TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Në 'hall' me marrëveshjen për demarkacionin

Evropaelire - 13.09.2017

Qeveria e re e Kosovës duhet të ndjekë disa hapa nëse është e interesuar që t’i rikthejë negociatat me Malin e Zi për shënjimin e vijës kufitare, thonë analistët politikë në Prishtinë.

Lushi: Demarkaci duhet të përfundohet duke treguar kreativitet

Zeri - 13.09.2017

Intelektuali shqiptar nga New Yorku, Uk Lushi, përmes një postimi në Facebook, i ka dhënë disa këshilla kryeministri Haradinaj se si ta zgjidh ç ështjen e Demarkacionit me Malin e Zi.

Haradinaj shkarkoi kundërligjshëm Komisionin për Demarkacion! (Dokument)

Telegrafi - 13.09.2017

Me vendimin e parë të tij si kryeministër, Ramush Haradinaj duket se ka bërë shkelje ligjore. I pari i ekzekutivit po del se kundërligjshëm ka shkarkuar Komisionin Shtetëror për Shënjimin dhe ...

Analistët: Ndikimi i demarkacionit në raportet me SHBA dhe pse ambasada reagoi në këtë formë

Albeu.com - 13.09.2017

Nga Ervin Shkulaku/Kosovë Edhe siç u parashikua kryeministri i sapozgjedhur i Kosovës që në 100 ditëshin e parë të tij duhet të përballet në politikën e jashtme me çështjen e demarkacionit .

“Do sqarojmë gabimet, Mali i zi i gatshëm ta rishqyrtojë Demarkacionin”

Lajmi.net - 13.09.2017

Qeveria e Ramush Haradinajt është e bindur se Mali i Zi është i gatshëm të rishqyrtojë marrëveshjen për demarkimin e kufirit, ndërkohë që janë të vendosur të sqarojnë pretendimet për gabime në ...

Reagimi i ambasadës amerikane në Prishtinë

ABC News - 13.09.2017

Ambasada amerikane në Prishtinë ka reaguar pas shkarkimit të komisionit për demarkacionin me Malin e IZ, pas vendimit të kryeministrit Ramush Haradinaj.

Gecaj: Shpejtim Bulliqit i ra maska

Zeri - 13.09.2017

Pas vendimit të kryeminsitrit Ramush Haradinaj, që ta shkarkojë komisionin për shënimin e kufirit me Malin e Zi, ka reaguar Bajram Gecaj nga LDK, me ç’rast ka thënë se Haradinaj tash duhet ta vendosë ...

Mali i Zi: Prishtina të pranojë marrëveshjen që kemi arritur për demarkacionin

Ora news - 13.09.2017

Edhe pse Prishtina zyrtare ka shprehur vullnetin për të rinegociuar marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi, duket se qeveria e Podgoricës nuk ka ndërmend t’a bëjë dicka të tillë.

Tahiri: Raporti për Demarkacionin është i njëjti, nuk është anuluar as ndërruar

Zhurnal - 13.09.2017

Tahiri: Raporti për Demarkacionin është i njëjti, nuk është anuluar as ndërruar Prishtinë, 13 shtator - Ramush Haradinaj me të filluar punën si kreu i qeverisë, shkarkoi komisionin shtetëror për ...

Gecaj, Bulliqit: Dikur na akuzoje për koalicionin me PDK-në, sot je futur nën sqetullën e tyre

Telegrafi - 13.09.2017

Bajram Gecaj, këshilltari i ish-kryeministrit Isa Mustafa, ka thënë se Shpejtim Bulliqi më në fund ka shkuar në strofullin e vet. “Ai që dje na akuzonte me agresivitet për koalicionin me PDK-në, sot ...

Isa Mustafa është dakord: E votojmë Demarkacionin me modifikimet e Haradinaj!

Java News - 13.09.2017

I pari i LDK’së Isa Mustafa thotë se partia që ai drejton do të votojë Demarkacionin me Malin e Zi nëse kryeministri Ramush Haradinaj arrin që kufirin ta zhvendos në Çakor dhe Zhlep.

Bulliqi flet për largimin nga LDK-ja

Albeu.com - 13.09.2017

Shpejtim Bulliqi , i caktuar nga kryeministri Haradinaj si kryesues i Komisionit për Demarkacion, ka reaguar ndaj akuzave të nënkryetarit të LDK-së, Lutfi Haziri .

