TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Përmendoret me fusnota (video)

Lajm - 13.06.2018

Përmendoret e projektit “Shkupi 2014”, nuk do të dislokohen. Këtë e bëri të ditur zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski, i cili sqaroi se përmendoret do të ngelin në vendin e tyre dhe si të atilla ...

Emri i ri i Maqedonisë, Berisha: Duhet përshendetur

Portalb - 13.06.2018

Ish kryeminsitri Sali Berisha ka përshendetur nëpërmjet një shënimi në rrjetin social Facebook marrveshjen e arritur në mes të Skkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë.

Opinioni prej nesër mund ta shohë marrëveshjen për emrin, Qeveria do ta deklasifikojë

Portalb - 13.06.2018

Qeveria e Maqedonisë nesër në seancë do ta deklasifikojë marrëveshjen e arritur për çështjen e emrit me Greqinë për ndryshimin e emrit nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut.

Nuk rrënohet Aleksandri i Madh, detaje nga marrëveshja e emrit Maqedoni – Greqi

Portalb - 13.06.2018

“Nuk ka rrënim të Aleksandërit të Madh, por ai mbetet si simbol i miqësisë ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë. E njëjta do të ndodh edhe me përmendoren e Filipit të II-të dhe ...

Ivanov: Nuk do ta legalizoj marrëveshjen për emrin

Evropaelire - 13.06.2018

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka bërë të ditur se nuk do ta dekretojë marrëveshjen për çështjen e emrit të dakorduar mes qeverive të Maqedonisë dhe Greqisë.

Pesë minuta zgjati takimi Zaev – Mickoski

Portalb - 13.06.2018

Takimi mes kryeministrit Zoran Zav dhe kryetarit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski në Qeveri ka mbaruar për 5 minuta, njofton Portalb.mk . Tema e bisedës ka qenë marrëveshja për zgjidhjen e çështje ...

ASH: “Republika e Maqedonisë së Veriut”, moment i ri pozitiv që hap rrugë drejt integrimeve

Portalb - 13.06.2018

Propozimi i ri për emrin e shtetit “Republika e Maqedonisë së veriut”, që erdhi si rezultat i bisedimeve mes Greqisë dhe Maqedonisë, paraqet një moment të ri pozitiv në gjetjen e zgjidhjes së ...

“Emri”, Rusia deklarohet për marrëveshjen e Maqedonisë me Greqinë

Portalb - 13.06.2018

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Llavrov, ka shprehur shpresë që marrëveshja për emrin e Maqedonisë do të jetë në interes të Athinës dhe të Shkupit dhe se do ta përkrahin qytetarët e të ...

Slovenia: Marrveshja e emrit Greqi-Maqedoni e mirë për Ballkanin

SOT - 13.06.2018

Presidenti i Slovenisë tha sot se marrëveshja për çështjen e emrit e arritur dje ems kryemisnitrave të Greqisë e Maqedonisë nxit vende të tjera të rajonit për të zgjidhur problemet e tyre.

Mickovski: Marrëveshje për kapitullimin e Republikës së Maqedonisë

Alsat - 13.06.2018

Lideri i partisë më të madhe opozitare në vend Hristijan Mickovski, marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë e ka quajtur si marrëveshje për kapitullimin e Republikës së Maqedonisë “Kjo për mua është ...

MPJ e Kosovës: Maqedonia dhe Greqia arritën marrëveshje historike

Portalb - 13.06.2018

Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë për zgjidhjen e çështjes së emrit do t’i kontribuojë forcimit të paqes në rajon, thuhet në urimin e Ministrisë së Jashtme të Kosovës drejtuar dy kryeministrave ...

Rama: Zgjidhja e emrit nuk mund të përjashtojë dakordsinë e faktorit shqiptar

Portalb - 13.06.2018

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për Anadolu Agency thotë se ai dhe Qeveria e tij kanë qenë të akuzuar për përfshirje në punët e Brendshme të Maqedonisë, por tha se e vërteta ...

"Shans historik" për Athinën dhe Shkupin

DW - 13.06.2018

Greqia dhe Maqedonia bien dakord për zgjidhjen e grindjes shumëvjeçare për emrin. tani duhet të vendosë parlamenti grek, por ai është i përçarë. Ekziston rreziku i një konflikti të politikës së ...

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme e BE-së, Mogherini përshëndet marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë

Portalb - 13.06.2018

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme e Bashkimit Evropian (BE), Federica Mogherini ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras .

Garet: Marrëveshja i hap rrugën Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së

Alsat - 13.06.2018

Ambasadori britanik në Republikën e Maqedonisë, Çarlls Garet përshëndeti marrëveshjen e arritur mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin duke thënë se kjo do t’ia hapë ...

