TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Bullgaria do të mbrojë hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut, nëse SHBA i shet avion

Telegrafi - 12.06.2019

Bullgaria, e cila është anëtare e NATO-s, mund të ndihmojë në mbrojtjen e hapësirës ajrore të Maqedonisë së Veriut, nëse nënshkruhet marrëveshje për të blerë tetë avionë F-16 nga Shtetet e Bashkuara, ...

Bullgaria mund të ndihmojë në mbrojtjen e hapësirës ajrore të Maqedonisë së Veriut

VOA - 12.06.2019

Anëtarja e NATO-s, Bullgaria, mund të ndihmojë në mbrojtjen e hapësirës ajrore të Maqedonisë së Veriut, në veri-perëndim të Maqedonisë, nëse Sofja finalizon një marrëveshje për blerjen e tetë ...

Pas kërcënimit të Zakharievës, Qeveria shpreson se do të ketë marrëveshje me Bullgarinë për Goce Dellçevin

Telegrafi - 12.06.2019

Pas paralajmërimeve të ministres bullgare, Ekaterina Zakharieva se Bullgaria mund të tërhiqet nga puna e komisionit të përbashkët nëse nuk konstatohet se Goce Dellçev është bullgar, zëdhënësi i ...

Humbën ndaj Kosovës, shpërthen Popov: Bullgaria s’është jetimore!

BalkanWeb - 12.06.2019

Humbja ndaj Kosovës në kualifikueset e Euro 2020 ka lënë vraga të rënda në Bullgari me kapitenin Ivelin Popov, që nuk ka kursyer asnjë nga skuadra e tij, përfshirë dhe talentin e skuadrës, Kiril ...

Rashkaj: Duhet të punojmë që të bëjmë gjëra të mëdha

Botasot - 12.06.2019

Kosova është në qendër të vëmendjes në opinionin ndërkombëtar, sepse me rezultatet që po shënon në Grupin A të kualifikueseve për Kampionatin Evropian 2020, shumëkënd e la pa fjalë.

Kryetari Kadri Veseli uron futbollistët

Zeri - 12.06.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, duke folur në ceremoninë qendrore për 20-vjetorin e çlirimit uroi futbollistët dhe qytetarët e Kosovës për fitoren e Përfaqësueses së Kosovës dy ditë më ...

HOXHA: Shpresojmë se Komisioni i përbashkët midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë do të gjejë zgjidhje në drejtim ...

Medial - 12.06.2019

Pas paralajmërimeve të ministres bullgare Ekaterina Zaharieva se Bullgaria mund të tërhiqet nga puna e komisionit të përbashkët nëse nuk përcaktohet se Goce Dellçev është bullgar, sot zëdhënësi i ...

Veseli: Kosova do të jetë gjithmonë, kudo e kurdo me SHBA-në

Gazeta Express - 12.06.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë fjalës së tij në ceremoninë e 20 vjetorit të hyrjes së Natos-s, tha se për dy dekada, Kosova ka ecur shumë përpara dhe beson në vizionin ...

Veseli: Kosova do të jetë kurdo dhe kudo me ShBA-të

Botasot - 12.06.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në tubimi për shënimin e 20-vjetorit të hyrjes së forcave të NATO-s në Kosovë, e cila i dha fund gjenocidit serb mbi vendin tonë, përcjell "Bota sot".

Kush është Goce Dellçev, heroi që mund të rrënojë marrëveshjen mes Shkupit dhe Sofjes?!

Ina - 12.06.2019

Goce Dellçev që konsiderohet si një hero kombëtar në Bullgari,si dhe në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ku thuhet se ai ishte ndër themeluesit e lëvizjes kombëtare maqedonase ka vënë në pikëpyetje ...

Veseli: Kosova do të jetë gjithmonë, kudo dhe kurdo me SHBA-të

Kosova Live - 12.06.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha në ceremoninë qendrore për 20 vjetorin e çlirimit se liria e Kosovës është meritë e dëshmorëve të UÇK-së dhe ndihmës së madhe të SHBA-së.

Ministrja e jashtme bullgare i bën me dije Shkupit: Goce Dellçev është bullgar!

Ina - 12.06.2019

Bullgaria nuk do të bëj kompromis për datën për përkujtimin e heroit “Goce Dellçev” dhe nëse nuk ka marrëveshje për këtë me Shkupin, atëherë Sofja do të braktisë punën e komisionit të ekspertëve.

E pranojnë bullgarët: Kosova turpëroi një komb të tërë

Zeri - 12.06.2019

Në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Vasil Levski” të Sofjes kishte tifozë nga e gjithë gjeografia shqiptare, madje disa dhjetëra kishin ardhur edhe nga Anglia e nga Skocia, shkruan sot, gazeta ...

