TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Teuta Arifi debaton me Unionin e nxenesve të shkollave të mesme

Zhurnal - 11.09.2019

Tetovë, 11 shtator – Sot kisha mundësinë të marr pjesë në debatin “Eja të diskutojmë për problemet dhe mundësitë” të organizuar nga Unioni i nxënësve të shkollave të mesme në RMV.

Shkolla në Busavatë shpërfill Kastratin, vazhdon mësimin

Koha.net - 11.09.2019

Edhe pse janë bërë gati për një ditë të zakonshme të shkollës, këta nxënës të shkollës fillore "Hasan Prishtina", në Busavatë nuk kanë kushte për të mbajtur mësimin.

Shala: KMLDNJ e përkrah iniciativën e Qëndron Kastratit, SBASHK-u të mos bëhet vegël e partive politike

Medial - 11.09.2019

Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, Behxhet Shala, në një lidhje direkte në Magazina Zgjedhore në Klan Kosova, ka deklaruar KMDLNJ nuk ka asnjë rivalitet me ...

Stimulohen idetë e nxënësve, 34 shkolla fituese të grandeve për inovacione

Flaka - 11.09.2019

34 shkolla fillore dhe të mesme përfituan grande nga fondi për inovacione dhe zhvillim teknologjik në vlerë prej gjashtë milion denarësh. Qeveria po punon në vazhdimësi për rritjen e mjeteve ...

Edhe këtë vit, tekstet shkollore në gjendje të mjerueshme

Gazeta Express - 11.09.2019

Libra të grisura e të shkarravitura, pa kopertinë dhe mungesë të njësive mësimore. Kështu duken pjesa më e madhe e librave të arsimit fillor edhe në këtë fillim vit shkollor.

Tekstet shkollore, në gjendje të mjerueshme

Alsat - 11.09.2019

Libra të grisura e të shkarravitura, pa kopertinë dhe mungesë të njësive mësimore. Kështu duken pjesa më e madhe e librave të arsimit fillor edhe në këtë fillim vit shkollor.

Nis shpërndarja e librave. Të hënën të gjithë në shkollë

Top Channel - 11.09.2019

Të hënën nis edhe viti i ri shkollor dhe prindër e nxënës mbajnë radhë të gjata për të blerë librat. Kjo situatë ndeshet pothuajse në çdo librari. FOTO GALERI 1/6 Top ...

Nis shpërndarja e librave. Të hënën të gjithë në shkollë

Botasot - 11.09.2019

Të hënën nis edhe viti i ri shkollor dhe prindër e nxënës mbajnë radhë të gjata për të blerë librat. Kjo situatë ndeshet pothuajse në çdo ...

KMDLNj: Ndërhyrja e SBASHK-ut, standard i dyfishtë para zgjedhjeve të parakohshme

Telegrafi - 11.09.2019

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e Lirive të Njeriut (KMDLNj), ka thënë se SBASHK-u, pothuajse në çdo fillim të vitit shkollor sajon ndonjë pretekst për organizim të grevave, në radhë të parë për ...

KMDLNj: Ndërhyrja e SBAShK-ut, standard i dyfishtë para zgjedhjeve

Botasot - 11.09.2019

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj), ka akuzuar SBASHK-un se çdo fillim të vitit shkollor sajon pretekste për organizimin e grevave, duke e quajtur standard të ...

Mungojnë librat për klasët e teta dhe të nënta

Gazeta Express - 10.09.2019

Ka nisur java e dytë e vitit të ri shkollor, por nxënësit e klasave të 8–ta dhe të 9-ta të shkollës fillore “Faik Konica” në Prishtinë ende nuk janë kompletuar me tekste mësimore.

Zv/Ministrja e Arsimit: Nxënësit me notat më të mira po zgjedhin shkollat profesionale

RTSH - 10.09.2019

Kryeministri Edi Rama vizitoi sot mjediset e reja të shkollës së mesme profesionale “Beqir Çela” në Shkozet. Rama tha se kjo është një nga shkollat më të mëdha në Shqipëri ku studiojnë të rinj nga i ...

Rama në shkollën profesionale në Durrës: Keni bërë zgjedhjen e duhur

ABC News - 10.09.2019

Kryeministri Rama zhvilloi një vizitë në ambientet e shkollës së mesme profesionale “Beqir Çela” në Shkozet. Kreu i qeverisë i inkurajoi nxënësit për zgjedhjen e tyre, duke theksuar se arsimi ...

Stafi mësimor pa kushte për kualifikim

Flaka - 10.09.2019

Mënyra se si komunikojmë me fëmijët apo adoleshentët është shumë e rëndësishme, sepse shpesh mësuesi bëhet model për nxënësin, të shumtë janë edhe nxënësit që pëlqejnë autoritetin dhe profesionin e ...

Shkollat po bëhen gati, Veliaj: Të shtunën aksion masiv pastrimi

Top Channel - 10.09.2019

Të hënën që vjen nis proçesi mësimor në të gjitha shkollat e sistemit parauniversitar dhe për këtë kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj do të zhvillojë një aksion pastrimi, në 14 shtator, ...

Zv/Ministrja e Arsimit: Nxënësit me notat më të mira po zgjedhin shkollat profesionale

Medial - 10.09.2019

Kryeministri Edi Rama vizitoi sot mjediset e reja të shkollës së mesme profesionale “Beqir Çela” në Shkozet. Rama tha se kjo është një nga shkollat më të mëdha në Shqipëri ku studiojnë të rinj nga i ...

