TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Mos harroni Srebrenicën”, Maqedonia përkujton gjenocidin serb në Bosnjë

Flaka - 11.07.2018

Në vitin 1995, në Srebrenicë ndodhi gjenocidi më i tmerrshëm pas Luftës së Dytë Botërore. Mbi 8 mijë boshnjakë u vranë e u masakruan në mënyra aq të tmerrshme, sa bota moderne ende nuk i kishte ...

Përkujtohen viktimat e Masakrës së Srebrenicës

Alsat - 11.07.2018

Bosnja dhe Hercegovina shën on 23 vjetorin e Masakrës së Srebrënicës ku forcat serbe kishin vravrë mbi 8 mijë burra dhe djem mysliman në korrik të vitit 1995.

Shënimi i 23 vjetorit nga gjenocidi në Srebrenicë

Idividi - 11.07.2018

Sarajevë, 11 korrik 2018 (MIA) - Komemoracion për boshnjakët e pësuar gjatë kohës së ofensivës së forcave serbe në Srebrenicë në korrik të vitit 1995 do të mbahet sot në Qendrën memoriale Potoçar.

Skandal: Politikani serb premton gjenocid tjetër ndaj boshnjakëve

Lajmi.net - 11.07.2018

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku është ndjerë e neveritur nga deklarata e politikanit serbo-boshnjak, Rajko Vasiq. Vasiq ka thënë se nuk ndjen keqardhje për gjenocidin në Srebrenicë duke ...

Në Potoçari u bë varrimi i 35 viktimave të Srebrenicës

Portalb - 11.07.2018

Sot në Varrezën Përkujtimore në Potoçari të Bosnjë e Hercegovinës u varrosën mbetjet mortore të 35 viktimave të gjenocidit të Srebrenicës, në të cilin u vranë të paktën 8.372 civilë boshnjakë dhe i ...

Hoxhaj kujton masakrën në Srebrenicë: Kurrë nuk harrojmë!

Telegrafi - 11.07.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj ka kujtuar masakrën e 23 vjetëve më parë në Srebrenicë, ku Serbia ushtroi gjenocid. Hoxhaj, në një shkrim në Twitter thekson se bota e dëshmoi gjenocidin ...

Xhaferi për Srebrenicën: Ai që harron të kaluarën, mund t’i përsëritet e njëjta

Portalb - 11.07.2018

Asnjë individ apo institucion nuk guxon të lë në harresë atë çfarë ndodhi në Srebrenicë, por edhe në luftërat tjera, sepse ai që harron të kaluarën, mund t’i përsëritet e njëjta, deklaroi kryetari i ...

Mohimi i Srebrenicës një krim i dytë i Serbisë

Zeri - 11.07.2018

Sot shënohet përvjetori i 23 i masakrës së Srebrenicës, ku më 11 korrik 1995, vetëm brenda një nate janë vrarë më shumë se 8.000 civilë boshnjak. Gazeta Online Insajderi përkujton edhe një ngjarje në ...

Erdogan për Srebrenicën: Do të luftojmë për parandalimin e krimeve të tilla njerëzore

Lajmi.net - 11.07.2018

"Do të luftojmë së bashku që krime të tilla njerëzore të mos përsëriten më", deklaroi presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan. Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në lidhje me gjenocidin e ...

Përkujtohen viktimat e Masakrës së Srebrenicës

Botasot - 11.07.2018

Njëzetetre vjet më parë, forcat serbe vranë mbi 8 mijë myslimanë në Srebrenicë të Bosnje dhe Hercegovinës. Kjo masakër u cilësua si akti më i keq i gjenocidit në Evropë që nga Lufta e Dytë ...

Erdogan: Srebrenica, akt turpi para syve të Evropës

Botasot - 11.07.2018

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha sot se gjenocidi në Srebrenicë është akti më i turpshëm që ka ndodhur para syve të Evropës dhe bëri thirrje për një luftë të përbashkët që, siç tha ai, ...

Xhaferi takon përfaqësuesit e bashkësisë boshnjake (FOTO)

Medial - 11.07.2018

Në drejtim të shënimit të 11 korrikut – Ditës së kujtimit të gjenocidit në Srebrenicë, kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi sot realizoi takim me përfaqësuesit e partisë ...

Srebrenicë: Si raportuan boshnjakët historinë e tyre më traumatike

Lajmi.net - 11.07.2018

Me afrimin e përvjetorit të Srebrenicës, gazetarët boshnjakë kujtojnë sesi u bë e qartë dalëngadalë shkalla e mizorive në korrik 1995 pas ardhjes së informacioneve dhe pasi dëshmitarët e parë okularë ...

