TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Pse LDK-ja e ka opsion koalicionin me VV-në, çfarë thotë Gashi?

Gazeta Express - 14.08.2019

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka thënë se pas dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj, në Kosovë është krijuare një situatë e re politike dhe se tashmë ka mbetur në ...

Murati: Në Kosovë kemi parë që ka pasur manovra të ndryshme politike

Zeri - 14.08.2019

Të gjitha subjektet politike i kanë dorëzuar nënshkrimet e deputetëve për seancën e 22 gushtit 2019, kur pritet të ndodhë shpërndarja e Kuvendit. Dorëzimin e nënshkrimeve të ligjvënësve e ka ...

Arben Gashi nuk përjashton mundësinë që LDK-ja të hyjë në një koalicion parazgjedhor

Koha.net - 14.08.2019

Arben Gashi, nga lidhja Demokratike të Kosovës tha se në parim qëndrimi i LDK-së është që çdo parti të shkojë e vetme në zgjedhje, por nëse partitë parlamentare lidhin koalicion parazgjedhor, atëherë ...

Haxhiu: LDK e VV duhet të jenë në qeverisjen e ardhshme

Botasot - 14.08.2019

Në debatin me temën “Çfarë zgjidhje ofrojnë zgjedhjet?”, Albulena Haxhiu nga Lëvizja Vetëvendosje tha se pasqyra më e qartë se sa subjekte politike kanë përkrahje të qytetarëve, është që të garojnë ...

Hoxhaj thumbon Haradinajn: S’kreu punë, meritat për shumë procese janë të PDK-së

Gazeta Express - 14.08.2019

Partia e udhëhequr nga Kadri Veseli po thonë se janë të gatshëm për zgjedhje të reja. Mirëpo, ata që në të gjitha sondazhet po luftojnë për pozitë të tretë, si duket janë dorëzuar edhe për punën e ...

Hoxhaj: PDK-ja është garanci që Kosova ta ngrejë flamurin në OKB

Zeri - 14.08.2019

Ende pa ndodhur shpërndarja e Kuvendit dhe pa u shpallur zgjedhjet e parakohshme parlamentare, drejtuesit e partive politike në vend tashmë kanë filluar me premtimet e ndryshme, shkruan Gazeta "Zëri".

Gaxherri: S’mund të befasohemi nëse PDK-ja bën lojëra politike si gjithmonë

Zeri - 14.08.2019

Seanca për shpërndarjen e Kuvendit është caktuar për nesër një javë, mirëpo subjektet opozitare ende druajnë se partneri i madh i koalicionit qeverisës (PDK-ja), siç thonë ata, mund të luajë lojëra ...

PDK-ja s’përjashton mundësinë për koalicion me partitë e vogla, thotë Hoxhaj

Koha.net - 14.08.2019

Partia Demokratike e Kosovës është deklaruar e gatshme për zgjedhje të reja. Por kjo parti ka vendosur që programin e saj mos ta përziej me askënd, madje shprehen të bindur se mundësia e koalicionit ...

Fronti LDK-Vetëvendosje në luftë me krimin dhe korrupsionin, PDK në panik

Botasot - 14.08.2019

Lidhja Demokratike e Kosovës ka vendosur që të shkojë e vetme në zgjedhje dhe jo në një koalicion parazgjedhor me Lëvizjen Vetëvendosje, siç u aludua.

“PDK do të bëj koalicion me LDK-në, Kadri Veseli do të jetë kryeministër”

Lajmi.net - 14.08.2019

Kështu ka parashikuar sekretari i degës së PDK-së në Prishtinë, Bujar Cakolli, i cili njëherit është edhe zëvendësministër i Inovacionit, shkruan lajmi.net.

Opozita ka frikë nga lojërat e PDK’së

Gazeta Express - 14.08.2019

Seanca për shpërndarjen e Kuvendit është caktuar për nesër një javë, mirëpo subjektet opozitare ende druajnë se partneri i madh i koalicionit qeverisës (PDK’ja), siç thonë ata, mund të luajë lojëra ...

Hykmete Bajrami: Këto dy vjet është qeverisur në bazë të Kanunit e odave – vi të kuqe PDK-së për koalicion

Botasot - 14.08.2019

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, tha se qeveria Haradinaj ka keqpërdorur taksat e qytetarëve në baza ditore, kanë shkelur ligjet, por mbi të gjitha, tha se gjatë këtij mandati “është qeverisur në ...

