TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Rama i quajti ngelësa, por ministrja e tij e ka mesataren 5.9!!!

LajmiFundit - 06.12.2018

Kryeministri Edi Rama i ka cilësuar si ngelës, studentët që kërkojnë heqjen e tarifave për lëndët e mbartura në provimet përsëritëse. Teksa protesta e studentëve vazhdon, ministrja Lindita Nikolla, ...

Kosto vjetore për një student nga rrethet në Tiranë...5 milionë lekë!!!

Gazeta Express - 06.12.2018

Lëvizja për Universitetin ka kryer një studim në lidhje me kostot studentore të të rinjve nga rrethet që zgjedhin fakultetet në Tiranë si një mundësi më e mirë ...

Zv.ministrja Shahini: Diskutimet me studentët do vijojnë deri në një zgjidhje përfundimtare

Flaka - 06.12.2018

Pas protestës masive të studentëve këtë të enjte, qeveria shfuqizoi nje vendim te saj të marrë në muajin maj, duke plotesuar kështu njerën prej katër kërkesave të studenteve që po protestojnë prej dy ...

Shkollimi, 500 mijë lekë; Kosto vjetore për një student nga rrethet në Tiranë

Top Channel - 06.12.2018

Lëvizja për Universitetin ka kryer një studim në lidhje me kostot studentore të të rinjve nga rrethet që zgjedhin fakultetet në Tiranë si një mundësi më e mirë studimi.

Protesta/ Deputetja e PS-së: Është lajm i mirë që studentët dolën sot. Ja kush është përgjegjës

SOT - 06.12.2018

Deputetja e Partisë Socialiste Elisa Spiropali ka komentuar protestën e studentëve ditën e sotme para Ministrisë së Arsimit. Spiropali pranoi hapur se kërkesa e studentëve ishte e arsyeshme, por ...

Protesta, Spiropali: Ministria e Arsimit u surprizua, lajm i mirë që studentët janë një trup me vetëdije që organizohen

Gazeta Tema - 06.12.2018

Deputetja e PS-ës, Elisa Spiropali e ftuar në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24, ka komentuar protestën e studenteve, duke e cilëuar atë si një lajm të mirë.

Studentët nuk janë jetimë!

Botasot - 06.12.2018

Sot në Universitetin “Aleksandër Moisiu” studentët organizuan një protestë. Shkova që t’i mbështes ata. Por nga 400 pedagogë, ishim aty 4 prej tyre! Akademikët u fshehen.

Ish-nënkryetari i PD tregon realitetin e hidhur se çfarë i pret studentët: Uroj që të shkundin vendin...

SOT - 06.12.2018

Ish-demokrati Astrit Patozi ka reaguar pas protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit, të cilët bënë Ministrinë që të tërhiqeshin nga vendimi.

FOTO/ Publikohet axhenda e protestës së studentëve nesër

SOT - 06.12.2018

Studentët fituan betejën e parë ditën e sotme, atë me Ministrinë e Arsimit, ndërsa nesër do t’i drejtohen kryeministrisë për përmbushjen e të gjitha kërkesave të tyre.

FOTOT/ ‘Bodyguard-i’ i Monikës, sekretar politik i LSI, sot në protestë i maskuar si ‘student’

Java News - 06.12.2018

Sot Ministrja e Arsimit njoftoi dy vendime te rendesishme. E para, anullimin e vendimit te Keshillit te Ministrave per tarifen shtese per provimet e mbarura.

Studentë nga qytete të ndryshme të Shqipërisë në protestë

Koha.net - 06.12.2018

Protestë masive kanë zhvilluar studentët shqiptarë, përballë Ministrisë së Arsimit në Shqipëri, në ditën e dytë të bojkotimit të mësimit. Protesta kishte për qëllim anulimin e pikës 6 të vendimit të ...

Reagon studentja: Ramës do t’i shkojmë te dera nëse nuk…

Mapo - 06.12.2018

Studentët do të vijojnë edhe nesër protestën e tyre kundër uljes së tarifave të studimit në universitetet publike, ndërsa kanë paralajmëruar se nesër do të marshojnë edhe drejt Kryeministrisë.

Skema e menaxhimit të universiteteve, zbulohet mashtrimi i qeverisë,

LajmiFundit - 06.12.2018

Protestave të studentëve për tarifat e shkollimit, kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, iu justifikuan duke thënë se universitetet vetëmenaxhohen dhe se ishin ata që kanë ...