Amerika nuk mbështet version tjetër të Demarkacionit

Zeri - 13.09.2017

Zyrtarë të Ambasadës Amerikane në Prishtinë kanë deklaruar për gazetën “Zëri” se e mbështesin Marrëveshjen për Demarkimin e Kufirit të arritur mes Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Malit të Zi në vitin ...

Qeveria nuk mund t’i ndryshojë rregullat për demarkacionin

Koha.net - 13.09.2017

Marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi për të cilën ka pretendime se Kosovës i humb mijëra hektarë do të vazhdojë të qëndrojë në sirtarin e kryeministrit Ramush Haradinaj, shkruan sot Koha Ditore.

Amerika nuk mbështet version tjetër të Demarkacionit

Gazeta Express - 13.09.2017

Zyrtarë të Ambasadës Amerikane në Prishtinë kanë deklaruar për gazetën “Zëri” se e mbështesin Marrëveshjen për Demarkimin e Kufirit të arritur mes Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Malit të Zi në vitin ...

Rregullat për demarkacionin nuk mund të ndryshohen

Gazeta Express - 13.09.2017

Marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi për të cilën ka pretendime se Kosovës i humb mijëra hektarë do të vazhdojë të qëndrojë në sirtarin e kryeministrit Ramush Haradinaj, shkruan sot Koha ...

Shpejtim Bulliqi pyet Lutfi Hazirin: A e ke privatizuar LDK-në?

Lajmi.net - 12.09.2017

Shpejtim Bulliqi i caktuar nga kryeministri Haradinaj si kryesus i Komsiionit për Demarkacion, ka reaguar ndaj akuzave të nëkryetarit të LDK-së, Lutfi Haziri.

Bulliqi i kundërpërgjigjet Hazirit: Kam qenë dhe do të jem në LDK

Gazeta Express - 12.09.2017

Shpejtim Bulliqi, i caktuar nga kryeministri Haradinaj si kryesues i Komisionit për Demarkacion, ka reaguar ndaj akuzave të nënkryetarit të LDK-së, Lutfi ...

Lutfi Haziri: Bulliqi s’është më i LDK-së, është argat i Haradinajt

Lajmi.net - 12.09.2017

Kryeministri i ri, Ramush Haradinaj dje gjatë ditës ka shkarkuar Murat Mehën nga Komisioni Shtetëror për Shënimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror, duke e emëruar në vend të tij, ish-deputetin e ...

LDK-ja do ta votojë me dy duar demarkacionin nëse kufiri zhvendoset në Zhlep e Çakorr

Koha.net - 12.09.2017

Zotim që duhej ta realizonte dhe veprim për publik e quan ish kryeministri Isa Mustafa shkarkimin e komisionit për demarkacion me Malin e Zi nga kryeministri Ramush Haradinaj.

Paunoviqi beson në ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit

Telegrafi - 12.09.2017

Shefi i komisionit malazez për demarkacionin me Kosovën, Millan Paunoviq, ka thënë se “shpreson që situata lidhur me kufirin do të zgjidhet në mënyrën e dakorduar më herët”.

Mustafa: E votojmë Demarkacionin nëse Haradinaj arrin të zhvendos kufirin në Çakor dhe Zhlep (Video)

Gazeta Express - 12.09.2017

I pari i LDK’së Isa Mustafa thotë se partia që ai drejton do të votojë Demarkacionin me Malin e Zi nëse kryeministri Ramush Haradinaj arrin që kufirin ta zhvendos në Çakor dhe ...

Mali i Zi deklarohet zyrtarisht për iniciativën e Haradinajt që të rishikohet demarkacioni

Lajmi.net - 12.09.2017

Shefi i komisionit të Malit të Zi për demarkacionin me Kosovë, Milan Paunoviq ka thënë sot se shpreson që “situata në lidhje me kufirin do të zgjidhet sipas marrëveshjes së mëhershme”.

Abelard Tahiri, për demarkacionin me Malin e Zi: Kam besim te Haradinaj

Telegrafi - 12.09.2017

Ministri i ri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se beson se kryeministri Ramush Haradinaj do ta gjejë një zgjidhje për demarkacionin me Malin e Zi.

Pas një dite, ministri i PDK'së ndërron fjalët për Haradinajn

Gazeta Express - 12.09.2017

Ministri i ri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, duket se i ka rënë pishman që një ditë më parë, në mbledhjen e parë të Qeverisë, e vuri në pozitë të vështirë kryeministrin e ri të vendit, Ramush ...