Në Gjirokastër në 20 ndërtesa po bëhen restaurime, shkollat nuk janë gati

Top Channel - 10.09.2019

Në Bashkinë Gjirokastër shkolla “Së bashku” ka mbyllur dyert, ndërsa nxënësit e saj janë transferuar në një tjetër ambient. Në Gjirokastër ka rreth 20 shkolla ku ende duhet ndërhyrje.

Batutat/ “Facebook-un ma lini mua”, Rama mesazh nxënësve të shkollës profesionale

BalkanWeb - 10.09.2019

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar sot ambientet e shkollës profesionale “Beqir Cela”, ndërsa gjatë komunikimit e nxënësit shefi i qeverisë theksoi se interesi për arsimin profesional po vjen ...

Veliaj mbledh drejtorët: Regjistroni fëmijët në shkollat pranë banesës

ABC News - 10.09.2019

Gjatë një takimi me drejtuesit e shkollave në kryeqytet nisjen e vitit të ri mësimor, kryebashkiaku Erion Veliaj kërkoi që nxënësit të regjistrohen në shkollat pranë banesës së tyre, që të shmanget ...

Tetova, 23 vite me shkollë të mesme ekonomike

Flaka - 10.09.2019

23 vite më parë, në Tetovë u hap Shkolla e Mesme Ekonomike “8 Shtatori”. Në atë kohë, shkolla filloi me numër shumë të vogël të stafit akademik dhe numër të vogël të nxënësve.

Përgatitjet për vitin e ri shkollor, Veliaj: Po investojmë në të gjitha shkollat

Gazeta Tema - 10.09.2019

Të gjitha shkollat në kryeqytet janë gati të mikpresin nxënësit për vitin e ri shkollor. Në prag të nisjes së vitit të ri, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi një takim me drejtuesit e ...

Veliaj: Cilësi e njëjtë arsimi në të gjitha shkollat e Tiranës

RTSH - 10.09.2019

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi një takim me drejtuesit e shkollave 9-vjeçare dhe gjimnazeve të kryeqytetit.

Sipas SBASHK-ut gjendje në shumë shkolla të Kamenicës është alarmante

Koha.net - 10.09.2019

SBASHK kërkon që MASHT-i të veprojë për ta stabilizuar gjendjen në shkollat e komunës së Kamenicës. Ideja e pamatur dhe e paanalizuar fare e kryetarit të Kamenicës, Qëndron Kastrati, që në emër të ...

SBASHK kërkon nga MASHT-i të merr masa për mbylljen e gjashtë shkollave në Kamenicë

Lajmi.net - 10.09.2019

Nga SBASHK thanë se nëse nuk bëhet një zgjidhje që këto shkolla të mos mbyllen ata do të mbajnë greva. “Në këtë situatë kur gjendja në shkollat në Kamënicë është alarmante e me qëllim që të kthehet ...

Veliaj: Cilësi e njëjtë arsimi në të gjitha shkollat e Tiranës

Medial - 10.09.2019

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi një takim me drejtuesit e shkollave 9-vjeçare dhe gjimnazeve të kryeqytetit.

SBASHK: MASHT-i të veprojë për ta stabilizuar gjendjen në shkollat e Kamenicës, në të kundërtën do të ketë greva

Zeri - 10.09.2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit të Kosovës ka reaguar ndaj vendimit të kryetarit të komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, për reformën në arsim në shkollat e kësaj komune.

SBAShK: Gjendje alarmante në shumë shkolla të Kamenicës, MAShT-i të veprojë

Botasot - 10.09.2019

Ideja e pamatur dhe e pa analizuar fare e kryetarit të Kamenicës, Qëndron Kastrati, që në emër të “reformave” të mbyll shkolla, u kundërshtuan që nga fillimi nga nxënësit, prindërit dhe punëtorët ...

Shala: SBASHK-u të mos bëhet vegël e partive politike

Botasot - 11.09.2019

Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, Behxhet Shala, në një lidhje direkte në Magazina Zgjedhore në Klan Kosova, ka deklaruar KMDLNJ nuk ka asnjë rivalitet me ...

KMDLNj e akuzon SBAShK-un se në rastin e shkollave në Kamenicë ndërhyri për motive politike

Koha.net - 11.09.2019

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj), ka akuzuar SBASHK-un se çdo fillim të vitit shkollor sajon pretekste për organizimin e grevave, duke e quajtur standard të ...

Veliaj: Në 14 shtator, aksion i madh pastrimi, po investojmë në të gjitha shkollat

SOT - 10.09.2019

Të gjitha shkollat në kryeqytet janë gati të mikpresin nxënësit për vitin e ri shkollor. Në prag të nisjes së vitit të ri, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi një takim me drejtuesit e ...

Veliaj mbledh drejtuesit e shkollave: Në 14 shtator, aksion i madh pastrimi

BalkanWeb - 10.09.2019

Në prag të nisjes së vitit të ri, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi një takim me drejtuesit e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme të kryeqytetit në mjediset e rikonstruktuara të shkollës ...

SBASHK: MASHT-i të veprojë për ta stabilizuar gjendjen në shkollat e Kamenicës, në të kundërtën do të ketë greva

Telegrafi - 10.09.2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit të Kosovës ka reaguar ndaj vendimit të kryetarit të komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, për reformën në arsim në shkollat e kësaj komune.