TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Inspektorët britanikë ende nuk kanë qasje në Duma

Evropaelire - 16.04.2018

Inspektorët e armëve kimike ende nuk kanë siguruar qasje në vendin ku dyshohet se ka ndodhur sulmi me armë kimike në qytetin Duma në Siri, ka thënë delegacioni britanik në Organizatën për Ndalimin e ...

Rrëfimi i 7-vjeçares siriane për sulmin e Assadit: Në vend se të thithnim ajër, ne thithnim erë gjaku

Tetova Sot - 16.04.2018

Një siriane 7-vjeçare ka rrëfyer në media përvojën e saj gjatë përpjekjeve për shpëtim kur është hedhur helmi kimik mbi civilët sirianë. Sirianja Masa, ka treguar se si është fshehur në një bodrum ...

Xhonson: Sulmet ndaj Sirisë nuk do ta ndryshojnë kursin e luftës

Idividi - 16.04.2018

Luksemburg, 16 prill 2018 (MIA) - Sulmet ajrore që SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Franca i kryen të shtunën ndaj caqeve në Siri, nuk do ta ndryshojnë kursin e luftës siriane, deklaroi sot shefi i ...

Kina: Pa dëshmi sulmohet Siria

Idividi - 16.04.2018

Pekin, 16 prill 2018 (MIA) - I papërgjegjshëm është sulmi ushtarak i SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës ndaj Sirisë nën pretekstin se autoritetet siriane kanë përdorur armë kimike, ndërsa pa ...

Rusia: Nuk do të ndërhyjë në misionin faktik në Douma

Gazeta Tema - 16.04.2018

Rusia tha të hënën se nuk do të ndërhyjë në punën e një misioni faktik që po heton një sulm të dyshuar kimik të javës së kaluar pranë kryeqytetit të Sirisë.

Sheshel: Serbia duhet të mbështesë Assad-in

ABC News - 16.04.2018

Lideri radikal serb, Vojisllav Sheshel, u shpreh se Serbia duhet të mbështesë dhe të mbrojë Presidentin e Sirisë, Bashar Al Assad. Sipas mediave serbe, ai theksoi se Beogradi duhet të bëjë të qartë ...

Intervista ku Bashar al-Assad fliste për Kosovën duke e vajtuar Serbinë

Tetova Sot - 16.04.2018

Presidenti sirian, Bashar Assad në një intervistë për gazetën serbe ‘Politika’ të vitit 2016, pati folur për problemin e Sirisë dhe raportet e tij me Serbinë.

Rusia mund të ketë “manipuluar” provat në sulmin në Duma

Evropaelire - 16.04.2018

Rusia mund të ketë manipuluar me vendin ku ka ndodhur sulmi i dyshuar kimik në Duma të Sirisë, ka thënë i dërguar i SHBA-së në Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike, duke i bërë thirrje këtij ...

Rrëfimi rrëqethës i sirianes 7-vjeçare e cila përjetoi sulmin kimik: “Në vend se të thithnim ajër, shijonim aromën e ...

Telegrafi - 16.04.2018

Një vajzë shtatë vjeçare ka treguar për tmerrin që e ka përjetuar, gjatë sulmeve kimike të kryera nga Bashar al-Assad ndaj civilëve në Douma. Kjo vajzë e pafat ka treguar se si ishte fshehur në ...

Haley: Nuk do të dalim nga Siria pa arritur tri qëllime

Portalb - 16.04.2018

Përfaqësuesja e Përhershme e SHBA-ve në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB), Nikki Haley, tha se vendi i saj nuk do të tërhiqet nga Siria pa arritur tri qëllime, transmeton Anadolu Agency (AA).

SHBA lëshon “bombën” e radhës: Gati për të goditur sërish regjimin e Asadit

LajmiFundit - 16.04.2018

Uashingtoni paralajmëron regjimin e Asadit se do ta godasë sërish, nëse armët kimike përdoren kundër civilëve. Paralajmërimi vjen nga ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Niki Hallej e cila ...

Reagime ndaj sulmeve të SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës në Siri

Idividi - 16.04.2018

Shkup, 14 prill 2018 (MIA) - Sulmet që SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Franca i kryen herët në mëngjes ndaj disa caqeeve në Siri, si përgjigje ndaj akuzave se forcat qeveritare siriane të shtunën e ...

