TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tensione të forta Greqi-Turqi, Cipras ultimatum homologut turk

Java News - 14.02.2018

Tensionet mes Greqise dhe Turqise arrijne kulmin, Mediat grekere raportojne sot se raporti mes vendeve ka shkenuar piken me kritike qe pas vitit 1996.

Përplasja në Egje, telefonatë e tensionuar mes Tsipras dhe Yildrim

Albeu.com - 14.02.2018

Marrëdhëniet mes Greqisë dhe Turqisë janë tensionuar gjatë dy ditëve të fundit lidhur me çështjet e vazhdueshme në Egje dhe në Qipro. Ndërsa të hënën, një anije turke dhe një anije greke bregdetare u ...

Tsipras i vuri ultimatum për detin Egje , Turqia i përgjigjet Greqisë: Kini kujdes se …

BalkanWeb - 14.02.2018

Kryeministri i Republikës së Turqisë, Binali Yıldırım, ka kërkuar nga autoritetet e Greqisë fqinje që të qëndrojnë larg shkaktimit të tensioneve për shkak të marrëdhënieve më të mira bilaterale, ...

Përplasja në Egje, telefonatë e tensionuar mes kryeministrave të Greqisë dhe Turqisë

Portalb - 14.02.2018

Kryeministrat e Greqisë dhe Turqisë, në një moment tepër të tensionuar në marrëdhëniet mes dy vendeve, kanë pasur një bisedë telefonike të kërkuar nga pala turke në mbrëmjen e së martës, transmeton ...

SPECIALE/ Si 22 vjet më parë, përse Turqia dhe Greqia janë gati të shkojnë në luftë për dy ishuj shkëmbor

Albeu.com - 14.02.2018

Turqia dhe Greqia janë në një debat të vazhdueshëm në lidhje me sovranitetin territorial të një numri të madh ishujsh në Egje. Ishujt në pjesën më të madhe të tyre janë shkëmbor dhe nuk banohen, por ...

“Aromë lufte”, rritet tensioni në Egjé, 11 luftanije turke në kufirin me Greqinë

LajmiFundit - 14.02.2018

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe Greqisë janë në pikën më kritike pas incidentit në Detin Egjé, ku një luftanije turke goditi një mjet lundrues të forcave greke, pranë ishullit Imia.

Incidenti në Egje, DASH thirrje Turqisë dhe Greqisë: Ulni tensionet

Ina - 14.02.2018

Incidenti në Egje ka “ndezur” skenën politike ballkanike, por edhe atë ndërkombëtare. Lajmi ka marrë dhenë dhe u përhap në shtypin grek, atë turk dhe më gjerë.

Përplasja në Egje, telefonatë e tensionuar mes kryeministrave të Greqisë dhe Turqisë

Lajmi.net - 14.02.2018

Kryeministrat e Greqisë dhe Turqisë, në një moment tepër të tensionuar në marrëdhëniet mes dy vendeve, kanë pasur një bisedë telefonike të kërkuar nga pala turke në mbrëmjen e së martës.

Tensione të shtuara në Egje, 11 luftanije turke në kufirin me Greqinë

Ina - 14.02.2018

11 anije luftarake turke po patrullojnë përqark ishullit që prej vitesh është kthyer në një mollë sherri mes Ankarasë dhe Athinës, dhe këtë lëvizje e përditshmja turke “Huyrriet” e ka titulluar si ...

Anija turke godet anijen greke në Imia, shefi i shtabit kërcënon: Kemi forcë t’iu…

Zhurnal - 13.02.2018

Anija turke godet anijen greke në Imia, shefi i shtabit kërcënon: Kemi forcë t’iu… Një incident serioz ka ndodhur përpara mesnatës në ishullin e Imias, kur një anije turke goditi një anije greke.

“Ishulli Imia na përket”, Turqia i përgjigjet Greqisë me deklarata bombë

BalkanWeb - 13.02.2018

TURQI- Pas deklaratës së ish-ministrit të Jashtëm grek Theodhoros Pangalos se një “turk i mirë është vetëm turku i vdekur”, vjen reagimi i ashpër i palës turke.

Incidenti në Egje mes dy anijeve, ish-ministri grek: Turk i mirë, turku i vdekur!

BalkanWeb - 13.02.2018

ATHINE- Pas incidentit mes dy anijeve të rojeve bregdetare greke dhe asaj turke në Detin Egje, vjen deklarata ‘bombë’ e ish-ministrit të Jashtëm, Theodhoros Pangalos.

Këto janë dy anijet ushtarake që sollën Greqinë dhe Turqinë në prag të luftës (FOTO LAJM)

Albeu.com - 13.02.2018

Incidenti i mbrëmshëm në ujërat pranë ishujve "Imia" ose "karda" siç i thëarrin turqit ka rritur tensionet ndjeshëm mes Turqisë dhe Greqisë. Gjatë ditës së sotme ish-ministri grek Pangalos bëri një ...

Përplasje mes Italisë e Turqisë për kërkimet në Detin e Qipros

Respublica - 13.02.2018

Ministri i Jashtëm italian, Angelino Alfano kërkoi nga nga homologu i tij turk, Mevlut Çavusoglu zgjidhjen e menjëhershme të konfliktit që pengon kompaninë italiane Eni, të kryejë kërkime në Zonën ...

