TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Koço Kokëdhima: Shqiptarët, 18 vite pas Marrëveshjes së Ohrit

Zhurnal - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht, Zhurnal.mk – Më 13 gusht 2001, 18 vite më parë, pas dy muajsh bisedimesh të vështira, u nënshkrua dokumenti që njihet si Marrëveshja e Ohrit, e cila jo vetëm i dha fund konfliktit ...

Shënohet 18 vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit

Medial - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht 2019 (MEDIAL) – Tetëmbëdhjetë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes kornizë të Ohrit, ideja e saj dhe vizioni janë prezent në jetën tonë politike dhe shoqërore.

Duraku: Shënuam 18 vjetorin e Marrëveshjes së kompromisit…

Ina - 13.08.2019

Sadulla Duraku Shënuam 18 vjetorin e Marrëveshjes së kompromisit, që bëri kthesë në ndërtimin e shtetit multietnik! Ky vend tashmë ka mundësinë të përqëndrohet në zhvillimin ekonomik dhe demokracisë ...

18 vjet nga Marrëveshja e Ohrit, Duraki: Vazhdojmë edhe më tej

Ina - 13.08.2019

Në organizim të Zëvendëskryeministrit dhe ministër për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, u shënua 18 vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit.

Nevzat Bejta: Pa Marrëveshjen e Ohrit nuk do të ishim këtu ku jemi sot

Flaka - 13.08.2019

Nënkryetari i BDI-së, Nezat Bejta, me rastin e ceremonisë për shënimin e 18 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit, shkruan se kjo marrëveshje u arrit me sakrificë të madhe të popullit shqiptar dhe luftën ...

Duraku: Marrëveshja e Ohrit avancoi pozitën e shqiptarëve

Alsat - 13.08.2019

Sot janë mbushur 18 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, më 13 gusht të vitit 2001 me të cilën u mbyll konflikti i armatosur dhe u arrit marrëveshja për avancimin e pozitës së shqiptarëve në ...

Qeveri: Mbyllen aspektet formale juridike të Marrëveshjes së Ohrit

Medial - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht 2019 (MEDIAL) – Qeveria i ka mbyllur aspektet formale juridike të Marrëveshjes së Ohrit. Kjo është konstatuar në seancën e sotme të Qeverisë në diskutimin për Marrëveshjen e Ohrit, të ...

Lëvizja BESA: Iku Marrëveshja e Ohrit, duhet RIDEFINIMI

Ina - 13.08.2019

“Sot në përvjetorin e 18 të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, mund të konstatojmë se bash atëherë kur duheshte të gëzohen frutat e një maturimi 18 vjeçar të një Marrëveshje historike, pikërisht ...

Përvjetori i 18-të i Marrëveshjes së Ohrit

Alsat - 13.08.2019

18 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, zbatimi i këtij dokumenti që ndërpreu luftën mbetet i përgjysmuar sipas vlerësimet të disa prej ekspertëve që morën pjesë në hartimin e marrëveshjes ...

Thaçi: Marrëveja e Ohrit, pikënisje e aspiratave të shqiptarëve për trajtim të barabartë

Lajmi.net - 13.08.2019

Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se Kosova do të jetë gjithmonë partner strategjik i Maqedonisë së Veriut, dhe faktor në ruajtjen e paqes në rajon, shkruan lajmi.net.

Pacolli flet për shqiptarët në Maqedoninë e Veriut

Telegrafi - 13.08.2019

Kryediplomati kosovar Behgjet Pacolli ka kujtuar nënshkrimin e Marrëveshjes së Ohrit, që ndodhi 18 vite më parë. Ai thotë se shqiptarët në Maqedoninë e Veriut janë një element thelbësor i orientimit ...

18 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Ina - 13.08.2019

Sot mbushen 18 vjet nga dita kur u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit. Kjo marrëveshje i dha fund konfliktit mes UÇK-së dhe forcave të sigurisë së shtetit maqedonas.

Si u zhduk Dokumenti origjinal i Marrëveshjes së Ohrit, nuk gjendet askund?!

Ina - 13.08.2019

Dokumenti origjinal i Marrëveshjes së Ohrit thuhet se është zhdukur nga arkivat e institucioneve në Maqedoninë e Veriut dhe askush nuk mban përgjegjësi për këtë.

