TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kompromentimi i nismës për TVSH-në*

Respublica - 12.10.2017

Zef Preçi 1. Grupimi kryesor i biznesit që bën evazion (fsheh taksat) është biznesi i madh. Kjo ndodh si përmes korruptimit të institucioneve, si doganat, tatimet, inspektimet, etj.

Deputetja e PD: Beteja e Ramës s’është me informalitetin, por me biznesin e vogël

BalkanWeb - 12.10.2017

TIRANE- Deputetja e PD-së Jorida Tabaku ironizoi protestën e sotme të shoqatave të biznesit. Me anë të një statusi në Facebook, ajo thotë se qeveria Rama betejën nuk e ka me informalitetin por me ...

Kundër informaliteit/ Shoqatat e bisnesit, protestë në sheshin ‘Nënë Tereza’

Mapo - 12.10.2017

Foto 1 nga 11 Dita ndërkombëtarë kundër informalitetit mblodhi sot në një protestë të pazakontë, përfaqësues të shoqatave të biznesit dhe qindra qytetarë për të manifestuar kundër informalitetit në ...

Ekonomia “gri”, biznesi marshim për ti thënë JO informalitetit

Ora news - 12.10.2017

Biznese të huaja dhe vendase janë bashkuar në një marshim kundër ekonomisë informale. Eksperti, Ardian Civici, u shpreh se ekonomia informale është pengesa kryesore për investimet.

A duhet TVSH per biznesin e vogel? Ekspertet pro dhe kunder saj!

Gazeta Tema - 12.10.2017

SCAN TV Qeveria shqiptare ka njoftuar vendimin për zgjerimin e bazës së përfshirjes në skemën e TVSH-së, duke bërë pjesë edhe bizneset e vogla. E ky njoftim publik, ende i padetajuar në aspektin ...

Vasili sulmon Ramën për taksën e biznesit të vogël: Shkollëpaku është mik i oligarkëve

BalkanWeb - 12.10.2017

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ka sulmuar kryeministrin Edi Rama për rritjen e taksës së biznesit të vogël. Me anë të një statusi në “Facebook” ai shkruan se kreu i qeverisë ...

Vendosja e TVSH-së për biznesin e vogël, sa do arkëtojë shteti në vit

Java News - 12.10.2017

Fatura që do të arkëtojë buxheti nga futja në skemën e tatimit mbi vlerën e shtuar të biznesit të vogël nuk do të shkojë më shumë se 500 mijë dollarë në vit.

Qeveria e vendosur të aplikojë TVSH tek biznesi i vogël

RTSH - 12.10.2017

Qeveria nuk tërhiqet nga nisma për të shtrirë TVSH-në tek biznesi i vogël. Pavarësisht rezervave të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe kundërshtive të forta të opozitës, Ministria e Financave është e ...

Shoqatat e Biznesit marshim në bulevard kundër informalitetit

ABC News - 12.10.2017

Një marshim sensibilizues është mbajtur në Tiranë kundër informalitetit, me moton “Për një ekonomi më të drejtë.” Organizatorët, një grup shoqatash të biznesit, vendase e të huaja që sensibilizimin e ...

TVSH duhet, por me hapa të matur

RTSH - 12.10.2017

Aplikimi dhe përfshirja e bisnesit të vogël në rregjimin e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar sipas ekspertëve kontabël është një domosdoshmëri. Në një intervistë për RTSH eksperti financiar Bujar Bendo ...

Arben Malaj për heqjen e pragut të TVSH-së: Kur futen të gjithë në skemë rritet informaliteti

BalkanWeb - 12.10.2017

Profesor Arben Malaj, i cili ka qenë ministër i financave në periudhat 1997-1998, dhe 2003-2005 ka komentuar për “Monitor” lidhur me projektin e fundit të qeverisë për heqjen e pragut të TVSH-së për ...

Marshimi i shoqatave të biznesit: T’i themi jo informalitetit

Mapo - 12.10.2017

“Për një ekonomi më të drejtë”. Me këtë slogan do të marshohet sot në Tiranë. Kësaj radhe nuk janë sindikatat apo shoqëria civile, por është biznesi që me këtë iniciativë kërkon të sensibilizojë të ...

Jorida Tabaku: Beteja e Ramës s’është me informalitetin, por me biznesin e vogël

SOT - 12.10.2017

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku nëpërmjet një statusi në “Facebook” ironizoi protestën e sotme të shoqatave të biznesit. Tabaku thotë se qeveria Rama betejën nuk e ka me informalitetin ...

Çfarë sjell vendosja e TVSH-së për biznesin e vogël, mendimet pro dhe kundër nga ekspertët

Java News - 12.10.2017

Qeveria shqiptare ka njoftuar vendimin për zgjerimin e bazës së përfshirjes në skemën e TVSH-së, duke bërë pjesë edhe bizneset e vogla. E ky njoftim publik, ende i padetajuar në aspektin teknik të ...

