TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Filipçe: Të mos dilet jashtë kur ajri është i ndotur

Telegrafi - 07.12.2018

Kur koncentrimi i grimcave PM 10 në ajër është mbi 100 në dy ditë në vijim atëherë duhet të kufizohet lëvizja dhe aktivitetet në hapësirë të hapur posaçërisht për fëmijët, të sëmurit kronik, ...

50 mijë maska kundër ndotjes për qytetarët me sëmundje respiratore

Alsat - 07.12.2018

50 mijë maska duhet t’i marrin qytetarët që kanë probleme me organet e frymëmarrjes. Nga dikasteri i shëndetësisë tani për tani po shqyrtojnë mënyrën se si të bëhet shpërndarja e maskave.

Boshnjakovski: Edhe ne e thithim ajrin e njëjtë, po merren masa për çdo ditë

Telegrafi - 07.12.2018

“Qeveria për herë të parë në historinë e Maqedonisë si prioritet strategjik ka vendosur ndotjen e ajrit dhe luftën kundër këtij problemi. Në koordinim me gjitha komunat dhe Shkupin në baza ditore ...

Ndotja, OBSH: Si mund të shpëtohen miliona njerëz duke zbatuar Marrëveshjen e Parisit

Gazeta Tema - 07.12.2018

Jetët e miliona njerëzve do të mund të shpëtohen çdo vit deri në vitin 2050 nëse do të zvogëlohet ndotja e ajrit e përshkruar në Marrëveshjen e Parisit për Klimën, sipas një raporti nga Organizata ...

OBRM-PDUKM: Shkupi, Tetova dhe Manastiri në mesin e dhjetë qyteteve më të ndotura

Telegrafi - 07.12.2018

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, përmes një kumtese për media akuzon pushtetin se po e ngufat shtetin në tym. Sipas tyre, Shkupi, Manastiri dhe Tetova janë në mes dhjetë qyteteve më të ndotura ...

Sonte ajri në Prishtinë “shumë i pashëndetshëm”

Koha.net - 06.12.2018

Prishtina është mbuluar nga ajri i dëmshëm, që edhe sonte ua kalon shteteve të rajonit për nga masa e ndotjes. Sipas matjeve të fundit të cilësisë së ajrit nga matësit e Ambasadës Amerikane në ...

30 për qind e vdekjeve në Maqedoni vijnë nga ndotja e ajrit

Flaka - 06.12.2018

Njëzet deri tridhjetë për qind e totalit të vdekjeve në Maqedoni janë si rezultat i ndotjes së ajrit. Vetëm në Shkup, rreth një mijë e dyqind njerëz vdesin çdo vit, sipas të dhënave të ISHP.

Ekspozimi ndaj ajrit të ndotur mund të ketë pasoja edhe në pasardhës

Lajmi.net - 06.12.2018

Një ekspozim i prindërve në ajër të ndotur para konceptimit mund të shkaktojë probleme të zemrës për gjeneratën e ardhshme, sugjeron një studim i ri. Të pyetur për rreziqet e mundshme shëndetësore ...

Ndotja e ajrit, Makraduli: Кryesojnë amvisëritë dhe institucionet

Flaka - 06.12.2018

Zëvendësministri i ambientit, Jani Makraduli, insiston se ndotësit kryesorë të ajrit në Maqedoni janë amvisëritë dhe institucionet publike. Sipas tij, sasia e naftës që harxhohet nga institucionet ...

Befasojnë matjet, kjo është ndotja momentale e ajrit në Prishtinë

Lajmi.net - 06.12.2018

Përkundër ditëve të mëhershme kur ndotja e ajrit kishte arritur pikën më të lartë të rrezikshmërisë, sot në Prishtinë është krejt gjendje tjetër. Në bazë të matësit për cilësinë e ajrit të Ambasadës ...