DioGuardi: Ku është Marrëveshja e Ohrit? Në bërllok?!

Gazeta Express - 13.08.2019

Për Marrëveshjen e Ohrit ka dhënë deklarate të ndryshem politikanë vendor e të huaj, por Ish-kongresisti amerikan, dhe kryetari i Ligës Qytetare Shqiptaro – Amerikane, Joe DioGuardi, kohë më parë në ...

Veseli: Marrëveshja e Ohrit dëshmon se kombi shqiptar është paqedashës dhe se problemet zgjidhen përmes dialogut

Telegrafi - 13.08.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh kreu i PDK-së, Kadri Veseli, në 18 vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes së Ohrit, ka thënë se kjo ngjarje përbën arritjen më të madhe të përpjekjeve të ...

18 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Gazeta Express - 13.08.2019

Marrëveshja Kornizë e Ohrit, që u nënshkrua para 18 vjetësh, është një kontratë shqiptaro-maqedonase për raportet e reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit të quajtur ...

Tetëmbëdhjetë vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Medial - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht 2019 (MEDIAL) – Para tetëmbëdhjetë viteve në ditën e sotme u nënshkrua Marrëveshje e Ohrit, me të cilën iu dha fund konfliktit disamujor në Republikën e Maqedonisë në vitin 2001.

Efektet e Marrëveshjes së Ohrit 18 vjet pas nënshkrimit

Evropaelire - 12.08.2019

Ekspertët në Maqedoninë e Veriut edhe pas 18 vjetësh vazhdojnë të jenë të ndarë sa i përket efekteve që ka prodhuar Marrëveshja e Ohrit, e cila i dha fund konfliktit të armatosur në vitin 2001.

Shkup, u shënua 18 vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit (FOTO)

Portalb - 13.08.2019

Në organizim të Zëvendëskryeministrit dhe ministër për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Sadulla Duraku u shënua 18 vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit.

Nevzat Bejta: Pa Marrëveshjen e Ohrit nuk do të ishim këtu ku jemi sot

Tetova Sot - 13.08.2019

Nënkryetari i BDI-së, Nezat Bejta, me rastin e ceremonisë për shënimin e 18 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit, shkruan se kjo marrëveshje u arrit me sakrificë të madhe të popullit shqiptar dhe luftën ...

Duraku: Marrëveshja e Ohrit avancoi pozitën e shqiptarëve

Zhurnal - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht, Zhurnal.mk – Sot janë mbushur 18 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, më 13 gusht të vitit 2001 me të cilën u mbyll konflikti i armatosur dhe u arrit marrëveshja për ...

Qeveria ka mbyllur aspektet formale të Marrëveshjes së Ohrit

Gazeta Express - 13.08.2019

Qeveria i ka mbyllur aspektet formale juridike të Marrëveshjes së Ohrit. Kjo është konstatuar në seancën e sotme të Qeverisë në diskutimin për Marrëveshjen e Ohrit, të nënshkruar para 18 viteve në ...

Lëvizja BESA: Është koha për ridefinim

Medial - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht 2019 Sot në përvjetorin e 18 të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, mund të konstatojmë se atëherë kur duheshe të gëzohen frutat e një maturimi 18 vjeçar të një Marrëveshje historike, ...

Thaçi: Marrëveshja e Ohrit, pikënisje e aspiratave të shqiptarëve për trajtim të barabartë

Portalb - 13.08.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi me rastin e 18 vjetorit të marrëveshjes së Ohrit ka thënë se kjo e fundit ishte nisje e jetësimit të aspiratave të Shqiptarëve për trajtim të barabartë në ...

Pacolli: Shqiptarët në Maqedoninë së Veriut janë një element thelbësor i orientimit euro-atlantik të vendit

Lajmi.net - 13.08.2019

Kryediplomati kosovar Behgjet Pacolli ka kujtuar nënshkrimin e Marrëveshjes së Ohrit, që ndodhi 18 vite më parë. Ai thotë se shqiptarët në Maqedoninë e Veriut janë një element thelbësor i orientimit ...

