TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Rama për Metën: Parlamenti ka detyrë të reagojë nëse Presidenti çmendet

Lajmi.net - 12.06.2019

Nga Divjaka, ku prezantoi kandidatin e partisë Socialiste për zgjedhjet e 30 Qershorit, Rama tha se Meta tashmë e ka humbur të drejtën të qëndrojë në postin e Presidentit.

Konsultimet, për hallin e Ilir Metës

Gazeta Tema - 12.06.2019

Mero Baze Kur Presidenti duhej të konsultohej për hallin e zgjedhjeve, zgjodhi Sali Berishën. Disa orë para protestës së 8 Qershorit në bulevard, kur SHBA paralajmëroi ashpër me emër Lulzim Bashën ...

Rama: Berisha s’vë dot gjumë në sy. Meta doli gur dhe dorë

BalkanWeb - 12.06.2019

Në një takim elektoral në Lushnje, kryeministri Edi Rama sqaroi edhe njëherë arsyen pse PS ngul këmbë që zgjedhejt të mbahen më 30 qershor. “Çfarë problemi kam unë kur shumicën e kemi solide.

Edi Rama: Akti i Ilir Metës ka zbardhur planin dhe na tregoi se ‘ku fle lepuri’

Top Channel - 12.06.2019

Duke mos iu referuar asnjëherë si President i Republikës, kryeministri Edi Rama ka deklaruar se akti i Ilir Metës për të shfuqizuar 30 qershorin ka zbardhur të gjithë planin kundër reformës në ...

Rama sulmon Metën në fushatë: Akti i tij i papërgjegjshëm e zbuloi planin!

Gazeta Express - 12.06.2019

Nga fushata elektorale që po mban në Divjakë, kryeministri Edi Rama ka sulmuar sërish Presidentin Ilir Meta duke deklaruar se akti i tij për heqjen e 30 qershorit si data e zgjedhjeve lokale e ka ...

Rama nga Divjaka: Akti i Ilir Metës tregoi se ku fle lepuri

BalkanWeb - 12.06.2019

DIVJAKË Kryeministri Edi Rama nga Divjaka ku ishte për fushatën elektorale të 30 qershorit, foli edhe njëherë për shtyrjen e datës së zgjedhjeve nga ana e presidentit Iliri Meta.

Rama akuzon Metën: Pjesë e planit destruktiv kundër Shqipërisë

Mapo - 12.06.2019

Nga Divjaka, kryeministri Edi Rama akuzoi Presidentin Ilir Meta se me vendimin për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit, tregoi se është pjesë e planit destruktiv në dëm të Shqipërisë.

Presidenti Meta thërret për konsultime partitë politike të djathta, diskutohet për datën e zgjedhjeve

Gazeta Express - 12.06.2019

Pas vizitës së tij në Kosovës, Presidenti i Republikës Ilir Meta ka thërritur në godinën e Presidencës krerët e partive politike të djathta të opozitës.

Rama: Meta duhet të ikë, nuk mund ta tolerojmë papërgjegjshmërinë e presidentit

Medial - 12.06.2019

Partia Socialiste pavarësisht vendimit të presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit vijon fushatën e saj elektorale e bindur se zgjedhjet do të zhvillohen.

Vendoret, Meta nis konsultimet për datën e re

VOA - 12.06.2019

Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta pritet të nisë sot në mbrëmje konsultimet për datën e zgjedhjeve vendore, pas dekretit të firmosur dy ditë më parë për anullimin e 30 qershorit.

“Meta nuk mund të qëndrojë më në zyrë! Me logjikën e tij, bota do të bëhej rrumpallë!”

Java News - 12.06.2019

Pavarësisht zhvillimeve të kësaj jave, kryeministri Edi Rama është shprehur i bindur për 30 Qershorin duke vijuar fushatën elektorale në Divjakë. Në fillim të fjalës, Rama tha se nuk ka vend më të ...

Në Tiranë kërkon shkarkimin, Rama i jep dorën Metës në Kosovë

LajmiFundit - 12.06.2019

Ndërsa në Tiranë, Kryeministri Edi Rama kërkon shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, në Kosovë ku ndodhej ditën e sotme në ceremoninë e 20 vjetorit të hyrjes së NATO-s në Kosovë, ka shtrënguar dorën me ...

