TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kasami: Për herë të parë opozita shqiptare arrin marrëveshje dinjitoze me qeverinë

Telegrafi - 11.01.2019

Kryetari i Lëvizjes Besa Bilall Kasami, përmes një postimi në faqen e tij në Facebook ka shprehur qëndrimin e tij lidhur me negociatat dhe votimin për ndryshimet kushtetuese.

Maqedoni, partia ‘BESA’ i bashkohet koalicionit për ndryshimet kushtetuese

SOT - 11.01.2019

Zëdhënësi i partisë Unioni i Socialdemokratëve, pjesë e qeverisë në Maqedoni, Kostadin Kostadinov në një konferencë për shtyp ka thënë se partia e tij ka arritur një marrëveshje me partinë shqiptare ...

Arianit Hoxha: Asnjë parti shqiptare nuk e ka mbështetur Lëvizjen Besa

Telegrafi - 11.01.2019

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Besa Arijanit Hoxha, konfirmoi marrëveshjen që është arritur me Lëvizjen Besa dhe Qeverinë për procesin e ndryshimeve kushtetuese.

Ja çfarë parasheh marrëveshja Kasami-Zaev

Shqipmedia - 11.01.2019

Zyrtarë të BESËS së Bilall Kasamit informojnë se është arritur marrëveshja për formulimin që, siç thonë, parandalon imponimin e fjalës “makedonsko” për shqiptarët.

Aleksandrova: Marrëveshja e arritur me Lëvizjen Besa është e pranueshme për tetë deputetët e pavarur

Telegrafi - 11.01.2019

Deputetja Emilia Aleksandrova nga grupi i pavarur i deputetëve që u përjashtuan nga OBRM-PDUKM, tha se në negociatat mes Qeverisë dhe Lëvizjes Besa të Bilall Kasamit në mënyrë normative është ...

Maqedonia e Veriut, Zaev siguron 80 vota, aleancë me partinë shqiptare

Java News - 11.01.2019

Kryeministri Zoran Zaev dhe lideri i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami kanë arritur marrëveshje lidhur me ndryshimet kushtetuese, duke pranuar një kompromis për tre ditë.

Seanca për ndryshimet kushtetuese pritet të nis në ora 17:00

Lajm - 11.01.2019

Pas marrëveshjes së arritur mes kryeministrit Zaev dhe kreut të lëvizjes Besa, Bilall Kasami, burime nga Kuvendi bëjnë të ditur për Gazetën Lajm se seanca për ndryshimet kushtetuese do të nis në ora ...

Kërkesat e Kasamit do të rregullohen me ligj, jo me Kushtetutë

Lajm - 11.01.2019

Gazeta Lajm, jozyrtarisht mëson se Zaevi dhe Kasami janë marrë vesh që kërkesat e Lëvizjes BESA të mos bëhen pjesë e kushtetutës por mbetet që të njetat të rregullohen përmes ligjeve.

ZYRTARE/ Arrihet marrëveshja mes Zaevit dhe Kasamit

Ina - 11.01.2019

Kryeministri Zoran Zaev dhe lideri i VMRO-DPMNE para pak minutave kanë arritur marrëveshje lidhur me ndryshimet kushtetuese, duke pranuar një kompromis për të tejkaluar ngërçin e krijuar tashmë për ...

Lajmi i fundit/ Zaev dhe Kasami arrijnë marrëveshje për ndryshimet kushtetuese

Lajm - 11.01.2019

Kryeministri Zoran Zaev ka arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të drejtuar nga Bilall Kasami për votimin e ndryshimeve kushtetuese që kanë të bëjnë me emrin e ri të vendit.

Arrihet marrëveshja, Zaevi bind Kasamin

Albeu.com - 11.01.2019

Është arritur marrëveshja mes kryeministrit dhe liderit të partisë në pushtet LSDM, Zoran Zaev dhe liderit të njërit krah të Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, lajmëroi deputeti dhe zëdhënësi i LSDM-së, ...

Zëdhënësi i LSDM-së: Është arritur marrëveshje mes Zaevit dhe Kasamit (Video)

Telegrafi - 11.01.2019

Zoran Zaev dhe Bilall Kasami kanë arritur marrëveshje për votat “pro” të dy deputetëve të Lëvizjes Besa, për ndryshimet kushtetuese. Këtë në konferencë për shtyp e konfirmoi zëdhënësi i LSDM-së, ...

