TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

PD: Llalla kryeprokuror deri kur të konstituohet KLP

Java News - 07.12.2017

Partia Demokratike i dërgoi sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse, sipas saj, procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese.

Përfundon mandati i Llallës, Kuvendi nis sot procedurat e zëvendësimit, ja si shpëtuan nga burgu ish-ministrat e ...

SOT - 07.12.2017

Adriatik Llalla ka mbyllur sot zyrtarisht mandatin në krye të prokurorisë. Në dhjetor të 2012 ai u zgjodh kryeprokuror me votat e PD dhe mes shumë debateve, ndërsa sot i skadon mandati 5 vjeçar dhe ...

Oerd Bylykbashi: Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm me 36 vota, shpartallim i Kushtetutës

SOT - 07.12.2017

Partia Demokratike vijoi dje me akuzat e saj kundër kryeministrit Edi Rama sa i takon largimit të kryeprokurorit Adriatik Llalla dhe emërimit të një prokurori të përkohshëm.

5 apo 7 vite? Bardhi për mandatin e Llallës: Ja kush e përcakton

SOT - 06.12.2017

E ndërsa politika dhe ekspertët janë ndarë në qëndrime nëse mandati i Prokurorit të Përgjithshëm është 5 apo 7 vite, eksperti ligjor i PD-së Gazmend Bardhi thotë se këtë e përcakton vetëm Këshilli i ...

Deputeti i PD Bylykbashi: Skema e Ramës për Kryeprokurorin

Java News - 06.12.2017

Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi ka deklaruar se kryeministri Rama kërkon që ta zgjedhë Prokurorin e Përgjithshëm me 36 vota, në shkelje flagrante me kushtetutën.Bylykbashi tha se kushtetuta thotë ...

Një emër për pasuesin e Llallës. Skenarët dhe kandidatët për Prokuror të përkohshëm

Mapo - 06.12.2017

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e ...

Dalin emrat, kush janë kandidatët për Prokuror të përkohshëm

Gazeta Express - 06.12.2017

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta ...

Këshilli i Prokurorëve plotëson vendet boshe

Alsat - 06.12.2017

Sot duhej të plotësoheshin 18 vende vakante nëpër prokuroritë publike në Maqedoni, por Këshilli i Prokurorëve Publikë plotësoi vetëm se katër prej tyre.

Ismail Dardhishta zgjidhet prokuror në PPRM

Idividi - 06.12.2017

Shkup, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Këshilli i prokurorëve publikë në seancën e sotme e zgjodhi ish-gjykatësin kushtetues dhe ministër të Drejtësisë Ismail Dardhishta për prokuror në Prokurorinë Publike të ...

ANALIZA/ “Kryeprokurori i ri zgjidhet edhe me 36 vota por në situatën aktuale…”

Java News - 06.12.2017

Nga Lorenc Vangjeli I Kryeprokurorit është kthyer në kryeçështjen e politikës ditët e fundit. Mazhoranca ka shprehur qëndrimin për zëvendësimin e Adriatik Llallës me kryeprokuror të përkohshëm, deri ...

Ismail Dardhishta zgjidhet prokuror shtetëror

Portalb - 06.12.2017

Këshilli i Prokurorëve në seancën e sotme e ka zgjedhur anëtarin e Gjykatës Kushtetuese dhe ish Ministrin e Drejtësisë, për prokuror në Prokurorinë Publike të Republikës së Maqedonisë, njofton ...

Burime pranë prokurorisë për Almakos: BDI përzihet në përzgjedhjen e prokurorit të ri?!

Almakos - 06.12.2017

“Mixha prokurorë e bën edhe djalin e vëllaut prokuror, kështu ka vendosur BDI e Ali Ahmetit që nga një familje të bën 2 prokuror?! Njëri Ismail Dardhishta dhe tjetrin avokatin Bujar Darshishtën.

Publikimi i memos për kryeprokurorin prish planet e “Ligjeve”, detyrohen ta fusin në rend dite

BalkanWeb - 06.12.2017

Publikimi nga News 24 dhe BalkanWeb i një memoje të Drejtorisë për Monitorimin e Institucioneve të Pavarura në Kuvend që këshillonte procesin e zgjedhjes së Kryeprokurorit të ri me 84 vota ka ...