“Marrëveshja për emrin hap perspektivën evropiane të Maqedonisë”

Gazeta Tema - 13.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë “Republika e Maqedonisë së Veriut” do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të ...

Qeveria paraqet Strategjinë Nacionale për Sigurinë Kibernetike

Zhurnal - 13.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Krerët e shtetit urojnë për marrëveshjen Shkup-Athinë për emrin, e quajnë inkurajues për rajonin

Telegrafi - 13.06.2018

Krerët e shtetit të Kosovës kanë uruar për arritjen e marrëveshjes Maqedoni-Greqi për zgjidhjen e kontestit rreth emrit shtetëror të Maqedonisë, duke e quajtur këtë si model inkurajues për të gjithë ...

Fraksioni i VMRO-DPMNE-së: Maqedonia është gjunjëzuar me këtë zgjidhje për emrin

Zhurnal - 13.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Zaev: Marrëveshja për emrin hap perspektivën evropiane të Maqedonisë

DW - 13.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë "Republika e Maqedonisë së Veriut" do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të ...

Përshëndetet marrëveshja mes Shkupit dhe Athinës për emrin e ri “Republika e Maqedonisë Veriore”

RTSH - 13.06.2018

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së Antonio Guteres përshëndeti marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë, duke e cilësuar si “dukuri e lidershipit në rajon dhe më gjerë”.

Krerët politik të Shqipërisë përshëndesin marrëveshjen Zaev dhe Tsipras, për emrin

Telegrafi - 13.06.2018

Kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta e ka përshëndetur marrëveshjen e arritur për kontestin me emrin në mes kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zaev dhe Tsipras, duke vlerësuar si historike, ...

Zaev dhe Dimitrov do ta informojnë presidentin Ivanov për marrëveshjen

Tetova Sot - 13.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot në orën 10 në takim të përbashkët në vilën “Vodno” do ta informojnë presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur ...

SHBA uron zyrtarisht marrëveshjen për “Republikën e Maqedonisë së Veriut”

Portalb - 13.06.2018

SHBA ka përcjellë urimin zyrtar për arritjen e marrëveshjes së emrit “Republika e Maqedonisë së Veriut” mes Shkupit dhe Athinës. “Shtetet e bashkuara urojnë kryeministrat Aleskis Cipras dhe Zoran ...

Marrëveshjen Maqedoni-Greqi, Veseli e sheh model për fqinjët

Koha.net - 13.06.2018

Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mbrëmë në mes të Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Veseli ka vlerësuar se kjo marrëveshje shërben si model ...

GARET: Marrëveshja i hap rrugën Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së

Antpress - 13.06.2018

“Ajo nuk është mirë vetëm për Maqedoninë, por edhe për rajonin”, ka thënë Garet pas nënshkrimit të memorandumit për bashkëpunim me Qeverinë e Maqedonisë.

Republika e Maqedonisë Veriore, zgjidhet mosmarrëveshja 27 vjeçare për emrin

VOA - 13.06.2018

Mosmarrëveshja 27 vjeçare midis Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit duket se është zgjidhur. Të dyja palët ranë dakort të martën që emri zyrtar i Maqedonisë të jetë Republika e Maqedonisë ...

Emri i ri i Maqedonisë, Tirana përshëndet marrëveshjen

VOA - 13.06.2018

Autoritetet më të larta shtetërore dhe politike të Shqipërisë përshëndetën të martën në mbrëmje arritjen e marrëveshjes mes Shkupit dhe Athinës për emrin e ri të Maqedonisë, duke zgjidhur në këtë ...

Meta përshëndet marrëveshjen rreth emrit të Maqedonisë

Lajmi.net - 12.06.2018

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta dhe ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati, kanë reaguar për arritjen e marrëveshjes Maqedoni-Greqi për çështjen e emrit të ...

Arrihet marrëveshja me Greqinë, Maqedonia nga sot me emër të ri

Antpress - 13.06.2018

Dy kryeministrat Aleksis Tsipras dhe Zoran Zaev i janë drejtuar kombit me nga një mesazh. “Arritëm një marrëveshje historike me Greqinë. Kjo është një ditë e mirë për Maqedoninë.

Meta e Rama përshëndesin marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

ABC News - 12.06.2018

Pas njoftimit të arritjes së marrëveshjes për çështjen e emrit mes Greqisë dhe asaj që tashmë do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut, ka reaguar edhe Tirana zyrtare.

