TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

LDK: Thaçi ka hyrë në aventura të rrezikshme

Zeri - 10.08.2018

Deklaratat e presidentit Hashim Thaçi për bashkim të Luginës së Preshevës me Kosovën, si dhe paralajmërimet e tij për organizim të referendumit për këtë çështje po vlerësohen si manipulime.

Manipulimet e Thaçit me Luginën e Preshevës

Zeri - 10.08.2018

Arbesa Ibrahimi Deklaratat e presidentit Hashim Thaçi për bashkim të Luginës së Preshevës me Kosovën, si dhe paralajmërimet e tij për organizim të referendumit për këtë çështje po vlerësohen si ...

Manipulimet e Thaçit me Luginën e Preshevës

Gazeta Express - 10.08.2018

Deklaratat e presidentit Hashim Thaçi për bashkim të Luginës së Preshevës me Kosovën, si dhe paralajmërimet e tij për organizim të referendumit për këtë çështje po vlerësohen si manipulime.

Jemi për reciprocitet të plotë me serbët e Kosovës

Botasot - 09.08.2018

Aktualizimi i befasishëm i çështjes së shqiptarve të Luginës së Preshevës, dmth të komunës së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, nga Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas vizitës së ...

Ekspert i Ballkanit: Efekti shkatërrues për Serbinë, herët apo vonë, shqiptarët do bashkohen

Botasot - 09.08.2018

Edhe një herë frika për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”, ka kapur Serbinë. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, po ushqen dëshirën që Lugina e Preshevës, e cila aktualisht është pjesë e territorit të ...

Lugina nuk do zgjidhje të pjesshme

Evropaelire - 09.08.2018

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, presin që premtimet, të cilat po jepen nga Prishtina zyrtare për çështjen shqiptarëve në tri komunat në jug të Serbisë, Preshevë, Bujanoc ...

Thaçi tha të vërtetat

Tetova Sot - 09.08.2018

Nga Skënder Sadri KAPITI, Durrës Kam botuar 4 shkrime me titull të tilla si :“ Politika e Tiranës ,mjaft më me politikën antiKosovë” , ku në ato shkrime kam prekur dhe shkruar mes të tjerash edhe ato ...

“Para se të flitet për bashkim të Luginës, respektoni qytetarët e kësaj ane”

Gazeta Express - 09.08.2018

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, presin që premtimet, të cilat po jepen nga Prishtina zyrtare për çështjen shqiptarëve në tri komunat në jug të Serbisë, Preshevë, Bujanoc ...

Letër e hapur kryetarit të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës

Koha.net - 09.08.2018

Zotëri Nexhat Daci, Shtetasit e Kosovës duhet të jenë krenarë pse Kosova në periudhën komuniste dhe postkomuniste ka qenë streha më e hapur për të gjithë shqiptarët që kanë jetuar jashtë saj.

Debatet për Kosovën, Vuçiç pro ndarjes në vija etnike

Top Channel - 09.08.2018

Debatet në Kosovë janë nxehur bashkë me temperaturat këto ditë dhe javë të fundit, ndërkohë që frazat më të përsëritura janë ndarje, shkëmbim territoresh apo korrigjim kufijsh.

Lugina nuk do zgjidhje të pjesshme

Zeri - 09.08.2018

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, presin që premtimet, të cilat po jepen nga Prishtina zyrtare për çështjen shqiptarëve në tri komunat në jug të Serbisë, Preshevë, Bujanoc ...

Kamberi: Serbia kreu spastrim etnik në Medvegjë

Zeri - 09.08.2018

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, gjatë një interviste për gazetën “Zëri” ka treguar se si ka lindur ideja për shkëmbimin e territoreve në mes të Kosovës dhe Serbisë, për kërkesat ...

Ragmi Mustafa pro shkëmbimit të Luginës me Leposaviqin e Zubin Potokun (Video)

Ina - 09.08.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare të Luginës së Preshevës, Ragmi Mustafa, thotë se është pro që Leposaviqi e Zubin Potoku t’i jepen Serbisë, në shkëmbim me Luginën e Preshevës, që t’i ...