TemaTv/Ekspertët e Kuvendit: Prokurori i Përgjithshëm zgjidhet me 84 vota

Respublica - 06.12.2017

Drejtoria për Monitorimin e Institucioneve të Pavarura në Kuvend këshillon që zgjedhja e Kryeprokurorit të përkohshëm të bëhet me 84. Memoja që do t’u dorëzohet deputetëve duket se zhbën çdo ...

Mandati i Kryeprokurorit, Komisioni i Ligjeve mblidhet nesër

Java News - 06.12.2017

Çështja e Kryeprokurorit ka vënë përballë mazhorancën dhe opozitën. Teksa shumica ka shprehur qëndrimin e saj për zgjedhjen e një kryeprokurori të përkohshëm me 71 vota deri në ngritjen e KLP, ...

Caktohen ushtruesit e detyrave udhëheqëse në disa gjykata të Maqedonisë

Telegrafi - 06.12.2017

Sot janë përzgjedhur ushtruesit e detyrës në disa gjykata të ndryshme të vendit. Ismail Dardhishta, ish-gjykatës në Gjykatën Kushtetuese, është përzgjedhur si prokuror publik në Prokurorinë publike ...

Nisin procedurat për zëvendësimin e Llallës, PS-së i duhen edhe vota të tjera

Durres Lajm - 06.12.2017

Kanë nisur procedurat për zëvendësimin e prokurorit të përgjithshëm Adriatik Llalla, të cilit i mbaron mandati ditën e nesërme më 7 dhjetor. Shumica ka deklaruar se do të zgjedhë një prokuror të ...

Aktivizohet DMIP, memoja: Kryeprokurori i ri zgjidhet me 84 vota

Mapo - 06.12.2017

Ka nisur procedura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla. Burime nga Komisioni i Ligjeve bëjnë ditur se është aktivizuar Drejtoria e Monitorimit të Institucioneve të Pavarura.

Rama ftoi Bashën për të zgjedhur Kryeprokurorin, PD: Procedura e nisur nga Kuvendi, antikushtetuese

BalkanWeb - 07.12.2017

Partia Demokratike i ka dërguar sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese. Fakti i parë– Kushtetuta e thotë qartë: Mbarimi i ...

Ish-ministri i Drejtësisë: Palët të ulen në diskutime për Kryeprokurorin e ri

Java News - 07.12.2017

E ndërsa politika dhe ekspertët janë ndarë në qëndrime nëse mandati i Prokurorit të Përgjithshëm është 5 apo 7 vite, eksperti ligjor i PD-së Gazmend Bardhi thotë se këtë e përcakton vetëm Këshilli i ...

Largohet Llalla, dalin emrat, kush janë kandidatët për Prokuror të përkohshëm

LajmiFundit - 06.12.2017

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e ...

Nis beteja për Adriatik Llallën, PD kundër largimit të kryeprokurorit, PS nuk tërhiqet nga plani, distancohet LSI

SOT - 06.12.2017

Ndizen debatet mes opozitës dhe mazhorancës sa i takon mandatit të kryeprokurorit Adriatik Llalla. Pas deklaratave të kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla dy ditë më parë ...

Zgjedhje e prokurorëve publikë

Almakos - 06.12.2017

Këshilli i prokurorëve publikë të Republikës së Maqedonisë sot do të mbajë seancë në të cilën duhet të zgjidhen prokurorë të rinj publikë. Anëtarët e Këshillit do të zgjedhin prokurorë publikë pas ...

Juristët e Kuvendit kundër SHBA-BE: Kryeprokurori i ri zgjidhet me 84 vota!

Java News - 06.12.2017

Nesër Kryeprokurorit Adriatik Llalla i mbaron mandati në krye të organit të akuzës. Komisioni i Ligjeve nderkohe ka nisur procedurën për zgjedhjen e pasuesit të tij.