Lëvizja BESA është PËR ndryshimet kushtuese dhe anëtarësimin në NATO

Alsat - 11.01.2019

Lëvizja Besa e Afrim Gashit mbështesin fuqishëm ndryshimet kushtetuese, nga kjo parti theksojnë se dy deputetët e tjerë të ardhur dikur nga një parti tjetër në Lëvizjen Besa duhet të apostrofohen me ...

Seanca për ndryshimet kushtetuese është shtyrë sërish, LSDM do të mbajë konferencë për mediat

Tetova Sot - 11.01.2019

15.00- Seanca është shtyrë sërish, për më vonë. Kryeministri Zaev dhe Bilall Kasami i krahut të Lëvizjes Besa po zhvillojnë negociata dhe ende nuk ka marrëveshje.

BESA e Kasamit jep një deputet për shumicën?!

Medial - 11.01.2019

Derisa pritet fillimi i seancës parlamentare për fazën përfundimtare të ndryshimeve kushtetuese, në qarqe politike spekulohet se BESA e Bilall Kasamit dhe kryeministri Zoran Zaev kanë arrit ...

Gashi: Tre deputetët e “Lëvizjes Besa” janë për ndryshimet kushtetuese

Lajm - 11.01.2019

Lëvizja Besa krahu i Afrim Gashit, është për ndryshimet kushtetuese. Nga atje thonë se kërkojnë nga mediat që dy deputetët nga krahu i tjetër i Besës, t’i shënojnë me emra.

Opinion nga Milaim Fetai: Bilall Kasami  po bënë një hap të madh në drejtim të gabuar

Flaka - 11.01.2019

Votimi i Marrëveshjes së Prespës në Parlament, Maqedonisë realisht ia mundëson të bëhet pjesë e NATO-s dhe e Bashkimit Evropian. Anëtarësimi në Nato dhe BE janë përcaktime strategjike kombëtare.

Anulohet për në orën 15:00 mbledhja për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë

Lajm - 11.01.2019

Vazhdojnë anulimet për nisjen e seancës për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni. E njejta seancë, e nisur që nga dita e mërkurë (9 janar) ku pati fjalim kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, sot edhe ...

Muki godet “forcat destruktive”: Maqedonia do të jetë anëtare e NATO-s dhe BE-së

Lajm - 11.01.2019

Deputeti i LSDM-së Muhamed Zekiri në profilin e tij në facebook ka shkruar se pavarësisht të gjitha gjërave, Maqedonia do të jetë anëtare e NATO-së dhe BE-së, transmeton Gazeta Lajm.

Lëvizja BESA është PËR ndryshimet kushtuese dhe anëtarësimin në NATO

Almakos - 11.01.2019

Tash kur është aktual roli i deputetëve për ndryshimet e pritura kushtetuese, ndërsa dy deputetë, të ardhur dikur nga një parti tjetër në Lëvizjen BESA e kundërshtojnë këtë proces, kërkojmë nga ...

Tentativë e re për votimin e ndryshimeve kushtetuese, mungon edhe një votë

Lajm - 11.01.2019

Pas tentativave të dështuara në dy ditët e kaluara, sot sërish do të ketë përpjekje për të votuar ndryshimet kushtetuese, transmeton Gazeta Lajm. Seanca që u anulua dje, është caktuar për në ora 12 ...

Hoxha: Ende s’ka marrëveshje Besa – Zaev, por kjo nuk nënkupton se procesi është bllokuar

Lajm - 11.01.2019

Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes BESA, Arianit Hoxha dhe një nga negociatorët e kësaj partie për negociata me ekipin e kryeministrit Zoran Zaev për amendamentet e parashtruara mbi ndryshimet ...

Zaev mosmarrëveshje me lëvizjen BESA, i duhen 80 votat për ndryshimet kushtetuese

Java News - 11.01.2019

Parlamenti i Maqedonisë do të vijojë sot në mesditë seancën për fazën përfundimtare të ndryshimeve kushtetuese për çështjen e emrit. Seanca u shty edhe të enjten, pasi kryeministri Zoran Zaev nuk i ...

Vazhdon sot finalja për ndryshimet kushtetuese, ende nuk ka marrëveshje

Ina - 11.01.2019

Në mungesë të marrëveshjes midis Lwvizjes BESA dhe kryeministrit Zoran Zaev si dhe sigurimit të 80 votave të deputetëve, Kuvendi ka shtyer seancën për ndryshimet kushtetuese për emrin Maqedonia e ...

Ky është kushti i Lëvizjes Besa, nëse nuk pranohet nuk do të votojnë për ndryshimet kushtetuese

Portalb - 10.01.2019

Shtyrja e seancës plenare për ndryshmet kushtetuese bëhet për shkak kushteve t’i cilat Lëvizja Besa me krzetar Bilall Kasami kërkon të plotësohen. Sipas infomatave të TV 21 , Zaevit i mungon edhe një ...

