TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Lubonja: Nëse ne sjellim ndërkombëtarët për të na hetuar, atëherë le ta lëmë shtetin fare

SOT - 14.09.2018

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar zhvillimet e fundit në vend, si vettingu në politikë apo dhe reagimin e BE për çështjen e Teatrit. Sipas tij, kjo ndërhyrje nga ndërkombëtarët nxjerr zbuluar se ...

Lubonja: Ju tregoj pse vettingu në politikë është shumë pak i besueshëm

SOT - 14.09.2018

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar propozimin e Bashës për vettingun në politikë. Ai u shpreh se ky propozim është shumë pak i besueshëm. Lubonja tha se vettingu në politikë nuk është asgjë tjetër ...

Zvarritet procesi i Vetting-ut në radhët e policisë

ABC News - 14.09.2018

Procesi i Vettingut në radhët e policisë, duket se është futur në kalendat greke. Në më pak se katër muaj, procesi i cili u inicua për të pastruar uniformat blu nga efektivët e lidhur me krimin, ...

NUHIU: Përzgjedhja dhe avansimet e kuadrove në MPB janë rezultat i profesionalizmit dhe meritokracisë e jo i pazareve ...

Lajm - 14.09.2018

Mekanizmin e Vettingut e zbatuam gjatë përzgjedhjes së Kryeshefit të policisë në Tetovë muaj më parë – z. Amir Dalipi. Këto ditë përzgjodhëm po ashtu me anë të mekanizmit të Vettingut edhe Kryeshefin ...

Ruçi për vettingun në politikë: Është herët për të vendosur

ABC News - 14.09.2018

Kreu i parlamentit Gramoz Ruçi, pjesmarrës në ceremoninë përkujtimore për 68 vajzat partizane fierake të 1943-shit, i është përgjigjur interesimit të gazetarëve lidhur me propozimin e demokratëve të ...

Ruçi: Drafti për Vettingun në politikë, do të diskutohet dhe vendoset

Telegrafi - 14.09.2018

Vettingu në politikë është kthyer në një çështje shumë të përfolur. Ka qenë kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i cili nga Fieri ka folur në lidhje me Vettingun për politikanët.

Reagon Ruçi: Hapat që do ndjekim për vetingun në politikë

Mapo - 14.09.2018

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka folur sot për vettingun në politikë, pas protokollimit te draftit te PD-se ne komisionet parlamentare. “Ka ditë që ky draft është paraqitur në Kuvendin e ...

Ruçi flet për vettingun në politikë: Ka ardhur në kuvend. Herët për të thënë nëse “kalon”

Gazeta Express - 14.09.2018

Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi ka folur për herë të parë nga Fieri për propozimin e opozitës për vetting të ...

Vettingu në politikë, Ruçi mesazh nga Fieri: S’ka gjë të re, është diskutuar dhe në të kaluarën!

Java News - 14.09.2018

Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi ka folur sot për vettingun në politikë, pas propozimit që PD ka dorëzuar disa ditë më parë. Nga Fieri, ai tha se drafti është botuar në faqen zyrtare të Kuvendit.

Kërkesa qesharake e politikës, për vetting ndaj vetes

SOT - 14.09.2018

Kemi mbetur jetimë në mes të rrugës plot të papritura me këtë mender klasë politike që po na drejton në mënyrën më idioteske gjatë këtyre afro 30 viteve. Ç’nuk po na shohin sytë.

Editoriali në MAPO: Një tjetër vetting edhe më i rëndësishëm

Mapo - 14.09.2018

Këto ditë po flitet shumë për vettingun në politikë. Por sipas një editoriali në gazetën Mapo, ekziston një tjetër vetting, akoma më i rëndësishëm. “Vettingu i politikës që parashikon pastërtinë e ...

Berisha i bën Ramës 'live' propozimin e habitshëm

SOT - 13.09.2018

Berisha i ka habitur të gjithë me propozimin që i ka bërë kryeministrit Rama nga studio e “Opinion”. Ish-kryeministri i propozon Ramës që t’i bëjnë vetting-un njëri-tjetrit, me dokumente.

Pro apo kundër vetting-ut për politikanët?/ Rama: Propozimin e opozitës do e dërgojmë në Komisionin e Venecias

SOT - 13.09.2018

Kryeministri Edi Rama është shprehur kundër propozimit të opozitës për vetting-un e politikanëve në Shqipëri. Gjatë intervistës në emisionin ‘Open’ në Top Channel, Rama tha se propozimi i opozitës ...

