TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gucati i OVL-së mendon se Specialja shfuqizohet të mërkurën, por e vërteta është ndryshe

Lajmi.net - 13.01.2018

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, e cila mbahet të mërkurën pritet të përcillet me tensione pasi kryesia do të vendos nëse do ta procedoj për seancë, shfuqizimin e ligjit për Gjykatën ...

“Pasojat Speciale” të shfuqizimit të ligjit për Specialen

Koha.net - 13.01.2018

“Pasojat Speciale” janë kryetemë e së dielës në “Koha Ditore”. Në shkrimin kryesor trajtohen mësymja dhe tërheqja nga iniciativa për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale, vetëm pas ...

Gucati: Specialja shfuqizohet të mërkurën

Gazeta Express - 13.01.2018

​ Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, e cila mbahet të mërkurën pritet të përcillet me tensione pasi kryesia do të vendos nëse do ta procedoj për seancë, shfuqizimin e ligjit për Gjykatën ...

New York Times: Sytë e gjithë botës në Kosovë dhe rrëzimin e Gjykatës Speciale

Lajmi.net - 13.01.2018

Gjatë ditës së sotme gazeta prestigjoze “The New York Times” ka shkruar mbi shfuqizimin e mundshëm të Gjykatës Speciale për krime lufte në Kosovë të kryera nga Shqiptarët.

Dështon iniciativa e deputetëve për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, tërhiqen shumica e nënshkrimeve

Lajmi.net - 13.01.2018

Të mërkurën e 17 janarit, Kryesia e Kuvendit do të mblidhet për të diskutuar për seancën e parë të sesionit pranveror të Kuvendit të Kosovës. Në mesin e shumë pikave të rendit të ditës në këtë ...

Përplasjet për Gjykatën Speciale

Albeu.com - 13.01.2018

Përplasjet verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata ...

NYT: Sytë e botës mbi Kosovën midis tentimit për të shfuqizuar Specialen

Koha.net - 13.01.2018

Përpjekjet e Kosovës për të suspenduar një gjykatë të krimeve të luftës të themeluar për të ndjekur krimet e kryera nga shqiptarët gjatë betejës së tyre për pavarësi po i kërcënojnë marrëdhëniet me ...

PDK s’e përfill qëndrimin e Veselit për Specialen

Gazeta Express - 13.01.2018

Më 22 dhjetor, dy tentime që kërkesa e 43 deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata Speciale për krime të luftës në ...

Veseli: Kosova do t’u qëndrojë pas obligimeve për Gjykatën Speciale

Evropaelire - 13.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar të shtunën një takim me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie.

Veseli ia konfirmon ambasadorit se është pro Speciales

Albeu.com - 13.01.2018

Njëri nga ideatorët për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, kryeparlamentari Kadri Veseli , siç duket, ka ndryshuar njëmend qëndrim për shfuqizimin e Speciales .

Kryeparlamentari Veseli takon Ambasadorin Delawie, rikonfirmon qëndrimin për Gjykatën Speciale

Lajmi.net - 13.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot një takim me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Greg Delawie.

Si do t’i përgjigjen LDK-ja e VV-ja rikthimit për zhbërjen e Speciales

Koha.net - 13.01.2018

Drama e 22 dhjetorit të vitit të kaluar pritet të vazhdojë edhe javën që vjen. Partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, vazhdojnë të mos e përkrahin iniciativën për ...

Veseli – Delawies: Kosova do t’i qëndrojë pas obligimeve për Specialen

Koha.net - 13.01.2018

“Kosova do t’i qëndrojë obligimeve të veta ndërkombëtare deri në fund, përfshirë Dhomat e Specializuara”. Kështu i ka thënë kryetari i Kuvendit dhe i PDK-së, Kadri Veseli, ambasadorit të SHBA-ve në ...

Vazhdon “loja” e Kuvendit me zhbërjen e Speciales

Koha.net - 13.01.2018

Në ankth vazhdojnë të mbahen qytetarët e Kosovës, në mes të kërkesës për zhbërjen e Gjykatës Speciale dhe thirrjeve të vazhdueshme ndërkombëtare për të mos e bërë një gjë të tillë.

ANALIZA: Përplasjet për Gjykatën Speciale në Kosovë dhe rrugëdalja

Gazeta Tema - 13.01.2018

Përplasjet verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata ...