Tahiri beson se Haradinaj do të gjej zgjidhje për demarkacionin me Malin e Zi

Lajmi.net - 12.09.2017

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri beson në kryeministrin Ramush Haradinaj se do ta gjej një zgjidhje për demarkacionin me Malin e Zi. “Unë kam besim se Haradinaj do ta menaxhoj këtë situatë dhe ...

Sprova e Bulliqit, a do ta mbrojë konstatimin se Kosova ka humbur 8330 hektarë?

Gazeta Express - 12.09.2017

Shpejtim Bulliqi nga e hëna është emëruar nga Kryeministri Ramush Haradinaj kryetar i Komisionit Shtetëror për Demarkacion. Profesori i gjeografisë, ka qenë nga kundërshtarët më të zëshëm të ...

Haradinaj shkarkoi kundërligjshëm Komisionin për Demarkacion! (Dokument)

Almakos - 13.09.2017

Me vendimin e parë të tij si kryeministër, Ramush Haradinaj duket se ka bërë shkelje ligjore. I pari i ekzekutivit po del se kundërligjshëm ka shkarkuar Komisionin Shtetëror për Shënjimin dhe ...

'Do sqarojmë gabimet, Mali i zi i gatshëm ta rishqyrtojë Demarkacionin'

Zeri - 13.09.2017

Qeveria e Ramush Haradinajt është e bindur se Mali i Zi është i gatshëm të rishqyrtojë marrëveshjen për demarkimin e kufirit, ndërkohë që janë të vendosur të sqarojnë pretendimet për gabime në ...

Mali i Zi shpreson që Prishtina të pranojë marrëveshjen e arritur për demarkacionin

Koha.net - 13.09.2017

Edhe pse Prishtina zyrtare ka shprehur vullnetin për të rinegociuar marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi, duket se qeveria e Podgoricës nuk ka ndërmend t’a bëjë diçka të tillë.

Gecaj e poshtëron keq Shpejtim Bulliqin

Albeu.com - 13.09.2017

Vazhdojnë akuzat e zyrtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës ndaj ish deputetit Shpejtim Bulliqi . Zyrtari i LDK, Bajram Gecaj është shprehu se Bulliqi është në strofllën e vet.

Amerika nuk mbështet version tjetër të Demarkacionit

Ora news - 13.09.2017

Zyrtarë të Ambasadës Amerikane në Prishtinë kanë deklaruar për gazetën “Zëri” se e mbështesin Marrëveshjen për Demarkimin e Kufirit të arritur mes Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Malit të Zi në vitin ...

Haradinaj provon të korrigjojë demarkacionin

Evropaelire - 12.09.2017

Demarkacioni i vijës kufitare me Malin e Zi, vazhdon të mbetet një nga çështjet e pazgjidhura edhe për Qeverinë e re të Kosovës. Kryeministri Ramush Haradinaj, që në mbledhjen e parë të Qeverisë së ...

Ambasada Amerikane: Mbështesim versionin aktual të Demarkacionit me Malin e Zi

Albeu.com - 12.09.2017

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i qëndrojnë prapa asaj që kanë thënë në dy vitet e fundit për marrëveshjen e kufirit me Malin e Zi. Në një përgjigje për Gazetën Express kjo ambasadë nuk ka komentuar ...

Konjufca: Pse Haradinaj bëri mirë që e shkarkoi Murat Mehën

Lajm - 12.09.2017

Vendimi i parë i kryeministrit, Ramush Haradinaj, ishte shkarkimi i Komisionit Shtetëror për Demarkacionin që udhëhiqej nga Murat Meha dhe ky vendim është pritur mirë edhe nga opozita.

Vjen reagimi i menjëhershëm i Malit të Zi pas vendimit të Haradinajt për Demarkacionin

Albeu.com - 12.09.2017

Podgorica zyrtare ka reaguar pas vendimit të kryeministrit Ramush Haradinaj për emërimin e Komisionit të ri Shtetëror për Demarkacionin. Kryetari i Komisionit malazez për shënimin e kufirit, Milan ...

Bulliqi: Se shpejti do ta formojë grupin punues për demarkacionin me Malin e Zi

Lajmi.net - 12.09.2017

Shpejtim Bulliqi ishte dikur kundërshtuari më i madh i versionit aktual të demarkacionit që e kishte sjell komisioni për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, e që dje e shkarkoi kryeministrit ...