Bajrami: Nëse bëhen bashkë 25 parti, edhe ne detyrohemi të bëjmë koalicion

Koha.net - 13.08.2019

Hykmete Bajrami, deputete e LDK-së, ka thënë se kjo parti preferon të hyjë e vetme në zgjedhje, por një gjë e tillë ka shtuar se varet edhe nga sjelljet e partive kundërshtare.

Tahiri thotë se NISMA mund të bëhet pjesë e Qeverisë së LDK-së

Telegrafi - 13.08.2019

Xhafer Tahiri, nga Lidhja Demokratike e Kosovës, në Debat Plus, me Ermal Pandurin, duke e analizuar një koalicion të mundshëm me partitë politike aktuale nga koalicioni PAN, ka bërë të ditur se vetëm ...

Haradinaj: Nuk synojmë koalicion me PDK’në, VV’në dhe LDK’në

Gazeta Express - 13.08.2019

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka bërë të ditur se deputetët e partisë së tij do të votojnë për shpërndarjen e Kuvendit më 22 gusht në seancën e jashtëzakonshme.

Tahiri: Jam për koalicionin LDK-LVV

Telegrafi - 13.08.2019

Kryetari Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ka thënë se është për një Qeveri LDK – LVV, duke e përkrahur mundësinë e një koalicioni në mes LDK-së e LVV. “Unë jam për koalicionin me VV-në.

Haradinaj përjashton LDK-në e VV-në: Këto janë partitë me të cilat dua të bëj koalicion

Botasot - 13.08.2019

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj ka thënë se si parti nuk synojnë formimin e ndonjë koalicioni të madh, duke përjashtuar kështu LDK-në, LVV-në dhe PDK-në.

Haxhiu: PDK po fundoset politikisht, po qesin shqelmat e fundit

Telegrafi - 13.08.2019

Nënkryetari i PDK-së, Uran Ismali ka kritikuar ashpër sot kreun e VV-së, Albin Kurtin për takimin e zhvilluar me kreun e LDK-së, Isa Mustafën. Sipas Ismailit, mbështetësit e Kurtit janë të tronditur ...

Haxhiu: PDK-ja po fundoset, Lëvizja Vetëvendosje shpresa e vetme

Botasot - 13.08.2019

Kështu është shprehur në një deklaratë publike, deputetja nga radhët e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, e cila ka thënë se këto janë shqelmat e fundit të PDK-së, ngasë është drejtë fundit.

PDK e fundit i dorëzon nënshkrimet për shpërndarjen e Kuvendit, në Kryesi ishte një marrëveshje tjetër

Gazeta Express - 13.08.2019

Kadri Veseli po vazhdon të insistojë që zgjedhjet e jashtëzakonshme do të mbahen pas 22 gushtit kur do të shpërndahet Kuvendi. Megjithatë, partia e tij është e fundit që ka dorëzuar nënshkrimet për ...

Reçica: PDK-ja në zgjedhje garon e vetme, nuk ka vija të kuqe për asnjë parti

Botasot - 13.08.2019

Edhe pse Partia Demokratike e Kosovës është pro shpërndarjes së kuvendit më 22 gusht, ende nuk ka finalizuar listën me nënshkrime nga të gjithë deputetët e Grupit Parlamentar të këtij subjekti për të ...

93 nënshkrime për shpërndarjen e parlamentit, mocioni dërgohet në Kuvend

Lajmi.net - 13.08.2019

Kjo është bërë e ditur nga Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Memli Krasniqi, shkruan lajmi.net. Ai ka thënë se mocioni për seancë të jashtëzakonshme është proceduar në Kuvend.

Hoxhaj: PDK nuk lëshon pe për postin e Kryeministrit

Gazeta Express - 13.08.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, dhe njëherësh nënkryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë përmes një shkrimi se PDK nuk bën kompromise sa i përket postit të kryeministrit me asnjë parti.

Mosbesim i ndërsjellë për seancën e 22 gushtit

Koha.net - 13.08.2019

Me zvarritje dhe vonesa është shoqëruar deponimi i nënshkrimeve të subjekteve parlamentare për shpërndarjen e legjislaturës së gjashtë të Kuvendit, më 22 gusht.

Gashi: LDK nuk përjashton mundësinë e koalicioneve parazgjedhore

Telegrafi - 14.08.2019

Arben Gashi, nga lidhja Demokratike të Kosovës tha se në parim qëndrimi i LDK-së është që çdo parti të shkoj e vetme në zgjedhje, por nëse partitë parlamentare lidhin koalicion parazgjedhor, atëherë ...