Paraqitjet fenomenale në Podgoricë dhe Sofje, UEFA vendos ta 'shpërblejë' Rashicën

Zeri - 12.06.2019

Përfaqësuesja e Kosovës vazhdon të jetë në njP ecuri fenomenale prej 14 ndeshjeve pa humbje në nivel ndërkombëtar. Humbjen e fundit, “Dardanët” e pësuan në vitin 2017, derisa dy ndeshjet e qershorit ...

Faktet që dëshmojnë rritjen e madhe të Kosovës

Koha.net - 12.06.2019

Në 14 ndeshje ka shkuar seria e Kosovës pa humbje. E 14-ta vlerësohet bindshëm më e rëndësishmja deri më tash. Të hënën mbrëma në Sofje, përfaqësuesja e Kosovës në futboll fitoi 3:2 ndaj Bullgarisë ...

Veseli merr pjesë në shënimin e 10 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Kosovë-Bullgari

Zeri - 11.06.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë vizitës zyrtare në Sofje, ka marrë pjesë në shënimin e kremtës zyrtare për shënimin e 10 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Kosovës dhe ...

UEFA përgëzon ekipin e Kosovës, 14 ndeshje pa humbje

Top Channel - 11.06.2019

Mbrëmjen e së hënës, Kosova regjistroi një fitore shumë të rëndësishme për kualifikueset e Euro 2020 teksa mposhti në Sofje skuadrën bullgare me rezultatin 3-2 në një sfidë ku në një moment skuadra e ...

Mundësitë e Kosovës për t’u kualifikuar në EURO 2020

Portalb - 11.06.2019

Reprezentacioni i Kosovës për herë të parë merr pjesë në kualifikimet për kampionatin evropian. Përkundër kësaj, ajo nuk po luan si fillestar. Kosova ka 14 ndeshje zyrtare radhazi pa humbje, duke ...

Kapiteni i Bullgarisë pas humbjes nga Kosova: Unë po qaj...

Botasot - 11.06.2019

Kapiteni i Bullgarisë, Ivelin Popov, autor i golit të parë të Bullgarisë, është i mërzitur nga humbja prej Kosovës me rezultat 3:2 në kuadër të grupit A të kualifikueseve për Kampionatin Evropian ...

Heroi i Kosovës ndaj Bullgarisë e kujton në këtë mënyrë natën historike

Gazeta Express - 11.06.2019

Elbasan Rashani e ka postuar një fotografi në Instagram përmes së cilës e ka kujtuar natën magjike mbrëmë, ku u bë hero pasi e shënoi golin e fitores ndaj Bullgarisë në minutat shtesë Elbasan Rashani ...

Zakharieva: Goce Dellçev është bullgar, Maqedonia e Veriut nuk duhet të edukohet me nacionalizëm të rrejshëm

Telegrafi - 11.06.2019

“Nuk do të bëjmë kompromis me të vërtetën. Nga Maqedonia e Veriut nuk duam asgjë tjetër përveç të vërtetës”, ka thënë ministrja për Punë të Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zakharieva, me rastin e ...

Tifozët bullgarë të poshtëruar, tallen me barkun e sulmuesit të Kosovës

Lajmi.net - 11.06.2019

Kosova bëri hap të rëndësishëm drejt Euro 2020, pasi triumfoi në stadiumin ‘Vasil Levski’ me rezultat 3-2, falë golit të Elbasan Rashanit në fundin e ndeshjes.

Standard Liege shkruan për paraqitjen e Vojvodës ndaj Bullgarisë

Telegrafi - 11.06.2019

Kosova arriti ta mposht mbrëmë Bullgarinë në Sofje me rezultat 2-3, për t’i mbajtur gjallë shpresat për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian (Euro 2020).

Shënoi golin e epërsisë kundër Kosovës, futbollisti i Bullgarisë befason me deklaratën për ndeshjen

Zeri - 11.06.2019

Ndeshja eliminatore e Kampionatit Evropian “Euro 2020” mes Bullgarisë dhe Kosovës u mbyll me rezultat 2:3 në favor të “Dardanëve”. Me fitoren e parë në këtë fazë, Kosova mbetet në vendin e tretë në ...

“Edhe Anglia do ta ketë problem me Kosovën”

Gazeta Express - 11.06.2019

Ish-mbrojtësi kosovar, Alban Dragusha, beson se me këtë formë, Kombëtarja e Kosovës do të ishte problematike edhe për Anglinë, veçanërisht në Prishtinë, ku e ka mbështetjen e madhe të “Dardanëve”.

Sabri Fejzullahu takon Edon Zhegrovën, ka disa fjalë për të

Lajmi.net - 11.06.2019

Edon Zhegrova mbrëmë u paraqit në ndeshjen e përfaqësueses së Kosovës, kundër Bullgarisë, shkruan lajmi.net. Me tu kthyer në Kosovë, ai takoi këngëtarin e njohur, Sabri Fejzullahu, i cili i uroi ...