Zaev: Kërkohet zgjidhje e mundshme me Lëvizjen BESA, identiteti nuk është i rrezikuar

Alsat - 10.01.2019

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se ende është në bisedime me Lëvizjen BESA të Bilall Kasamit për gjetjen e formulimit teknik lidhur me shtetësinë me qëllim të sigurimit të 80 deputetëve të ...

Deputeti Zemon: Kërkesa e Kasamit nuk e cenon identitetin maqedonas (VIDEO)

Portalb - 10.01.2019

Deputeti nga partia koalicionuese me LSDM-në, “Aleanca e Egjiptianëve Ballkanik”, Rubin Zemon, në lidhje me kërkesën e Lëvizjes BESA tha se nuk e rrezikon në asnjë rast identitetin e popullit ...

Vazhdon sot seanca për ndryshimet kushtetuese

Alsat - 10.01.2019

Kryeministri Zaev dhe Besa e Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e gjuhës shqipe në ...

Ndryshimet kushtetuese, vazhdojnë koordinimet Zaev – Kasami, seanca është shtyrë për më vonë

Lajm - 10.01.2019

Edhe pse u paralajmërua të fillojë në ora 13, seanca është shtyrë për në ora 15. Ende nuk ka marrëveshje mes LSDM-së dhe krahut të BESA-s së Bilall Kasamit, njofton Portalb.mk.

Rrezikohet marrëveshja historike, Kasami nuk e jep votën pro

Albeu.com - 10.01.2019

Seanca plenare për ndryshimet kushtetuese që u paralajmërua për sot, do të vazhdojë nesër, me fillim prej ora 12:00, pasi që ende nuk është arritur marrëveshje ndërmjet kryeministrit të Maqedonisë, ...

Kasami nuk lëshon pe, shtyhet për nesër seanca për ndryshimet kushtetuese

Ina - 10.01.2019

Seanca për ndryshimet kushtetuese për emrin edhe pas shumë tentimeve nuk do të mbahet sot dhe se është vendosur që të vazhdojë ditën e nesërme. Lajmi është konfirmuar edhe nga kryeparlamentari Talat ...

Maqedoni, Georgievski: VMRO të bëhet parti shtetformuese

ABC News - 10.01.2019

Bisedimet për ndryshimet kushtetuese janë kushtëzuar nga “Besa” e Bilall Kasamit, i cili ka thënë që nuk pranon marrëveshje nëse cënohen të drejtat e shqiptarëve.

A do t’ia dalë Kasami me Zaevin ?

Ina - 10.01.2019

Qeveria dhe 8 deputetët e përjashtuar nga VMRO-DPMNE-ja i kanë ofruar Lëvizjes Besa, krahu i Bilall Kasamit që kërkesat e tyre të artikulohen në të veçantë pas miratimit të ndryshimeve Kushtetuese.

Kasami nuk lëshon pe, seanca për ndryshimet kushtetuese shtyhet për nesër

Lajm - 10.01.2019

As sot nuk ka nisur seanca për ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të Maqedonisë. Seanca është caktuar të mbahet nesër në ora 12:00, njofton Gazeta Lajm.

Vazhdojnë negociatat Besa-Zaev, vështirë të arrihet marrëveshje

Alsat - 10.01.2019

Alsat mëson se marrëveshja mes Lëvizjes Besa dhe Qeverisë vështirë do të arrihet. Burimet shtojnë se negociatat nuk kanë dështuar por Zaev ka reteruar nga qëndrimet e dy dite më parë.

Shkup, dështojnë negociatat Zaev-“Besa”

ABC News - 10.01.2019

Kanë dështuar në Shkup negociatat mes kryeministrit Zoran Zaev dhe përfaqësuesve të partisë shqiptare “Besa” mbi ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga marrëveshja e Prespës.

Zaev dhe Kasami akoma pa marrëveshje, fillimi i seancës ende i paqartë

Telegrafi - 10.01.2019

Seanca për ndryshimet kushtetuese e cila fillimisht u caktua për në orën 13:00, e më pas u shty për në orën 15:00, ekziston mundësia që sot të mos mbahet fare.

Zaev: Po kërkohet një zgjidhje e mundshme me Lëvizjen Besa, identiteti nuk është i rrezikuar

Telegrafi - 10.01.2019

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se po bisedon me Besën e Bilall Kasamit për gjetjen e një formule teknike në lidhje me shtetësinë me qëllim që të sigurohen 80 deputetët e nevojshëm për miratimin ...