SHIFRAT/ Protesta e studentëve në Tiranë dhe si qëndron e vërteta e tarifave

Java News - 06.12.2018

Protesta e studentëve në Tiranë, të cilët kërkonin heqjen e tarifës për provimet e mbartura, u shoqërua edhe me disa zëra se sot në Shqipëri, studentëve u duhet të paguajnë tarifa më të larta për ...

Publikohet diploma e Lindita Nikollës, “studente ekselente” me 5.9

LajmiFundit - 06.12.2018

Studentët që u ngritën në protestë për tarifat e provimeve të mbartura, rëndomë u qujatën nga kryeministri Edi Rama “ngelës”. Pas publikimit të dokumentit të diplomës së ministres së Arsimit Lindita ...

Rama i quan ngelësa, por ministrja e tij e ka mesataren 5.9!!!

Gazeta Express - 06.12.2018

Kryeministri Edi Rama i ka cilësuar si ngelës, studentët që kërkojnë heqjen e tarifave për lëndët e mbartura në provimet ...

Studentët në Tiranë protestojnë për cilësi në arsim dhe përgjysmim tarifash

Evropaelire - 06.12.2018

Qindra studentë nga Shqipëria kanë marshuar në rrugët e kryeqytetit, Tiranës, në ditën e dytë të protestës së tyre, duke kërkuar arsim më cilësor dhe tarifa të përgjysmuara të arsimit publik në vend.

Rama gënjeu studentët! Ja kush i përcakton tarifat e studimit

LajmiFundit - 06.12.2018

Kryeministri Edi Rama dhe ministreje Arsimit, Lindita Nikolla, të freskuar nga revolta studentore të cilët kërkojnë arsim publik falas, thanë sot se tarifat e studimit nuk i përcakton qeveria por ...

Publikohet diploma e Lindita Nikollës, s’do e besoni mesataren e ulët të Ministres së Arsimit (FOTO)

SOT - 06.12.2018

Publikohet diploma e Ministres së Arsimit Lindita Nikolla, e cila rezulton me mesatare 5.8. Diplomën e Nikollës e ka publikuar ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka në Facebook.

Protesta e studentëve, Marku: Po shprehin mllefin e shoqërisë…

Mapo - 06.12.2018

Shefi i Departamentit të Gazetarisë në Fakultetin e Histori-Filologjisë, Mark Marku ka bërë një analizë të protestës së studentëve ditën e sotme. I ftuar në studion e lajmeve në News24, Marku u ...

Mediat e mëdha ndërkombëtare jehonë protestave të studentëve

LajmiFundit - 06.12.2018

Mediat e mëdha ndërkombëtare i kanë bërë jehonë sot protestës së studentëve shqiptarë që kërkuan anulimin e tarifave për provimet e mbartura, përgjysmimin e tarifës së studimit dhe përmirësimin e ...

Që Universitetet, të prodhojnë studentë!

Gazeta Tema - 06.12.2018

Studentët shqiptarë kanë të drejt të jenë të revoluar. Ata janë të varfër, të pashpresë dhe me shumë pak shanse të jenë të shkolluar mire, edhe nëse arsimohen falas edhe nëse arsimohen me lek dhe me ...

Prapaskenat që nuk u panë nga protesta që opozita donte ta politizonte/ Basha çoi operatorin personal në protestë; ...

Gazeta Tema - 06.12.2018

Sot Ministria e Arsimit pranoi kerkesat e studenteve, duke i dhene fund edhe protestes qe zgjaste prej dy ditesh. Edhe pse shumica e studenteve protestues duartrokiten fitoren e arritur nga protesta ...

Protesta nuk ndalet, nesër studentët para zyrës së Ramës

Botasot - 06.12.2018

Pas tërheqjes së qeverisë nga VKM-ja për tarifat e provimeve të mbartura, studentët e kanë përfunduar protestën për sot, por ata thonë se do të mblidhen sërish nesër për të vijuar rezistencën e tyre ...

Përçarje? Këshilli Studentor i Shkodrës tërhiqet nga protesta

Mapo - 06.12.2018

Vendimi i qeverisë për shfuqizimin e nenit 4 të VKM-së për tarifat e provimeve të mbartura, ka tërhequr nga protesta studentët e Shkodrës. Këshilli Studentor në Universitetin e Shkodrës “Luigj ...