Rama: Vettingu në politikë, lojë e Lulit, e çojmë në Venecia

Top Channel - 13.09.2018

Rama u shpreh në “Open” se propozimi i bërë nga opozita për vettingun e politikanëve është një lojë e Lulzim Bashës për të krijuar turbullirë. “Kjo është një lojë e Lulit si artist për të krijuar një ...

Vettingu për politikanët, flet për herë të parë Berisha

SOT - 13.09.2018

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar për herë të parë vettingun për politikanët. Sipas tij vettingu në politikë është i dobishëm. Gjithashtu ai nuk ndali dhe akuzat ndaj Ramës, duke i përmendur ...

Veting për politikanët/ Rama shpërthen kundër Bashës: Mashtrues, kjo është e gjitha një farsë

SOT - 13.09.2018

I pyetur nëse është pro apo kundër propozimit të opozitës për vetting për politikanët, kryeministri Rama e cilësoi si një farsë të opozitës. Pjesë nga intervista: Vasili: Jeni pro idesë së vettingut ...

Rama ironizon Bashën: Pasi ta lënë të gjithë, do vijë te unë e do të thotë “Romeo ja ku jam”

SOT - 13.09.2018

I pyetur nëse do e votonte vettingun e politikanëve nëse opozita do shtonte hetimin e familjarëve dhe nëse do të takojë kreun e PD-së, kryeministri Rama ka ironizuar kreun e opozitës Bashën duke ...

Vettingu/ Rama: Të hapen “librat” e pasurisë, të nisë nga sarajet e mia

Top Channel - 13.09.2018

Që pas hedhjes së idesë së kreut të PD, Lulzim Basha, që përveç në sistemin e drejtësisë, edhe politikanët t’i nënshtrohen vettingut, kjo ka qenë edhe tema e ditëve të fundit të diskutimit mes ...

"Hedh Luli një gur në lumë dhe ne të mbytemi", Rama nga mbështetja për vettingun, në Venecia!

Gazeta Express - 13.09.2018

Kryeministri Edi Rama e konsideron një "lojë" të Lulzim Bashës propozimin e këtij të fundit për një vetting në politikë. Ai thekson se kjo bëhet për të krijuar ...

Deklarata e Erion Braçes, PD ka një pyetje për PS-në

LajmiFundit - 13.09.2018

Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratës së deputetit socialist Erion Braçe I cili paralajmëroi vetting për kreun e ri të KLSH. PD thotë se Edi Rama dhe Partia Socialiste duan vetting për të ...

Vettingu në politikë, Rama: “Gurin” që Basha hodhi në lumë do ta dërgojmë për shqyrtim në Komisionin e Venecias

Gazeta Tema - 13.09.2018

Kryeministri Edi Rama tha se Partia Socialiste do ta dërgojë për shqyrtim në komisionin e Venecias propozimin e opozitën për vetingun në politikë. Dhe për këtë Rama tha se nëse komisionin i Venecias ...

Vettingu në Politikë? Rama: Jam më i interesuari që librat e llogarive të hapen

Mapo - 13.09.2018

Kryeministri Edi Rama ishte i ftuari i parë i emisionit më të ri të Eni Vasilit në Top Channel ku komentoi dhe propozimin më të ri të opozitës për vetting në politikë.

Alibeaj: Vettingu, barrë prove i politikanëve para qytetarëve

Flaka - 13.09.2018

Enkelejd Alibeaj këmbëngul se vettingu i politikaneve nuk ka lidhje me funksionin e BKH dhe SPAK. I ftuar në edicionin qendror të lajmeve në Vizion Plus, deputeti i PD argumentoi se SPAK dhe BKH ...

Shqipëri, polemika rreth verifikimit të politikanëve

VOA - 13.09.2018

Në Shqipëri, dy krahët e politikës u përfshinë sot në polemika në distancë lidhur me propozimin e opozitës për një proces verifikimi të politikanëve, sikundër ai që po zhvillohet ndaj gjyqtarëve dhe ...

Mustafaj: Kërkesa e opozitës për vetting në politikë spektakël, dekriminalizimi është i mjaftueshëm

Gazeta Tema - 13.09.2018

Besnik Mustafaj e cilëson nismën e PD-së për vettingun në politikë si prirje për spektakël. I ftuar në rubrikën “Opinion” në “Neës24” Mustafaj tha se dekriminalizimi është i mjaftueshëm për vettingun ...

Mustafaj komenton vetting-un në politikë: Prirje për spektakël nga opozita

SOT - 13.09.2018

Analisti dhe publicisti Besnik Mustafaj e cilësoi nismën e PD-së për vettingun në politikë si prirje për spektakël. I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’ Mustafaj tha se dekriminalizimi është i ...