Tjetër përplasje Turqi-Greqi në Egje, Erdogan kërcënon, ish-ministri i Jashtëm grek: Turk i mirë, turku i vdekur

Portalb - 13.02.2018

Incidenti i ri midis dy anijeve të rojes bregdetare turke dhe greke ka ndodhur në orët e para të së martës, pranë ishullit Imia të kontestuar nga Turqia.

Incidenti në Egje, Erdogan paralajmëron Greqinë: Mos bëni veprime të gabuara!

LajmiFundit - 13.02.2018

Presidenti i Turqisë, Erdogan ka reaguar pas incidentit të ndodhur mbrëmë mes anijeve greke dhe turke në detin Egje. Erdogan ka paralajmëruar Greqinë që të mos bëjë veprime të gabuara.

Turqit godasin anijen greke në Egje, retorikë lufte mes dy vendeve (FOTO LAJM)

Albeu.com - 13.02.2018

Ndërkohë që mes Turqisë dhe Greqisë janë shtuar zërat që kërcënojnë edhe me konflikt ushtarak, një incident i rrezikshëm ka ndodhur mbrëmë në ishujt e kontestuar mes dy vendeve.

Çfarë po ndodh në Egje? Turqit godasin anijen greke (Konflikti për ishujt)

BalkanWeb - 13.02.2018

Ndërkohë që Turqia dhe Greqia i kanë acaraur marrëdhëniet e tyre për shkak të konfliktit mbi përkatësinë e ishujve, që Turqia i njeh me emrin Kardak, ndërsa Greqia Imia, të pozicionuar mes ishullit ...

Turqia po bëhet gati për luftë me Greqinë: Luftojmë në dy fronte

Albeu.com - 13.02.2018

Prej tre ditësh në Turqi janë shtuar zërat për një konflikt tjetër ushtarak , i cili tani ka në shënjestër Greqinë. Historia nis me deklaratën e para dy ditëve të Shefit të Shtabit të ushtrisë turke ...

Pas Sirisë, Erdogan kërcënon ushtarakisht edhe Greqinë: Jeni trima sa të shihni avionët tanë

Albeu.com - 13.02.2018

Presidenti turk Erdogan ka kërcënuar me ndërhyrje ushtarake edhe ndaj Greqisë pas sulmit të ushtrisë turke në Siri. Duke folur në mbledhjen e Grupit Parlamentar të partisë, Erdogan tha se nuk do të ...

Tensione në Egje, anija turke përplas Rojen Bregdetare greke

LajmiFundit - 13.02.2018

Sërish tensione mes Greqisë dhe Turqisë në detin Egje. Mediat greke dhe ato turke shkruajnë për një incident të ndodhur mesnatën e të hënës në Imia, ishulli i ndarë mes Turqisë dhe Greqisë.

Shtohen tensionet në Egje, anija e gardës turke përplas Rojen Bregdetare greke

Java News - 13.02.2018

Mes Greqisë dhe Turqisë vazhdojnë tensionet në detin Egje. Mediat greke dhe ato turke raportojnë për një incident të ndodhur mesnatën e së hënës dhe të martës në Imia, ishull i ndarë në dy territore ...

BE-ja ndërhyn në konfliktin turko-qipriot në Egje

Respublica - 13.02.2018

Bashkimi Europian ka paralajmëruar Turqinë për veprimet dhe kërcënimet e saj ndaj Qipros për kërkimin e gazit dhe naftës në Egje. “Turqia duhet të angazhohet në mënyrë të qartë ndaj fqinjësisë së ...

“Përplasja në Egje”: Telefonatë e tensionuar mes kryeministrave të Greqisë dhe Turqisë

Shqipmedia - 14.02.2018

Kryeministrat e Greqisë dhe Turqisë, në një moment tepër të tensionuar në marrëdhëniet mes dy vendeve, kanë pasur një bisedë telefonike të kërkuar nga pala turke në mbrëmjen e së martës.

“Aromë lufte përreth ishullit të Imia-s”? 11 luftanije turke mbërrijnë në kufirin me Greqinë

Java News - 14.02.2018

Plot 11 anije luftarake turke po patrullojnë përqark ishullit që prej vitesh është kthyer në një mollë sherri mes Ankarasë dhe Athinës, dhe këtë lëvizje e përditshmja turke “Huyrriet” e ka titulluar ...

Përplasje mes Italisë e Turqisë për kërkimet në detin e Qipros

Gazeta Tema - 13.02.2018

Ministri i Jashtëm italian, Angelino Alfano kërkoi nga nga homologu i tij turk, Mevlut Çavusoglu zgjidhjen e menjëhershme të konfliktit që pengon kompaninë italiane Eni, të kryejë kërkime në Zonën ...

Ish-ministri i Jashtëm grek: Turk i mirë, turku i vdekur

Lajmi.net - 13.02.2018

Incidenti i ri midis dy anijeve të rojes bregdetare turke dhe greke ka ndodhur në orët e para të së martës, pranë ishullit Imia të kontestuar nga Turqia.