18 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

RTSH - 13.08.2019

Sot mbushen 18 vite që nga dita kur u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit. Kjo marrëveshje i dha fund konfliktit mes UÇK-së dhe forcave të sigurisë së Maqedonisë.

Si u zhduk Dokumenti origjinal i Marrëveshjes së Ohrit, nuk gjendet askund?!

Antpress - 13.08.2019

Dokumenti origjinal i Marrëveshjes së Ohrit thuhet se është zhdukur nga arkivat e institucioneve në Maqedoninë e Veriut dhe askush nuk mban përgjegjësi për këtë.

DioGuardi: Marrëveshjen e Ohrit mos e keni hedhur në plehra?

Albeu.com - 13.08.2019

Për Marrëveshjen e Ohrit ka dhënë deklarate të ndryshem politikanë vendor e të huaj, por Ish-kongresisti amerikan, dhe kryetari i Ligës Qytetare Shqiptaro – Amerikane, Joe DioGuardi, kohë më parë në ...

Veseli: Marrëveshja e Ohrit dëshmon se shqiptarët preferojnë që problemet etnike t’i zgjidhin nëpërmjet dialogut

Botasot - 13.08.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli, në 18 vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes së Ohrit, ka thënë se kjo ngjarje përbën arritjen më të madhe të përpjekjeve të ...

18 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Botasot - 13.08.2019

Marrëveshja Kornizë e Ohrit, që u nënshkrua para 18 vjetësh, është një kontratë shqiptaro-maqedonase për raportet e reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit të quajtur ...

Sot, 18 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Flaka - 13.08.2019

Para tetëmbëdhjetë viteve në ditën e sotme u nënshkrua Marrëveshje e Ohrit, me të cilën iu dha fund konfliktit disamujor në Republikën e Maqedonisë në vitin 2001.

Efektet e Marrëveshjes së Ohrit 18 vjet pas nënshkrimit

Telegrafi - 12.08.2019

Ekspertët në Maqedoninë e Veriut edhe pas 18 vjetësh vazhdojnë të jenë të ndarë sa i përket efekteve që ka prodhuar Marrëveshja e Ohrit, e cila i dha fund konfliktit të armatosur në vitin 2001.

Duraku: Marrëveshja e Ohrit avancoi pozitën e shqiptarëve

Flaka - 13.08.2019

Sot janë mbushur 18 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, më 13 gusht të vitit 2001 me të cilën u mbyll konflikti i armatosur dhe u arrit marrëveshja për avancimin e pozitës së shqiptarëve në ...

Qeveria e RMV-së e konsideroi të mbyllur Marrëveshjen e Ohrit

Portalb - 13.08.2019

Sot në seancën e 149-të, Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka shpreh qëndrim rreth realizimit të Marrëveshjes së Ohrit, marrëveshje që u nënshkrua para 18 vjetëve, më 13 gusht, njofton ...

Lëvizja BESA: “Marrëveshjen e Ohrit” e varrosën ata që e sollën. Është koha për RIDEFINIM

Tetova Sot - 13.08.2019

Sot në përvjetorin e 18 të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, mund të konstatojmë se bash atëherë kur duheshte të gëzohen frutat e një maturimi 18 vjeçar të një Marrëveshje historike, pikërisht iniciesit ...

Pacolli flet për shqiptarët në Maqedoninë e Veriut

Zeri - 13.08.2019

Kryediplomati kosovar Behgjet Pacolli ka kujtuar nënshkrimin e Marrëveshjes së Ohrit, që ndodhi 18 vite më parë. Ai thotë se shqiptarët në Maqedoninë e Veriut janë një element thelbësor i orientimit ...

Si u zhduk Dokumenti origjinal i Marrëveshjes së Ohrit, nuk gjendet askund?!

Tetova Sot - 13.08.2019

Dokumenti origjinal i Marrëveshjes së Ohrit thuhet se është zhdukur nga arkivat e institucioneve në Maqedoninë e Veriut dhe askush nuk mban përgjegjësi për këtë.

Veseli: Marrëveshja e Ohrit dëshmon se shqiptarët preferojnë që problemet etnike t’i zgjidhin nëpërmjet dialogut

Zeri - 13.08.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli, në 18 vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes së Ohrit, ka thënë se kjo ngjarje përbën arritjen më të madhe të përpjekjeve të ...

