TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Djali i Ukshin Hotit: Ndoshta babi është gjallë, më mban gjallë kjo shpresë

Gazeta Express - 16.05.2019

Në 20 vjetorin e zhdukjes së veprimtarit të shquar Ukshin Hotit, ka folur djali i tij tashmë deputet i Kuvendit të Kosovës, Andin Hoti. Në një bisedë tejet emocionuse Andini tha se ka shpresa që ...

Rrëfen djali i Ukshin Hotit: Hera e fundit kur u takova me babin ishte më e keqja

Gazeta Express - 16.05.2019

Djali i veprimtarit Ukshin Hoti, Andini që tash është deputet nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, në emisionin Frontal të Televizionit 7, ka folur me rastin e 20-vjetorit prej kur babai i ...

Ndërtesa kryesore e Ministrisë së Jashtme merr emrin Ukshin Hoti

Botasot - 16.05.2019

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka vendosur të emërtojë ndërtesën e Ministrisë së Punëve të Jashtme në emër të veprimtarit të shquar të çështje kombëtare Ukshin Hoti.

Në T7 flet Andin Hoti, djali i Ukshin Hotit

Gazeta Express - 16.05.2019

Në studion e Frontal është i ftuar Andin Hoti, djali i veprimtarit Ukshin Hoti, që u zhduk gjatë luftës në Kosovë e për të cilin nuk dihet tash e 20 vite.

Në një qeli me Ukshin Hotin, Raif Qela tregon se çka thoshte para zhdukjes veprimtari i shquar

Gazeta Express - 16.05.2019

Raif Qela, ish i burgosur, i cili ka ndarë edhe dhomën me Ukshin Hotin ka ndarë me ndjekësit e ti, kohën kur edhe e kanë marë gardianët Ukshin Hotin, para 20 viteve më parë.

Hoti: Të pagjeturit janë provë e gjenocidit serb në Kosovë

Telegrafi - 16.05.2019

Në 20-vjetorin e zhdukjes së veprimtarit Ukshin Hoti, në Prizren sot është mbajtur akademi përkujtimore nën përkujdesjen e kryeministrit të Kosovës, nga ku është bërë thirrje edhe një herë që të ...

Veseli: Shteti serb do të përgjigjet për zhdukjen e Ukshin Hotit dhe gjenocidin e kryer në Kosovë

Telegrafi - 16.05.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë sot në Prizren në 20 vjetorin e zhdukjes së veprimtarit të shquar Ukshin Hoti, se ai ishte ideolog dhe vizionar i madh për të ardhmen e shtetit ...

Duke e kujtuar Ukshin Hotin, rrisim besnikërinë ndaj atdheut

Kosova Live - 16.05.2019

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka marr pjesë në Akademinë Politike dhe Shkencore me rastin e 20- vjetorit të zhdukjes së veprimtarit Ukshin Hoti, organizuar nën patronatin e ...

Abazi kujton Ukshin Hotin: Askush se parashikoi që në krye të vendit do të vijnë ata që do vrasin idetë e ...

Botasot - 16.05.2019

Njohësi i çështjeve politike Haki Abazi, ka kujtuar Ukshin Hotin, në 20 vjetorin e zhdukjes së tij. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ai ka thënë se zhdukja e tij mban freskët ...

Andin Hoti kërkon që të kushtëzohet dialogu me Serbinë me zbardhjen e fatit të të pagjeturve

Koha.net - 16.05.2019

Në 20 vjetorin e zhdukjes së veprimtarit Ukshin Hoti, nën patronatin e kryeministrit të Kosovës është mbajtur akademi përkujtimore. I biri i Ukshin Hotit, Andini, njëherësh deputet nga radhët e ...

Fotografi e papublikuar e Ukshin Hotit me dy prindërit

Botasot - 16.05.2019

Sot është shënuar 20 vjetori i zhdukjes së veprimtarit të njohur, Ukshin Hoti. Në këtë ditë, janë shënuar aktivitete të shumta dhe është diskutuar në seancën plenare të Kuvendit, në kujtim të Hotit.

Kushdo që i mohon masakrat në Kosovë do të përgjigjet para drejtësisë

Gazeta Express - 16.05.2019

Në Akademinë Politike dhe Shkencore kushtuar veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin Hoti, pjesëmarrës për një fjalë rasti ishte edhe kryeministri Ramush Haradinaj.