Muharrem Nitaj, për pyetjen që dje bëri Abelard Tahiri: Disa njerëz politikën e kanë shndërruar në profesion!

Telegrafi - 12.09.2017

“Minus të ditës” e ka konsideruar Muharrem Nitaj i AAK-së pyetjen e ministrit të ri të Drejtësisë, Abelard Tahiri, nëse Ramush Haradinaj është konsultuar me Malin e Zi, para shkarkimit të Komisionit ...

Klinaku: Bulliqi nuk e ka idenë se çfarë është Demarkacioni (Video)

Telegrafi - 12.09.2017

Shpejtim Bulliqi, nuk e ka idenë se çfarë është Demarkacioni pasi ai fare nuk është marrë me këtë temë. Kështu së paku ka deklaruar në një intervistë për Telegrafin, sekretari i Lëvizjes për Bashkim, ...

Ky është qëndrimi i Ambasadës së SHBA’së për demarkacionin, pas vendimit të Haradinajt

Gazeta Express - 12.09.2017

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i qëndrojnë prapa asaj që kanë thënë në dy vitet e fundit për marrëveshjen e kufirit me Malin e Zi. Në një përgjigje për Gazetën Express kjo ambasadë nuk ka komentuar ...

Pas vendimit të djeshëm të Haradinajt, vjen përgjigjja nga Mali i Zi (Video)

Gazeta Express - 12.09.2017

Kryetari i Komisionit malazez për shënimin e kufirit, Milan Paunoviq, në një prononcim për TVCG, ka thënë se shpreson që situata në lidhje me kufirin Kosovë-Mali i Zi do të zgjidhet sipas ...

Shpejtim Bulliqi i kundërpërgjigjet Hazirit e pyet se a e ka privatizuar LDK-në?

Zeri - 12.09.2017

Shpejtim Bulliqi i caktuar nga kryeministri Haradinaj si kryesus i Komisionit për Demarkacion, ka reaguar ndaj akuzave të nëkryetarit të LDK-së, Lutfi Haziri.

Haziri ‘godet’ Bulliqin: S’është më i LDK-së, është argat i Haradinajt

Zeri - 12.09.2017

Kryeministri i ri, Ramush Haradinaj dje gjatë ditës ka shkarkuar Murat Mehën nga Komisioni Shtetëror për Shënimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror, duke e emëruar në vend të tij, ish-deputetin e ...

'LDK-ja do ta votojë me dy duar demarkacionin nëse kufiri zhvendoset në Zhlep e Çakorr'

Zeri - 12.09.2017

Zotim që duhej ta realizonte dhe veprim për publik e quan ish kryeministri Isa Mustafa shkarkimin e komisionit për demarkacion me Malin e Zi nga kryeministri Ramush Haradinaj.

KOMENT/ Të nënshtruar apo fajtorë

Albeu.com - 12.09.2017

Nga Ervin Shkulaku/Kosovë Termi demarkacion është termi më i kërkuar në google sipas një raportimi mediatik dhe kjo falë ish kryeministrit të Kosovës , Isa Mustafa, Presidentit të Kosovës , Hashim ...

Paunoviqi beson në ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit

Almakos - 12.09.2017

Shefi i komisionit malazez për demarkacionin me Kosovën, Millan Paunoviq, ka thënë se “shpreson që situata lidhur me kufirin do të zgjidhet në mënyrën e dakorduar më herët”.

Mali i Zi reagon për demarkacionin me Kosovën

LajmiFundit - 12.09.2017

Shefi i komisionit të Malit të Zi për demarkacionin me Kosovë, Milan Paunoviq ka thënë sot se shpreson që “situata në lidhje me kufirin do të zgjidhet sipas marrëveshjes së mëhershme”.

Haradinaj ia nis me demarkacionin, shkarkon Komisionin e Mehës

Koha.net - 12.09.2017

Shkarkimi i Komisionit shtetëror për shënimin e kufirit me Malin e Zi është vendimi i parë i Qeverisë së drejtuar nga kryeministri Ramush Haradinaj. Por para se të ndodhë shkarkimi, Meha kishte dhënë ...

Abelard Tahiri, për demarkacionin me Malin e Zi: Kam besim te Haradinaj

Almakos - 12.09.2017

Ministri i ri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se beson se kryeministri Ramush Haradinaj do ta gjejë një zgjidhje për demarkacionin me Malin e Zi.