Arifi: Ragmi Mustafa cënon integritetin territorial të Republikës së Kosovës

Ina - 09.08.2018

Ragmi Mustafa cënon integritetin territorial të Republikës së Kosovës, madje ai është i gatshëm të bëjë kompromise me ndarje të Luginës së Preshevës. Meqë Ragmiu priorizon interesat e tij politike ...

Kamberi: Zgjidhja parciale për Luginën sjell tragjedi

Zeri - 09.08.2018

Lavdim Hamidi Albert Ahmeti Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, gjatë një interviste për gazetën “Zëri” ka treguar se si ka lindur ideja për shkëmbimin e territoreve në mes të Kosovës dhe ...

Kryetari i Komunës së Bujanovcit: Çdo zgjidhje për Luginën e Preshevës sjell tragjedi

Gazeta Express - 09.08.2018

Ideja për shkëmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës ka ardhur pas një raporti të Fondacionit për Shoqëri të Hapur, në të cilin jepet oferta për shkëmbimin e Preshevës me katër komunat me ...

Shqiptarët e Maqedonisë nuk e duan Kosovën sa e dua unë!

Ina - 09.08.2018

Pra, arsyeja e “importimit” të shqiptarëve në Kosovë është më shumë e ndërlidhur me nevojën ekzistenciale dhe ambicien personale sesa kombëtare dhe shtetërore.

Debatet për Kosovën, Vuçiç pro ndarjes në vija etnike

Mapo - 09.08.2018

Debatet në Kosovë janë nxehur bashkë me temperaturat këto ditë dhe javë të fundit, ndërkohë që frazat më të përsëritura janë ndarje, shkëmbim territoresh apo korrigjim kufijsh.

Ragmi Mustafa: Ky është treni i fundit t’i bashkangjitemi Kosovës

Lajmi.net - 08.08.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Ragmi Mustafa, ka komentuar idenë e korrigjimit të kufijve në baza etnike. “Ne jemi shumë të sinqertë në këtë fushë dhe në këtë drejtim, pa dyshim se ...

Mustafa: Askush nuk guxon të nënshkruajë marrëveshje që e lë Luginën në Serbi

Lajmi.net - 08.08.2018

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Ragmi Mustafa, ka thënë se beson që Lugina e Preshevës mund të bashkohet me Kosovën.

Riza Halimi: Jam skeptik që Lugina mund të bashkohet me Kosovën

Lajmi.net - 08.08.2018

Kryetar i Partisë së Veprimit Demokratik në Preshevë, Riza Halimi, ka thënë se ideja e presidentit Hashim Thaçi, që Lugina e Preshevës të bashkohet me Kosovën, është vështirë e realizueshme duke parë ...

Thaçi e thotë copë: Serbisë do ti lë 2/3 e Luginës dhe do ti jap 1/3 e Kosovës

LajmiFundit - 08.08.2018

Nuk është shaka, është një citim i marrë nga intervista e Hashim Thaçit në një lidhje telefonike me TCH. Shprehimisht presidenti i Kosovës, Thaçi thotë: ‘Do të marrim 400 km2 të luginës’.

Thaçi e qartëson pozicionin: As ndarje, as shkëmbim territori, vetëm bashkim i Luginës me Kosovën

Lajmi.net - 08.08.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se kërkesa e Luginës së Preshevës për bashkim nuk nënkupton as ndarje, as shkëmbim të territoreve, dhe as autonomi të serbëve, mirëpo do të ishte njohje ...

Brnabiç: Daçiç nuk përfaqëson Serbinë në qëndrimin për Kosovën

ABC News - 08.08.2018

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, u shpreh se ministri i Jashtëm serb Daçiç, nuk përfaqëson qëndrimin zyrtar të qeverisë serbe, për sa i përket mundësisë së bashkimit të Luginës së Preshevës, ...

Thaçi: As ndarje, as shkëmbim territori, bashkim i Luginës

Flaka - 08.08.2018

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi ka deklaruar sot se nuk është edhe aq optimist se do të ketë marrëveshje me Serbinë. Por, u shpreh i vendosur se nuk do të ketë ndarje e as shkëmbim territori, ...

