TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Luftime të rënda" në ditën e dytë të operacionit turk në Siri

Evropaelire - 10.10.2019

Ushtria turke vazhdoi të enjten ditën e dytë të ofensivës kundër milicive kurde, që kontrollojnë territorin e Sirisë përgjatë kufirit me Turqinë. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, i hodhi poshtë ...

KS do të diskutojë operacionin e Turqisë në veri të Sirisë

VOA - 10.10.2019

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pritet të takohet të enjten për të diskutuar operacionin ushtarak të Turqisë në verilindje të Sirisë. Ankaraja tha se operacioni i saj antiterror ka qenë " ...

Turqia Sul.mon ushtrinë kurde në Siri, Erdogan kërcënon Europën me 3 milion refugjatë

Medial - 10.10.2019

Lexime: 2 Turqia vijon sulmet në veri të Sirisë kundër kurdëve. Presidenti turk Erdogan paralajmëroi Bashkimin Europian se nëse do e pengonte atëherë do hapte portat për 3 milion refugjatë.

BE nuk di si të veprojë me sulmin turk në Siri

Gazeta Tema - 10.10.2019

Gjendja në Siri po bëhet edhe më konfuze për shkak të sulmit turk mbi kurdët. BE i trembet terrorizmit të ri, por nuk ka një politikë të përbashkët dhe mundësi për të luajtur një rol.

Erdogan kërcënon se do të dërgojë ‘miliona’ refugjatë në Evropë, nëse BE e quan “pushtim” operacionin ndaj Sirisë

Telegrafi - 10.10.2019

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka kërcënuar se do të dërgojë “miliona” refugjatë sirianë në Evropë në përgjigje të kritikave për ofensivën e tij ushtarake në Sirinë e kontrolluar nga ...

Pompeo: SHBA-ja nuk ka miratuar ofensivën e Turqisë në Siri

Evropaelire - 10.10.2019

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka mohuar që Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Turqisë “ditën e gjelbër” për ofensivën e saj në Siri. Pompeo ka mbrojtur vendimin e presidentit amerikan, ...

Transmetim i drejtpërdrejtë i luftimeve në veri të Sirisë (VIDEO)

Zeri - 10.10.2019

Luftimet e ashpra janë duke u zhvilluar midis trupave turke dhe luftëtarëve të Forcave Demokratike Siriane në fshatrat në kufirin midis dy vendeve, tha sot një zyrtar kurd,raporton Sputnik.

Erdoğan: Në operacionin Burimi i Paqes janë neutralizuar 109 Te.rroristë

Medial - 10.10.2019

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan për operacionin Burimi i Paqes: Qëllimi i këtij operacioni është të kontribuojë në integritetin territorial dhe unitetin politik të Sirisë.

FOTO/ Turqia godet 181 objektiva të kurdëve në Siri, tani ka filluar sulmi tokësor. YPG: Shumë civilë të vrarë

Java News - 10.10.2019

Ofensiva nga ajri dhe toka që Turqia nisi të mërkurën ndaj rebelëve kurdë në veri të Sirisë ka lënë të vrarë brenda pak orëve 5 civilë dhe 3 luftëtarë kurdë.

Erdoğan: Në 4 vitet e fundit neutralizuam 16 mijë Te.rroristë

Medial - 10.10.2019

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan: Në 4 vitet e fundit neutralizuam 16 mijë terroristë, prej të cilëve 7.500 brenda kufijve tanë, ndërsa 8.500 ...

Turqia neutralizon 3 Te.rroristë të PKK-së në veri të Irakut

Medial - 10.10.2019

Forcat ajrore turke neutralizuan tre terroristë të PKK-së në veri të Irakut, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes e Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

BE nuk di si të veprojë me sulmin turk në Siri

DW - 10.10.2019

Gjendja në Siri po bëhet edhe më konfuze për shkak të sulmit turk mbi kurdët. BE i trembet terrorizmit të ri, por nuk ka një politikë të përbashkët dhe mundësi për të luajtur një rol.