Haradinaj: Sot duhet të kërkojmë përgjigje në pyetjen se ku është Ukshin Hoti, jo vetëm si parullë politike

Tetova Sot - 16.05.2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka vlerësuar lartë veprën e veprimtarit, Ukshin Hoti në akademinë Politike dhe Shkencore kushtuar tij. Haradinaj tha se Hoti ishte i rrallë në mendimin ...

Limaj: Nuk do të ndalemi së kërkuari zbardhjen e fatit të Ukshin Hotit

Botasot - 16.05.2019

Kryetari i Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kujtuar 20 vjetorin e zhdukjes së veprimtarit të shquar të çështjes sonë kombëtare Ukshin Hotit. Limaj përmes Facebook shkruan se Ukshin Hoti ishte ...

Veseli nuk lejon të mbahet një minutë heshtje për Ukshin Hotin

Medial - 16.05.2019

Seanca e Kuvendit të Kosovës e cila ka filluar para pak minutash për gjenocidin e Serbisë në Kosovë gjatë viteve 1988-99 e që po mbahet në prezencë të disa familjarëve të të viktimave të luftës ka ...

Kurti: Sa më shumë që kalojnë vitet aq më shumë na mungon Ukshin Hoti

Telegrafi - 16.05.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka kujtuar veprimtarin e çështjes kombëtare, Ukshin Hoti, në 20-vjetorin e zhdukjes së tij. Kurti nëpërmjet një shkrimi të bërë në Facebook, ka shkruar ...

Aliu kujton periudhën në burg me Ukshin Hotin: Ai s’u përkul kurrë para torturave

Koha.net - 16.05.2019

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Libur Aliu, në 20 vjetorin e zhdukjes së veprimtarit Ukshin Hotit, ka thënë se ai asnjëherë nuk është përkulur para torturave dhe kjo ndikoi te të burgosurit tjerë ...

Liburn Aliu tregon për momentet e fundit me Ukshin Hotin në Burgun e Dubravës

Gazeta Express - 16.05.2019

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, në ditën kur po kujtohet veprimtari Ukshin Hoti bashkë me të pagjeturit e tjerë, ka folur për momentet e fundit me të në burg.

20 vite nga lirimi i Ukshin Hotit nga Burgu i Dubravës kur humbi çdo gjurmë e tij

Botasot - 16.05.2019

Edhe ky 16 maj 2019 pas 20 viteve të kaluara na i shton emocionet përplot me mallëngjim e shqetësim shpirtëror neve shokëve, miqve që e njihmin për së afërmi Ukshin Hotin, por më së shumti ky ...

Ai jeton në mua, ai jeton brenda gjithë shqiptarëve!

Tetova Sot - 16.05.2019

Një shkrim me rastin e 20 vjetorit të humbjes së filozofit Ukshin Hoti. Sot më shumë se kurrë shqiptarët kanë nevojë për filozofinë politike të Ukshin Hotit.

Propozohet një minutë heshtje për Ukshin Hotin, ja pse nuk e aprovoi Kadri Veseli

Gazeta Express - 16.05.2019

Seanca e Kuvendit të Kosovës ka nisur pas orës 10:00, në fillim të saj deputeti i Nismës, Milaim Zeka, propozoi që të mbahet një minut heshtje për veprimtarin Ukshin Hoti.

Drejtpërdrejt nga akademia për Ukshin Hotin

Botasot - 16.05.2019

Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe dhe merr pjesë në akademinë politike dhe shkencore me rastin e 20-vjetorit të zhdukjes së veprimtarit Ukshin ...

Çfarë do të ndodhë sot në Kosovë

Botasot - 04.08.2019

Në ditën botërore të binjakëve bëhet parakalimi i prindërve me fëmijët e tyre binjak, trinjak apo me shumë. (Sheshi “Zahir Pajazitit, Prishtinë, ora 11:00) Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj viziton ...

20 vjet nga zhdukja, sot kujtohet Ukshin Hoti

Botasot - 16.05.2019

Më 16 maj 1999, kur në Kosovë po zhvillohej lufta, Ukshin Hoti arrin te fundi i dënimit të tij politik në burgun e Dubravës, pasi u arrestua nga forcat serbe, por dhe pse doli nga burgu, ai asnjëherë ...

Hoti: Përgjegjësi e madhe të jesh djali i Ukshin Hotit (Video)

Telegrafi - 15.05.2019

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Andin Hoti gjatë një interviste për Telegrafin ka thënë se është përgjegjësi e madhe të jetë djali i Ukshin Hotit. Ai ka theksuar se gjithmonë ka marrë përkrahje nga ...