Thaçi kujton masakrën e Srebrenicës: Dënimi i kryerësve të gjenocidit, do të shërojë dhembjen e familjarëve

Lajmi.net - 11.07.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kujtuar sot masakrën e Srebrenicës, masakrën më të madhe pas luftës së dytë botërore në Evropë. Thotë se Republika e Kosovës asnjëherë nuk do të heqë dorë nga ...

23-vjetori i genocidit në Srebrenicë, Turqia: Nuk harrojmë dhe nuk lejojmë të përsëritet

BalkanWeb - 11.07.2018

TURQI -Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu ka postuar një mesazh me rastin e 23-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, raporton Anadolu Agency (AA).

Izetbegoviq u bën thirrje serbëve të ndalin fyerjet ndaj viktimave të gjenocidit në Srebrenicë

Koha.net - 11.07.2018

Potoçari, 11 korrik – Politikanët e Republikës Serbe duhet të ndalin fyrjen që po ua bëjnë viktimave të gjenocidit në Srebrenicë dhe të mendojnë çfarë mesazhesh u dërgojnë të rin jve.

23 vjet pas masakrës së Srebrenicës, vazhdon rivarrosja e viktimave

Telegrafi - 11.07.2018

Sot në Varrezën Përkujtimore në Potoçari të Bosnjë e Hercegovinës do të varrosen mbetjet mortore të 35 viktimave të gjenocidit të Srebrenicës, në të cilin u vranë të paktën 8,372 civilë boshnjakë dhe ...

Program përkujtimor në nder të viktimave të gjenocidit në Srebrenicë

Portalb - 11.07.2018

Në organizim të Forumit të Boshnjakëve në Republikën e Maqedonisë mbrëmë në Shkup u mbajt program përkujtimor në nder të viktimave të gjenocidit në Srebrenicë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në Potoçari përkujtohen viktimat e Masakrës së Srebrenicës

Evropaelire - 11.07.2018

Në qendrën memoriale Potoçari në Bosnje dhe Hercegovinë u mbajt të mërkurën një komemoarcion me rastin e 23-vjetorit të Masakrës së Srebrenicës. Tridhjetepesë viktima të gjenocidit, në mesin e të ...

Kronologjia e gjenocidit në Srebrenicë

Zeri - 11.07.2018

Srebrenica është sinonim i konfliktit që ka shkatërruar ish-Jugosllavinë. Gjenocidi i kryer në vitin 1995 në këtë qytet dhe zonat përreth ende konsiderohet krimi më i madh në Evropë që nga Lufta e ...

Mohgerini dhe Hahn: Srebrenica, faqja më e errët e historisë

Botasot - 11.07.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mohgerini dhe komisari i Lartë për Zgjerim Johanes Hahn kanë deklaruar se ”gjenocidi në Srebrenicë është plagë e hapur në zemër të Evropës”.

23 vjet nga Srebrenica: një kockë 17-vjeçari e një ish-shtatzënë 20-vjeçare, drejt Potocarit

Ina - 11.07.2018

Përkujtohet sot 23-vjetori i masakrës së Srebrenicës, i konsideruar si krimi më i madh pas Luftës së Dytë Botërore në Europë, që ka si autorë serbët. Afro 8 mijë meshkuj boshnjakë muslimanë u ...

Pompeo: Nuk do t'i harrojmë viktimat e Srebrenicës, SHBA-ja është me popullin e Bosnjës

Zeri - 11.07.2018

Sot ne amerikanët u bashkuam me popullin e Bosnjës dhe Hercegovinës për të nderuar dhe për të kujtuar viktimat e gjenocidit në Srebrenicë, ku më shumë se 8,000 burra dhe djem u vranë në atë qytet, ...

Njëzetetre vjet nga Masakra e Srebrenicës

Evropaelire - 11.07.2018

Në Bosnje dhe Hercegovinë shënohet sot 23-vjetori i Masakrës së Srebrenicës. Në këtë qytet, më 1995, forcat serbe vranë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë.

Marsh përkujtimor i gjenocidit në Srebrenicë

Portalb - 11.07.2018

Me rastin e shënimit të 11 korrikut, dita kur ndodhën vrasjet masive në Srebrenicë, organizatat boshnjake në Maqedoni, sot do të mbajnë marsh të titulluar “Përkujtimi i gjenocidit në Srebrenicë”.