Dita e parë e Operacionit, ushtria turke kreu sulme mbi 181 objektiva në Siri

Telegrafi - 10.10.2019

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë tha se forcat turke deri më tani kanë shënjuar 181 caqe të organizatave terroriste si pjesë e operacionit “Burimi i Paqes” në veri të Sirisë.

“I uroj sukses heronjve tanë dhe i puth në ballë”, Erdogan urdhëron bombardimet kundër kurdëve

Gazeta Tema - 10.10.2019

“I uroj sukses heronjve tanë që marrin pjesë në operacionin “Burimi i Paqes” dhe i puth të gjithë në ballë. Besoj se së bashku me Ushtrinë Kombëtare Siriane do të arrijmë sukses të madh kundër ...

Fotografi dhe Video: Operacioni ushtarak i Turqisë në verilindje të Sirisë, në ditën e parë

Telegrafi - 10.10.2019

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi të mërkurën fillimin e operacionit ushtarak në veri-Lindje të Sirisë. Me këtë rast, sipas AlJazeera, përcjell Telegrafi, ai ka thënë se ky operacion do të ...

“Askush mos ta kundërshtojë këtë operacion duke u fshehur pas çështjeve të tjera”

Medial - 10.10.2019

Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, lidhur me operacionin “Burimi i Paqes” tha se problemi i Turqisë janë terroristët dhe “askush mos ta kundërshtojë këtë operacion duke u ...

Operacioni “Burimi i Paqes”: Komandot turke vazhdojnë të avancojnë në lindje të Eufratit

Medial - 10.10.2019

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë ka bërë të ditur se komandot tona që marrin pjesë në operacionin “Burimi i Paqes” vazhdojnë të avancojnë në lindje të Eufratit, raporton Anadolu Agency ...

Turqia nis me sulme ajrore ofensivën në Siri

Evropaelire - 09.10.2019

Aeroplanët turq kanë bombarduar pozicionet kurde teksa ka nisur ofensiva në verilindje të Sirisë . Përveç sulmeve ajrore, është raportuar edhe për një varg shpërthimesh në qytetin sirian, Ras al Ain, ...

Operacioni ajror turk në Siri, Trump: “Ide e keqe, Uashingtoni nuk e miraton”

Telegrafi - 09.10.2019

Presidenti Donal Trump, ka reaguar ndaj sulmeve ajrore të Turqisë, ndaj kurdëve dhe ushtarëve të ISIS-it, duke thënë se ‘nuk e miraton’, sulmin e pritur gjatë që e realizoi sot presidenti Erdogan në ...

Turqia nis sulmet në Siri, Erdogan: Do të sjellim paqe dhe stabilitet

Java News - 09.10.2019

“Ofensiva turke kundër milicisë kurde siriane do të ndihmojë në sjelljen e paqes dhe stabilitetit në Siri”, – i tha presidenti Rejep Tayyip Erdogan homologut të tij rus, Vladimir Putin, gjatë një ...

Ushtria turke hyn në Siri, civilët kurd në arrati

Alsat - 09.10.2019

Turqia ka filluar ofensivën kundër kurdëve në Verilindje të Sirisë. Lajmi është bërë i ditur nga presidenti turk Erdogan, që mesa duket telefonata e presidentit rus, Vladimir Putin nuk i ka ndërruar ...

Erdogan deklaron fillimin e operacioneve ushtarake, raportohet për shpërthimet e para në kufi me Sirinë

Telegrafi - 09.10.2019

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë se ka filluar një operacion ushtarak i planifikuar për një kohë të gjatë në verilindje të Sirisë, me forcat kurde që aktualisht e kanë nën kontroll ...

Turqia nis operacionin në veri të Sirisë

VOA - 09.10.2019

Turqia nisi një operacion ushtarak të planifikuar për një kohë të gjatë në veriun e Sirisë për të nxjerrë forcat kurde të etiketuara nga Ankaraja si terroristë, por që shihen nga shumica e Perëndimit ...

Turqia bombardon Sirinë, Erdogan: Nisi operacioni në Siri me sulme ajrore ndaj kurdëve dhe ISIS

SOT - 09.10.2019

Turqia ka nisur sot operacionin ushtarak në veri të Sirisë me sulme ajrore ndaj grupeve ISIS dhe njësive kurde, thanë burimet turke të sigurisë. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se operacioni ...

