TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deklarata e fortë e Mark Markut: Për herë të parë po ndodh kriminalizimi i Universiteteve

BalkanWeb - 14.02.2018

TIRANE – I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, profesori Mark Marku ka komentuar takimin e kryeministrit Edi Rama me senatin e Universitetit të Tiranës për debatin mbi reformën e arsimit të lartë ...

Rama: Askush nuk e merr dot peng reformën në arsim

Ina - 14.02.2018

Rama tha poashtu se universiteti i Tiranës është bishti i gjithë universiteteve në vend, sipas akreditimit të britanikëve. Për kryeministrin, vonesa e pagave të pedagogëve erdhi si pasojë e një ...

Rama ua thotë në sy pedagogëve: Ja pse ndodhi vonesa e pagave

LajmiFundit - 14.02.2018

Debati i lindur për vonesën prej disa ditësh në hedhjen e pagave për pedagogët, ka nxitur kryeministrin të thërrasë përfaqësuesit e senatit të Universitetit të Tiranës në godinën e Kryeministrisë.

Basha: E trishtë, Rama kërcënon dhe fyen publikisht pedagogët

LajmiFundit - 14.02.2018

Kryetari i PD Lulzim Basha ka reaguar pas takimit që zhvilloi këtë të mërkurë kryeministri Edi Rama me pedagogët në Universitetin e Tiranës. Sipas Bashës, kreu i qeverisë nuk ka bërë gjë tjetër veçse ...

Forumi për Liritë Akademike: Nuk i kërkuam qeverisë që “t’i heqë veshin burokracisë universitare”

Java News - 14.02.2018

Forumi për liritë akademike dhe autonominë universitare, ka reaguar pas takimit të kryeministrit rama me Senatin e Universitetit të Tiranës. Në deklaratë Forumi thekson edhe njëherë se po shkohet ...

Akreditimet, Rama: Jeni bishti kavallit! Dekani i Juridikut: Jemi lider!

Lajmi.net - 14.02.2018

Në takimin me senatin e Universitetit të Tiranës, Kryeministri Edi Rama u kujtoi pedagogëve të këtij universiteti vlerësimin e marrë nga akreditimi vitin e kaluar.

Basha: Rama keqtrajton stafin e UT

RTSH - 14.02.2018

Kryetari i Partisë Demokratike në opozitë Lulzim Basha ka akuzuar kryeministrin socialist Edi Rama për keqtrajtim të stafit pedagogjik të universiteteve, ndërsa ka kërkuar autonomi të plotë të këtyre ...

Rama sulmon ashpër UT: Jeni bishti i fundit i kavallit!

Albeu.com - 14.02.2018

I ftuar në Senatin e Universitetit të Tiranës , kryeministri Edi Rama ka folur për përplasjen që ka ndodhur mes qeverisë dhe Universitetit dhe vonesën e rrogave.

Rama përgjigjet për vonesën e pagave të pedagogëve: Ishte një sfidë

Albeu.com - 14.02.2018

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme është takuar sot me Senatin e Universitetit të Tiranës. Rikujtojmë që pak ditë më parë, universitet publike u përfshinë nga një krizë për shkak të bllokimit të ...

Rama i ashpër me senatin e UT: Jeni bishti i kavallit i të gjithë universiteteve të Shqipërisë

BalkanWeb - 14.02.2018

TIRANE – Kryeministri Edi Rama ishte sot i pranishëm me Senatin e Universitetit të Tiranës ku foli për Reformën e Universiteteve dhe sfidat e autonomisë së zgjeruar falë Ligjit të Ri për Arsimin e ...

Takimi me senatin e UT, Rama flet për pagat e pedagogëve: Reformën nuk e merr peng askush

BalkanWeb - 14.02.2018

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me senatin e Universitetit të Tiranës për debatin mbi reformën e arsimit të lartë dhe pagat e vonuara.

Rama për universitetin e Tiranës: Jeni bishti i fundit të kavallit të universiteteve

Java News - 14.02.2018

Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi me senatin e Universitetit të Tiranës tha se vonesa e pagave tregon se reforma në arsimin e lartë është një sifdë.