Festa e madhe e futbollistëve të Kosovës, e shndërrojnë aeroportin në 'klub nate'

Zeri - 11.06.2019

Përfaqësuesja e Kosovës kishte arsye të madhe të festonte pas ndeshjes së djeshme kundër Bullgarisë në Sofje. Në ndeshjen eliminatore për Kampionatin Evropian “Euro 2020”, Kosova ‘nënshtroi’ ...

Nga Bullgaria, Zhegrova shkon në deti

Gazeta Express - 11.06.2019

Sulmuesi anësor i Kosovës, Edon Zhegrova, ka shkuar për pushime në Antali të Turqisë, menjëherë pasi e kreu detyrën e tij me Kombëtaren dardane. Pasi që Arbër Zeneli u lëndua rëndë në ndeshjen kundër ...

‘Dardanët’ i dhanë shkollë, tifozët e Bullgarisë ‘ngushëllehen’ me barkun e sulmuesit të Kosovës

Zeri - 11.06.2019

Humbja e fundit e Bullgarisë në eliminatoret e Kampionatit Evropian “Euro 2020 nga Kosova është njëra prej ngjarjeve sportive më të komentuara së fundmi.

Kryeparlamentarja e Bullgarisë ia konfirmon Veselit mbështetjen për Kosovën në të gjitha fushat

Lajmi.net - 11.06.2019

Në takim u diskutua për marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve dhe parlamenteve respektive, si dhe për mundësitë e forcimit të bashkëpunimit në fushat me interes reciprok.

Shkëlqeu në Sofje kundër Bullgarisë, Edon Zhegrova bën të ditur se ka filluar pushimet verore në këtë vend

Zeri - 11.06.2019

Përfaqësuesja e Kosovës ishte fitimtare nga ndeshja e eliminatoreve për “Euro 2020” përballë Bullgarisë. Në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Vasil Levski” në Sofje, “Dardanët” regjistruan fitore me ...

Tifozët bullgarë tallen me barkun e sulmuesit të Kosovës

Gazeta Express - 11.06.2019

Gazeta bullgare e sportit, Sportal.bg, raporton se tifozët e Kombëtares së Bullgarisë kanë gjetur ngushëllim për disfatën e së enjtes kundër Kosovës, duke u tallur me sulmuesin Atdhe Nuhiu, për ...

Kosova e pamposhtur/ Festë në Prishtinë për fitoren ndaj Bullgarisë

Top Channel - 11.06.2019

Në pamundësi për ta ndjekur ndeshjen Bullgari- Kosovë direkt nga stadiumi, tifozët e kombëtares kosovare zgjedhin ambientet e hapura. E pavarësisht barazimit nga loja e fundit me Malin e Zi, ...

Serbia me xhelozi të madhe raporton dhe numëron sukseset e Kosovës

Botasot - 11.06.2019

Kombëtarja e Kosovës bëri senzacion me fitoren me rezultat 3:2 në Sofje kundër Bullgarinë, në ndeshjen e vlefshme të grupit A të kualifikueseve për Kampionatin Evropian 2020.

Mbrojtësi i Bullgarisë tregon arsyet pse humbën kundër Kosovës

Gazeta Express - 11.06.2019

Mbrojtësi i ekipit kombëtar të Bullgarisë, Ivan Goranov, ishte i zhgënjyer me disfatën 3:2 kundër Kosovës në stadiumin “Vasil Levski”, në kualifikimet për Kampionatin Evropian 2020.

Sabri Fejzullahu për Edon Zhegrovën: Jam krenar që e takova yllin tonë

Telegrafi - 11.06.2019

Kosova gjatë mbrëmjes së kaluar ka shënuar fitore të rëndësishme kundër Bullgarisë. Dardanët triumfuan si mysafirë me rezultat 3-2 në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian të vitit 2020.

Ish-ylli i Man Unitedit: Bullgaria humbi sepse Kosova s’e lejoi të fitojë

Gazeta Express - 11.06.2019

Golashënuesi më i mirë në historinë e Bullgarisë dhe ish-sulmuesi i Manchester Unitedit, Dimitar Berbatov, e lavdëroi Kosovën për paraqitjen në fitoren 3:2 kundër Bullgarisë në Sofje, duke thënë se ...

“Idiot!”/ Komentatorja s’ndalet ndaj futbollistit: Të bëhet burrë

Mapo - 11.06.2019

Përplasjet verbale midis Qendra Krelanit dhe Edon Zhegrovës duket se ende vijojnë. Komentatorja sportive u shpreh në emisionin “Xing me Ermalin” se futbollisti Zhegrova i dukej shumë mendjemadh dhe ...