“New York Times”: Sytë e botës mbi Kosovën, ndërsa pritet të arrestohen figura kyçe politike

Gazeta Tema - 13.01.2018

E përditshmja amerikane “New York Times” shkruan se përpjekjet e politikanëve kosovarë për të pezulluar gjykatën e krimeve të luftës, e cila është themeluar për të ndjekur krimet e kryera nga ...

Veseli: Kosova do t’u qëndrojë pas obligimeve për Gjykatën Speciale

Alsat - 13.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar të shtunën një takim me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie.

Javën e ardhshme rikthehet shfuqizimi i Speciales

Albeu.com - 13.01.2018

Kryesia e Kuvendit pritet të vendosë në pjesën e parë të javës së ardhshme rreth iniciativës së deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, ...

Veseli takon ambasadorin Delawie, zotohet se nuk do ta zhbëjnë Specialen

Telegrafi - 13.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot një takim me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Greg Delawie.

Javën e ardhshme “ringjallet” iniciativa për rrëzimin e Speciales

Gazeta Express - 13.01.2018

Kryesia e Kuvendit pritet të vendosë në pjesën e parë të javës së ardhshme rreth iniciativës së deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, ...

Analistët: Zgjedhjet janë të pashmangshme

Lajmi.net - 12.01.2018

Kundërshtitë brenda koalicionit qeverisës për demarkacionin me Malin e Zi dhe së fundi edhe për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, e bëjnë të paqëndrueshme vazhdimësinë e qeverisë.

Kuqi: Iku koha ime kur kisha role drejtuese në PDK

Albeu.com - 12.01.2018

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuqi është treguar indiferent ndaj dallimeve në qëndrime të Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, karshi Gjykatës ...

Nismëtarët për shfuqizimin e Gjykatës Speciale s’janë zmbrapsur, të mërkurën epilogu /DOKUMENT

Lajmi.net - 12.01.2018

Iniciativa për shfuqizimin e Gjykatës Speciale nuk është shuar. Si e tillë do të paraqitet në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit që mbahet të mërkurën. Megjithë paralajmërimet dhe vërejtjet si nga ...

Gjermanët: Përsëri do të tentohet për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Albeu.com - 12.01.2018

Deputetët e Kuvendit të Kosovës , mund të tentojnë për herë të dytë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Kështu ka shkruar gjiganti mediatik amerikano-gjerman politico.eu, në një artikull të cilin ia ka ...

Bashkimi Evropian kërcënon seriozisht liderët e papërgjegjshëm

Albeu.com - 12.01.2018

Përmes një komunikate për media nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sërish paralajmërohet kundërshtimi ndaj shfuqizimit të Gjykatës Speciale. Në komunikatën për shtyp ata, megjithatë i kanë dhënë ...

Haradinaj flet për Gjykatën Speciale dhe rritjen e pagave për të gjithë që paguhen nga shteti

Lajmi.net - 12.01.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj duke folur për shfuqizim e Gjykatës Speciale ka thënë se iniciativa e deputetëve respektohet prej Qeverisë. Megjithatë, ai ka mohuar se Qeveria e Kosovës do të nisë ...

Lajm në mediat ndërkombëtare vërejtja e BE-së kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

Lajmi.net - 12.01.2018

Mediat ndërkombëtare gjatë ditës së sotme janë marrë me temën e tentativës së udhëheqësisë kosovare për të shfuqizuar Gjykatën Speciale. Në fokus ishte vërejtja e Bashkimit Evropian për Kosovën, se ...

BE kërkon tërheqjen e iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Evropaelire - 12.01.2018

Bashkimi Evropian është shprehur i shqetësuar me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. BE shpreh shqetësim për faktin se kjo iniciativë vazhdon të ...

Ministrja e qeverisë Haradinaj është pro Speciales

Albeu.com - 12.01.2018

Ministrja e Integrimit Evropian Dhurata Hoxha , është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli , të ...

BE-ja me thirrje të qartë për 43 deputetët nënshkrues për zhbërjen e Speciales

Koha.net - 12.01.2018

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga 43 deputetët nënshkrues që të tërhiqet iniciativa për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Në reagimin që zyra në Prishtinë ua ka përcjellë deputetëve thuhet se iniciativa, ...

SHBA apel Kosovës: Braktisni idenë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

BalkanWeb - 12.01.2018

KOSOVE -Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, shkruan Zëri.Info.

