TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Presidenti Trump e gjen të vështirë t’u japë fund “luftrave pa fund”

VOA - 12.01.2019

Zbatimi i planit të Presidentit Trump për tërheqjen nga Siria ka filluar, ndërkohë që Pentagoni konfirmoi se po largohen paisjet nga fushëbeteja, por se për momentin ushtarët do të qëndrojnë.

FBI ka hetuar nëse Trump ka bashkëpunuar me Rusinë

Evropaelire - 12.01.2019

Shtëpia e Bardhë ka kundërshtuar një artikull të gazetës New York Times, ku raportohet se FBI ka hapur dyshimet ndaj presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump për bashkëpunim të fshehtë me ...

Mbyllja e qeverisë, tani më e gjata në historinë amerikane

VOA - 12.01.2019

Mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane hyri të shtunën në ditën e saj të 22-të, duke u bërë më e gjata në historinë e Shteteve të Bashkuara. Mbyllja u shkaktua nga kërkesa e Presidentit Donald Trump ...

“Shutdown”, Trump kundër demokratëve

ABC News - 12.01.2019

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijojnë të mbeten peng i “shutdown”në një kohë që as Presidenti amerikan, Donald Trump dhe as demokratët nuk kanë ndërmend të tërhiqen nga qëndrimet e tyre.

New York Times: Donald Trump në shenjestrën e FBI-së

ABC News - 12.01.2019

Sipas New York Times, FBI ka hetuar kreun e Shtëpisë së Bardhë, Donald Tramp nëse ka bashkëpunuar në mënyrë të vetëdijshme ose jo me Rusinë, kundër interesave të amerikanëve.

Mbyllja e qeverisë amerikane shënon rekord historik

RTSH - 12.01.2019

Mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane ka hyrë në ditën e saj të 22-të këtë të shtunë, duke shënuar kështu një rekord në histori dhe duke lënë pas për nga zgjatja kohore, rekordin e shënuar në vitet ...

Trump: Jo gjendje të jashtëzakonshme për të zhbllokuar qeverinë

Portalb - 12.01.2019

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, deklaroi se nuk do të shpallë gjendje të jashtëzakonshme për t’i dhënë fund bllokadës së pjesshme të qeverisë federale, në mënyrë ...

SHBA, bllokadë historike e qeverisë

Mapo - 12.01.2019

Paralizimi i pjesshëm i qeverisë federale amerikane ka hyrë në histori si më e gjata ndonjëherë, e ky rekord ndoshta do të përforcohet duke mos pasur një fund të ngërçit politik në ...

SHBA, bllokadë historike e qeverisë

Top Channel - 12.01.2019

Paralizimi i pjesshëm i qeverisë federale amerikane ka hyrë në histori si më e gjata ndonjëherë, e ky rekord ndoshta do të përforcohet duke mos pasur një fund të ngërçit politik në horizont.

​Trump: Nuk do të shpall kaq shpejt emergjencën kombëtare

Telegrafi - 11.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump pohoi sot në ditën e 21-ë të “shutdown” që ka mbyllur një pjesë të administratave federale, se nuk do të shpalltë kaq shpejt procedurën e emergjencës kombëtare, që ...

SHBA, demokratët aprovojnë draftin për rihapjen e agjencive federale

ABC News - 11.01.2019

Demokratët në Kongresin amerikan kanë aprovuar një projektligj që parashikon rifillimin e pjesshëm të punës në agjencitë federale. Por, kur numërohen rreth 800 mijë punonjës shtetërorë që kanë mbetur ...

Thaçi ia kthen letrën presidentit amerikan, Donald Trump

Lajmi.net - 11.01.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ia ka kthyer letrën që i kishte dërguar më 14 dhjetor presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. Burime të lajmi.net nga presidenca kanë bërë të ditur se Thaçi qysh në ...

Presidenti Trump kërcënon të shpallë Emergjencën Kombëtare

VOA - 11.01.2019

Presidenti Donald Trump e quajti situatën në kufirin jugor të SHBA-së "një pushtim", një tjetër shenjë kjo se ai është tani më pranë shpalljes së një emergjence kombëtare.