Goli i historisë së Kosovës nën tingujt e këngës ‘Titanic’

Lajmi.net - 11.06.2019

‘Dardanët’ mposhtën Bullgarinë me rezultat 3-2 në udhëtim, e për më tepër fitorja erdhi në minutën e fundit, tamam si një ndeshje që do mbahet mend gjatë në kujtesat e sportdashësve.

Gazeta bullgare: ”Kosova tronditi Bullgarinë në Sofje”

Lajmi.net - 11.06.2019

Suksesi i parë historik në historinë e shkurtër të Kosovës erdhi në minutën e 92-të. Rashica i pari i dha një avantazh të “verdhëve” në minutën e 7-të.

Mbrojtësi i Bullgarisë: Disfata kundër Kosovës është një shuplakë e rëndë për të gjithë

Gazeta Express - 11.06.2019

Mbrojtësi i krahut të djathtë të Bullgarisë, Strahil Popov, e komentoi disfatën me rezultat 3:2 kundër Kosovës. Ai ishte shumë i zhgënjyer me paraqitjen e skuadrës, që e pësoi disfatën e dytë në ...

Kosova 'godet' Bullgarinë midis Sofjes - mediumi bullgar 'eksplodon' pas humbjes turpëruese mbrëmë

Zeri - 11.06.2019

Kombëtarja e Bullgarisë pësoi humbje 2:3 nga Kosova në kuadër të eliminatoreve për Kampionatin Evropian “Euro 2020” në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Vasil Levski” në Sofje, raporton Zëri.info.

Ranglista e FIFA-s: Si ndikon fitorja kundër Bullgarisë në renditjen e Kosovës

Gazeta Express - 11.06.2019

Përpos tri pikëve të rëndësishme në garën për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian 2020, Kosova i ka fituar edhe 18.9 pikë për ranglistën e FIFA-s nga fitorja kundër Bullgarisë.

Kapiteni i Bullgarisë 'shpërthen' pas humbjes nga Kosova, i bën 'hor' bashkëlojtarët e tij

Zeri - 11.06.2019

Kapiteni i Bullgarisë, Ivelin Popov ka reaguar ashpër ndaj bashkëlojtarëve të tij pas humbjes 2:3 nga Bullgaria. Popov i cili shënoi golin e parë për Bullgarinë mbrëmë, beson se futbollistët bullgarë ...

Politikani gjerman, Schwarz: UEFA t’i ndëshkojë tifozët bullgarë për fyrje raciste ndaj shqiptarëve

Telegrafi - 11.06.2019

Kosova arriti ta mposht mbrëmë Bullgarinë 2-3 në Sofje në kuadër të kualifikime të Kampionatin Evropian (Euro 2020). Përfaqësuesja jonë aktualisht është në vendin e tretë më pesë pikë në Grupin A, ...

Kritikat e ashpra të kapitenit të Bullgarisë pas disfatës ndaj Kosovës

Gazeta Express - 11.06.2019

Kapiteni i Bullgarisë, Ivelin Popov, i ka kritikuar ashpër bashkëlojtarët e tij më të rinj në moshë për disfatën me rezultat 3:2 kundër Kosovës, duke thënë se disa prej tyre nuk janë gati për të ...

Kështu iu gëzua Leonora Jakupi fitores së Kosovës mbrëmë

Zhurnal - 11.06.2019

Mbrëmë u zhvillua takimi mes Bullgarisë dhe Kosovës në stadiumin “Vasil Levski” në Sofje.Kosova ka arritur të marrë tre pikë nga ky takim, duke e mposhtur Bullgarinë me rezultat 2-3, shkruan ...

Edon Zhegrova ia 'kris' këngës pas fitores historike të Kosovës

Zeri - 11.06.2019

Përfaqësuesja e Kosovës e ka regjistruar fitoren e parë në eliminatoret e Kampionatit Evropian “Euro 2020”. Në ndeshjen e zhvilluar në “Vasil Levski” në Sofje, Kosova arriti ta mposhtë Bullgarinë me ...

Emocione, shumë gola, spektakël dhe tre pikë - përmbledhje nga nata magjike e Kosovës

Zeri - 11.06.2019

Përfaqësuesja e Kosovës e ka regjistruar fitoren e parë në eliminatoret e Kampionatit Evropian “Euro 2020”. Në ndeshjen e zhvilluar në “Vasil Levski” në Sofje, Kosova arriti ta mposhtë Bullgarinë me ...

Bastorja e famshme sportive, e mahnitur nga historia e Kosovës

Gazeta Express - 11.06.2019

Bastorja e famshme sportive, Bet365, është njëra ndër llogaritë në rrjetin social Twitter që më së shumti e ka komentuar formën e mrekullueshme të Kosovës që nga tetori i vitit 2017, kur për herë të ...