Haxhiu: PDK-ja e ka shkatërruar vendin e VV-ja do demokraci, LDK-ja të zgjedhë me kë dëshiron qeverisje

Koha.net - 14.08.2019

Në debatin me temën “Çfarë zgjidhje ofrojnë zgjedhjet?”, në kuadër të Talk the Talk, e organizuar nga kolegji Riinvest, Albulena Haxhiu deputete nga Lëvizja Vetëvendosje tha se pasqyra më e qartë se ...

Hoxhaj: Në koalicion parazgjedhor me partitë e vogla, qeverisja e Haradinajt s’përmbushi misionin

Medial - 14.08.2019

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) është deklaruar e gatshme për zgjedhje të reja. Nënkryetari i saj Enver Hoxhaj, thotë se nuk përjashtohen mundësitë që PDK-ja të lidhë koalicion me ndonjë një parti ...

Gaxherri: Nuk çuditëmi nëse PDK bëmn lojëra si gjithnjë

Albeu.com - 14.08.2019

Seanca për shpërndarjen e Kuvendit është caktuar për nesër një javë, mirëpo subjektet opozitare ende druajnë se partneri i madh i koalicionit qeverisës (PDK-ja), siç thonë ata, mund të luajë lojëra ...

PDK-ja s’përjashton mundësinë për koalicion me partitë e vogla, thotë Hoxhaj

Zhurnal - 14.08.2019

Prishtinë, 14 gusht – Partia Demokratike e Kosovës është deklaruar e gatshme për zgjedhje të reja. Por kjo parti ka vendosur që programin e saj mos ta përziej me askënd, madje shprehen të bindur se ...

“Veseli kryeministër, Haziri kryeparlamentar”

Botasot - 14.08.2019

Sekretari i Përgjithshëm i degës së PDK-së në Prishtinë Bujar Cakolli ka parashikuar rrjedhën e situatës politike në Kosovë. Duke folur për formimin e Qeverisë së ardhshme, Cakolli thotë se nën ...

Një javë para shpërndarjes së Kuvendit, opozita druan nga lojërat e PDK-së

Zeri - 14.08.2019

Seanca për shpërndarjen e Kuvendit është caktuar për nesër një javë, mirëpo subjektet opozitare ende druajnë se partneri i madh i koalicionit qeverisës (PDK-ja), siç thonë ata, mund të luajë lojëra ...

Izmaku: PDK-ja s’ka vija të kuqe për koalicione, por është e interesuar të shkojë e vetme në zgjedhje

Koha.net - 12.08.2019

Deputetja e PDK-së, Xhevahire Izmaku, në Interaktiv të KTV-së, ka thënë se deputetët e partisë së saj e kanë nënshkruar dokumentin për thirrjen e seancës për shpërndarje të Kuvendit më 22 gusht.

Bajrami: Posti i kryeministrit s’duhet të jetë pikë ndarëse mes LDK’së e VV’së

Gazeta Express - 14.08.2019

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami, ka thënë se kjo parti preferon të hyjë e vetme në zgjedhje, por një gjë e tillë ka shtuar se varet edhe ...

Haradinaj: Një kryeministër konsensual dëmton proceset demokratike

Zeri - 13.08.2019

Kryeministri i dorëhequr, Ramush Haradinaj, ka thënë se kryeministri konsensual do të ishte dëmtim i proceseve demokratike. “Një ndërhyrje ndryshe, pra më një kryeministër konsensual do të ishte ...

Tahiri: Jam për koalicionin LDK-LVV

Botasot - 13.08.2019

Kryetari Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ka thënë se është për një Qeveri LDK – LVV, duke e përkrahur mundësinë e një koalicioni në mes LDK-së e LVV. “Unë jam për koalicionin me VV-në.

Haradinaj përjashton një koalicion me partitë e mëdha

Lajmi.net - 13.08.2019

Haradinaj ka thënë se parapëlqen një koalicion me parti më të vogla siç janë Nisma, PSD e AKR. “Nuk synojmë një koalicion të madh si rasti me PDK, LDK, e VV por mbesim të hapur me disa parti partnere ...

Haradinaj flet për koalicionet e mundshme të AAK-së, përjashton LDK-në dhe VV-në

Zeri - 13.08.2019

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj ka thënë se partia të cilën ai e udhëheq, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, nuk synon formimin e ndonjë koalicioni të madh parazgjedhor, duke përjashtuar ...