Nuk ka viktima gjatë sulmeve të SHBA-së, Britanisë dhe Francës ndaj Sirisë

Idividi - 16.04.2018

Moskë, 14 prill 2018 (MIA) - Nuk ka viktima në civilë, e as në ushtarë gjatë sulmeve që SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Franca i kryen herët në mëngjes në Siri ndaj caqeve të forcave lojale të ...

"Al Arabia": Objektet e sulmuara në Siri ishin evakuuar para disa ditëve

Idividi - 16.04.2018

Damask, 14 prill 2018 (MIA) - Autoritetet siriane gjatë ditëve të kaluara i evakuuan pajisjet dhe njerëzit nga objektet që ishin cak i sulmeve të sotme të forcave të armatosura të SHBA-së, Britanisë ...

Franca, SHBA-ja dhe Britania e Madhe me draft rezolutë të re për Sirinë

Idividi - 16.04.2018

Nju - Jork, 15 prill 2018 (MIA) - Franca, SHBA-ja dhe Britania e Madhe i prezantuan 12 partnerëve në Këshillin e Sigurisë së KB-së draft-rezolutën për Sirinë në të cilën është përfshirë formimi i ...

Xhonson: Nuk ka arsye për sulme të mëtutjeshme ndaj Sirisë

Idividi - 16.04.2018

Londër, 15 prill 2018 (MIA) - Shefi i diplomacisë britanike, Boris Xhonson deklaroi se Londra së bashku me aleatët do t'i shqyrtojë të gjitha obsionet, nëse presidenti sirian Bashar al Asad përdorë ...

Mogerini: Përdorimi i armëve kimike është krim kundër njerëzimit

Idividi - 16.04.2018

Bruksel, 14 prill 2018 (MIA) - Bashkimi Evropian "e dënon ashpër përdorimin e vazhdueshëm të armëve kimike nga ana e regjimit sirian" theksoi në kumtesën me shkrim përfaqësuesja e lartë për politikë ...

Pse Gjermania nuk po merr pjesë në sulmet në Siri?

Lajmi.net - 16.04.2018

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka kërcënuar të sulmojë Sirinë përsëri në hakmarrje ndaj sulmit të dyshuar kimik, për të cilin ai e fajësoi qeverinë siriane.

SHBA, Trump “godet” sërish mediat: Donin të poshtëronin sulmin ndaj Sirisë

BalkanWeb - 16.04.2018

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka mbrojtur përdorimin e termit të tij “misioni ka përfunduar” në mesin e kritikave që kanë përcjellë goditjet e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës mbi ...

Britania: Nuk ka propozime për sulme të reja ndaj regjimit të Asad në Siri

BalkanWeb - 15.04.2018

Shefi i diplomacisë britanike, Boris Johnson, deklaroi se forcat perëndimore do të shqyrtojnë opsionet nëse pushteti i Sirisë sërish do të përdorë armët kimike të ndaluara, por se aktualisht nuk ka ...

SHBA-të do të vendosin sanksione të reja ndaj Rusisë për mbështetjen e Asadit

Lajmi.net - 15.04.2018

Pas një sulmi masiv të SHBA ndaj synimeve siriane më 17 prill, ambasadorja e SHBA në OKB Nikki Haley tha gjatë takimit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së se Uashingtoni ishte i vendosur për të kryer ...

Ambasadorja Haley: Assadi do të goditet përsëri nëse përdor armë kimike

VOA - 15.04.2018

Nikki Haley, ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara paralajmëroi Presidentin sirian Bashar al-Assad se Shtetet e Bashkuara do të ndërmarrin sulme të reja me raketa kundër regjimit të tij, nëse ...

Assad: Sulmet e Perëndimit bashkojnë Sirinë

ABC News - 15.04.2018

Presidenti sirian Assad është takuar me një delegacion politikanësh rusë dhe nënvizoi se bombardimet e Perëndimit do të bashkojnë më shumë vendin. Ndërsa nga ana tjetër, Britania rithekson dhe ...

Më shumë se 5 mijë ushtarë vendosën në Duma të Sirisë

Telegrafi - 15.04.2018

Ushtria siriane ka vendosur edhe 5 mijë ushtarë në Duma pranë Damaskut, e cila u kthye nën kontrollin e plotë qeveritar të dielën pas sulmeve të supozuara kimike.