Trump viziton kufirin, kërkon mur por mbyllja e qeverisë vazhdon

SOT - 11.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump ka kërcënuar përsëri se do shpallë 'emergjencën kombëtare' për të financuar unilateralisht murin kufitar, pa miratimin e Kongresit.

Presidenti Trump e gjen të vështirë t’u japë fund “luftrave pa fund”

Botasot - 12.01.2019

Zbatimi i planit të Presidentit Trump për tërheqjen nga Siria ka filluar, ndërkohë që Pentagoni konfirmoi se po largohen paisjet nga fushëbeteja, por se për momentin ushtarët do të qëndrojnë.

Trump i gatshëm të deklarojë emergjencë kombëtare

Evropaelire - 11.01.2019

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se është i gatshëm të deklarojë emergjencën kombëtare, pasi ai udhëtoi për në kufirin me Meksikën, për të ritheksuar argumentet e tij për ...

FBI ka hetuar nëse Trump ka bashkëpunuar me Rusinë

Botasot - 12.01.2019

Shtëpia e Bardhë ka kundërshtuar një artikull të gazetës New York Times, ku raportohet se FBI ka hapur dyshimet ndaj presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump për bashkëpunim të fshehtë me ...

Trumpi në kufi me Meksikën: Nuk ka gjë më të mirë se muri

Koha.net - 11.01.2019

Presidenti amerikan Donald Trump gjatë vizitës në qytetin e Teksasit McAllen në kufi me Meksikën, e ka mbrojtur idenë e vet për ndërtimin murit e cila ka nxitur debat me demokratët duke shkaktuar ...

Mbyllja e qeverisë, tani më e gjata në historinë amerikane

Botasot - 12.01.2019

Mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane hyri të shtunën në ditën e saj të 22-të, duke u bërë më e gjata në historinë e Shteteve të Bashkuara. Mbyllja u shkaktua nga kërkesa e Presidentit Donald Trump ...

Trump viziton kufirin: Së shpejti mund të shpall emergjencë

Java News - 11.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump ka kërcënuar përsëri se do të shpallë emergjencën kombëtare për t’i dhënë fund debatit për ndërtimin e murit pa miratimin e Kongresit.

Ngërçi me qeverinë, Trump “braktis” konferencën e Davosit

Top Channel - 10.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump tha se nuk do të shkojë në konferencën e përvitshme ndërkombëtare të Davosit, në Zvicër, nëse mbyllja e qeverisë nuk do të zgjidhet.

Trump: së shpejti mund të shpall emergjencë për sigurinë kufitare

VOA - 10.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump sinjalizoi të enjten se së shpejti mund të shpallë një emergjencë kombëtare dhe se do të përdorë fondet e ndërtimeve ushtarake për ngritjen e një muri përgjatë kufirit ...

SHBA, bllokadë historike e qeverisë

Botasot - 12.01.2019

Paralizimi i pjesshëm i qeverisë federale amerikane ka hyrë në histori si më e gjata ndonjëherë, e ky rekord ndoshta do të përforcohet duke mos pasur një fund të ngërçit politik në horizont.

Presidenti Trump, vizitë në kufirin me Meksikën

Zeri - 10.01.2019

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të shkojë të enjten në kufirin jugor me Meksikën si pjesë e fushatës së tij për të fituar mbështetje publike për ndërtimin e një muri, mosmarrëveshjet për të ...

Presidenti Trump e sheh premtimin për murin si rrugë drejt një mandati të dytë

VOA - 10.01.2019

Presidenti Donald Trump dhe demokratët e opozitës vazhdojnë të kenë qëndrime të kundërta lidhur me kërkesën e Presidentit për murin e kufirit me Meksikën, një përplasje që ka shkaktuar një mbyllje të ...