Top Talk/ Arlind Qori, Lëvizja për Universitetin: Protesta vazhdon

Top Channel - 06.12.2018

Protesta studentore sot mori tjera dimensione, masiviteti i saj u shtua në Tiranë por edhe në rrethe. Ministria e Arsimit reagoi duke shfuqizuar njërën nga 4 kushtet që studentët kishin vënë, sikurse ...

‘Qeveria për 2 km rrugë 40 milionë, për arsimin 35 milionë euro’

LajmiFundit - 06.12.2018

Qeveria nuk e ka përparësi arsimin e të rinjve. Një nga studentët protestues që ndodhet para Ministrisë së Arsimit solli si shembull buxhetin e dhënë prej qeverisë për arsimin, 35 milionë euro ndërsa ...

Protesta e studentëve / Shikoni çfarë shkruajnë mediat e huaja

SOT - 06.12.2018

Mijëra studentë të universiteteve shtetërore u ngritën sot në protestë para Ministrisë së Arsimit, protestë kjo që u përshkallëzua edhe nga studentët e Durrësit, Korçës, Elbasanit e Shkodrës.

Arlind Qori në Top Talk: Kostoja për rimarrjen në provim është 2 lekë, kërkohen 3000 lekë

Top Channel - 06.12.2018

Qeveria reagoi sot ndaj protestë së studentëve duke shfuqizuar njërën nga 4 kushtet që studentët kishin vënë, sikurse tarifa e vendosur për kreditet e mbartura.

Arlind Qori në Top Talk: Çdo tentativë për përfitim politik nga protesta studentore, e dështuar

Top Channel - 06.12.2018

Në studion e “Top Talk” këtë të enjte ka qenë i ftuar pedagogu Arlind Qori që militon brenda Lëvizjes për Universitetin, e cila është organizatore e protestës së studentëve.

Rrokaj: Pse protesta e studentëve është e drejtë!

Botasot - 06.12.2018

Zv.Rektori i Universitetit të Tiranës dhe deputeti i LSI, Shezai Rrokaj tha se protesta e studentëve është e drejtë. I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, Rrokaj u shpreh se buxheti i fundit për ...

Protestat e studentëve/ Rama: Ja prova që kemi investuar në arsim…

Mapo - 06.12.2018

Në një kohë kur vendi është pushtuar nga një ‘valë’ protestash të studentëve të universiteteve publike në vend, kryeministri Edi Rama ka reaguar duke dhënë një ‘provë’ se si po punon qeveria e tij ...

Fevziu mes studentëve si në dhjetorin e ‘90: Respekt

Gazeta Express - 06.12.2018

Me mijëra dhe të palëkundur ishin studentët shqiptarë të cilët këtë të enjte protestuan për të disatën ditë radhazi kundër qeverisë dhe taksave të larta vjetore të vendosura ndaj tyre për të ndjekur ...

Fevziu mes studentëve si në dhjetorin e ‘90: Respekt

Tetova Sot - 06.12.2018

Me mijëra dhe të palëkundur ishin studentët shqiptarë të cilët këtë të enjte protestuan për të disatën ditë radhazi kundër qeverisë dhe taksave të larta vjetore të vendosura ndaj tyre për të ndjekur ...

Tiranë, dita e dytë e protestave studentore, qeveria tërhiqet përballë presionit

Alsat - 06.12.2018

Studentët në Shqipëri nuk tërhiqen nga protesta e tyre pavarësisht shfuqizimit të vendimit për taksën e provimeve të mbartura. Me thirrjet “arsim publik falas”, “ne nuk dorëzohemi”, “ne nuk jemi ...

Pas Shkodrës edhe Universiteti ‘Aleksandër Moisiu” në Durrës deklaron rifillimin e mësimit

Java News - 06.12.2018

Pas plotësimit të kërkesave të studentëve nga ana e qeverisë, studentët pritet që të fillojnë normalisht procesin mësimor. Një prje përfaqësuesve të grupit studentot të “Universitetit Aleksander ...

Vazhdon protesta/ Studentët nesër mblidhen para kryeministrisë

LajmiFundit - 06.12.2018

Nuk pranojnë plotësim gjysmak të kërkesave. Studentët janë shprehur se kërkojnë arsim publik falas, ndërsa nuk do ti ndalojnë protestar. Ata janë shprehur nesërm do të vijojnë sërish me protestën, ...

U bashkohet studentëve protestues, çfarë e la me ‘gojë hapur’ Blendi Fevziun?