Djali i Ukshin Hotit rrëfen herën e fundit kur u takua me babain e tij

Zeri - 16.05.2019

Djali i veprimtarit Ukshin Hoti, Andini që tash është deputet nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, ka folur me rastin e 20-vjetorit prej kur babai i tij është zhdukur nga forcat serbe prej ...

Ndërtesa e Ministrisë së Jashtme merr emrin Ukshin Hoti

Telegrafi - 16.05.2019

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka vendosur të emërtojë ndërtesën e Ministrisë së Punëve të Jashtme në emër të veprimtarit të shquar të çështje kombëtare, Ukshin Hoti.

Djali i Ukshin Hotit: Kosova nuk është siç ka deshtë babai, ende mbajmë shpresë për të (Video)

Telegrafi - 15.05.2019

Në 20-vjetorin e zhdukjes së veprimtarit të çështjes kombëtare dhe intelektualit Ukshin Hoti- djali i tij, Andin Hoti ka kërkuar që sa më shpejtë të zgjidhet çështja e të pagjeturve, ai ka ...

Veseli: Shteti serb do të përgjigjet për zhdukjen e Ukshin Hotit dhe gjenocidin

SOT - 16.05.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë sot në Prizren në 20 vjetorin e zhdukjes së veprimtarit të shquar Ukshin Hoti, se ai ishte ideolog dhe vizionar i madh për të ardhmen e shtetit ...

Djali i Ukshin Hotit kërkon që mos të ketë dialog me Serbinë pa u zbardhur fati i të pagjeturve

Alsat - 16.05.2019

Në 20 vjetorin e zhdukjes së veprimtarit Ukshin Hoti, nën patronatin e kryeministrit të Kosovës është mbajtur akademi përkujtimore. I biri i Ukshin Hotit, Andini ka ftuar institucionet e vendit që të ...

Dalin fotografitë e papublikuar të Ukshin Hotit

Zeri - 16.05.2019

Të enjten është shënuar 20 vjetori i zhdukjes së veprimtarit të njohur, Ukshin Hoti. Në këtë ditë, janë shënuar aktivitete të shumta dhe është diskutuar në seancën plenare të Kuvendit, në kujtim të ...

Haradinaj: Kushdo që i mohon masakrat në Kosovë do të përgjigjet para drejtësisë

Zeri - 16.05.2019

Në Akademinë Politike dhe Shkencore kushtuar veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin Hoti, pjesëmarrës për një fjalë rasti ishte edhe kryeministri Ramush Haradinaj.

Limaj: S’do të ndalemi së kërkuari zbardhjen e fatit të Ukshin Hotit

Telegrafi - 16.05.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka kujtuar 20-vjetorin e rrëmbimit të veprimtarit të çështjes kombëtare Ukshin Hoti. Limaj vlerëson se Ukshin Hoti ishte dhe mbetet ndër vizionarët e ...

Kurti: Ukshin Hoti nuk i mori asgjë Kosovës, i dha krejt çka pati

Gazeta Express - 16.05.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka kujtuar veprimtarin e çështjes kombëtare, Ukshin Hoti, në 20-vjetorin e zhdukjes së tij. Kurti nëpërmjet një shkrimi të bërë në Facebook, ka shkruar ...

Liburn Aliu tregon për momentet e fundit me Ukshin Hotin në Burgun e Dubravës

Botasot - 16.05.2019

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, në ditën kur po kujtohet veprimtari Ukshin Hoti bashkë me të pagjeturit e tjerë, ka folur për momentet e fundit me të në burg.

Propozohet një minut heshtje për Ukshin Hotin, ja pse nuk e lejoi Kadri Veseli

Botasot - 16.05.2019

Seanca e Kuvendit të Kosovës ka nisur pas orës 10:00, në fillim të saj deputeti i Nismës, Milaim Zeka, propozoi që të mbahet një minut heshtje për veprimtarin Ukshin Hoti.

Përkujtohen dëshmorët Shaban dhe Sami Ukshini

Botasot - 14.05.2019

Në Zhegër sot është shënuar 18-vjetori i rënies së dëshmorëve Shaban dhe Sami Ukshini, të cilët dhanë jetën e tyre si ushtarë të UÇPMB-së, në luftën kundër forcave serbe në Kosovën Lindore.

Presidenti e kujton Ukshin Hotin, s’premton asnjë angazhim për gjetjen e tij

Gazeta Express - 16.05.2019

Më 16 maj 1999, kur në Kosovë po zhvillohej lufta, Ukshin Hoti arrin te fundi i dënimit të tij politik në burgun e Dubravës, pasi u arrestua nga forcat serbe, por dhe pse doli nga burgu, ai asnjëherë ...