SHBA-ja dhe aleatët, hetim për armët kimike në Siri

Alsat - 15.04.2018

Franca, SHBA-të dhe Britania e madhe ia kanë shpalosur draft rezolutën e re për Sirinë 12 partnerëve në Këshillin e Sigurisë së Kombeve të Bashkuara në të cilin është përfshirë mekanizëm i ri për ...

Inspektorët britanikë ende nuk kanë qasje në Duma

Lajmi.net - 16.04.2018

Inspektorët e armëve kimike ende nuk kanë siguruar qasje në vendin ku dyshohet se ka ndodhur sulmi me armë kimike në qytetin Duma në Siri, ka thënë delegacioni britanik në Organizatën për Ndalimin e ...

Rusia: Nuk do të ndërhyjë në misionin faktik në Douma

VOA - 16.04.2018

Rusia tha të hënën se nuk do të ndërhyjë në punën e një misioni faktik që po heton një sulm të dyshuar kimik të javës së kaluar pranë kryeqytetit të Sirisë.

Rusia mund të ketë “manipuluar” provat në sulmin në Duma

Lajmi.net - 16.04.2018

Rusia mund të ketë manipuluar me vendin ku ka ndodhur sulmi i dyshuar kimik në Duma të Sirisë, ka thënë i dërguar i SHBA-së në Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike, duke i bërë thirrje këtij ...

“Nuk do të dalim nga Siria pa arritur tri qëllime”

Tetova Sot - 16.04.2018

Përfaqësuesja e Përhershme e SHBA-ve në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB), Nikki Haley, tha se vendi i saj nuk do të tërhiqet nga Siria pa arritur tri qëllime, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ja pse Gjermania nuk do jetë në sulmet në Siri!

Java News - 16.04.2018

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka kërcënuar të sulmojë Sirinë përsëri në hakmarrje ndaj sulmit të dyshuar kimik, për të cilin ai e fajësoi qeverinë siriane.

SHBA dhe Rusia interpretojnë ndryshe sulmet Perëndimore në Siri

Evropaelire - 15.04.2018

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë përmendur shifra krejtësisht të ndryshme lidhur me sulmet e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara në baza siriane, të cilat Uashingtoni i ka cilësuar si “zemra” e ...

Opinione mbi sulmet në Siri

VOA - 15.04.2018

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca të shtunën kryen sulme ushtarake kundër qeverisë së presidentit Asad për shkak të përdormit të armëve kimike nga Siria kundër banorëve të saj.

Aleatët: sulmi ndaj Sirisë i ligjshëm dhe i justifikuar

VOA - 15.04.2018

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca thonë se sulmi i tyre ajror ndaj objekteve të programit të armëve kimike të Sirisë ishte i bazuar në ligjin ndërkombëtar.

SIRIA/ Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, paralajmëron për rrezikun e përshkallëzimit të sulmeve

BalkanWeb - 15.04.2018

Nga Mira Bregu Okb Gjenevë Dje, në një deklaratë me shkrim Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres shprehu shqetësimin e tij për rrezikun e përshkallëzimit të sulmeve të mëtejshëm pas ...

Johnson: Britania do të shqyrtojë mundësitë nëse Assadi kryen sërish sulm kimik

Evropaelire - 15.04.2018

Britania do të shqyrtojë “mundësitë” me aleatët nëse presidenti sirian, Bashar al-Assad përdor sërish armë kimike kundër popullatës në Siri, mirëpo deri më tash nuk është planifikuar asgjë, ka thënë ...

Trump po rifiton Erdogan pas sulmit në Siri

Zhurnal - 15.04.2018

Trump po rifiton Erdogan pas sulmit në Siri Donald Trump ka ndjekur fjalë për fjalë udhëzimet e Kreut të Pentagonit, James Mattis në lidhje me sulmet mbi Siri.

Përkrahësit dhe kundërshtarët e bombardimeve në Siri

Telegrafi - 15.04.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kishte miratuar sulme ushtarake kundër Sirisë, në bashkëpunim me Britaninë e Madhe dhe Francën. Sulmet janë në përgjigje të incidentit të dyshuar ...