Rama e Meta ‘detyrohen’ të shtërngojnë duart në Prishtinë, para diplomatit amerikan Palmer

Lajmi.net - 12.06.2019

Presidenti Meta dhe Kryeministri Rama shtrënguan duart me njëri-tjetrin, në momentin që kreu i qeverisë mbërriti në aktivitetin me rastin e 20-vjetorit të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovë.

Meta: Të punojmë që të rinjtë të ndërtojnë të ardhmen në Shqipëri e Kosovë

Botasot - 12.06.2019

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, po qëndron në Prishtinë për nder të 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës. Kreu i shtetit shqiptar ka uruar të gjithë qytetarët e Kosovës duke thënë se falënderimi ...

Meta i bën një tjetër "gol" Ramës nga Prishtina (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.06.2019

Ditën e sotme është zhvilluar në Kosovë një aktivitet me rastin e 20 vjetorit të çlirmit nga Serbia. Të pranishëm kanë qenë figura të njohura politike, ku prezenca e Bill Clintonit si miku më i mirë ...

Meta takon Ramën, në Kosovë

Top Channel - 12.06.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka marrë pjesë në festimet për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës ku kanë qenë të pranishëm edhe liderë të tjerë rajonalë e botërorë.

"Zjarr" në Tiranë, Rama dhe Meta shtrengojnë duart në Prishtinë (VIDEO)

Albeu.com - 12.06.2019

Situata mjaft e tensionuar mes Presidentit Meta dhe Kryeministrit Rama në Tiranë nuk është pasqyruar në Prishtinë gjatë ditës së sotme. Të dy ata ishin të pranishëm në ceremoninë e 20 vjetorit të ...

Meta me zë dhe figurë: Zgjedhjet e 2013-ës nuk ka shanse të shtyhen!

Java News - 12.06.2019

Ne mars te vitit 2013, kur Ilir Meta ishte kryetar i LSI-se dhe ne opozite, shprehej se ‘Sali Berisha ta harroje se mund ti shtyje zgjedhjet, opozita nuk do marre pjese ne zgjedhje, ta harroje ...

Çfarë po përgatit Meta dhe frika e Bashës

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Edmond Arizaj Ne gjithe kete rremuje politike, pozicionimesh te skajshme te gjithe shoqerise, duket se vetem nje gje u be e qarte dhe e beri presidenti Meta; Lulzim Basha nuk u betohej ...

Meta dhe Rama “harrojnë” krizën në Tiranë, takohen në Prishtinë

Gazeta Express - 12.06.2019

20 vjetori i ndërhyrjes së trupave të SHBA-ve dhe NATO-s në Kosovë bëri bashkë edhe politikën shqiptare. Në festime, ku ishe i ftuar special ish- Presidenti amerikan Bill Klinton, morën pjesë edhe ...

Festimet në Kosovë, Meta takim me Clinton dhe qytetarët

BalkanWeb - 12.06.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka marrë pjesë në festimet për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës ku kanë qenë të pranishëm edhe liderë të tjerë rajonalë e botërorë.

Dalin pamjet/ Pas përplasjes së fortë Ilir Meta dhe kryeministri Rama shfaqen së bashku, kush është politikani që “i ...

SOT - 12.06.2019

Pas përplasjeve në distancë për datën e zgjedhjeve vendore, Presidentin Ilir Meta dhe kryeministrin Edi Rama i kanë bashkuar festimet e 20 vjetorit të bombardimeve të NATO-s.

Meta dhe Rama bashkë por ‘të ndarë’, ja ç’ndodhi në Kosovë

BalkanWeb - 12.06.2019

Festimet për nder të 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës në Prishtinë kanë bërë bashkë sot kryeministrin Edi Rama dhe presidentin Ilir Meta, të paktën për pak orë.

20-vjetori i çlirimit të Kosovës, Rama e Meta bëhen bashkë në Prishtinë, ulur ngjitur me Clinton

Botasot - 12.06.2019

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm bashkë me presidentin Ilir Meta në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, ku po zhvillohet ceremonia për festimin e 20-vjetorit të Çlirimit të Kosovës.

Momenti i sikletshëm mes Edi Ramës dhe Ilir Metës në Prishtinë

Botasot - 12.06.2019

Disa ditë pasi u përballën në distancë me njëri-tjetrin, dy liderët shtetërorë shqiptarë: kryeministri Edi Rama dhe presidenti Ilir Meta e kanë takuar njëri-tjetrin në Prishtinë të mërkurën.