Vasili vë Edi Ramën para "pasqyrës", tregon rastin kur gënjeu hapur

Botasot - 12.10.2017

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, e ka vënë kryeministrin Edi Rama përballë dy deklaratave në vite të ndryshme, që e nxjerrin atë në gënjeshtër sa i përket ...

TVSH te bizneset e vogla, LSI paralajmëron qeverinë: Do tërhiqeni!

Botasot - 12.10.2017

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar sot në lidhje me vendosjen e TVSH për bizneset e vogla, ku ka akuzuar mazhorancën se nuk është konsultuar me asnjë për këtë vendim, madje sipas tij nuk ...

TVSH për të gjithë, biznesi i vogël frikë për mbyllje

Top Channel - 11.10.2017

Beli Cafi është një emër jo i panjohur në botën e estetikës. Ajo zotëron një sipërmarrje të vogël në fushën e shërbimeve që prej vitit 1999. Zonja Cafi është entuziaste për masën e re të qeverisë për ...

“TVSH për të gjithë”, FMN kundër qeverisë

Top Channel - 11.10.2017

Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk është dakord me vendimin e qeverisë për të futur biznesin e vogël në skemën e TVSH-së. Top Channel ka mësuar se gjatë diskutimeve me qeverinë, misioni i FMN-së ka ...

Vendosja e TVSH, kostoja e biznesit të vogël rritet me 200 mijë lekë

Ora news - 11.10.2017

Shoqata e bizneseve të vogla paralajmëron protesta e madje dhe grevë urie nëse do të miratohet vendosja e TVSH-së për këto subjekte. Albert Nasto, kreu i shoqatës së biznesit të vogël thotë se ...

Informaliteti/ Bizneset marshojnë nesër në qendër të Tiranës

Mapo - 11.10.2017

Në kuadër të luftës ndaj informalitetit, kesaj plage të madhe të shoqërisë shqiptare që e ka veçuar këtë vend jo vetëm nga vendet e zhvilluara të BE-së, por edhe nga vendet e rajonit, Shoqata ...

Vasili sulmon Ramën: Kryeministri mik i oligarkëve dhe armik i bizneseve të mbijetesës

Gazeta Tema - 12.10.2017

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ka sulmuar kryeministrin Edi Rama për rritjen e taksës së biznesit të vogël. Me anë të një statusi në “Facebook” ai shkruan se kreu i qeverisë ...

FMN del kundër qeverisë: Jo TVSH për biznesin e vogël!

Java News - 11.10.2017

Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk është dakord me vendimin e qeverisë për të futur biznesin e vogël në skemën e TVSH-së. Top Channel ka mësuar se gjatë diskutimeve me qeverinë, misioni i FMN-së ka ...

Bizneset kundër TVSH, paralajmërojnë protesta dhe grevë urie

SOT - 12.10.2017

Shoqata e bizneseve të vogla paralajmëron protesta e madje dhe grevë urie nëse do të miratohet vendosja e TVSH për këto subjekte. Kreu i Shoqatës së Biznesit të Vogël, Albert Nasto pohon se ...

Vasili: Kryeministri mik i oligarkëve dhe armik i bizneseve të mbijetesës

SOT - 12.10.2017

Opozitarët vijojnë sulmet kundër kryeministrit Edi Rama për rritjen e taksës së biznesit të vogël. Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se ...

“TVSH për të gjithë”, FMN kundër qeverisë për të vegjlit

Mapo - 11.10.2017

Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk është dakord me vendimin e qeverisë për të futur biznesin e vogël në skemën e TVSH-së. “Top Channel” ka mësuar se, gjatë diskutimeve me qeverinë, misioni i FMN-së ka ...

“Oligarkët kanë telekomandën e kryeministrit”

Java News - 12.10.2017

Kryetari i Grupit të LSI-së, Petrit Vasili, ka sulmuar kryeministrin Edi Rama lidhur me vendosjen e TVSH-së për biznesin e vogël. Me anë të një statusi në “Facebook” ai shkruan se kreu i qeverisë ...

Vendosja e TVSH-së edhe për biznesin e vogël, FMN del kundër qeverisë

Albeu.com - 11.10.2017

Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk është dakord me vendimin e qeverisë për të futur biznesin e vogël në skemën e TVSH-së. Gjatë diskutimeve me qeverinë, misioni i FMN-së ka shprehur rezerva për këtë ...

FMN kundër Edi Ramës, TVSH për biznesin e vogël një gabim!

Botasot - 11.10.2017

Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk është dakord me vendimin e qeverisë për të futur biznesin e vogël në skemën e TVSH-së. Media ka mësuar se gjatë diskutimeve me qeverinë, misioni i FMN-së ka shprehur ...