Thaçi: Për t’u bashkuar me Luginën nëse ka nevojë e ndryshojmë edhe Kushtetutën

Botasot - 08.08.2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se kërkesën e Luginës për bashkim me Kosovën do ta prezantojë edhe në Bruksel. Sipas tij kërkesa e shqiptarëve të asaj pjesë do të instucionalizohet në ...

Halimi: Jam skeptik që Lugina mund të bashkohet me Kosovën

Gazeta Express - 08.08.2018

Kryetar i Partisë së Veprimit Demokratik në Preshevë, Riza Halimi, ka thënë se ideja e presidentit Hashim Thaçi, që Lugina e Preshevës të bashkohet me Kosovën, është vështirë e realizueshme duke parë ...

Lugina nuk do zgjidhje të pjesshme

Koha.net - 09.08.2018

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, presin që premtimet, të cilat po jepen nga Prishtina zyrtare për çështjen shqiptarëve në tri komunat në jug të Serbisë, Preshevë, Bujanoc ...

Kamberi: Zgjidhja parciale për Luginën sjell tragjedi

Lajmi.net - 09.08.2018

Ideja për shkëmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës ka ardhur pas një raporti të Fondacionit për Shoqëri të Hapur, në të cilin jepet oferta për shkëmbimin e Preshevës me katër komunat me ...

Habit analisti kosovar: Shqiptarët e Maqedonisë nuk e duan Kosovën sa e dua unë!

Tetova Sot - 09.08.2018

Pra, arsyeja e “importimit” të shqiptarëve në Kosovë është më shumë e ndërlidhur me nevojën ekzistenciale dhe ambicien personale sesa kombëtare dhe shtetërore.

Vuçiç del hapur: Dua ndarjen e Kosovës, ky është qëllimi im

LajmiFundit - 09.08.2018

Debatet në Kosovë janë nxehur bashkë me temperaturat këto ditë dhe javë të fundit, ndërkohë që frazat më të përsëritura janë ndarje, shkëmbim territoresh apo korrigjim kufijsh.

Ragmi Mustafa: Ky është treni i fundit t’i bashkangjitemi Kosovës

Zeri - 08.08.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Ragmi Mustafa, ka komentuar idenë e korrigjimit të kufijve. “Ne jemi shumë të sinqertë në këtë fushë dhe në këtë drejtim, pa dyshim se mbështesim ...

Mustafa: Askush nuk guxon të nënshkruajë marrëveshje që e lë Luginën në Serbi

Botasot - 08.08.2018

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Ragmi Mustafa, ka thënë se beson që Lugina e Preshevës mund të bashkohet me Kosovën.

Riza Halimi: Jam skeptik që Lugina mund të bashkohet me Kosovën (Video)

Telegrafi - 08.08.2018

Kryetari i Partisë së Veprimit Demokratik në Preshevë, Riza Halimi, ka thënë se ideja e presidentit Hashim Thaçi, që Lugina e Preshevës të bashkohet me Kosovën, është vështirë e realizueshme duke ...

Thaçi e thotë copë: Serbisë do ti lë 2/3 e Luginës dhe do ti jap 1/3 e Kosovës

Ina - 08.08.2018

Nuk është shaka, është një citim i marrë nga intervista e Hashim Thaçit në një lidhje telefonike me TCH. Shprehimisht presidenti i Kosovës, Thaçi thotë: ‘Do të marrim 400 km2 të luginës’.

​Thaçi: Për t’u bashkuar me Luginën nëse ka nevojë e ndryshojmë edhe Kushtetutën

Alsat - 08.08.2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se kërkesën e Luginës për bashkim me Kosovën do ta prezantojë edhe në Bruksel. Sipas tij kërkesa e shqiptarëve të asaj pjesë do të institucionalizohet në ...

Lugina nuk do zgjidhje të pjesshme

Telegrafi - 09.08.2018

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, presin që premtimet, të cilat po jepen nga Prishtina zyrtare për çështjen shqiptarëve në tri komunat në jug të Serbisë, Preshevë, Bujanoc ...

Deklaratë të fortë kryetari i Komunës së Bujanovcit: Sjell tragjedi çdo zgjidhje për Luginën e Preshevës

SOT - 09.08.2018

Ideja për shkëmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës ka ardhur pas një raporti të Fondacionit për Shoqëri të Hapur, në të cilin jepet oferta për shkëmbimin e Preshevës me katër komunat me ...