Problemet në Univeristete, Rama: Askush nuk e merr dot peng reformën në arsim, qeveria nuk hyn të ndajë engjëjt nga ...

Gazeta Tema - 14.02.2018

“Askush nuk e mer dot peng reformën, as me shfaqje as me firma e as me shqetësime sado legjitime që të jenë. Shqetësimet sado legjitime që të jenë kanë mundësinë të shprehen në rrugën e kësaj ...

Rama ua thotë në sy pedagogëve: Asnjë nga ju nuk e mban dot peng reformën!

Java News - 14.02.2018

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim me përfaqësues të Senatit të Universitetit të Tiranës pas problemit me vonesën e pagave. Ky takim u thirr publikisht nga pedagogët në rrugë mediatike ...

Shpërthen pedagogu Mark Marku: Po kriminalizohet Universiteti, Rama të mos bëjë aleancë me krimin

LajmiFundit - 14.02.2018

Po ndodh kriminalizimi i Universiteteve njëlloj si në Parlament. Paralajmërimi është bërë nga profesor Mark Marku, ish-deputet, i cili gjithashtu është shprehur se ligji për Arsimin e Lartë është i ...

Basha shpërthen ndaj Ramës: Kryeministër injorant, kërcënon dhe fyen pedagogët

BalkanWeb - 14.02.2018

TIRANË- Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas takimit të kryeministrit Edi Rama me Senatin e Universitetit. Ai e quan Ramën ‘injorant’ dhe thotë se pedagogëve që kërkuan ballafaqimin, iu është ...

Pedagogët i përgjigjen Ramës me grevë: S'do durojmë talljen tënde

Albeu.com - 14.02.2018

Pas takimit të përbashkët me kryeministrin Edi Rama ku u kritikuan në sy duke u quajtur "vrima e fundit e kavallit" pedagogët e UT kanë reaguar sërish.

Rama i ashpër me senatin e UT-së: Jeni bishti i kavallit i të gjithë universiteteve të Shqipërisë

Durres Lajm - 14.02.2018

Kryeministri Edi Rama ishte sot i pranishëm me Senatin e Universitetit të Tiranës ku foli për Reformën e Universiteteve dhe sfidat e autonomisë së zgjeruar falë Ligjit të Ri për Arsimin e Lartë.

Rama takim me senatin e UT: Vonesa e pagave një shembull shumë i qartë që reforma është sfidë

SOT - 14.02.2018

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me senatin e Universitetit të Tiranës për debatin mbi reformën e arsimit të lartë dhe pagat e vonuara. Por megjithëse ishin vetë disa pedagogë që kërkuan ...

Rama: Askush nuk e merr dot peng Reformën në Arsimin e Lartë

RTSH - 14.02.2018

Kryeministri Edi Rama deklaroi se askush nuk e merr dot peng Reformën në Arsimin e Lartë e cila ju ka dhënë universiteteve autonomi të zgjeruar. Duke folur të mërkurën në një takim me senatin e ...

Pedagogët morën rrogat me vonesë, Berisha: Vepër e Edi Ramës

SOT - 13.02.2018

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar ditën e sotme lidhur me mospagesën në kohë të pedagogëve. Në një status në profilin e tij në ‘Facebook’, Berisha e ka cilësuar si një akt të shëmtuar, i ...

Ultimatumi i pedagogëve për qeverinë: Të shkarkohen anëtarët e bordit të MA, ose grevë

Java News - 13.02.2018

Forumi për Liritë Akademike dhe Autonominë Universitare ka dalë me një deklaratë në përfundim të takimit të djeshëm ku kërkon dorëheqjen e Bordit të Administrimit, ndërsa Ministrisë i kërkohet të ...

Pagat/ Pedagogët përplasen me zv.ministrin: Situata në Universitetin e Tiranës në kolaps të plotë

BalkanWeb - 13.02.2018

Debate të ashpra mes zëvendësministrit të Arsimit Ervin Demo dhe dy pedagogëve Dhurata Shehri dhe Romeo Hanxhari lidhur me situatën në universitetin e Tiranës.

Pedagogu: Për herë të parë po ndodh kriminalizimi i Universiteteve

SOT - 14.02.2018

Pedagogu Mark Marku ka komentuar takimin e kryeministrit Edi Rama me senatin e Universitetit të Tiranës për debatin mbi reformën e arsimit të lartë dhe pagat e vonuara.