Agim Nuhiu largon kryeshefin e policisë nga rradhët e BDI-së vendos nga PDSH-ja

Tetova Sot - 14.09.2018

Zv/ministri i punëve të Brendshme, Agim Nuhiu arsyetohet pas shkakrikimit të kryeshefit të policisë kriminalistike nga rradhët e BDI-së duke e zëvendësuar me atë të PDSH-së Sipas tij kjo është bërë ...

Vettingu në politikë/ Basha i bëri thirrje kryeparlamentarit, Ruçi mesazh nga Fieri

SOT - 14.09.2018

Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi ka folur sot për vettingun në politikë, pas propozimit që PD ka dorëzuar disa ditë më parë. Nga Fieri, ai tha se drafti është botuar në faqen zyrtare të Kuvendit.

Vetingu në politikë, Ruçi: Drafti është botuar në faqen e Kuvendit, do diskutohet dhe gjykohet në momentin e duhur

Gazeta Tema - 14.09.2018

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka folur sot për vettingun në politikë. Nga Fieri, ku ishte i pranishëm Ruçi tha se drafti i sjellë nga opozita është botuar në faqen zyrtare të Kuvendit.

Vetting për kreun e KLSH; Kandidatëve do t’u kontrollohet figura dhe pasuria

Top Channel - 13.09.2018

Vettingu për kandidaturat që do të propozohen nga presidenti Meta për kryetar të Kontrollit të Lartë të Shtetit, do t’i nënshtrohen nga Komisioni Parlamentar i Ekonomisë të njëjtit kontroll ...

“Hedh Luli një gur në lumë dhe ne të mbytemi”, Rama nga mbështetja për vettingun, në Venecia!

Tetova Sot - 13.09.2018

Kryeministri Edi Rama e konsideron një “lojë” të Lulzim Bashës propozimin e këtij të fundit për një vetting në politikë. Ai thekson se kjo bëhet për të krijuar turbëllirë.

Duke medituar mbi Vettingun: Si e siguron jetesën luksoze Fatos Nano, t’i sekuestrohet pasuria

Gazeta Tema - 13.09.2018

Nga Mentor Kikia Duke medituar mbi Vettingun, Reformën në Drejtësi, BKH-në, SPAK-un… Nuk ka ndodhur asgjë e re, në aspektin e lajmit. Ky është Fatos Nano i para një viti.

Çuni i Fahriut kërkon besim mbarëpopullor: Ne të PD-së duhet të marrim në dorë fatet e vendit, do ta bëjmë Shqipërinë ...

Gazeta Tema - 13.09.2018

Çuni i Fahri Balliut, Klevis Balliu kërkon besimin e shqiptarëve për ta besuar atë dhe të gjithë “skuadrën” e Partisë Demokratike. Ai garanton se demokratët do ta bëjnë vendin si gjithë Evropa nëse ...

T’i shpëtosh Vettingut duke përdorur “Vettingun”

Java News - 13.09.2018

Nga Flogert Muça Për të tretën javë më radhë Lulzim Basha ka braktisur sallën e Kuvendit duke tentuar të krijojë një të tillë paralel në qytetet e ndryshme të vendit.

Shqipëri: Të hetohen apo jo pasuritë e familjarëvë të politikanëve?

DW - 13.09.2018

Partia Demokratike në opozitë kërkon bërjen e vettingut edhe në politikë në Shqipëri. PS e mbështet parimisht nismën për vettingun, por me kusht që të përfshihen edhe pasuritë e anëtarëve të familjes ...

Basha nga Durrësi: “Vettingu politik do të bëhet”

RTSH - 13.09.2018

Shumica dhe opozita kanë vijuar të ndajnë në distancë qëndrime të kundërta në lidhje me vettingun në politikë. Në mbledhjen e jashtëzakonshme të opozitës në Durrës, Lulzim Basha tha se nisma e ...

Vettingu i opozitës: Pse i mungojnë zëra juridikë në mbrojtje të projektligjit?

Gazeta Tema - 13.09.2018

Opozita e ka nisur sezonin e ri politik, ndër të tjera, dhe me hartimin e një projektligji për vetting ndaj politikës. Por kjo inisiativë, edhe pse ka marrë dakortësi në parim nga mazhoranca, ...

