshevë është gjetur ...

Shkolla "Pandeli Sotiri" në Plemetin pajisjet me kamera sigurie

Botasot - 11.10.2018

Nxënësit e paraleles së ndarë të shkollës se mesme të ulët në Pelmetin "Pandeli Sotiri" nga sot e tutje do të ndihen më të sigurt, pasi është inauguruar projekti i vendosjes së kamerave të sigurisë.

Fuqizimi i të rinjve me kreativitet në 3 komuna të rajonit të Pejës

Koha.net - 11.10.2018

Pejë, 11 tetor –Organizata Kosovo Advocacy Development Center (KADC) ka nisur të zbatojë një projekt-pilot në Pejë, Istog dhe Klinë për fuqizimin e komunitetit përmes angazhimit, kreativitetit dhe ...

Gjendet i vdekur një gjashtë vjeçar në shkollën “Zenel Hajdini” në Preshevë

Zeri - 11.10.2018

Një nxënës i klasës së parë është gjetur i vdekur në shkollën “Zenel Hajdini” në Preshevë. 6 vjeçari, F.J ka vdekur në rrethana misterioze në ndërtesën e shkollës gjatë orarit mësimor, shkruan ...

4 gjëra që shkolla mund t’i huazojë nga ushtria

Mapo - 11.10.2018

Nga Jarlath O’Brien , TES Nuk bëhet fjalë për përgjigjen e menjëhershme ndaj urdhrave ose mbajtja në rregull me fanatizëm e uniformës. Këto janë tipare te ushtrisë, të cilat shërbejnë për përgatitje ...

Nxënësja përdor celularin në orën e mësimit, e pëson keq nga profesori (VIDEO)

Lajm - 11.10.2018

Një ngjarje jo e zakonshme ka ndodhur në Kinë, ku një nxënëse deri sa po përdorte celularin e tij në orën e mësimit është urdhëruar ta shkatërrojë atë me ‘çekiç’.

Fillimi i vitit të ri shkollor, ministrja Nikolla raporton në Komisionin e Medias:Mbyllen 350 klasa kolektive, opozita ...

SOT - 11.10.2018

Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik u mblodh dje nën drejtimin e zv/ kryetares së komisionit, Milva Ekonomi dhe zhvilloi një seancë dëgjimore me ministren e Arsimit, Sportit dhe ...

Mbyllen disa shkolla në Kamenicë

Zeri - 10.10.2018

Për shkak të numrit të vogël të nxënësve, komuna e Kamenicës do t’i mbyllë disa shkolla. Shkolla fillore e fshatit Meshinë nuk hapi dyert këtë vit për nxënësit.

Gjendet i vdekur një gjashtë vjeçar në shkollën “Zenel Hajdini” në Preshevë

Botasot - 11.10.2018

Një nxënës i klasës së parë është gjetur i vdekur në shkollën “Zenel Hajdini” në Preshevë. 6 vjeçari, F.J ka vdekur në rrethana misterioze në ndërtesën e shkollës gjatë orarit mësimor.

Pse diskriminohen nxënësit e shkollave private?

Flaka - 10.10.2018

Ligji për Arsimin e mesëm parasheh shkollim të mesëm obligues për të gjithë nxënësit, ndërsa transporti publik është falas vetëm për shkollat publike.

Së shpejti shujta ditore për nxënësit e Gjilanit

Koha.net - 10.10.2018

Komuna e Gjilanit së shpejti do të fillojë me pilot-projektin e shujtave për nxënësit, ku fillimisht do të aplikohet në shkollën “Selami Hallaqi”, “Musa Zajmi” dhe “Abaz Ajeti”, ndërkaq hapi tjetër ...

Mbyllen disa shkolla në Kamenicë

Lajmi.net - 10.10.2018

Për shkak të numrit të vogël të nxënësve, komuna e Kamenicës do t’i mbyllë disa shkolla. Shkolla fillore e fshatit Meshinë nuk hapi dyert këtë vit për nxënësit.

Fiks Fare/ Fëmijë analfabetë në klasa kolektive në Vlorë

Top Channel - 09.10.2018

“Fiks fare” denoncoi mbrëmjen e së martës analfabetizmin në shkollat shqiptare. Disa fëmijë në klasë të pestë, në shkollën 9-vjeçare në fshatin Karbunarë të Vlorës, nuk dinin të lexonin, shkruanin ...

Nxënësit e paraleles së fshatit Godanc i kthehen bankave shkollore

Botasot - 09.10.2018

Drejtoria Komunale e Arsimit, ka mirëpritur vazhdimin e procesit mësimor edhe nga nxënësit e paraleles së fuzionuar të shkollës së fshatit Godanc, të cilët sot kanë ndjekur mësimin në shkollën amë në ...

Pollogu humbësi më i madh, mbi 5 mijë gjimnazistë më pak

Tetova Sot - 09.10.2018

Kurba e regjistrimit të nxënësve në shkollat e mesme ka pësuar një rënie drastike, sidomos në dy vitet e fundit shkollore. Rajoni i Pollogut, i cili për nga numri i përgjithshëm radhitet i dyti në ...

Gjendjet pa shenja jete një nxënës në Preshevë

Ina - 11.10.2018

Një nxënës i klasës së parë është gjetur pa shenja jete në shkollën “Zenel Hajdini” në Preshevë. 6-vjeçari, F.J., ka vdekur në rrethana misterioze në ndërtesën e shkollës gjatë orarit mësimor, ...

Së shpejti shujta ditore për nxënësit e Gjilanit

Lajmi.net - 10.10.2018

Komuna e Gjilanit së shpejti do të filloj me pilot-projektin e shujtave për nxënësit, ku fillimisht do të aplikohet në shkollën “Selami Hallaqi”, “Musa Zajmi” dhe “Abaz Ajeti”, ndërkaq hapi tjetër ...

Fëmijë analfabetë në klasa kolektive në Vlorë

Gazeta Tema - 09.10.2018

“Fiks fare” denoncoi mbrëmjen e së martës analfabetizmin në shkollat shqiptare. Disa fëmijë në klasë të pestë, në shkollën 9-vjeçare në fshatin Karbunarë të Vlorës, nuk dinin të lexonin, shkruanin ...

Gjendjet pa shenja jete një nxënës në Preshevë

Lajm - 11.10.2018

Një nxënës i klasës së parë është gjetur pa shenja jete në shkollën “Zenel Hajdini” në Preshevë. 6-vjeçari, F.J., ka vdekur në rrethana misterioze në ndërtesën e shkollës gjatë orarit mësimor, ...

Së shpejti shujta ditore për nxënësit e Gjilanit

Botasot - 10.10.2018

Komuna e Gjilanit së shpejti do të fillojë me pilot-projektin e shujtave për nxënësit, ku fillimisht do të aplikohet në shkollën “Selami Hallaqi”, “Musa Zajmi” dhe “Abaz Ajeti”, ndërkaq hapi tjetër ...

Fëmijë analfabetë në klasa kolektive në Vlorë

Mapo - 09.10.2018

“Fiks fare” denoncoi mbrëmjen e së martës analfabetizmin në shkollat shqiptare. Disa fëmijë në klasë të pestë, në shkollën 9-vjeçare në fshatin Karbunarë të Vlorës, nuk dinin të lexonin, shkruanin ...