Rama me pedagogët, Basha: Nuk ka pamje më të trishtë se...

SOT - 14.02.2018

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar mesditën e sotme pas takimit të Edi Ramës me senatin e Universitetit të Tiranës. Siç shkruan Basha, takimi i Ramës me pedagogët është denigrimi më i madh dhe ...

Forumi i Pedagogëve paralajmëron Ramën: S’pranojmë gjuhën tallëse, grevë nëse nuk plotësohen kërkesat

BalkanWeb - 14.02.2018

TIRANE- Pas takimit që zhvilloi kryeministri Edi Rama sot me Snatin e Universitetit të Tiranës, vjen reagimi i ashpër i Forumit për liritë akademike dhe autonominë universitare.

Edi Rama, pedagogëve: Mos më acaroni, unë pres koka

LajmiFundit - 14.02.2018

Nga njëra anë artistët i kanë dalë kundër, nga ana tjetër pedagogët kanë paralajmëruar protesta kundër qeverisë. I ndodhur në mes të dhjetëra skandaleve, daljet publike të Edi Ramës janë kthyer në ...

Pas vonesës së pagave, pedagogët paralajmërojnë: Pas 10 ditësh grevë nëse…

BalkanWeb - 13.02.2018

TIRANE – Forumi për Liritë Akademike dhe Autonominë Universitare ka zhvilluar një takim me pedagogë të Universitetit të Tiranës ditën e djeshme, për të diskutuar në lidhje me gjendjen e rëndë të ...

Pedagogët, debate të ashpra me zëvendëministrin e Arsimit

Gazeta Tema - 13.02.2018

Debate të ashpra mes zëvendësministrit të Arsimit Ervin Demo dhe dy pedagogëve Dhurata Shehri dhe Romeo Hanxhari lidhur me situatën në universitetin e Tiranës.

Rama me pedagogët, reagon Basha: Kryeministër injorant, ja si duhet të jenë universitetet

Gazeta Tema - 14.02.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar pas takimit që Rama zhvilloi me pedagogët në ambjentet e Kryeministrisë. Basha thotë se nuk ka pamje më të trishtë se një kryeministër i ulur në ...

Mark Marku kërcenon Ramën: S’pranojmë gjuhën tallëse, grevë nëse nuk plotësohen kërkesat

Gazeta Tema - 14.02.2018

Forumi për liri akademike dhe autonomi universitare, ka reaguar pas takimit që zhvilloi kryeministri Edi Rama me Snatin e Universitetit të Tiranës. Përmes një deklarate për shtyp, përfaqësuesi Mark ...

“Një kryeministër që u jep leksion profesorëve të ulur si nxënës në auditor”, reagimi i Bashës për takimin

Java News - 14.02.2018

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas takimit që ka pasur kryeministri Edi Rama me pedagogët e Universitetit të Tiranës. Basha thotë se “nuk ka pamje më të trishtë se një kryeministër i ulur në ...

Mark Marku kërcenon Ramën: S’pranojmë gjuhën tallëse, grevë nëse nuk plotësohen kërkesat

Ina - 14.02.2018

Forumi për Liritë Akademike e quan tallëse dhe kërcënuese gjuhën e kryeministrit ndaj pedagogëve. Përmes një reagimi për mediat, ky forum kërkon dialog të qenësishëm dhe jo shoë me universitetin.

Basha shpërthen ndaj Ramës: Injorant që kërcënon dhe fyen pedagogët

Durres Lajm - 14.02.2018

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas takimit të kryeministrit Edi Rama me Senatin e Universitetit. Basha shkruan në Facebook se "Kryeministri që mbledh Senatin e Universitetit, kërcënon dhe fyen ...

Basha: Pavarësia e UT është fallso, Rama e sheh universitetin si biznes

Zhurnal - 14.02.2018

Basha: Pavarësia e UT është fallso, Rama e sheh universitetin si biznes Tiranë, 14 shkurt - “Nuk ka pamje më të trishtë se një kryeministër i ulur në krye të vendit duke ju dhënë leksion profesorëve ...