TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Debati për teatrin, Ema Andrea: Pse jemi kundër vendimit të Kumbaros, kërkojmë…

BalkanWeb - 14.02.2018

TIRANE- Ema Andrea, e cila është edhe një nga aktoret që është rreshtuar kundër vendimit të Ministrisë së Kulturës për godinën e Teatrit Kombëtar, ka hedhur dritë mbi debatin dhe kërkesat e kolegëve ...

Bujar Asqeriu përballet me Kumbaron: Nuk bëhet me pordhë teatri. S’jemi tregtar specash e domatesh, jemi artistë. ...

LajmiFundit - 14.02.2018

Një grup artistësh janë përballur me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro për të diskutuar rreth problemeve dhe kërkesave të tyre, si ndërtesa e Teatrit Kombëtar, mungesa e kushteve dhe fondeve për ...

Betejat e rreme, që “i ka qejf” qeveria!

Gazeta Tema - 14.02.2018

Mero Baze Ka dy beteja të rreme të cilat kryeministri Edi Rama duket se mezi I ka pritur. Rebelimi I pedagogëve për mungesën e rrogave dhe rrebelimi I aktorëve për godinën e Teatrit dhe ligjin e ri ...

Shpërthen Bujar Asqeriu: Ministre Teatri nuk bëhet me pordhë

LajmiFundit - 14.02.2018

Artistët pas shumë ditësh deklaratash dhe thirrjesh janë takuar me Ministren e Kulturës Mirela Kumbaro për çështjen e teatrit. Një grup prej tyre shkuan për të diskutuar në zyrën e saj, ndërsa të ...

Ndriçim Xhepa i bën thirrje kolegëve: Mos ikni nga Teatri Kombëtar pa nisur projekti për...

Gazeta Express - 14.02.2018

Ndërsa Teatri Kombëtar është përfshirë nga një valë tensioni, duket se aktori Ndriçim Xhepa ka qenë disi i veçuar nga takimet dhe mesazhet e forta ...

Përplasja e artistëve me Kumbaron, regjisori Vasili qetëson gjakrat: Është 14 shkurti, le të dashurohemi më tepër

LajmiFundit - 14.02.2018

Në Teatrin Kombëtar janë “nxehur gjakrat” mes artistëve e ministres Mirela Kumbaro e cila po dëgjon një për një të gjitha ankesat për zhvendosjen e TK.

Andrea dhe Çipi i dorëzojnë Kumbaros propozimet në emër të 200 vetëve

Albeu.com - 14.02.2018

Kastriot Çipi dhe Ema Andrea janë zgjedhur përfaqësues të artistëve të cilët do të diskutojnë me Kumbaron për zgjidhjen e kësaj çështje. Gjatë takimit aktorja e njohur Ema Andrea i është drejtuar ...

Dy dekada funksionim, Qendra Teatrore e Fëmijëve ende nuk është institucion i denjë kulturor!

Portalb - 14.02.2018

Gjithçka nisi me luftën e Kosovës, të vitit 1998/99 që bëri që zonat kufitare të Maqedonisë të mbushen me kampe të refugjatëve të cilat nuk kanë shërbyer vetëm për strehim të refugjatëve kosovarë, ...

Një betejë që duhet fituar për shumë arsye

Respublica - 14.02.2018

Përballja qeveri – artistë ka edhe një dimension komunikimi përveç përmbajtjes dhe argumentit. Nga njëra anë një grup njerëzish të irrituar dhe të kapur në befasi me projektligjin e ri për artin ...

Plas në mbledhje, Bujar Asqeriu heq xheketën dhe degjeneron Kumbaron në takim (VIDEO)

Albeu.com - 14.02.2018

Aktori Bujar Asqeriu ka reaguar i tërbuar gjatë takimit me ministren e Kulturës pas debateve për prishjen e Teatrit Kombëtar. "Teatrot në rrethe kanë vdekur zonja ministre. Kam 40 vjet aktor unë.

Komuna e Çairit ka formuar Teatër për Fëmijë, si shfaqje të parë sjellë “Përrallën postare”

Portalb - 14.02.2018

Me vendim të miratuar në qershor të 2016-s, pas një viti ka përfunduar formimi i Teatrit të Fëmijëve në Çair, i cili zyrtarisht do të nis punën me shfaqjen e “Përralla postare” në regji të Katja ...

‘Teatri s’bëhet me po****’, Bujar Asqeriu shpërthen në takimin me Kumbaron, kapet me kolegun (Video)

BalkanWeb - 14.02.2018

TIRANE- Debate të ashpra dhe ngritje zëri gjatë takimit të disa artistëve me ministren e Kulturës, Mirela Kumbaro për të negociuar për Teatrin Kombëtar.