Në Shkup përkujtohet 11 korriku, dita e masakrës së Srebrenicës

Botasot - 11.07.2018

Në përkujtim të 11 korrikut, ditën kur ka ndodhur vrasja masive në Srebrenicë, Boshnjakët në Maqedoni sot do të organizojnë marsh përkujtimor “Përkujtimi i gjenocidit të Srebrenicës”.

Në Shkup komemoracion për viktimat nga gjenocidi në Srebrenicë

Tetova Sot - 11.07.2018

Në prani të një numri të madh të qytetarëve, përfaqësuesve të institucioneve, deputetëve, partive politike, përfaqësuesve nga Bashkësia fetare islame dhe shoqatat, mbrëmë në hapësirat e komunës së ...

“Mos harroni Srebrenicën”, Maqedonia përkujton gjenocidin serb në Bosnjë

Medial - 11.07.2018

Mbi 8 mijë boshnjakë u vranë e u masakruan në mënyra aq të tmerrshme, sa bota moderne ende nuk i kishte përjetuar. Në vitin 2005, parlamenti europian njohu përmes një rezolute gjenocidin serb ndaj ...

Politikani serb premton gjenocid tjetër, reagon Vlora Çitaku

Botasot - 11.07.2018

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuar të Amerikës, Vlora Çitaku ka reaguar pas deklaratës së politikanit serbo-boshnjak, Rajko Vasiq për gjenocidin në Srebrenicë.

Politikani serbo-boshnjak premton gjenocid tjetër ndaj boshnjakëve

Zeri - 11.07.2018

Në përvjetorin e 23-të të masakrës së Srebrenicës, politikani serbo-boshnjak, Rajko Vasiq, ka thënë se nuk ndjen keqardhje për gjenocidin në Srebrenicë duke shtuar se mund të ndodhë një i ri ndaj ...

Hoxhaj kujton masakrën në Srebrenicë: Kurrë nuk harrojmë!

Lajmi.net - 11.07.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj ka kujtuar masakrën e 23 vjetëve më parë në Srebrenicë, ku Serbia ushtroi gjenocid. Hoxhaj, në një shkrim në Twitter thekson se bota e dëshmoi gjenocidin ...

Xhaferi për Srebrenicën: Ai që harron të kaluarën, mund t’i përsëritet e njëjta

Botasot - 11.07.2018

Asnjë individ apo institucion nuk guxon të lë në harresë atë çfarë ndodhi në Srebrenicë, por edhe në luftërat tjera, sepse ai që harron të kaluarën, mund t’i përsëritet e njëjta, deklaroi kryetari i ...

Erdogan për Srebrenicën: Do të luftojmë për parandalimin e krimeve të tilla njerëzore

Portalb - 11.07.2018

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në lidhje me gjenocidin e Srebrenicës tha se “Do të luftojmë së bashku që krime të tilla njerëzore të mos përsëriten më”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Erdogan: Srebrenica, akt turpi para syve të Evropës

Telegrafi - 11.07.2018

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha sot se gjenocidi në Srebrenicë është akti më i turpshëm që ka ndodhur para syve të Evropës dhe bëri thirrje për një luftë të përbashkët që, siç tha ai, ...

Takim i Xhaferit me përfaqësuesit e bashkësisë boshnjake

Idividi - 11.07.2018

Shkup, 11 korrik 2018 (MIA) - Në drejtim të shënimit të 11 korrikut - Ditës së kujtimit të gjenocidit në Srebrenicë, kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi sot realizoi takim ...

Masakra e Srebrenicës, dënimi i kriminelëve shëron dhembjen e familjarëve

Botasot - 11.07.2018

Republika e Kosovës asnjëherë nuk do të heqë dorë nga kërkimi i së vërtetës dhe dënimi i kryerësve të këtyre masakrave. Kështu ka thënë sot presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, me rastin e 23-vjetorit ...

23 vjet pas masakrës së Srebrenicës, vazhdon rivarrosja e viktimave

Tetova Sot - 11.07.2018

ot në Varrezën Përkujtimore në Potoçari të Bosnjë e Hercegovinës do të varrosen mbetjet mortore të 35 viktimave të gjenocidit të Srebrenicës, në të cilin u vranë të paktën 8,372 civilë boshnjakë dhe ...