Haxhiu: PDK po fundoset politikisht

Lajmi.net - 13.08.2019

Ajo në një postim në Facebook ka thënë se PDK është duke u fundosur politikisht. “PDK po fundoset politikisht andaj prej dhimbjes së madhe që i ka kapluar, po qesin shqelmat e fundit! Lëvizja ...

Reçica: PDK-ja në zgjedhje garon e vetme, më pas nuk ka vija të kuqe për asnjë parti

Koha.net - 13.08.2019

Edhe pse Partia Demokratike e Kosovës është pro shpërndarjes së kuvendit më 22 gusht, ende nuk ka finalizuar listën me nënshkrime nga të gjithë deputetët e Grupit Parlamentar të këtij subjekti për të ...

Mblidhen 93 nënshkrime për shpërndarjen e parlamentit

Botasot - 13.08.2019

93 nënshkrime janë mbledhur për shpërndarjen e Kuvendit të Kosovës. Kjo është bërë e ditur nga Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Memli Krasniqi, shkruan lajmi.net.

Nënkryetari i PDK-së tregon a do të negociojnë për postin e kryeministrit dhe me kë duan koalicion

Botasot - 13.08.2019

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se kjo parti do ta dëshmojë në zgjedhje se gëzon besim të madh të qytetarëve. Ai ka thënë se posti i kryeministrit është i ...

Gashi flet për koalicionet parazgjedhore

Zeri - 14.08.2019

Arben Gashi, nga Lidhja Demokratike të Kosovës ka thënë se në parim qëndrimi i LDK-së është që çdo parti të shkoj e vetme në zgjedhje, por nëse partitë parlamentare lidhin koalicion parazgjedhor, ...

Hoxhaj: Në koalicion parazgjedhor me partitë e vogla, qeverisja e Haradinajt s’përmbushi misionin

Zhurnal - 14.08.2019

Prishtinë, 14 gusht – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) është deklaruar e gatshme për zgjedhje të reja. Nënkryetari i saj Enver Hoxhaj, thotë se nuk përjashtohen mundësitë që PDK-ja të lidhë ...

Zyrtari i PDK’së e ndërton qeverinë me LDK’në, i ndanë edhe ...

Gazeta Express - 14.08.2019

Zyrtari i PDK-së, Bujar Cakolli që është edhe zëvendësministër në qeverinë në detyrë, ka shkruar se partia e tij, LDK e Vetëvendosje, do të shkojnë të vetme në zgjedhje.

Izmaku: PDK-ja s’ka vija të kuqe për koalicione, por jemi të interesuar të shkojmë vetë në zgjedhje

Botasot - 13.08.2019

Deputetja e PDK-së, Xhevahire Izmaku, në Interaktiv të KTV-së, ka thënë se deputetët e partisë së saj e kanë nënshkruar dokumentin për thirrjen e seancës për shpërndarje të Kuvendit më 22 gusht.

Bajrami: Posti i kryeministrit s’duhet të jetë pikë ndarëse mes LDK-së e VV-së

Botasot - 14.08.2019

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami, ka thënë se kjo parti preferon të hyjë e vetme në zgjedhje, por një gjë e tillë ka shtuar se varet edhe ...

Haradinaj: Një kryeministër konsensual dëmton proceset demokratike

Lajmi.net - 13.08.2019

“Një ndërhyrje ndryshe, pra më një kryeministër konsensual do të ishte dëmtim i proceseve demokratike”, ka thënë Haradinaj. ai u shpreh mjaft i vendosur për koalicionet e ardhëshme, duke përjashtuar ...

Tahiri: Jam për koalicionin LDK-LVV

Lajmi.net - 13.08.2019

“Unë jam për koalicionin me VV-në. Unë udhëheqi një koalicion në nivelin komunal në Vushtrri me Lëvizjen Vetëvendosje, pse mos të kemi një koalicion me VV-në. Ky koalicion mund të sjell ndryshim.

Haradinaj tregon pse nuk preferon koalicion me PDK-në, LDK-në dhe VV-në

Telegrafi - 13.08.2019

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, ka folur për zgjedhjet e parakohshme nacionale që priten të mbahen në vend. Haradinaj ka thënë se parapëlqen një koalicion me parti më të vogla siç janë ...

Haxhiu: PDK po fundoset politikisht

Zeri - 13.08.2019

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka reaguar ndaj deklaratave të nënkryetarit të PDK-së Uran Ismailit. Ajo në një postim në Facebook ka thënë se PDK është duke u fundosur ...