TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Thaçi flet për bllokimin e KQZ-së: Për çdo vendim, dikush do të dalë i pakënaqur

Botasot - 15.03.2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vazhdon të mbetet i bllokuar që nga 27 marsi i vitit të kaluar, kurse presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ende nuk i ka emëruar anëtarët e rinj.

Shqyrtohet mundësia e krijimit të grupeve të reja parlamentare, për të marrë nga dy vende në KQZ

Koha.net - 14.03.2019

Presidenti Hashim Thaçi, ende nuk ka dalë me vendimin se si do të jetë përfaqësimi i partive politike në KQZ. Megjithatë, zyrtarë të partive të përfaqësuara në Kuvend thonë të kenë informacione se ...

Kuvendi kërkon nga Thaçi ta funksionalizojë KQZ-në

Zeri - 14.03.2019

Në mungesë kuorumi Kuvendi i Kosovës nuk arriti ta votojë rezolutën e Vetëvendosjes që kërkonte nga presidenti Hashim Thaçi emërimin e menjëhershëm të anëtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ...

Adnan Rrustemi nga Vetëvendosje: Thaçi me bllokimin e KQZ-së po pengon funksionimin e subjekteve politike (Video)

Almakos - 13.03.2019

Adnan Rrustemi, anëtar i KQZ-së nga Vetëvendosje, ka thënë se formula e propozuar nga Zyra e Presidentit nuk ishte korrekte, dhe cenon karakterin e KQZ-së.

Betim Gjoshi nga PDK-ja: Anëtarët e KQZ-së kanë vazhduar t’i marrin pagat dhe benifitet tjera por punën e kanë ...

Almakos - 13.03.2019

Betim Gjoshi, anëtar i KQZ-së nga PDK-ja, ka thënë se anëtarët e këtij institucioni është dashur të vazhdojnë punën deri në vendim të Gjykatës Kushtetuese.

Opozita do ta çojë Thaçin në Kushtetuese, për përbërjen e KQZ-së

Koha.net - 13.03.2019

Që nga shtatori i 2018-s, Kuvendi i Kosovës i ka 119 deputetë, e jo 120, sa është e përcaktuar me Kushtetutë. Pas dorëheqjes së deputetit të PDK-së, Nezir Çoçaj, deputeti që pret në radhë për betim ...

Zeka tregon për “hatër” të cilës deputete e nënshkroi rezolutën për KQZ-në

Botasot - 13.03.2019

Deputeti i Nismës Socialdemokrate, Milaim Zeka i ka bërë thirrje presidentit Hashim Thaçi që ta zhbllokojë KQZ. Ai tha se e ndërroi mendje dhe do ta nënshkruajë rezolutën për “hatër” të deputetes së ...

Kuvendi nuk e voton rezolutën për dekretimin e anëtarëve në KQZ

Tetova Sot - 13.03.2019

Sipas Halitit, kjo rezolutë do të dalë në votim kur të plotësohen kushtet Ka përfunduar seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës lidhur me bllokimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga ...

Sherifi: Secila parti ka nga një vend të rezervuar në KQZ sipas Kushtetutës

Botasot - 13.03.2019

Shefi i Grupit Parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka thënë se përfaqësimi i grupeve parlamentare me nga një vend të rezervuar në KQZ ua garanton Kushtetutesja.

S’ka kuorum, Kuvendi nuk e voton rezolutën për dekretimin e anëtarëve në KQZ

Lajmi.net - 13.03.2019

Ka mbyllur punimet Kuvend i Kosovës ku u diskutua në një seancë të jashtëzakonshme lidhur me bllokimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga Presidenti.

Përfundon seanca e Kuvendit, nuk votohet rezoluta për KQZ-në

Zeri - 13.03.2019

Në mungesë kuorumi, rezoluta e opozitës për zhbllokimin e KQZ-së nuk ka mundur të votohet. Nënkryetari i Kuvendit, Xhavit Haliti, ka thënë se në seancën e ardhshme nëse krijohen mundësitë për votim ...