Ismail Dardhishta zgjidhet prokuror në PPRM

Zhurnal - 06.12.2017

Ismail Dardhishta zgjidhet prokuror në PPRM Shkup, 6 dhjetor - Këshilli i prokurorëve publikë në seancën e sotme e zgjodhi ish-gjykatësin kushtetues dhe ministër të Drejtësisë Ismail Dardhishta për ...

Caktohen ushtruesit e detyrave udhëheqëse në disa gjykata të Maqedonisë

Almakos - 06.12.2017

Sot janë përzgjedhur ushtruesit e detyrës në disa gjykata të ndryshme të vendit. Ismail Dardhishta, ish-gjykatës në Gjykatën Kushtetuese, është përzgjedhur si prokuror publik në Prokurorinë publike ...

Balla: Llalla ikën të premten, zgjidhet prokurori i përkohshëm

Zhurnal - 05.12.2017

Balla: Llalla ikën të premten, zgjidhet prokurori i përkohshëm Tiranë, 5 dhjetor - Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, i ftuar në emisionin “5 pyetjet nga Babaramo” në Report Tv ...

Mandati i Llallës, ish-kryeprokurori Sollaku: Ka mbaruar, por ja ku qëndron problemi

Mapo - 05.12.2017

Nga dita e enjte, Kryeprokurorit të Republikës i mbaron formalisht mandati. Këtu është edhe debati, që është sa juridik dhe kushtetuese, po aq politik.

Mandati i kryeprokurorit, diplomati i huaj: Parlamenti të zbatojë korrekt ligjin. Ja zgjidhja e vetme

BalkanWeb - 05.12.2017

Nga Klodiana Lala TIRANË- Zgjedhja e kryeprokurorit të përkohshëm pas mbarimit të mandatit të Adriatik Llallës, me gjasë do të jetë testi i parë që politika shqiptare do të duhet të kalojë në sytë e ...

PS kërkon largimin e Llallës, Bylykbashi: Duan të mbyllin dosjet e skandalit

SOT - 05.12.2017

Deputeti i PD-së Oerd Bylykbashi ka reaguar pas deklaratës së Taulant Ballës, sipas të cilit Prokurori i ri duhet të zgjidhet me 36 vota. Bylykbashi u shpreh se shumica kërkon që të kapë drejtësinë ...

Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm mbetet pezull

RTSH - 05.12.2017

Zgjedhja e Prokurorit të ri të Përgjithshëm do të kishte qënë një çështje aspak politike, sikur klasa politike të kishte respektuar afatet për ndërtimin e institucioneve të reja të drejtësisë.

Ngërçi me zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, deklarata e fortë e deputetit të PD

BalkanWeb - 05.12.2017

TIRANE- Partia Socialiste po shfrytëzon boshllëkun kushtetues për të kapur kryeprokurorin e ri. Kështu deklaroi sot deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi.

PD: Mazhoranca synon të kapë Prokurorin e Përgjithshëm

Mapo - 05.12.2017

Partia Demokratike bën me dije se mazhoranca aktuale ka për qëllim që të kapë postin e Prokurorit të Përgjithshëm, në mënyrë të paligjshme. Deputeti Oerd Bylykbashi tha se vetëm KLP ka të drejtën ...

Çështja e zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm

RTSH - 05.12.2017

Çështja e zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm , pasi Adriatik Llallës i përfundon mandati në 7 dhjetor, përfshin në një tjetër debat mazhorancën dhe opozitën .

Bylykbashi: Qeveria kërkon që të kapë Kryeprokurorin

Gazeta Express - 05.12.2017

Deputeti i PD, Oerd Bylykbashi, në një prononcim për mediat, u shpreh se kryeprokurori nuk mund të zgjidhet me 36 ...

Deputeti durrsak: Mazhoranca kërkon kapjen e Prokurorit të Përgjithshëm

Durres Lajm - 05.12.2017

Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, akuzoi sot mazhorancën se po përpiqet të kapë postin e Prokurorit të Përgjigjëm për të mbyllur të gjitha çështjet problematike.

Ikja e Llallës, PD akuzon PS: Po kërkon të kapë drejtësinë për dosjet e nxehta!

Java News - 05.12.2017

Deputeti i PD, Bylykbashi ka reaguar pas deklaratës së kryetarit te Komisionit te Ligjieve , Ulsi Manja, lidhur me perfundimin e mandatit te kryeprokurorit Adriatik Llalla.