Turqia nis ofansivën në veri të Sirisë

Zeri - 09.10.2019

Trupat turke kanë filluar një ofensivë në veri-lindje të Sirisë, e cila mund të çojë në konflikt të drejtpërdrejtë me forcat e udhëhequra nga kurdët, aleatë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Turqia nis Sul.min në Siri

Medial - 09.10.2019

Lexime: 45 Kanë nisur sulmet e ushtrisë turke në veri të Sirisë, në nëj kohë që mediat në vend transmetojnë pamje të asaj që po ndodh. Lajmin për nisjen e sulmeve e konfirmoi vetë presidenti turk ...

Erdogan thotë se Turqia e ka nisur ofensivën në Siri

Gazeta Express - 09.10.2019

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, tha të mërkurën se forcat turke, së bashku me aleatët rebelë, e kanë nisur operacionin ushtarak në pjesën verilindore të Sirisë, duke shtuar se qëllimi i kësaj ...

Turqia nis ofensivën në Siri

Koha.net - 09.10.2019

Trupat turke nisën ofensivën në veri të Sirisë, pak pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës tërhoqën trupat e tyre prej andej. Lajmin e njoftoi vetë presidenti turk, Rechep Tajip Erdogan.

Turqia nis operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë

Evropaelire - 09.10.2019

Turqia dhe aleatët e tij rebelë sirianë kanë nisur operacionin e tyre ushtarak në verilindje të Sirisë, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

Ushtria turke fillon operacionin “Burimi i Paqes” në veri të Sirisë

Shqipmedia - 09.10.2019

Presidenti Erdoğan njofton nisjen e operacionit “Burimi i Paqes” kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH në veri të Sirisë. Erdoğan: Me operacionin “Burimi i Paqes” do ta mënjanojmë ...

Turqia gati ofensivën, shton trupat në kufirin sirian

Top Channel - 09.10.2019

Turqia ka shtuar numrin e forcave të saj në kufirin sirian para një ndërhyrjeje të paralajmëruar prej kohësh që do të ketë në shënjestër forcat e udhëhequra nga kurdët, aleate të Shteteve të ...

Kurdët mobilizohen në Siri ndërsa Turqia përgatitej për sulmin e afërt

Botasot - 09.10.2019

Paralajmërimi i një "katastrofe humanitare", nga forcat kurde siriane që janë aleatë me Shtetet e Bashkuara lëshuan një thirrje "mobilizimi të përgjithshëm" të mërkurën në veri-Lindje të Sirisë, ...

Kurdët të tmerruar nga Turqia, thirrje civilëve: Rrëmbeni armët

Koha.net - 09.10.2019

Presidenti i SHBA ka vendosur të tërheqë trupat amerikane nga Siria veriore dhe t’ia dorëzojë këto pozicione Turqisë, por ata që janë rrezikuar janë kurdët, ose më saktë “Njësiti i Mbrojtjes së ...

Turqi, neutralizohen mbi 100 Te.rroristë të PKK-së

Medial - 09.10.2019

Turqia ka neutralizuar 109 terroristë të PKK-së gjatë operacioneve në 12 provinca për të shkatërruar ofensivën e planifikuar të tyre të dimrit, bëri të ditur Ministria e Brendshme e vendit, ...

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me presidentin Vladimir Putin

Medial - 09.10.2019

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir ...

Çavuşoğlu: Objektivi ynë i vetëm janë Te.rroristët

Medial - 09.10.2019

Mevlut Çavuşoğlu: Objektivi ynë i vetëm janë terroristët dhe në këtë mënyrë do të kontribuojmë në integritetin territorial të Sirisë. “Sipas rezolutave të OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar, operacioni ...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

Evropaelire - 09.10.2019

Turqia thotë se "së shpejti" do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona.