Haxhiu: Presidenti po e bllokon punën e KQZ-së, që të bëjë pazare për shkëmbim territoresh

Almakos - 13.03.2019

Deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu në seancën e jashtëzakonshme për bllokimin e KQZ-së, ka thënë se nuk është kompetencë e Presidentit të bëjë pazare me territorin por se sipas saj garantimi i ...

LDK: Presidenti e shkeli Kushtetutën me mosemërimin e anëtarëve të KQZ-së

Lajmi.net - 13.03.2019

Kuvendi i Kosovës po mban seancë të jashtëzakonshme lidhur me bllokimin e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve nga ana e presidentit. Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti tyha se KQZ-ja që ...

PDK: E papranueshme rezoluta e propozuar për KQZ-në, presidenti sa më parë t’i emëroj anëtarët e këtij institucioni

Almakos - 13.03.2019

Deputeti i PDK-së, Elmi Reçica në emër të grupit parlamentar të këtij subjekti, ka thënë se PDK është pro emërimit sa të shpejtë të anëtarëve të KQZ-së.

Kuvendi debaton sot në seancë të jashtëzakonshme për bllokimin e KQZ-së nga presidenti

Almakos - 13.03.2019

Kuvendi i Kosovës do të mbajë sot seancë të jashtëzakonshme, ku pikë e vetme e rendit të ditës është debati parlamentar në lidhje me bllokimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga presidenti.

Reçica: E papranueshme ndërhyrja në kompetencat e presidentit

Botasot - 13.03.2019

PDK nuk e mbështet rezolutën e propozuar nga Lëvizja Vetëvendosje për dekretim sa më të shpejtë të anëtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, ndërsa konsideron se seanca e sotme e ...

LDK paralajmëron Hashim Thaçin për anëtarët e KQZ-së: Do i drejtohemi kushtetueses

Botasot - 13.03.2019

Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka thënë në seancën e jashtëzakonshme për KQZ-në se e mbështesin rezolutën përmes së cilës kërkohet dekretimi i anëtarëve të këtij institucioni, ...

Kurteshi propozon rezolutë për KQZ-në

Botasot - 13.03.2019

Deputeti i Vetëvendosjes Sami Kurteshi ka propozuar një rezolutë në lidhje me funksionalizimin e KQZ-së. “Kuvendi I Kosovës kërkon që dekretimi anëtarëve të KQZ-së të bëhet pa asnjë vonesë, sipas ...

Nis seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit

Zeri - 13.03.2019

Kuvendi i Kosovës ka nisur punimet e seancës së jashtëzakonshme në rend dite është debati lidhur me vendimet e Qeverisë së Kosovës për ndarjen e mjeteve financiare nga shpenzimet e paparashikuara, ...

Selmanaj: Presidenti po mundohet ta kapë edhe KQZ-në

Zeri - 13.03.2019

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj, në seancën e sotme të Kuvendit ku po diskutohet për KQZ-në tha se presidenti i vendit Hashim Thaçi po e pengon funksionimin e këtij institucioni me temdencë të ...

Deputeti i PDK-së: Seanca e sotme është ndërhyrje në punën e Presidentit

Botasot - 13.03.2019

Deputeti i PDK-së Elmi Reçica, tha se kjo seancë është e panevojshme, dhe se nuk e përkrahin rezolutën e propozuar nga Sami Kurteshi. "Jemi që sa më parë të emërohen anëtarët e KQZ-së, jemi të ...

Pantina: Duhet t'i emërojmë anëtarët e bordeve për të cilat është përgjegjës Kuvendi

Botasot - 13.03.2019

Edhe Partia Socialdemokrate i ka bërë thirrje presidentit Hashim Thaçi, që sa më parë të bëjë emërimin e anëtarëve të KQZ-së. Deputetja e PSD-së Shqipe Pantina, tha se i mbështesin të gjitha kërkesat ...