Ali Ahmeti, Menduh Thaçi e Ilir Meta arrijnë te vendi ku mbahet tubimi qendror (Foto)

Alsat - 12.06.2019

Në mesin e politikanëve që kanë ardhur për Ditën e Çlirimit, janë edhe presidenti shqiptar Ilir Meta, kryetari i PDSH Menduh Thaçi dhe kreu i BDI-së Ali Ahmeti.

VIDEO/ Meta dhe Rama “pajtohen” në Prishtinë, shtrëngojnë duart me njëri-tjetrin

Java News - 12.06.2019

20 vjetori i çlirimit të Kosovës duket se ka bashkuar edhe presidentin Meta me kryeminsitrin Rama. Ata janë takuar gjatë ceremonisë duke shtrënguar duart me njëri-tjetrin pas akuzave të ditëve të ...

Data e re e zgjedhjeve, Presidenti bën lëvizjet e para

Top Channel - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta pritet të nisë konsultimet me faktorin politik për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. Burime nga Presidenca bëjnë të ditur se kreu i shtetit nis sot konsultimet me partitë ...

Presidenti konfirmon se ka marrë frenat e opozitës, takime dhe telefonata me Bashën e Berishën, flet për darkë sekrete ...

SOT - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka konfirmuar dje se është palë me ish-kryeministrin Sali Berisha. Ditën e djeshme kreu i shtetit doli në një konferencë të posaçme për shtyp, teksa deklaroi se vendimi i tij për ...

Data e re e zgjedhjeve, Meta njofton vendimin

Albeu.com - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta do të nisë sot konsultimet me partitë politike për të caktuar datën e re të zgjedhjeve . Mësohet se takimet do të fillojnë në orën 19:00 me krerët e partive të Grupimit të ...

Meta takon pasdite partitë e opozitës, Rama fushatë në Lushnje

ABC News - 12.06.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama do të jenë të pranishëm ditën e sotme në orën 11:00 në Kosovë në kuadër të festimeve për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës.

Ilir Meta arrin në Prishtinë

Gazeta Express - 12.06.2019

Edhe presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, veçse ka arritur në Prishtinë, për të marrë pjesë në ceremoninë e 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës. Ai ka arritur në hotelin, ku po qëndrojnë ish-presidenti ...

Eksodi ‘99/ Ilir Meta kafe në Kukës: Krenar për këtë qytet (Foto)

BalkanWeb - 12.06.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka qëndruar sot në qytetin e Kukësit. Kreu i shtetit ka kujtuar eksodin e shqiptarëve të Kosovës, ndërsa përgëzoi qytetarët e Kukësit për mikpritjen madhështore, të ...

Meta do nisë konsultimet me partitë për datën e re të zgjedhjeve

Mapo - 12.06.2019

Ndërsa Kryeministri Edi Rama thotë se do të mbajë zgjedhjet lokale më 30 qershor, Presidenti Ilir Meta pasi zhdekretojë këtë datë, do të ndërmarrë një hap tjetër.

“Rama ik”, kujt i frikësohet Ilir Meta?

Gazeta Tema - 12.06.2019

Konferenca e shtypit e presidentit të Republikës u prit me shumë interes.Që në momentin e parë të lajmërimit nisën shumë aludime se për çfarë ai do të dilte vetëm një ditë pas dekretit të dytë për ...

Van Dami jonë kundër të gjithëve

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Sokol Balla* Kriza aktuale deri të martën, kishte një pikëpyetje të madhe: kush e nxiti atë? Kush shtyu Opozitën në aksionin e saj ekstrem politik të djegies së mandateve? Kush I dha idenë të ...

Data e zgjedhjeve, Meta nis sot konsultimet me partitë politike

Gazeta Express - 12.06.2019

Një ditë pas konferencës për shtyp, Presidenti Ilir Meta mësohet se do nisë konsultimet me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve. Burime për ‘Balkan Web’ bëjnë me dije se takimet e para ...

Sekretari socialist: I paparë ky Ilir Meta!

Gazeta Tema - 12.06.2019

Sekretari për Marrëdhëniet me Mediat dhe Shoqërinë Civile në PS, Alfred Peza ka komentuar lëvizjen më të fundit të presidentit Ilir Meta pas vendimit për anulimin e datës së zgjedhjeve.