“Qeveria e Kosovës s’do të sponsorizojë ligj për shfuqizimin e Speciales”

Koha.net - 12.01.2018

Një ditë më herët, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pasaportën shqiptare, por thotë se atë nuk do ta shfrytëzojë, sepse e ka pasaportën diplomatike të Kosovës.

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

Telegrafi - 12.01.2018

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale.

Selmanaj: AAK ka qenë dhe është kundër formatit të Gjykatës Speciale (Video)

Telegrafi - 12.01.2018

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Rasim Selmanaj, ka theksuar se qëndrimi i kësaj partie mbetet i njëjtë rreth Gjykatës Speciale. Ai në një intervistë për Telegrafin, me gazetarin ...

BE i shqetësuar për nismën e shfuqizimit të Ligjit për Gjykatën Speciale në Kosovë

RTSH - 12.01.2018

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me nismën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale.

Tre liderët të mërkurën kontrabandojnë shfuqizimin e Speciales në Kryesi të Kuvendit (Dokument)

Gazeta Express - 12.01.2018

Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj, po tentojnë ta përsërisin natën e 22 dhjetorit, që ta kontrabandojnë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. As thirrjet e Washingtonit, sikurse edhe sot të ...

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

Alb Portali - 12.01.2018

Loading... Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur, raporton Gazeta Blic.

BE paralajmëron sërish Kosovën rreth Gjykatës së Posaçme

Alb Portali - 12.01.2018

Loading... Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë si dhe misionet diplomatike të vendeve të BE-së, paralajmëruan sërish të premten për pasojat që mund të ketë shfuqizimi i Gjykatës së Posaçme për ...

SHBA: Braktisni idenë për shfuqizimin e Speciales!

Gazeta Express - 12.01.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës ...

BE: Çdo përpjekje për të shfuqizuar mandatin e dhomave të specializuara, rrezikon punën e BE-së dhe Kosovës

Kosova Live - 12.01.2018

Më 22 dhjetor 2017, 43 deputetë të Kuvendit morën iniciativën për shfuqizimin e ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyren e Prokurorit të Specializuar.

Përplasjet për Gjykatën Speciale në Kosovë dhe rrugëdalja

Java News - 13.01.2018

Përplasjet verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata ...

Gjykata Speciale, NYT: Bota me sytë nga Kosova, figura kyçe politike rrezikojnë me arrest!

Java News - 13.01.2018

Përpjekjet e Kosovës për të suspenduar një gjykatë të krimeve të luftës të themeluar për të ndjekur krimet e kryera nga shqiptarët gjatë betejës së tyre për pavarësi po i kërcënojnë marrëdhëniet me ...

Veseli: Kosova do respektojë obligimet për Gjykatën Speciale

SOT - 13.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot një takim me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ku ka biseduar për zhvillimet e fundit në vend dhe ...

Javën e ardhshme “ringjallet” iniciativa për rrëzimin e Speciales

Koha.net - 13.01.2018

Kryesia e Kuvendit pritet të vendosë në pjesën e parë të javës së ardhshme rreth iniciativës së deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, ...

Veseli takon ambasadorin Delawie, zotohet se nuk do ta zhbëjnë Specialen

Almakos - 13.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot një takim me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Greg Delawie.

Kuçi as me Thaçin as me Veselin për Gjykatën Speciale

Lajmi.net - 12.01.2018

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuqi është treguar indiferent ndaj dallimeve në qëndrime të Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, karshi Gjykatës ...

BE: Shfuqizimi i Speciales do të kishte ndikim negativ në marrëdhëniet e Kosovës me BE-në

Lajmi.net - 12.01.2018

Bashkimi Evropian ka bërë thirrje që nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale të tërhiqet. Me anë të një komunikate për media BE ka ripërsëritur shqetësimet për nismën e shfuqizimit të Speciales, ...

BE kërkon tërheqjen e iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale në Kosovë

Portalb - 12.01.2018

Bashkimi Evropian është shprehur i shqetësuar me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. BE shpreh shqetësim për faktin se kjo iniciativë vazhdon të ...

Ministrja Hoxha kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

Almakos - 12.01.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli, të ...

SHBA sërish apel Kosovës: Braktisni idenë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Gazeta Tema - 12.01.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, shkruan Zëri.Info.