Basha e akuzoi nga Durrësi, Ruçi bën lëvizjen e parë për vetingun në politikë

Mapo - 13.09.2018

Nga Durrësi ku po mbahet takimi i opozitës, kryetari i PD-së, Lulzim Basha akuzoi Gramoz Rucin se nuk e ka botuar nismën e PD në faqen zyrtare të Kuvendit, ashtu siç e parashikon rregullorja e ...

Vettingu i politikës, Basha: Nuk pengohet hetimi i familjarëve! S’ka negociata

Java News - 13.09.2018

Lulzim Basha ka deklaruar nga Durrësi se vettingu i politikanëve nuk pengon reformën në drejtësi. Pretendimeve të Partisë Socialiste se projektligji i PD-së për vettingun e politikanëve nuk përfshin ...

Basha braktis Parlamentin dhe i bën thirrje Ruçit: Pasqyro në faqen e Kuvendit projektligjin për vetingun në politikë

Gazeta Tema - 13.09.2018

Opozita e bashkuar edhe sot ka braktisur Parlametin për të zhvilluar një mbledhje në qytetin e Durrësit. Duke mbajtur fjalën nga ky qytet para deputetëve të LSI dhe PD, Basha përçoi një mesazh për ...

Basha del blof, kuvendi ka botuar pr/ligjin për vettingun në politikë

Java News - 13.09.2018

DURRES- Teksa kryedemokrati Lulzim Basha i bënte thirrje kryeparlamentarit Gramoz Ruçi që të botohej në faqen zyrtare të Kuvendit, propozimi i opozitës për vettingun e politikës, diçka e tillë kishte ...

Bojkoti, opozita mblidhet në Durrës. Basha ultimatum Ruçit për vettingun në politikë

Java News - 13.09.2018

Opozita ka braktisur sërish kuvendin dhe kësaj radhe është zhvendosur në Durrës. Lulzim Basha, në mbledhjen paralele të ‘Kuvendit’ i ka dhënë një ultimatum kryetarit të Kuvendit që të botojë ...

Alibeaj: Vettingu, barrë prove e politikanëve para qytetarëve

Java News - 13.09.2018

Enkelejd Alibeaj këmbëngul se vettingu i politikaneve nuk ka lidhje me funksionin e BKH dhe SPAK. I ftuar në edicionin qendror të lajmeve në Vizion Plus, deputeti i PD argumentoi se SPAK dhe BKH ...

Shqipëri, polemika rreth “vettingut” të politikanëve

Alsat - 13.09.2018

Në Shqipëri, dy krahët e politikës u përfshinë sot në polemika në distancë lidhur me propozimin e opozitës për një proces verifikimi të politikanëve, sikundër ai që po zhvillohet ndaj gjyqtarëve dhe ...

Ministri Tahiri flet për Vetting: Tash për tash të fuqizohet zbatimi i ligjit

Lajmi.net - 12.09.2018

Vitin e kaluar në mbledhjen e mbajtur nga Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit, ishte kërkuar që të ketë proces të ...

Tabaku: Vetting në politikë dhe ngritje e SPAK e BKH-së

Botasot - 12.09.2018

Në emisionin “Top Talk” të gazetarit Denis Dyrnjaja, deputetja demokrate Jorida Tabaku foli edhe për nismën e PD-së për vettingun në politikë. “Më në fund politika nuk ka më frikë që t’i vendosë ...

Veseli e Haradinaj me deklarata të kundërta për vettingun

Koha.net - 12.09.2018

Kryeministri Haradinaj dhe kryeparlamentari Veseli, kanë dalë me deklarata kundërthënëse për procesin e vettingut, ndonëse që të dy janë udhëheqës të koalicionit qeverisës, raporton ...

Vettingu në politikë, Mustafaj: Prirje për spektakël nga opozita

Mapo - 13.09.2018

Analisti dhe publicisti Besnik Mustafaj e cilësoi nismën e PD-së për vettingun në politikë si prirje për spektakël. I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’ Mustafaj tha se dekriminalizimi është i ...

Kryeshefi i antikrimit sipas Vettingut në Tetovë

Ina - 14.09.2018

Zv/ministri i punëve të Brendshme, Agim Nuhiu arsyetohet pas shkakrikimit të kryeshefit të policisë kriminalistike nga radhët e BDI-së duke e zëvendësuar me atë të PDSH-së Sipas tij kjo është bërë ...

Reagon Ruçi: Hapat që do ndjekim për vetingun në politikë

Botasot - 14.09.2018

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka folur sot për vettingun në politikë, pas protokollimit te draftit te PD-se ne komisionet parlamentare. “Ka ditë që ky draft është paraqitur në Kuvendin e ...