18 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Zeri - 13.08.2019

Marrëveshja Kornizë e Ohrit, që u nënshkrua para 18 vjetësh, është një kontratë shqiptaro-maqedonase për raportet e reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit të quajtur ...

Efektet e Marrëveshjes së Ohrit 18 vjet pas nënshkrimit

Botasot - 12.08.2019

Ekspertët në Maqedoninë e Veriut edhe pas 18 vjetësh vazhdojnë të jenë të ndarë sa i përket efekteve që ka prodhuar Marrëveshja e Ohrit, e cila i dha fund konfliktit të armatosur në vitin 2001.

Duraku: Marrëveshja e Ohrit avancoi pozitën e shqiptarëve (VIDEO)

Tetova Sot - 13.08.2019

Sot janë mbushur 18 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, më 13 gusht të vitit 2001 me të cilën u mbyll konflikti i armatosur dhe u arrit marrëveshja për avancimin e pozitës së shqiptarëve në ...

Mbyllen aspektet formale juridike të Marrëveshjes së Ohrit

Flaka - 13.08.2019

Qeveria i ka mbyllur aspektet formale juridike të Marrëveshjes së Ohrit. Kjo është konstatuar në seancën e sotme të Qeverisë në diskutimin për Marrëveshjen e Ohrit, të nënshkruar para 18 viteve në ...

Lëvizja Besa: Marrëveshjen e Ohrit e varrosën ata që e sollën

Telegrafi - 13.08.2019

Lëvizja Besa nëpërmjet një njoftimi thotë se “në përvjetorin e 18 të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, mund të konstatojmë se bash atëherë kur duheshte të gëzohen frutat e një maturimi 18 vjeçar të një ...

Pacolli flet për shqiptarët në Maqedoninë e Veriut

Botasot - 13.08.2019

Kryediplomati shqiptar Behgjet Pacolli ka kujtuar nënshkrimin e Marrëveshjes së Ohrit, që ndodhi 18 vite më parë. Ai thotë se shqiptarët në Maqedoninë e Veriut janë një element thelbësor i orientimit ...

Veseli: Marrëveshja e Ohrit dëshmon se shqiptarët problemet etnike i zgjidhin përmes dialogut

Lajmi.net - 13.08.2019

Në 18 vjetorin e kësaj Marrëveshjeje, Veseli ka thënë se kjo ka dëshmuar se kombi shqiptar e do paqen dhe problemet i zgjidhë përmes dialogut, shkruan lajmi.net.

18 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Koha.net - 13.08.2019

Marrëveshja Kornizë e Ohrit, që u nënshkrua para 18 vjetësh, është një kontratë shqiptaro-maqedonase për raportet e reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit të quajtur ...

Petkovski: Ja cili ishte qëllimi i luftës së vitit 2001

Ina - 13.08.2019

Ish-kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Tito Petkovski ka komentuar Marrëveshjen e Ohrit, dokument që doli nga lufta e vitit 2001. Petkovski ka thënë për Rel se, konflikti i armatosur më ...

(VIDEO) DURAKU: Marrëveshja e Ohrit avancoi pozitën e shqiptarëve

Medial - 13.08.2019

Sot janë mbushur 18 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, më 13 gusht të vitit 2001 me të cilën u mbyll konflikti i armatosur dhe u arrit marrëveshja për avancimin e pozitës së shqiptarëve në ...

Lëvizja Besa kërkon ridefinim

Gazeta Express - 13.08.2019

Sot në përvjetorin e 18 të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, mund të konstatojmë se atëherë kur duheshe të gëzohen frutat e një maturimi 18 vjeçar të një Marrëveshje historike, pikërisht iniciuesit e ...

Pacolli flet për shqiptarët e Maqedonisë së Veriut

Gazeta Express - 13.08.2019

Kryediplomati kosovar Behgjet Pacolli ka kujtuar nënshkrimin e Marrëveshjes së Ohrit, që ndodhi 18 vite më parë. Ai thotë se shqiptarët në Maqedoninë e Veriut janë një element thelbësor i orientimit ...