Protestë kundër ndotjes së ajrit në Manastir (Video)

Telegrafi - 06.12.2018

Ndotja e ajrit në Maqedoni ka qenë temë gjatë ditëve të kaluara për shkak të ndotjes së madhe të ajrit. Shkupi ishte në top 10 e parë i qyteteve më të ndotura në botë, por po ashtu edhe në qytetet ...

Makraduli: Plani kundër ndotjes do të japë rezultate

Alsat - 06.12.2018

Ndonëse ndotja e ajrit është problem i cili kërkon zgjidhje urgjente, qeveria në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë ka hartuar plan i cili do të gjej zbatim nga viti i ardhshëm dhe do të zgjas dy ...

50 mijë maska kundër ndotjes për qytetarët me sëmundje respiratore

Tetova Sot - 07.12.2018

50 mijë maska duhet t’i marrin qytetarët që kanë probleme me organet e frymëmarrjes. Nga dikasteri i shëndetësisë tani për tani po shqyrtojnë mënyrën se si të bëhet shpërndarja e maskave.

OBRM-PDUKM: Shkupi, Tetova dhe Manastiri në mesin e dhjetë qyteteve më të ndotura

Botasot - 07.12.2018

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, përmes një kumtese për media akuzon pushtetin se po e ngufat shtetin në tym. Sipas tyre, Shkupi, Manastiri dhe Tetova janë në mes dhjetë qyteteve më të ndotura ...

Sëmundjet vdekjeprurëse të cilat mund t’i shkaktojë ajri i ndotur

Alsat - 06.12.2018

Ditët e fundit përsëri është raportuar për ndotjen e lartë të ajrit në Kosovë, sidomos në kryeqytet. Ajri i papastër është forma më vdekjeprurëse e ndotjes.

Ndotja e ajrit në Maqedoni, këto janë masat që duhet t’i ndërmarrin autoritetet

Botasot - 06.12.2018

Ndotja e ajrit është problem me të cilin po përballen qytetarët e Maqedonisë, sidomos në këtë periudhë kur ka filluar dhe sezoni i ngrohjes. Autoritetet mundohen që me masat e tyre të zbusin nivelin ...

OBRM-PDUKM: Është e turpshme që Qeveria e injoron ndotjen enorme të ajrit

Telegrafi - 06.12.2018

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM thuhet “E turpshme është marrëdhënia e Qeverisë në problemit më të madh të qytetarëve, ndotja e ajrit.

Fillimi i dhjetorit me ndotje enorme të ajrit, Qeveria ishte gati të shpallte gjendje alarmante (Video)

Telegrafi - 06.12.2018

Ilir Morina, kryeshef ekzekutiv i Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit, në një intervistë për Telegrafin me gazetarin Muahmet Hajruallhu, ka folur rreth gjendjes aktuale të ndotjes së ajrit në vend dhe ...

LSDM: Problemi me ajrin e ndotur nuk mund të zgjidhet përnjëherë

Telegrafi - 06.12.2018

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se pasojat e injorimit 11-vjeçar të problemit të ndotjes së ajrit nga OBRM-PDUKM-ja akoma po vërehen.

LSDM: Seriozisht punohet në uljen e ndotjes së ajrit

Medial - 06.12.2018

Pasojat e injorimit 11 vjeçar të problemit me ndotjen dhe shkatërrimit sistematik të gjelbërimeve dhe mjedisit jetësor nga ana e VMRO-DPMNE-së ende po ndjehen.

Befasojnë matjet, kjo është ndotja momentale e ajrit në Prishtinë

Botasot - 06.12.2018

Përkundër ditëve të mëhershme kur ndotja e ajrit kishte arritur pikën më të lartë të rrezikshmërisë, sot në Prishtinë është krejt gjendje tjetër. Në bazë të matësit për cilësinë e ajrit të Ambasadës ...

Ndotja e ajrit, stacionet matëse jashtë përdorimit

Alsat - 05.12.2018

Për dallim prej ditëve të kaluara kur ndotja e ajrit tejkaloi për disa herë kufirin e lejuar, Shkupi dhe banorët e tij gjatë ditës frymuan më lirshëm.