Ilir Meta thërret partitë opozitare, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve

Gazeta Tema - 12.06.2019

Ilir Meta thotë se do të nisë konsultimet me faktorin politik, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. “Presidenti Meta nis sot konsultimet me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve.

Data e re e zgjedhjeve, Meta nis konsultimin me partitë politike

Java News - 12.06.2019

Kreu i Shtetit, Ilir Meta do të nisë konsultimet me faktorin politik për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. Burime nga Presidenca bëjnë të ditur se: “Presidenti Meta nis sot konsultimet me partitë ...

“Kam pasur një drekë sekrete me Ramën”, çfarë qëndron pas deklaratës së Metës?

SOT - 11.06.2019

“Kam pasur një drekë sekrete me Ramën, ndoshta dhjetë ditë më parë. Dhe ai e dinte shqetësimin tim, prandaj habitem me reagimin e tij. I takonte Kryeministrit që të kërkonte një shtyrje të arsyeshme ...

Ç’po ndodh me Metën? Vështirë në të folur gjatë deklaratës: Më falni se kam qenë...

SOT - 11.06.2019

Presidenti i vendit, Ilir Meta gjatë fjalës së tij në konferencën e jashtëzakonshme të thirrur pikërisht nga institucioni që vetë ai përfaqëson për disa momente e ka patur të vështirë që të flasë.

“Nuk do të ketë zgjedhje pa zgjidhur krizën”, Rama i përgjigjet Metës me një fjali

Top Channel - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta paralajmëroi sot se nuk do të ketë një datë të re për zgjedhjet lokale deri në momentin kur palët politike të kenë zgjidhur krizën e thellë ku ndodhet vendit.

A ke frikë nga Reforma në Drejtësi? Meta: Rama e di, unë s’kam frikë nga asgjë

LajmiFundit - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur në konferencën për shtyp edhe pyetjes së gazetarëve nëse ka frikë nga Reforma në Drejtësi. Gazetari: Rama thotë ke frikë nga Reforma në Drejtësi? Meta: Kam unë ...

“Shqiptarët kanë nevojë për zgjedhje, jo votime” Presidenti Meta i përgjigjet “cicërimës” së Ramës

Gazeta Express - 11.06.2019

Vijojnë replikat mes kryeministrit Rama dhe Presidentit Ilir Meta. Këtë të martë Presidenti doli sërish në një konferencë për shtyp duke deklaruar se dekreti për vendosjen e datës së zgjedhjeve i ...

“Dreka sekrete”, Meta: Pse Rama nuk ishte i surprizuar për çdekretimin e zgjedhjeve

ABC News - 11.06.2019

Presidenti Meta dhe Kryeministri Rama kanë pasur disa dreka sëbashku. Këtë e konfirmoi kreu i qeverisë gjatë konferencës për mediat të martën, ku tha se drekën e fundit sëbashku e kishin pasur ...

Do shpërndajë Kuvendin? Ndiqni konferencën e Metës (VIDEO)

Albeu.com - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka dalë në një konferencë për mediat duke sqaruar sërish vendimin për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit duke theksuar se Kushtetuta nuk përcakton datën e zgjedhjeve .

Meta-mazhorancës: Pse duan të më shkarkojnë? Zgjidhim krizën dhe pastaj dorëhiqem

Top Channel - 11.06.2019

Ilir Meta tha se nuk e kupton përpjekjen e mazhorancës për ta shkarkuar nga posti i presidentit për sa kohë ai e ka vetofruar më parë dorëheqjen nga detyra, nëse ky vendim do të ndihmonte në ...

Meta: I gatshëm të ndërmarr çdo vendim në të mirë të kombit

LajmiFundit - 11.06.2019

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka dalë sërish në një deklaratë publike për të sqaruar të gjithë ata që janë keqkuptuar apo kanë lexuar një kushtetutë të përkthyer gabim.

Meta: Rama të tregohet fleksibël, nisma kundër Presidentit është shantazh

RTSH - 11.06.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, në një dalje publike për mediat pak minuta më parë, i kërkoi kryeministrit Edi Rama, që me përgjegjësinë e detyrës që ka, duhet të tregohet më fleksibël dhe të mos ...