Aktivizohet DMIP, memoja: Kryeprokurori i ri zgjidhet me 84 vota

Zhurnal - 06.12.2017

Aktivizohet DMIP, memoja: Kryeprokurori i ri zgjidhet me 84 vota Tiranë, 6 dhjetor - Ka nisur procedura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla.

Rama i kërkoi sërish takim, reagon për herë të parë Basha

Albeu.com - 07.12.2017

Pas ftesës së Ramës për një tjetër takim me kryedemokratin Basha për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, ka reaguar përmes një letre të gjatë Partia Demokratike.

Emrat e mundshëm dhe skenarët për zgjedhjen e Kryeprokurorit të Përkohshëm

Java News - 06.12.2017

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e ...

Rritet numri i prokurorëve publik

Lajm - 06.12.2017

Këshilli i prokurorëve publikë të Republikës së Maqedonisë sot do të mbajë seancë në të cilën duhet të zgjidhen prokurorë të rinj publik. Anëtarët e Këshillit do të zgjedhin prokurorë publikë pas ...

Mandati i Llallës, juristët: Shumica që duhet në Kuvend për kryeprokurorin e ri!

Java News - 06.12.2017

Nga dita e enjte, kryeprokurorit të Republikës i mbaron formalisht mandati. Këtu është edhe debati, që është sa juridik dhe kushtetuese, po aq politik.

Mandati i kryeprokurorit, diplomati i huaj: Parlamenti të zbatojë korrekt ligjin. Ja zgjidhja e vetme

Mapo - 05.12.2017

Zgjedhja e kryeprokurorit të përkohshëm pas mbarimit të mandatit të Adriatik Llallës, me gjasë do të jetë testi i parë që politika shqiptare do të duhet të kalojë në sytë e ndërkombëtarëve, sa i ...

Bylykbashi: PS po tenton kapjen e Kryeprokurorit

Telegrafi - 05.12.2017

Deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi ka reaguar pas deklaratës së Taulant Ballës në Report Tv duke kundërshtuar idenë e zgjedhjes së një prokurori të ri të përgjithshëm të përkohshëm me 36 vota.

Kryeprokurori i ri, zbulohet përgjigja e PD: Procedura e nisur nga Kuvendi, antikushtetuese

SOT - 07.12.2017

Partia Demokratike i dërgoi sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese. Fakti i parë –Kushtetuta e thotë qartë: Mbarimi i mandatit ...

Një emër për pasuesin e Adriatik Llallës: Skenarët dhe kandidatët për kryeprokurorin e përkohshëm

Gazeta Tema - 06.12.2017

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e ...

Zgjedhje e prokurorëve publikë

Alb Portali - 06.12.2017

Loading... Këshilli i prokurorëve publikë të Republikës së Maqedonisë sot do të mbajë seancë… Këshilli i prokurorëve publikë të Republikës së Maqedonisë sot do të mbajë seancë në të cilën duhet të ...

Diplomati i huaj: Kuvendi nuk mund të zgjasë mandatin e kryeprokurorit, nuk e lejon Kushtetuta

Java News - 05.12.2017

Zgjedhja e kryeprokurorit të përkohshëm pas mbarimit të mandatit të Adriatik Llallës, me gjasë do të jetë testi i parë që politika shqiptare do të duhet të kalojë në sytë e ndërkombëtarëve, sa i ...

Bylykbashi: PS po tenton kapjen e Kryeprokurorit

Almakos - 05.12.2017

Deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi ka reaguar pas deklaratës së Taulant Ballës në Report Tv duke kundërshtuar idenë e zgjedhjes së një prokurori të ri të përgjithshëm të përkohshëm me 36 vota.

Rama ftoi Bashën për pakt të ri për kryeprokurorin, zbulohet përgjigjia e PD-së

LajmiFundit - 07.12.2017

Partia Demokratike i përgjigjet zyrtarisht ftesës së kryeministrit Rama, bërë vetëm një ditë më parë për një pakt të ri për zgjedhjen e kryeprokurorit.