Ndërtesa e Min. së Jashtme të Kosovës emërtohet “Ukshin Hoti”

BalkanWeb - 16.05.2019

Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli përmes një reagimi në “Facebook” ka shkruar se ndërtesa e Ministrisë së Jashtme të Kosovës do të quhet “Ukshin Hoti”, në nder të njeriut që sakrifikoi ...

Djali i Ukshin Hotit: Kosova nuk është siç ka deshtë babai, ende mbajmë shpresë për të (Video)

Tetova Sot - 15.05.2019

Në 20-vjetorin e zhdukjes së veprimtarit të çështjes kombëtare dhe intelektualit Ukshin Hoti- djali i tij, Andin Hoti ka kërkuar që sa më shpejtë të zgjidhet çështja e të pagjeturve, ai ka ...

Djali i Ukshin Hotit kërkon që mos të ketë dialog me Serbinë pa u zbardhur fati i të pagjeturve

Botasot - 16.05.2019

Në 20 vjetorin e zhdukjes së veprimtarit Ukshin Hoti, nën patronatin e kryeministrit të Kosovës është mbajtur akademi përkujtimore. I biri i Ukshin Hotit, Andini ka ftuar institucionet e vendit që të ...

Limaj: S’do të ndalemi së kërkuari zbardhjen e fatit të Ukshin Hotit

Zeri - 16.05.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka kujtuar 20-vjetorin e rrëmbimit të veprimtarit të çështjes kombëtare Ukshin Hoti. Limaj vlerëson se Ukshin Hoti ishte dhe mbetet ndër vizionarët e ...

Kurti: Ukshin Hoti është, qeveria mungon

Botasot - 16.05.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, me rastin e 20-vjetorit të zhdukjes së veprimtarit Ukshin Hoti, ka thënë se na mungon ai si politikan intelektual e veprimtar patriot, na mungon si ...

Shënohet 18 vjetori i rënies së dëshmorëve të UÇPMB-së Shaban dhe Sami Ukshinit

Ina - 16.05.2019

Në Zhegër sot është shënuar 14 maji dita e rënies së dëshmorëve Shaban dhe Sami Ukshini, të cilët dhanë jetën e tyre si ushtarë të UÇPMB-së, në luftën kundër forcave serbe në Kosovën Lindore.

Thaçi kujton Ukshin Hotin

Botasot - 16.05.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka kujtuar veprimtarin Ukshin Hoti në 20-vjetorin e zhdukjes së tij duke thënë se shquhej për guxim intelektual, temperament autentik dhe i gatshëm për të reaguar ...

20 vjet nga zhdukja, kujtohet Ukshin Hoti

Telegrafi - 16.05.2019

Më 16 maj 1999, kur në Kosovë po zhvillohej lufta, Ukshin Hoti arrin te fundi i dënimit të tij politik në burgun e Dubravës, pasi u arrestua nga forcat serbe, por dhe pse doli nga burgu, ai asnjëherë ...

Andin Hoti thotë se do ta padisë Serbinë për rastin e babait të tij

Zeri - 15.05.2019

Në 20-vjetorin e zhdukjes së veprimtarit të çështjes kombëtare dhe intelektualit Ukshin Hoti, djali i tij, Andin Hoti ka paralajmëruar se do ngre padi ndaj Serbisë për rastin e babait të tij.

Djali i Ukshin Hotit: Kosova jo siç ka dashur babai, ende shpresë

BalkanWeb - 15.05.2019

Në 20-vjetorin e zhdukjes së veprimtarit të çështjes kombëtare dhe intelektualit Ukshin Hoti, djali i tij, Andin Hoti ka kërkuar që sa më shpejt të zgjidhet çështja e të pagjeturve.

I biri i Ukshin Hotit kërkon që mos të ketë dialog me Serbinë, përmend edhe arsyen

Zeri - 16.05.2019

Në 20 vjetorin e zhdukjes së veprimtarit Ukshin Hoti, nën patronatin e kryeministrit të Kosovës është mbajtur akademi përkujtimore. I biri i Ukshin Hotit, Andini ka ftuar institucionet e vendit që të ...

Kurti: Ukshin Hoti është, Qeveria mungon

Koha.net - 16.05.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në 20-vjetorin e rrëmbimit të veprimtarit e intelektualit kosovar, Ukshin Hoti ka thënë se ai është, por Qeveria e Kosovës mungon.