Dështojnë bisedimet për murin, Trump: Një humbje e plotë kohe

Telegrafi - 10.01.2019

Presidenti Donald Trump u çua e doli nga takimi me krerët demokratë, ndërsa negociatat përfunduan sërish pa sukses në ditën e 19 të mbylljes së pjesshme të qeverisë amerikane.

ANALIZA: Muri është një simbol i nevojës së Donald Trump

Gazeta Tema - 10.01.2019

Nga Frank Bruni* Rrallë ndodh që një ego e presidentit të ketë nevojë për aq shumë mbështetje. Është qesharake që ne ende po flasim për tiparet fizike të asaj që Presidenti Trump dëshiron, ose do të ...

Trump: Nuk do të shpall kaq shpejt emergjencën kombëtare

Botasot - 11.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump pohoi sot në ditën e 21-ë të “shutdown” që ka mbyllur një pjesë të administratave federale, se nuk do të shpalltë kaq shpejt procedurën e emergjencës kombëtare, që ...

Trump kërkoi zgjidhje me Serbinë, Thaçi i përgjigjet presidentit Amerikan

Java News - 11.01.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ia ka kthyer letrën që i kishte dërguar më 14 dhjetor presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. Burime të lajmi.net nga presidenca kanë bërë të ditur se Thaçi që në fillim ...

Presidenti Trump kërcënon se do të deklarojë Emergjencën Kombëtare

Lajm - 11.01.2019

Gjatë një vizite të enjten në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara, Presidenti Donald Trump përsëri kërcënoi përdorimin e autoritetit të tij për shpalljen e situatës së emergjencës, me qëllimin për ...

Trump i gatshëm të deklarojë emergjencë kombëtare

Lajmi.net - 11.01.2019

Gjatë vizitës në kufi, Trump u shpreh se ka një krizë me trafikimin e drogës dhe krimit. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se është i gatshëm të deklarojë emergjencën kombëtare, ...

Shtëpia e Bardhë mohon se FBI-ja po heton Trumpin për bashkëpunim të fshehtë me Rusinë

Koha.net - 12.01.2019

Shtëpia e Bardhë ka kundërshtuar një artikull të gazetës New York Times, ku raportohet se FBI ka hapur dyshimet ndaj presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump për bashkëpunim të fshehtë me ...

Trump: Së shpejti mund të shpall emergjencë për sigurinë kufitare

Botasot - 10.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump sinjalizoi të enjten se së shpejti mund të shpallë një emergjencë kombëtare dhe se do të përdorë fondet e ndërtimeve ushtarake për ngritjen e një muri përgjatë kufirit ...

SHBA, bllokadë historike e qeverisë

Durres Lajm - 12.01.2019

Paralizimi i pjesshëm i qeverisë federale amerikane ka hyrë në histori si më e gjata ndonjëherë, e ky rekord ndoshta do të përforcohet duke mos pasur një fund të ngërçit politik në horizont.

Presidenti Trump, vizitë në kufirin me Meksikën

Medial - 11.01.2019

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të shkojë të enjten në kufirin jugor me Meksikën si pjesë e fushatës së tij për të fituar mbështetje publike për ndërtimin e një muri, mosmarrëveshjet për të ...

Trump e sheh premtimin për murin si rrugë drejt një mandati të dytë presidencial

Tetova Sot - 10.01.2019

Presidenti Donald Trump dhe demokratët e opozitës vazhdojnë të kenë qëndrime të kundërta lidhur me kërkesën e Presidentit për murin e kufirit me Meksikën, një përplasje që ka shkaktuar një mbyllje të ...

Trump: Nuk do të shpall kaq shpejt emergjencën kombëtare

Tetova Sot - 11.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump pohoi sot në ditën e 21-ë të “shutdown” që ka mbyllur një pjesë të administratave federale, se nuk do të shpalltë kaq shpejt procedurën e emergjencës kombëtare, që ...

Muri me Meksikën, Trump kërcënon se do deklarojë Emergjencën Kombëtare

Gazeta Tema - 11.01.2019

Gjatë një vizite të enjten në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara, Presidenti Donald Trump përsëri kërcënoi përdorimin e autoritetit të tij për shpalljen e situatës së emergjencës, me qëllimin për ...