“Përçahen” artistët, një pjesë në zyrën e Kumbaros, të tjerët rezistencë brenda teatrit (FOTO)

BalkanWeb - 14.02.2018

TIRANE- Për të gjitha problemet në Teatër, shpërnguljen në një tjetër ambient, si dhe zhvendosjen e artistëve të Operas për të dhënë shfaqje në Teatrin Kombëtar, një grup artistësh kanë shkuar sot në ...

FOTOT/ Revolta për Teatrin Kombëtar, artistët ndahen në dy grupe, Asqiriu-Kumbaros: Lëri fjalët, nuk bëhet me p*rdhë ...

Gazeta Tema - 14.02.2018

Çështja e Teatrit Kombëtar ka ndezur debate të forta mes Ministrisë së Kulturës dhe aktorëve. Këta të fundit ditën e sotme janë ndarë në dy grupe ku një pjesë e ka pritur në sallën e TK ministren ...

Debati për Teatrin, Kumbaro takim me aktorët: Heqim burokracitë!

Java News - 14.02.2018

Debati për ligjin për artin dhe godinën e Teatrit Kombëtar është zhvendosur në Ministrinë e Kulturës, ku një përfaqësi e aktorëve ka shkuar të takojë ministren Kumbaro.

Kumbaro: TK nuk mbyllet, ‘Turbina’ është ambient shtesë

Telegrafi - 14.02.2018

Mirela Kumbaro dha një lajm të mirë për artistët e Teatrit Kombëtar, me një pjesë të të cilëve u përball në emisionin Top Show, në Top Channel. Ajo tha se ambientet te ‘Turbina’ nuk janë zëvendësuese ...

Ndriçim Xhepa sfidon Ramën: Artistët të mos largohen pa u rrafshuar godina

Albeu.com - 14.02.2018

Ndërsa Teatri Kombëtar është përfshirë nga një valë tensioni, duket se aktori Ndriçim Xhepa ka qenë disi i veçuar nga takimet dhe mesazhet e forta publike.

Komuniteti artistik i Kaçanikut kërkon themelimin e teatrit

Koha.net - 14.02.2018

Në një kohë kur gjendja nëpër teatro të qyteteve është e rëndë - me shumicën prej tyre që përballen me telashe buxhetore e janë gjysmëfunksionale në mungesë të përkrahjes - artistë nga Kaçaniku ia ...

Sot përballja Kumbaro-artistët për teatrin, palët të ndara për vend-takimin

SOT - 14.02.2018

Takimi i kërkuar për projektligjin dhe godinën e teatrit ka sjellë përplasjen e artistëve me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro. Dje në deklarimet e saj ministrja Kumbaro tha se artistët i pret në ...

Kumbaro tërhiqet nga “Turbina” dhe pr/ligji për artin e kulturën, artistët te Teatri Kombëtar pa afat

SOT - 14.02.2018

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro në deklaratat e saj të fundit duket se është tërhequr nga zhvendosja e Teatrit Kombëtar te “Turbina”, por dhe për projektligjin e artit.

'Lufta' për Teatrin Kombëtar, Arben Derhemi: Do ta mbrojmë me gjak

Durres Lajm - 14.02.2018

Aktori Arben Derhemi ka qenë një prej artistëve të vënë përballë ministres së Kulturës në emisionin “Top Show”. Teksa e cilësoi godinën e Teatrit Kombëtar, si pjesë e historisë së vendit, theksoi se ...

Betejat e rreme, që “i ka qejf” qeveria!

Java News - 14.02.2018

Ka dy beteja të rreme të cilat kryeministri Edi Rama duket se mezi I ka pritur. Rebelimi I pedagogëve për mungesën e rrogave dhe rrebelimi I aktorëve për godinën e Teatrit dhe ligjin e ri të arteve.

Komuna e Çairit ka formuar Teatër për Fëmijë, si shfaqje të parë sjellë “Përrallën postare”

Almakos - 14.02.2018

Me vendim të miratuar në qershor të 2016-s, pas një viti ka përfunduar formimi i Teatrit të Fëmijëve në Çair, i cili zyrtarisht do të nis punën me shfaqjen e “Përralla postare” në regji të Katja ...

Debati për teatrin, Ndriçim Xhepa: Artistët të mos largohen pa u rrafshuar godina!

Java News - 14.02.2018

Ndërsa Teatri Kombëtar është përfshirë nga një valë tensioni, duket se aktori Ndriçim Xhepa ka qenë disi i veçuar nga takimet dhe mesazhet e forta publike.

Kumbaro: Teatri do të shembet! Aktori: Jo sa të jemi ne gjallë!