Trump kërcënon përsëri regjimin e Assad

ABC News - 15.04.2018

SHBA do të bombardojë përsëri Sirinë nëse do të ketë sulme të reja me armë kimike. Kërcënimi ka ardhur nga Presidenti amerikan, Donald Trump. Ndërkohë, Këshilli i Sigurisë i Kombeve të Bashkuara ...

SHBA: Sulm tjetër me raketa nëse Assadi përdor armë kimike

LajmiFundit - 15.04.2018

Zonja Haley tha për rrjetin Fox News: “Nëse Assadi nuk e ka dëgjuar mesazhin” pas goditjes me 105 raketa të shtunën në sulmin e ndërmarrë nga Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca, “do ta pësojë.

Ky është arsenali i armëve që Putini mund ta shfrytëzojë për hakmarrje pas sulmeve në Siri

Lajmi.net - 15.04.2018

Rusia ka paralajmëruar se do të rrëzojë raketat amerikane të lansuara në Siri dhe do të synojë anijet dhe avionët që kërcënojnë jetën e trupave të veta.

“Kërcënimi” i radhës nga Trump për Sirinë

Lajmi.net - 15.04.2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar qeverinë e Sirisë se SHBA është e gatshme të godasë përsëri në rast se kryen sulme të reja me armë kimike.

Rusia, Irani e Siria dënojnë sulmet ndaj regjimit të Asad

SOT - 15.04.2018

Rusia, Irani dhe vetë pushteti i Bashar Al-Assad në Siri dënuan dje ashpër sulmet e përbashkëta të SHBA, Francës e Britanisë, duke i quajtur akt agresioni.

Perëndimi godet me raketa precizioni Sirinë, SHBA: Vazhdimi i sulmeve varet nga Asad

SOT - 15.04.2018

SHBA, Britania dhe Franca kanë goditur dje herët me raketa precizioni Sirinë, ndaj objektivave ku dyshohet se prodhohet ose magazinohen armët kimike, tw përdorura në sulmin ndaj civilëve javën e ...

Rriten tensionet, SHBA: Jemi gati për sulme të tjera në Siri, reagon ashpër Rusia

Gazeta Tema - 15.04.2018

Tensionet në Siri sa vijnë dhe rriten edhe më shumë. Kjo pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Anglia dhe Franca janë gati për të ndërmarrë një sulm të ri me raketa në Siri.

SHBA: Jemi gati për sulme të tjera në Siri

Telegrafi - 15.04.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara (SHBA) janë gati për të goditur sërish Sirinë nëse përsëriten sulme të tjera kimike.

Gruaja e Assadit mes luksit e këpucëve të kristalit, fëmijët vdesin urie dhe po i vret burri i saj me armë kimike

Lajmi.net - 15.04.2018

Asma al-Assad, bashkëshortja e diktatorit sirian është e njohur botërisht si “Zonja e Parë e Ferrit”, kjo për faktin se jeton mes luksit, ndërkohë që fëmijët vdesin rrugëve për shkak të sulmeve ...

Në top 10 reagimet për Sirinë në Twitter, edhe deklaratat e Thaçit dhe Pacollit

Lajmi.net - 15.04.2018

Sulmet e djeshme në Siri të udhëhequra nga Amerika kanë shkaktuar reagime në gjithë botën. Edhe Kosova u rreshtua krahë aleatëve si SHBA-të, Britania dhe Franca, të cilat pas përdorimit të armëve ...

FOTOT: Sulmet nxjerron blof sistemin raketor të Rusisë, SHBA dhe aleatët hodhën mbi Siri 100 raketa

Gazeta Tema - 15.04.2018

Pas sulmit të natës së mbrëmshëm, ku SHBA dhe aleatët vendosën që të godasin regjim e presidentit Bashar al-Asad, mediat kanë zbuluar detaje të reja nga kjo ofensivë mbi Siri.

Trump Sirisë: Do t'ju godasë sërish nëse përdorni armë kimike

Gazeta Express - 15.04.2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar qeverinë e Sirisë se SHBA është e gatshme të godasë përsëri në rast se kryen sulme të reja me armë ...

Në top 10 reagimet për Sirinë në Twitter edhe deklaratat e Thaçit dhe Pacollit

Gazeta Express - 15.04.2018

Sulmet e djeshme në Siri të udhëhequra nga Amerika kanë shkaktuar reagime në gjithë ...