Maqedonia “ngufatet” nga ndotja e ajrit

Telegrafi - 05.12.2018

Ndotja e ajrit në Maqedoni ka arritur nivelet alarmante, para se gjithash në Shkup dhe Manastir, por edhe në disa qytete tjera ku grimcat e dëmshme PM10 kanë shkuar në mbi 400 mikrogramë për metër ...

Vetëvendosje sfidon Shpend Ahmetin, mbjellin 60 pemë për përmirësim të ajrit në Prishtinë

Tetova Sot - 05.12.2018

Anëtarë dhe aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje në mënyrë simbolike mbollën 60 pemë në 2 hyrje të Prishtinës, duke adresuar disa hapa konkretë sipas tyre për përmirësimin e ajrit në Prishtinë.

FOTOT/ Krahasime dramatike, alarm për smog: Ajri i rëndë po vret Ballkanin

Gazeta Tema - 05.12.2018

Disa qytete të mëdha në Evropën Juglindore vazhdimisht renditen ndër kryesuesit në indeksin botëror të cilësisë së ajrit, që përditësohet në kohë reale në internet.

Jani Makraduli: Plani kundër ndotjes do të japë rezultate

Telegrafi - 06.12.2018

Ndonëse ndotja e ajrit është problem i cili kërkon zgjidhje urgjente, qeveria në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë ka hartuar plan i cili do të gjej zbatim nga viti i ardhshëm dhe do të zgjas dy ...

Prishtinë/ Ajri sërish shumë i dëmshëm

Java News - 07.12.2018

Prishtina është sërish shumë e ndotur dhe dje ua kaloi shteteve të rajonit për nga masa e ndotjes. Sipas matjeve të fundit të cilësisë së ajrit nga matësit e Ambasadës Amerikane në Prishtinë në ora ...

OBRM-PDUKM: Është e turpshme që Qeveria e injoron ndotjen enorme të ajrit

Botasot - 06.12.2018

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM thuhet “E turpshme është marrëdhënia e Qeverisë në problemit më të madh të qytetarëve, ndotja e ajrit.

LSDM: Problemi me ajrin e ndotur nuk mund të zgjidhet përnjëherë

Botasot - 06.12.2018

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se pasojat e injorimit 11-vjeçar të problemit të ndotjes së ajrit nga OBRM-PDUKM-ja akoma po vërehen.

NDOTJA E AJRIT: Stacionet matëse jashtë përdorimit

Medial - 05.12.2018

Për dallim prej ditëve të kaluara kur ndotja e ajrit tejkaloi për disa herë kufirin e lejuar, Shkupi dhe banorët e tij gjatë ditës frymuan më lirshëm.

Maqedonia “ngufatet” nga ndotja e ajrit

Botasot - 05.12.2018

Ndotja e ajrit në Maqedoni ka arritur nivelet alarmante, para se gjithash në Shkup dhe Manastir, por edhe në disa qytete tjera ku grimcat e dëmshme PM10 kanë shkuar në mbi 400 mikrogramë për metër ...

Makraduli: Plani kundër ndotjes do të japë rezultate

Tetova Sot - 06.12.2018

Ndonëse ndotja e ajrit është problem i cili kërkon zgjidhje urgjente, qeveria në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë ka hartuar plan i cili do të gjej zbatim nga viti i ardhshëm dhe do të zgjas dy ...

Ndotja e ajrit, stacionet matëse jashtë përdorimit

Flaka - 05.12.2018

Për dallim prej ditëve të kaluara kur ndotja e ajrit tejkaloi për disa herë kufirin e lejuar, Shkupi dhe banorët e tij gjatë ditës frymuan më lirshëm.

Ndotja e ajrit, stacionet matëse jashtë përdorimit në Maqedoni

Tetova Sot - 05.12.2018

Për dallim prej ditëve të kaluara kur ndotja e ajrit tejkaloi për disa herë kufirin e lejuar, Shkupi dhe banorët e tij gjatë ditës frymuan më lirshëm.