Ina - 14.02.2018

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro u përball me artistët në emisionin “Top Show” të gazetarit Alban Dudushi. Ishte i ndezur debati përballë artistëve të skenës Arben Derhemi, Altin Basha, Genc ...

Analisti Fatos Lubonja: “Teatri” aferë e hershme e Ramës, atëherë u kundërshtua më fort

BalkanWeb - 13.02.2018

TIRANE- Analisti Fatos Lubonja ka komentuar debatin që po zhvillohet pas hartimit të një përpjeje të ardhur nga Ministria e Kulturës për të ndryshuar ligjet për institucvionet e Kulturës në vend, dhe ...

Artistët e Kaçanikut kërkojnë themelimin e Teatrit të Qytetit

Lajmi.net - 13.02.2018

Një një grup i përbërë nga disa artistë dhe studentë të artit dramatik, nga Kaçaniku dhe rrethina, i kanë drejtuar një kërkesë Kuvendit Komunal të Kaçanikut për themeilim e Teatrit të Qytetit.

BUXHETI 2018, ndëshkimi i radhës për teatrot shqiptar në Maqedoni

Shqipmedia - 13.02.2018

Programi vjetor për mbështetjen e projekteve në kulturë është cilësuar nga ministri Robert Allagjozovski si një mbështetje e fuqishme për kulturën dhe që mundëson ndërtimin e një shoqërie, ...

Si u ndanë paratë për artistët shqiptarë?! Ministria e Kulturës luan “ping-pong” me përgjegjësinë

Portalb - 13.02.2018

Ministria e Kulturës e Republikës së Maqedonisë këtë vit solli tranparencën por sindramatike mbetet edhe më tej dhënia e përgjësisë se si u nda paratë e qytetarëve të Maqedonisë te artistët e caktuar.

Protesta në Teatër: Sindikata e artistëve, debati me Kumbaron “të mërkurën”

Almakos - 13.02.2018

Aktorët e organizuar për herë të parë në një sindikatë janë mbledhur sërish dje, këtë herë në godinën e Teatrit Kombëtar duke pritur përgjigje nga kërkesa që iu drejtua ministres së Kulturës pak ditë ...

Përmbyllja e përbaltjes së teatrit dhe aktorëve nga post diktatura

SOT - 13.02.2018

Dalja e fundit e aktorëve në mbrojtje të teatrit, simbolikës, ndërtesës, karakterit kombëtar, të respektit të munguar dhe sidomos kundër ligjit dhe ministreshës është fundi i një kalvari të ...

Rama flet për herë të parë: Nuk di ç’plasje kanë për Teatrin! Duan apo s’duan, do bëhet

Zhurnal - 13.02.2018

Rama flet për herë të parë: Nuk di ç’plasje kanë për Teatrin! Duan apo s’duan, do bëhet Tiranë, 13 shkurt - Prej afro një jave artistët janë hedhur në mbrojtje të godinës së Teatrit Kombëtar, duke u ...

Thellohet kriza mes artistëve dhe Kumbaros, aktorët e teatrove të rretheve zbarkojnë në Tiranë

SOT - 13.02.2018

Artistët janë të vendosur në qëndrimin e tyre me kërkesat që i janë drejtuar Ministrisë së Kulturës. Protestës së artistëve të Tiranës dje iu bashkuan në hollin e Teatrit Kombëtar dhe aktorët nga ...

Skena e Pavarur Kulturore, Kumbaros: Reformë të plotë në kulturë

Zhurnal - 13.02.2018

Skena e Pavarur Kulturore, Kumbaros: Reformë të plotë në kulturë Tiranë, 13 shkurt - Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka pritur të hënën përfaqësues të Skenës së Pavarur Kulturore (SPK), ku është ...

Berisha reagon për protestën e aktorëve të Teatrit Kombëtar

Zhurnal - 13.02.2018

Berisha reagon për protestën e aktorëve të Teatrit Kombëtar Tiranë, 13 shkurt - Ish- kryeministri, Sali Berisha ka reaguarnë lidhje me përplasjen që ka lindur mes ministrisë së Kulturës dhe aktorëve ...

Teatri Kombëtar/ Lubonja: Ja qëllimet e fshehta të Edi Ramës

LajmiFundit - 13.02.2018

Analisti Fatos Lubonja ka zbuluar qëllimet e fshehta të Kryeministrit Edi Rama në lidhje me godinën ku ndodhet sot Teatri Kombëtar. Lubonja ka deklaruar se i vetmi qëllim i fshehtë është ai i ...

Teatri Kombëtar, ja si ka ndryshuar qëndrim Mirela Kumbaro brenda dy javësh

LajmiFundit - 13.02.2018

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro duket se ka ndryshuar qëndrim brenda dy javësh mbi godinën e Teatrit Kombëtar. Në kulmin e debateve dhe përballë presionit gjithmonë e në rritje të artistëve dhe ...