Tsipras dhe Zaev arrinë marrëveshjen, lind Republika e Maqedonisë Veriore

RTSH - 12.06.2018

Athina dhe Shkupi ju kanë dhënë fund mosmarrëveshjeve për më shumë se dy dekada e gjysëm dhe kanë vendosur që ish Republika Jugosllave e Maqedonisë të ketë ketej e tutje emrin Republika e Maqedonisë ...

Emri i ri i Maqedonisë, Rama-Bushati përshëndesin arritjen e marrëveshjes

Tetova Sot - 12.06.2018

Entuziazmin për arritjen e një marrëveshjes mes Tsipras dhe Zaev për emrin e ri të Maqedonisë nuk e ka fshehur as ministri jonë i Jashtëm, Ditmirt Bushati.

Thaçi përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

Telegrafi - 12.06.2018

Presidenti Hashim Thaçi e ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes së sotme mes Maqedonisë dhe Greqisë për emrin e Republikës së Maqedonisë. Thaçi, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se, Ky ...

Kompromisi Cipras - Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut

DW - 12.06.2018

Pas grindjes shumë vjeçare kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Cipras, ranë dakord për një kompromis për emrin e ish-republikës jugosllave.

Meta përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë: Vjen në momentin e shumëpritur

BalkanWeb - 12.06.2018

TIRANE – Përmes një postimi në Twitter, presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Rama: Historike

SOT - 12.06.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas marrëveshjes së arritur mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter Rama ka uruar vendet dhe liderët duke e ...

Meta: Marrëveshja Maqedoni – Greqi, si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin

Tetova Sot - 12.06.2018

Pasi Maqedonia dhe Greqia arritën një marrëveshje për emrin, reagon edhe kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta. Sipas Metës ky lajm i mirë vjen si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin.

Marrëveshja midis Athinës dhe Shkupit, kryesore në mediat botërore

Flaka - 12.06.2018

Athina dhe Shkupi arritën marrëveshje për emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”, e transmetojnë mediat perëndimore si “breaking news” lajmin se kryeministrat e Maqedonisë dhe të Greqisë, Zoran ...

Shqipëria përshëndet marrëveshjen midis Shkupit dhe Athinës

Flaka - 12.06.2018

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati përshëndetën marrëveshjen e arritur mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit.

Vajgëll: Hapet rruga për anëtarësim në BE dhe në NATO

Flaka - 12.06.2018

Raportuesi i Maqedonisë në Parlamentin Evropian Ivo Vajgëll duke e përshëndetur marrëveshjen e arritur midis kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras thekson se hapet rruga për anëtarësimin e ...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Rama: Dy liderë të vendeve fqinje bënë historinë

BalkanWeb - 12.06.2018

TIRANE- Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Përmes një postimi në Twitter, Rama përgëzon fqinjët për emrin e ri Republika e ...

BBC: Maqedonia dhe Greqia i japin fund problemit 27 vjeçar

Tetova Sot - 12.06.2018

Arritja e zgjidhje për çështjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë u përhap në gjithë botën. Përveç prej disa lider të partive të caktuara, marrëveshja u përshëndet edhe nga përfaqësuesja e lartë për ...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Rama: Dy liderë progresistë bënë historinë

Java News - 12.06.2018

Greqia dhe Maqedonia arritën sot një marrëveshje historike. Pas negociatave të shumta mes palëve, dy kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras zyrtarizuan akordin për emrin e ri të vendit fqinj.

Republika e Maqedonisë së Veriut, emri i ri i shtetit

Alsat - 12.06.2018

Arrihet marrëveshja midis Shkupit dhe Athinës për çështjen e emrit, kontest ky i cili për më shumë se dy dekada e mban të bllokuar procesin integrues të vendit.

Ja si do të jetë emri i ri i Maqedonisë

Gazeta Tema - 12.06.2018

Maqedonia dhe Greqia janë pajtuar t’i japin fund çështjes së emrit të Maqedonisë, të kontestuar për më shumë se dy dekada. Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, tha se është arritur marrëveshje ...

Zaev: Nga sot, Republika e Maqedonisë së Veriut

Alsat - 12.06.2018

Sot është një ditë me e mirë për Maqedoninë, më shumë perspektivë dhe ditë më të mira për Maqedoninë po vijnë. Kemi një marrëveshje historike mes Greqisë dhe vendit tonë.

Cipras: Është arritur marrëveshje e mirë, janë përmbushur kërkesat për ndryshim të kushtetutës dhe erga omnes

Portalb - 12.06.2018

Pas takimit me kryetarin e Greqisë Prokopis Pavllopulos, kryeministri grek, Aleksis Cipras deklaroi se është arritur marrëveshje e mirë me çka janë përmbushur kërkesat greke për ndryshime kushtetuese ...