FBI ka hetuar nëse Trump ka bashkëpunuar me Rusinë

Lajmi.net - 12.01.2019

Shtëpia e Bardhë ka kundërshtuar një artikull të gazetës New York Times, ku raportohet se FBI ka hapur dyshimet ndaj presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump për bashkëpunim të fshehtë me ...

Trump: Së shpejti mund të shpall gjendje të jashtëzakonshme për sigurinë kufitare

Tetova Sot - 10.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump sinjalizoi të enjten se së shpejti mund të shpallë një gjendje të jashtëzakonshme dhe se do të përdorë fondet e ndërtimeve ushtarake për ngritjen e një muri përgjatë ...

SHBA, bllokadë historike e qeverisë

Lajmi.net - 12.01.2019

Paralizimi i pjesshëm i qeverisë federale amerikane ka hyrë në histori si më e gjata ndonjëherë, e ky rekord ndoshta do të përforcohet duke mos pasur një fund të ngërçit politik në horizont.

Trump: Nuk do të shpall kaq shpejt emergjencën kombëtare

Medial - 12.01.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump pohoi sot në ditën e 21-ë të “shutdown” që ka mbyllur një pjesë të administratave federale, se nuk do të shpalltë kaq shpejt procedurën e emergjencës kombëtare, që ...

Muri me Meksikën, Trump kërcënon se do deklarojë Emergjencën Kombëtare

Tetova Sot - 11.01.2019

Gjatë një vizite të enjten në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara, Presidenti Donald Trump përsëri kërcënoi përdorimin e autoritetit të tij për shpalljen e situatës së emergjencës, me qëllimin për ...

FBI ka hetuar nëse Trump ka bashkëpunuar me Rusinë

Tetova Sot - 12.01.2019

Shtëpia e Bardhë ka kundërshtuar një artikull të gazetës New York Times, ku raportohet se FBI ka hapur dyshimet ndaj presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump për bashkëpunim të fshehtë me ...

Trump: Së shpejti mund të shpall emergjencë për sigurinë kufitare

BalkanWeb - 11.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump sinjalizoi të enjten se së shpejti mund të shpallë një emergjencë kombëtare dhe se do të përdorë fondet e ndërtimeve ushtarake për ngritjen e një muri përgjatë kufirit ...

SHBA, bllokadë historike e qeverisë, 800 mijë punonjës të papaguar

Java News - 12.01.2019

Paralizimi i pjesshëm i qeverisë federale amerikane ka hyrë në histori si më e gjata ndonjëherë, e ky rekord ndoshta do të përforcohet duke mos pasur një fund të ngërçit politik në horizont.

Shpallja e emergjencës kombëtare, Trump: I takon Kongresit

BalkanWeb - 12.01.2019

SHBA Presidenti amerikan, Donald Trump pohoi të premten në ditën e 21-ë të “shutdown” që ka mbyllur një pjesë të administratave federale, se nuk do të shpalltë kaq shpejt procedurën e emergjencës ...

Presidenti Trump kërcënon të shpallë Emergjencën Kombëtare

Ina - 12.01.2019

Presidenti Donald Trump e quajti situatën në kufirin jugor të SHBA-së “një pushtim”, një tjetër shenjë kjo se ai është tani më pranë shpalljes së një emergjence kombëtare.

FBI ka hetuar nëse Trump ka bashkëpunuar me Rusinë

Telegrafi - 12.01.2019

Shtëpia e Bardhë ka kundërshtuar një artikull të gazetës New York Times, ku raportohet se FBI ka hapur dyshimet ndaj presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump për bashkëpunim të fshehtë me ...

Trump: së shpejti mund të shpall emergjencë për sigurinë kufitare

Top Channel - 11.01.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump sinjalizoi të enjten se së shpejti mund të shpallë një emergjencë kombëtare dhe se do të përdorë fondet e ndërtimeve ushtarake për ngritjen e një muri përgjatë kufirit ...