Erdogan kërcënon Greqinë: Ju paralajmëroj të mos ndërmerrni veprime të gabuara…

Java News - 13.02.2018

Pas incidentit që ndodhi mbrëmë në mesnatë mes anijeve greke dhe turke, Presidenti i Turqisë Erdogan ka paralajmëruar Greqinë. “Paralajmërojmë ata që janë përtej kufijve në Qipro dhe në Egje që të ...

Dy ishujt që rikthejnë frikën e konfliktit ushtarak Turqi-Greqi

Java News - 14.02.2018

Turqia dhe Greqia janë në një debat të vazhdueshëm në lidhje me sovranitetin territorial të një numri të madh ishujsh në Egje. Ishujt në pjesën më të madhe të tyre janë shkëmborë dhe nuk banohen, por ...

Pas Sirisë, Erdogan kërcënon ushtarakisht edhe Greqinë: Jeni trima sa të shihni avionët tanë

Zhurnal - 13.02.2018

Pas Sirisë, Erdogan kërcënon ushtarakisht edhe Greqinë: Jeni trima sa të shihni avionët tanë Presidenti turk Erdogan ka kërcënuar me ndërhyrje ushtarake edhe ndaj Greqisë pas sulmit të ushtrisë turke ...

BE-ja ndërhyn në konfliktin turko-qipriot në Egje

Gazeta Tema - 13.02.2018

Bashkimi Europian ka paralajmëruar Turqinë për veprimet dhe kërcënimet e saj ndaj Qipros për kërkimin e gazit dhe naftës në Egje. “Turqia duhet të angazhohet në mënyrë të qartë ndaj fqinjësisë së ...

Përplasja në zonën e nxehtë Greqi-Turqi, telefonatë e tensionuar mes kryeministrave

Java News - 14.02.2018

Kryeministrat e Greqisë dhe Turqisë, në një moment tepër të tensionuar në marrëdhëniet mes dy vendeve, kanë pasur një bisedë telefonike të kërkuar nga pala turke në mbrëmjen e së martës.

Kërkimet për naftë në ujrat e Qipros, përplasje mes Turqisë e Italisë

Java News - 13.02.2018

Ministri i Jashtëm italian, Angelino Alfano kërkoi nga nga homologu i tij turk, Mevlut Çavusoglu zgjidhjen e menjëhershme të konfliktit që pengon kompaninë italiane Eni, të kryejë kërkime në Zonën ...

"Turk i mirë, turku i vdekur", tjetër përplasje Turqi-Greqi në Egje

Durres Lajm - 13.02.2018

Incidenti i ri midis dy anijeve të rojes bregdetare turke dhe greke ka ndodhur në orët e para të së martës, pranë ishullit Imia të kontestuar nga Turqia.

Erdogan kërcënon Greqinë: Mos bëni gabim, do përballeni me pasoja

LajmiFundit - 13.02.2018

Pas incidentit që ndodhi mbrëmjen e kaluar në mesnatë mes anijeve greke dhe turke, Presidenti i Turqisë Erdogan ka paralajmëruar Greqinë qe te beje kujdes pasi do te perballet me pasoja.

Pas Sirisë, Erdogan kërcënon ushtarakisht edhe Greqinë: Jeni trima sa të shihni avionët tanë

Antpress - 14.02.2018

Presidenti turk Erdogan ka kërcënuar me ndërhyrje ushtarake edhe ndaj Greqisë pas sulmit të ushtrisë turke në Siri. Duke folur në mbledhjen e Grupit Parlamentar të partisë, Erdogan tha se nuk do të ...

Përplasja në Egje, tension mes kryeministrit grek dhe atij turk

Antpress - 14.02.2018

Kryeministrat e Greqisë dhe Turqisë, në një moment tepër të tensionuar në marrëdhëniet mes dy vendeve, kanë pasur një bisedë telefonike të kërkuar nga pala turke në mbrëmjen e së martës.

Erdogan kërcënon Greqinë me ndërhyrje ushtarake: Jeni trima sa të shihni avionët tanë

BalkanWeb - 14.02.2018

TURQI- Vijojnë të përkeqësohen marrëdhëniet mes Turqisë dhe Greqisë në lidhje me disa ishuj në detin Egje. Duke folur në mbledhjen e Grupit Parlamentar të partisë, Erdogan ka kërcënuar me ndërhyrje ...

Ish-ministri grek me prejardhje shqiptare: Turk i mirë, turku i vdekur!

Shqipmedia - 13.02.2018

Incidenti i ri midis dy anijeve të rojes bregdetare turke dhe greke ka ndodhur në orët e para të së martës, pranë ishullit Imia të kontestuar nga Turqia.

‘Turk i mirë është vetëm turku i vdekur’, tension mes Turqisë e Greqisë

Zhurnal - 14.02.2018

‘Turk i mirë është vetëm turku i vdekur’, tension mes Turqisë e Greqisë Incidenti i ri midis dy anijeve të rojes bregdetare turke dhe greke ka ndodhur në orët e para të së martës, pranë ishullit Imia ...