Çfarë diskutuan aktorët e Teatrit Popullor me Enver Hoxhën për ndikimet moderniste

Koha.net - 13.02.2018

Ky dokument arkivor që po publikojmë në këtë kapitull të këtij libri i përket muajve janar-shkurt të vitit 1973 dhe bën fjalë mbi dy mbledhje të organizatës bazë të partisë të trupës së Teatri ...

Altin Basha i përgjigjet Kumbaros: Nuk e kemi keqkuptuar pr/ligjin e artit

SOT - 13.02.2018

Regjisori i njohur Altin Basha pohon se deri tani peticioni i firmosur ka arritur 4 mijë firma, por kjo vijon. Ai thotë se deri tani janë mashtrime të Ministrisë së Kulturës kur pohohet se ...

Nuk e kanë me Teatrin, e kanë me godinën

BalkanWeb - 13.02.2018

Gazetari dhe zv.kryeredaktori i “Panorama”, Redi Gjuzi ka analizuar përplasjen e fundit mes artistëve dhe ministrisë së Kulturës për godinën e Teatrit Kombëtar.

Protesta e artistëve për teatrin, reagon Mirela Kumbaro: S’ka terren për luftë, ju pres nesër në ministri

LajmiFundit - 13.02.2018

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka reaguar sërish lidhur me debatin për zhvendosjen e teatrit, projekt që artistët po e kundërshtojnë me protesta dhe revolt prej disa ditësh.

Kumbaro: Në truallin e Teatrit Kombëtar vetëm një teatër i denjë

RTSH - 13.02.2018

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, siguron artistët që në truallin e Teatrit Kombëtar do të ndërtohet vetëm një teatër kombëtar sipas parametrave që historia e teatrit e meriton.

Sot përballja Kumbaro-artistët për teatrin, palët të ndara për vend-takimin

Zhurnal - 14.02.2018

Sot përballja Kumbaro-artistët për teatrin, palët të ndara për vend-takimin Tiranë, 14 shkurt - Takimi i kërkuar për projektligjin dhe godinën e teatrit ka sjellë përplasjen e artistëve me ministren ...

“Askush s’na jep dot leksione”, regjisori ia kthen Ramës: S’je mbret!

LajmiFundit - 13.02.2018

Artistët e kanë cilësuar arrogante përgjigjen e kryeministrit Edi Rama lidhur me debatin për ndërtesën e Teatrit Kombëtar. Ish-drejtori i Teatrit Eksperimental, regjisori Kastriot Çipi, deklaroi se ...

Debati për teatrin/ Rama reagon për herë të parë: Leksione s’na jep dot askush

BalkanWeb - 13.02.2018

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë për përplasjen mes artistëve dhe ministrisë së Kulturës për Teatrin Kombëtar. Vendimi për ndryshimin e godinës së Teatrit Kombëtar, ka ...

Kumbaro: Teatri Kombëtar nuk lëviz deri në momentin që të ketë projekt të ri

Java News - 13.02.2018

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro është shprehur se Teatri Kombëtar nuk lëviz deri në momentin që të ketë projekt të ri, ndërsa do t’i shtohen dy salla te ‘Turbina’.

Kumbaro tregon vendimin final: Teatri nuk lëviz

Gazeta Tema - 13.02.2018

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka theksuar se Teatri Kombëtar nuk do të lëvizë. Kumbaro sqaroi se teatri do të vijojë që të jetë funksion me të gjitha parametrat, do të vijojë që të përdoret nga ...

Kumbaro jep shfaqjen e preferuar të buzëqeshjes: Artistët janë keqkuptuar. Teatri nuk lëviz

Respublica - 13.02.2018

Ministrja e Kulturës ka deklaruar se konsultimet kanë nisur dhe se sipas saj projektligji do diskutohet përpara se të bëhet ligj. Sipas saj madje bëhet fjalë për decentalizim kompetencash dhe jo ...

Flet Ndriçim Xhepa: Artistët të mos largohen pa u rrafshuar godina

BalkanWeb - 14.02.2018

Ndërsa Teatri Kombëtar është përfshirë nga një valë tensioni, duket se aktori Ndriçim Xhepa ka qenë disi i veçuar nga takimet dhe mesazhet e forta publike.

Debati/ Kumbaro: Teatri do shembet! Aktori: Kaloni mbi trupat tanë!

BalkanWeb - 14.02.2018

TIRANE- Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro është përballur live me artistët mbrëmjen e djeshme. E ftuar në emisionin “Top Show” përballë artistëve të skenës Arben Derhemi, Altin Basha, Genc Fuga, ...