Kushti i Kasamit, ende s’dihet a do të bëhet Maqedonia pjesë e NATO & BE ose mbetet në izolim me sy nga Rusia

Flaka - 10.01.2019

Ende nuk dihet çfarë do të ndodhë me Maqedoninë, a do të bëhet pjesë e NATO-s dhe BE-së apo do të mbetet në izolim dhe me sy nga Rusia. Ka mbetur edhe pak kohë deri në afatin e fundit që parashikoi ...

Seanca për ndryshimet kushtetuese shtyhet për në orën 15:00

Telegrafi - 10.01.2019

Shërbimi për informim i Kuvendit të Maqedonisë njofton se seanca e 75, në të cilën do të diskutohet për ndryshimet kushtetuese është shtyrë për në orën 15:00.

Ndryshimet kushtetuese, mungojnë numrat, shtyhet seanca

Flaka - 10.01.2019

Sigurimi i 80 votave për miratimin e ndryshimeve kushtetuese me qëllim ndryshimin e emrit kushtetues, po rezulton më i vështirë seç pritej. Kryeministri, Zoran Zaev, mes dy zjarresh.

Seanca kuvendore për ndryshimet kushtetuese është ricaktuar për nesër në orën 12

Medial - 10.01.2019

Seanca kuvendore në të cilën duhej të fillojë faza e tretë dhe e fundit e ndryshimeve kushtetuese sipas Marrëveshjes së Prespës është ricaktuar për nesër në orën 12.

Kasami: Për herë të parë opozita shqiptare arrin marrëveshje dinjitoze me qeverinë

Botasot - 11.01.2019

Kryetari i Lëvizjes Besa Bilall Kasami, përmes një postimi në faqen e tij në Facebook ka shprehur qëndrimin e tij lidhur me negociatat dhe votimin për ndryshimet kushtetuese.

Arianit Hoxha: Asnjë parti shqiptare nuk e ka mbështetur Lëvizjen Besa

Botasot - 11.01.2019

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Besa Arijanit Hoxha, konfirmoi marrëveshjen që është arritur me Lëvizjen Besa dhe Qeverinë për procesin e ndryshimeve kushtetuese.

Aleksandrova: Marrëveshja e arritur me Lëvizjen Besa është e pranueshme për tetë deputetët e pavarur

Botasot - 11.01.2019

Deputetja Emilia Aleksandrova nga grupi i pavarur i deputetëve që u përjashtuan nga OBRM-PDUKM, tha se në negociatat mes Qeverisë dhe Lëvizjes Besa të Bilall Kasamit në mënyrë normative është ...

Lajmi i fundit/ Zaev dhe Kasami arrijnë marrëveshje për ndryshimet kushtetuese

Tetova Sot - 11.01.2019

Kryeministri Zoran Zaev ka arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të drejtuar nga Bilall Kasami për votimin e ndryshimeve kushtetuese që kanë të bëjnë me emrin e ri të vendit.

Zëdhënësi i LSDM: Është arritur marrëveshje mes Zaevit dhe Kasamit

Botasot - 11.01.2019

Zoran Zaev dhe Bilall Kasami kanë arritur marrëveshje për votat “pro” të dy deputetëve të Lëvizjes Besa, për ndryshimet kushtetuese. Këtë në konferencë për shtyp e konfirmoi zëdhënësi i LSDM-së, ...

Gashi: Tre deputetët e “Lëvizjes Besa” janë për ndryshimet kushtetuese

Botasot - 11.01.2019

Lëvizja Besa krahu i Afrim Gashit, është për ndryshimet kushtetuese. Nga atje thonë se kërkojnë nga mediat që dy deputetët nga krahu i tjetër i Besës, t’i shënojnë me emra.

Anulohet për në orën 15:00 mbledhja për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë

Telegrafi - 11.01.2019

Vazhdojnë anulimet për nisjen e seancës për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, përcjell Telegrafi Maqedoni. E njejta seancë, e nisur që nga dita e mërkurë (9 janar) ku pati fjalim kryeministri i ...

Lëvizja BESA e Gashit është PËR ndryshimet kushtuese dhe anëtarësimin në NATO

Tetova Sot - 11.01.2019

Tash kur është aktual roli i deputetëve për ndryshimet e pritura kushtetuese, ndërsa dy deputetë, të ardhur dikur nga një parti tjetër në Lëvizjen BESA e kundërshtojnë këtë proces, kërkojmë nga ...