Habit analisti kosovar: Shqiptarët e Maqedonisë nuk e duan Kosovën sa e dua unë!

Lajm - 09.08.2018

Pra, arsyeja e “importimit” të shqiptarëve në Kosovë është më shumë e ndërlidhur me nevojën ekzistenciale dhe ambicien personale sesa kombëtare dhe shtetërore.

Ragmi Mustafa: Ky është treni i fundit t’i bashkangjitemi Kosovës

Portalb - 08.08.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Ragmi Mustafa, ka komentuar idenë e korrigjimit të kufijve. “Ne jemi shumë të sinqertë në këtë fushë dhe në këtë drejtim, pa dyshim se mbështesim ...

Mustafa: Askush s`guxon të nënshkruajë lënien e Luginës në Serbi

Flaka - 08.08.2018

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Ragmi Mustafa, ka thënë se beson që Lugina e Preshevës mund të bashkohet me Kosovën.

Halimi: Jam skeptik që Lugina mund të bashkohet me Kosovën

Zeri - 08.08.2018

Kryetar i Partisë së Veprimit Demokratik në Preshevë, Riza Halimi, ka thënë se ideja e presidentit Hashim Thaçi, që Lugina e Preshevës të bashkohet me Kosovën, është vështirë e realizueshme duke parë ...

Lugina nuk do zgjidhje të pjesshme

Botasot - 09.08.2018

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, presin që premtimet, të cilat po jepen nga Prishtina zyrtare për çështjen shqiptarëve në tri komunat në jug të Serbisë, Preshevë, Bujanoc ...

Kreu i Bujanovcit: Çdo zgjidhje për Preshevën do të shkaktonte tragjedi

ABC News - 09.08.2018

Sipas kryetarit të Bujanovcit Shaip Kamberi, çdo zgjidhje për Luginën e Preshevës do të shkaktonte tragjedi. Ai shton se Lugina e Preshevës nuk është vetëm Presheva, e aq më pak disa vendbanime ...

Shqiptarët e Maqedonisë nuk e duan Kosovën sa e dua unë!

Antpress - 10.08.2018

Pra, arsyeja e “importimit” të shqiptarëve në Kosovë është më shumë e ndërlidhur me nevojën ekzistenciale dhe ambicien personale sesa kombëtare dhe shtetërore.

Ragmi Mustafa: Ky është treni i fundit që Lugina e Preshevës t’i bashkëngjitet Kosovës (Video)

Telegrafi - 08.08.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Ragmi Mustafa, ka komentuar idenë e korrigjimit të kufijve. “Ne jemi shumë të sinqertë në këtë fushë dhe në këtë drejtim, pa dyshim se mbështesim ...

Halimi: Jam skeptik që Lugina mund të bashkohet me Kosovën

Botasot - 08.08.2018

Kryetar i Partisë së Veprimit Demokratik në Preshevë, Riza Halimi, ka thënë se ideja e presidentit Hashim Thaçi, që Lugina e Preshevës të bashkohet me Kosovën, është vështirë e realizueshme duke parë ...

Lugina nuk do zgjidhje të pjesshme

Lajmi.net - 09.08.2018

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, presin që premtimet, të cilat po jepen nga Prishtina zyrtare për çështjen shqiptarëve në tri komunat në jug të Serbisë, Preshevë, Bujanoc ...

Riza Halimi: Jam skeptik që Lugina mund të bashkohet me Kosovën

Ina - 08.08.2018

Kryetari i Partisë së Veprimit Demokratik në Preshevë, Riza Halimi, ka thënë se ideja e presidentit Hashim Thaçi, që Lugina e Preshevës të bashkohet me Kosovën, është vështirë e realizueshme duke ...

“Para se të flitet për bashkim të Luginës, respektoni qytetarët e kësaj ane”

Tetova Sot - 09.08.2018

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, presin që premtimet, të cilat po jepen nga Prishtina zyrtare për çështjen shqiptarëve në tri komunat në jug të Serbisë, Preshevë, Bujanoc ...