Në Potoçari përkujtohen viktimat e Masakrës së Srebrenicës

Botasot - 11.07.2018

Në qendrën memoriale Potoçari në Bosnje dhe Hercegovinë u mbajt të mërkurën një komemoarcion me rastin e 23-vjetorit të Masakrës së Srebrenicës. Tridhjetepesë viktima të gjenocidit, në mesin e të ...

Mogherini dhe Hahn: Srebrenica, faqja më e errët e historisë

Koha.net - 11.07.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mogherini dhe komisari i Lartë për Zgjerim Johanes Hahn kanë deklaruar se “gjenocidi në Srebrenicë është plagë e hapur në zemër të Evropës”.

Shkup, marsh përkujtimor për gjenocidin në Srebrenicë

Ina - 11.07.2018

Me rastin e shënimit të 11 korrikut, dita kur ndodhën vrasjet masive në Srebrenicë, organizatat boshnjake në Maqedoni, sot do të mbajnë marsh të titulluar “Përkujtimi i gjenocidit në Srebrenicë”.

Në Shkup përkujtohet 11 korriku, dita e masakrës së Srebrenicës

Telegrafi - 11.07.2018

Në përkujtim të 11 korrikut, ditën kur ka ndodhur vrasja masive në Srebrenicë, Boshnjakët në Maqedoni sot do të organizojnë marsh përkujtimor “Përkujtimi i gjenocidit të Srebrenicës”.

Në Shkup komemoracion për viktimat nga gjenocidi në Srebrenicë

Idividi - 11.07.2018

Shkup, 11 korrik 2018 (MIA) - Në prani të një numri të madh të qytetarëve, përfaqësuesve të institucioneve, deputetëve, partive politike, përfaqësuesve nga Bashkësia fetare islame dhe shoqatat, ...

Srebrenicë, Asim Mujiç do të varroset pranë djalit Amirit

Ina - 10.07.2018

Që të dy u gjetën në një nga varrezat masive në zonën Kamenica të Zvornikut. Djali Amiri në varrezat e Qendrës Memoriale-Potoçarit të Srebrenciës u varros në vitin 2007, ndërsa këtë vit pranë tij do ...

Ministri Hoxhaj kujton masakrën në Srebrenicë: Kurrë nuk harrojmë!

BalkanWeb - 12.07.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj ka kujtuar masakrën e 23 vjetëve më parë në Srebrenicë, ku Serbia ushtroi gjenocid. Përmes një statusi në ‘Twitter’, Hoxhaj, thekson se bota e dëshmoi ...

Xhaferi për Srebrenicën: Ai që harron të kaluarën, mund t’i përsëritet e njëjta

Tetova Sot - 11.07.2018

Asnjë individ apo institucion nuk guxon të lë në harresë atë çfarë ndodhi në Srebrenicë, por edhe në luftërat tjera, sepse ai që harron të kaluarën, mund t’i përsëritet e njëjta, deklaroi kryetari i ...

Erdogan: Srebrenica, akt turpi para syve të Evropës

Medial - 11.07.2018

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha sot se gjenocidi në Srebrenicë është akti më i turpshëm që ka ndodhur para syve të Evropës dhe bëri thirrje për një luftë të përbashkët që, siç tha ai, ...

Xhaferi takon përfaqësuesit e bashkësisë boshnjake

Almakos - 11.07.2018

Në drejtim të shënimit të 11 korrikut – Ditës së kujtimit të gjenocidit në Srebrenicë, kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi sot realizoi takim me përfaqësuesit e partisë ...

Thaçi kujton 23 vjetorin e masakrës së Srebrenicës

Koha.net - 11.07.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një postimi në Facebook ka kujtuar masakrën më të madh pas Luftës së Dytë Botërore, masakrën e Srebrenicës, transmeton Koha.net.

Mbi 6500 trupa/ Në Potoçari të Bosnjes përkujtohen viktimat e Masakrës së Srebrenicës

BalkanWeb - 11.07.2018

Në qendrën memoriale Potoçari në Bosnje dhe Hercegovinë u mbajt të mërkurën një komemoarcion me rastin e 23-vjetorit të Masakrës së Srebrenicës. Tridhjetepesë viktima të gjenocidit, në mesin e të ...

Flet nëna nga Srebrenica: Serbët ma vranë djalin e vetëm, në zemër më ka mbetur një zbrazëti e madhe

Lajm - 11.07.2018

Që të dy u gjetën në një nga varrezat masive në zonën Kamenica të Zvornikut. Djali Amiri në varrezat e Qendrës Memoriale-Potoçarit të Srebrenciës u varros në vitin 2007, ndërsa këtë vit pranë tij do ...