Bllokimi i KQZ-së: Hoti e paralajmëron Thaçin

Botasot - 13.03.2019

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti gjatë seancës së jashtëzakonshme për KQZ-në, ka kritikuar presidentin e vendit, Hashim Thaçi për mos emërimin e anëtarëve të këtij komisioni.

AAK kërkon nga Presidenti emërimin e anëtarëve të rinj të KQZ-së

Zeri - 13.03.2019

Edhe Grupi Parlamentar i AAK-së ka kërkuar përgjegjësi se pse deri tani nuk janë emëruar anëtarët e rinj të KQZ-së. Në emër të GPA-së, Ahmet Isufi ka thënë partia e tij kërkon nga Presidenti që sa më ...

Gjoshi: Anëtarët e KQZ-së vazhdojnë t’i marrin pagat e benifitet, por punën e kanë ndërprerë

Lajmi.net - 13.03.2019

Betim Gjoshi, anëtar i KQZ-së nga PDK-ja, ka thënë se anëtarët e këtij institucioni është dashur të vazhdojnë punën deri në vendim të Gjykatës Kushtetuese.

Rezoluta për zhbllokimin e KQZ-së nuk ka kuorum të votohet, mbyllet seanca

Almakos - 13.03.2019

Kuvendi i Kosovës nuk e ka miratuar rezolutën për zhbllokimin e KQZ-së, rezolutë kjo e propozuar nga LVV. Pas fjalimeve të deputetëve, kryesuesi i Kuvendit, Xhavit Haliti, ka thënë se nuk ka kuorum ...

Kurteshi propozon rezolutë për funksionalizimin e KQZ-së

Zeri - 13.03.2019

Deputeti i Vetëvendosjes Sami Kurteshi ka propozuar një rezolutë në lidhje me funksionalizimin e KQZ-së. “Kuvendi i Kosovës kërkon që dekretimi anëtarëve të KQZ-së të bëhet pa asnjë vonesë, sipas ...

Edhe AAK kërkon nga presidenti emërimin e anëtarëve të rinj të KQZ-së

Botasot - 13.03.2019

Njëjtë si Grupi Parlamentar i LDK’së, edhe ai i AAK-së ka kërkuar përgjegjësi se pse deri tani nuk janë emëruar anëtarët e rinj të KQZ-së. Në emër të GPA-së, Ahmet Isufi ka thënë partia e tij kërkon ...

Betim Gjoshi nga PDK-ja: Anëtarët e KQZ-së kanë vazhduar t’i marrin pagat dhe benifitet tjera por punën e kanë ...

Botasot - 14.03.2019

Betim Gjoshi, anëtar i KQZ-së nga PDK-ja, ka thënë se anëtarët e këtij institucioni është dashur të vazhdojnë punën deri në vendim të Gjykatës Kushtetuese.

Kuvendi nuk e voton rezolutën për dekretimin e anëtarëve në KQZ

Medial - 13.03.2019

Ka mbyllur punimet Kuvend i Kosovës ku u diskutua në një seancë të jashtëzakonshme lidhur me bllokimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga Presidenti.Kryesuesi i seancës, Xhavit Haliti, tha se nuk ...

Edhe AAK kërkon nga presidenti emërimin e anëtarëve të rinj të KQZ-së

Lajmi.net - 13.03.2019

Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka kërkuar përgjegjësi se pse deri tani nuk janë emëruar anëtarët e rinj të KQZ-së. Shefi i këtij Grupi, Ahmet Isufi ka thënë partia e tij kërkon ...

AAK kërkon nga Presidenti emërimin e anëtarëve të rinj të KQZ-së

Almakos - 13.03.2019

Edhe Grupi Parlamentar i AAK-së ka kërkuar përgjegjësi se pse deri tani nuk janë emëruar anëtarët e rinj të KQZ-së. Në emër të GPA-së, Ahmet Isufi ka thënë partia e tij kërkon nga Presidenti që sa më ...