Pas largimit të SHBA-së, Turqia gati të shkatërrojë kurdët

Top Channel - 09.10.2019

Në Siri, është gati ofensiva turke kundër njësivë kurde YPG-, tregojnë raportet në mediat e huaja. Përmes Twitterit, ministria turke e mbrojtjes tregoi se përgatitjet për operacionin ushtarak në ...

Koment: Edhe një herë, humbësit janë kurdët

DW - 08.10.2019

Me tërheqjen e tyre nga Siria e veriut, SHBA tradhëtojnë aleatin më besnik në luftën kundër Shtetit Islamik. Për situatën e ardhshme të sigurisë në Evropë kjo mund të rezultojë gabim i rëndë, thotë ...

Skenarët e mundshëm të një beteje midis Turqisë dhe kurdëve, aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit – pas ...

Telegrafi - 09.10.2019

Tërheqja e trupave amerikane nga zona përreth kufirit verilindor të Sirisë me Turqinë, ka sjellë në pah edhe skenat për një konfrontim ushtarak midis aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit, ...

Bazat e tensionit mes kurdëve dhe Turqisë në Siri

VOA - 08.10.2019

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se njësitë ushtarake amerikane në Sirinë verilindore do të largohen nga Siria e veriut, ndërkohë që ushtria turke përgatitet për një sulm në zonë.

Parlamenti i Turqisë miraton mocionin për të zgjatur vendosjen e trupave në Irak dhe Siri

Telegrafi - 08.10.2019

Parlamenti i Turqisë ka miratuar një mocion për zgjatjen e kompetencave të shtetit për të filluar operacione ushtarake ndërkufitare në veri të Irakut dhe Sirisë edhe për një vit tjetër, raporton ...

Në prag të ofensivës, Turqia godet kufirin Siri-Irak

VOA - 08.10.2019

Zyrtarët turq i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se ushtria turke ka goditur sot kufirin Siri – Irak për t’i paraprirë përforcimit të forcave kurde në Sirinë verilindore.

Ushtria turke e gatshme për operacionin e tretë të paqes në Siri

Medial - 08.10.2019

Pas sukseseve në operacionet ndërkufitare “Mburoja e Eufratit” dhe “Dega e Ullirit”, ushtria e Turqisë i ka përfunduar përgatitjet edhe për operacionin e planifikuar për në lindje të Eufratit në veri ...

Turqia i kundërpërgjigjet Trumpit, pas kërcënimit

Gazeta Express - 08.10.2019

Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë, Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim, deklaroi zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay duke iu referuar fjalëve të Donald Trump për ...

Administrata korigjon Trump: Nuk jemi tërhequr nga Siria

Medial - 08.10.2019

Lexime: 1 Turqia nuk ka më asnjë minutë për të humbur në Siri. Me këtë mesazh në Twitter Presidenca në Ankara konfirmon veprimet ushtarake në verilindje të Sirisë.

FOTOT: Bota në alarm, Erdogan mund të bëjë një masakër të vërtetë civile

Gazeta Tema - 08.10.2019

Vendimi i papritur i presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u tërhequr nga Siria, duke e lënë “terrenin e lirë” për ushtrinë turke, ka alarmuar Kombet e Bashkuara dhe liderët evropianë mes frikës ...

Turqia nuk përkulet ndaj kërcënimeve për zonën e sigurt në Siri

Medial - 08.10.2019

Turqia nuk është një shtet që vepron sipas kërcënimeve, tha zv/presidenti Fuat Oktay duke iu përgjigjur kërcënimeve të presidentit amerikan Donald Trump sa i përket operacionit të planifikuar të ...

Holanda i qëndron sërish mocionit të Qershorit

Java News - 08.10.2019

Holanda i qendron serish mocionit te Qershorit. Nuk pati mocion te ri dhe parlamenti i qendron edhe tani te njejtit qendrim sa i perket Shqiperise dhe Maqedonise se ...

Bazat e tensionit mes kurdëve dhe Turqisë në Siri

Gazeta Tema - 08.10.2019

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se njësitë ushtarake amerikane në Sirinë verilindore do të largohen nga Siria e veriut, ndërkohë që ushtria turke përgatitet për një sulm në zonë.