SOT - 06.12.2018

Gazetari Blendi Fevziu i është bashkuar protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit. Ai ka dëgjuar ankesat e studentëve , të cilët i tregojnë me dokumente se vetëm për një regjistrim ata ...

Nuk kishte ndodhur ndonjëherë në Shqipëri / Pas protestës, ja gjesti i veçantë i studentëve

SOT - 06.12.2018

Protesta e studentëve është mbyllur për ditën e sotme, e cila do të përshkallëzohet në ditët në vazhdim dhe do të vazhdojë sërish nesër. Pas protestës këmbëngulëse dhe pa ngjyra politike, studentët ...

Si dikur… gazetari i njohur bashkohet me studentët në protestë

Mapo - 06.12.2018

Protesta e studentëve shqiptarë ku sot vala e saj është shtrirë edhe në qytete të tjera të vendit ka ngrohur zemrat e kujtdo që deri dje i pikëlluar mendonte që në këtë vend nuk ka më shpresë.

“Le të klithin si bushtra”, deputeti shpërthen ndaj analistëve dhe del në krahë të studentëve: Shërbëtorë dhe lëpirës

SOT - 06.12.2018

Deputeti i PD, Edi Paloka ka komentuar analizën që sipas tij i është bërë protestës së studentëve në media. Demokrati i quan analistët shërbëtorë dhe lëpirës të kryeministrit Rama.

“Dyfytyrësia e pafytyrësisë”, Ardit Bido iu përvishet keq pedagogëve: Dashnorë të lirisë akademike, ju harroni diçka...

SOT - 06.12.2018

Drejtori i Përgjithshëm i Arkivave, Ardit Bido ka komentuar protestën e studentëve ditë e sotme, në Tiranë dhe në rrethe. Përmes një komenti në profilin e tij në Facebook, Bido shprehet se logjikisht ...

Studentët kanë një "hall": Sa gurë duhen për Edi Ramën?!

Durres Lajm - 06.12.2018

Duket si një mrekulli; Tirana e zymtë dhe e stresuar, papritur është bërë e bukur si Parisi! Nuk zbriti nga qielli, por paska qenë gjithmonë mes nesh. Rrjeti ngazëllen dhe harbon.

Nikolla largohet nga salla, refuzon pyetjet e gazetarëve

SOT - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka dalë sërish në një konferencë për median duke bërë me dije se dialogu me studentët do të vijojë. Nikolla u shpreh se studentët kanë shumë pak informacion në ...

Protesta e studentëve/ Qeveria shfuqizon pikën 4

SOT - 06.12.2018

Shfuqizohet zyrtarisht pika 4 e VKM pas protestës së studentëve. Këshillit i Ministrave ka shfuqizuar pak momente më parë pikën 4, e cila nënkupton heqjen e tarifës për provimet e mbartura të ...

Nikolla mblodhi me urgjencë rektorët dhe dekanët, habit ministrja: Ja kërkesa e studentëve që e miratoj me dy duart

SOT - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar pasditen e sotme se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e vendosura nga studentët.

“Mos hidh shashka”, studentët lëshojnë paralajmërimin e fortë për Nikollën: Kjo do të jetë pika e radhës që do të ...

SOT - 06.12.2018

Mijëra studentë po protestojnë sot në Tiranë, dhe nuk kanë ndërmend të bëjnë hapa pas edhe pas pranimit të një prej kërkesave të tyre nga ana e ministres Lindita Nikolla.

Arsim publik falas’, studentët të bashkuar: Nuk tërhiqemi

LajmiFundit - 06.12.2018

Studentët nuk tërhiqen nga protesta e tyre pavarësisht se ministrja Lindita Nikolla u shpreh se do të shfuqizohet VKM për taksën e provimeve të mbartura. Ata tani kërkojnë arsim publik falas.

Tabaku: Protesta e studentëve, fajin e ka Ligji i Arsimit të Lartë!

Java News - 06.12.2018

Për deputeten demokrate, Jorida Tabaku shkaku kryesor i protestës së studentëve është Ligji për Arsimin e Lartë. Teksa kthehet pas në kohën e hartimit të ligjit, Tabaku vë në dukje mbështetjen e ...

“Kushte mizerabël të konvikteve"/ Gazetarja investigative -Nikollës: Përgjigja e ministres ishte tallje.... kur, ...

SOT - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla u tërhoq sot vetëm nga një prej kater pikave të studentëve të universiteteve publike në vend, shfuziqimin e VKM-së numër 4, që parashikonte tarifë për provimet e ...