TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kongresi i ri do të testojë bashkëpunimin politik

VOA - 08.11.2018

Pavarësisht fushave të panumërta të konfliktit të mundshëm, vëzhguesit politikë thonë se një Kongres amerikan i ndarë politikisht dhe i polarizuar ideologjikisht mund të gjejë fusha bashkëpunimi të ...

Gratë votuese në zgjedhjet e së martës

VOA - 08.11.2018

WASHINGTON — Gratë në zonat kyçe anembanë vendit dhanë të martën fitoren e kongresit për Partinë Demokrate, duke ndihmuar të ndryshonte balancën e pushtetit në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së për ...

SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

VOA - 08.11.2018

Relievi politik ndryshoi këtë javë në Uashington pas rezultatit të zgjedhjeve për Kongres. Demokratët e opozitës kanë fituar shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, ndërsa republikanët kanë forcuar ...

Kush ka frikë nga Trumpi i frenuar?

DW - 08.11.2018

Njëherë lehtësim, pastaj frikësim: Pas zgjedhjeve në SHBA, pritet që presioni politik në rritje ndaj presidentit Trump të ndihet deri në Gjermani. Së paku kështu gjykojnë shumë politikanë në Berlin.

Amerika e ka refuzuar Trumpizmin

Java News - 08.11.2018

Nga Robert Reich (Newsweek, përgatiti JavaNews) Askush nuk e priste seriozisht që Senati të rrokullisej, sepse demokratët duhej të mbronin 26 vende në atë dhomë, krahasuar me vetëm nëntë të mbajtura ...

SHBA/ Demokratët fitojnë shumicën në Kongres, republikanët ruajnë kontrollin në Senat

SOT - 08.11.2018

Vota e mesmandatit në SHBA, e cila konsiderohet si një test për dy vjetët e presidencës së Donald Trump, i ka hequr republikanëve të tij shumicën në Kongres, ndërsa kanë mbajtur kontrollin e Senatit.

Çfarë ndodhi me “cunamin” blu të demokratëve?

Bota.al - 08.11.2018

Dallga blu? Po çfarë dallge? Po, demokratët morën kontrollin e Kongresit në zgjedhjet e të martës. Kjo është fitore. Sidomos kur mendon për mbikëqyrjen prej demokratëve të degës ekzekutive dhe ...

Kongresi i ri do të testojë bashkëpunimin politik

Botasot - 08.11.2018

Pavarësisht fushave të panumërta të konfliktit të mundshëm, vëzhguesit politikë thonë se një Kongres amerikan i ndarë politikisht dhe i polarizuar ideologjikisht mund të gjejë fusha bashkëpunimi të ...

SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

Botasot - 08.11.2018

Relievi politik ndryshoi këtë javë në Uashington pas rezultatit të zgjedhjeve për Kongres. Demokratët e opozitës kanë fituar shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, ndërsa republikanët kanë forcuar ...

Kush ka frikë nga Trumpi i frenuar?

Botasot - 08.11.2018

Njëherë lehtësim, pastaj frikësim: Pas zgjedhjeve në SHBA, pritet që presioni politik në rritje ndaj presidentit Trump të ndihet deri në Gjermani. Së paku kështu gjykojnë shumë politikanë në Berlin.

Triumfi i demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve dhe politika e jashtme e Trumpit

Evropaelire - 07.11.2018

Në dy vjetët e fundit, politika e jashtme amerikane është turbulluar nga udhëheqësia e presidentit, Donald Trump, teksa ai ka vënë në dyshim aleancat dhe marrëdhëniet afatgjata të Uashingtonit.

Gratë, faktor kyç në fitoren e demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve

VOA - 07.11.2018

Të paktën 95 gra fituan një vend në Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet për Kongres që u mbajtën më 6 nëntor, duke tejkaluar rekordin e mëparshëm prej 84 grash anëtarë të Dhomës së Ulët.

Pjesëmarrje historike në zgjedhjet e mesmandatit

Botasot - 07.11.2018

Zgjedhjet e mesmandatit të zhvilluara dje në Amerikë për të zgjedhur Senatin dhe Dhomën e Përfaqësuesve në Kongres, regjistruan një rekord në pjesëmarrjen e votuesve.

Demokratët fitojnë dhomën e ulët të Kongresit, por Trump flet për fitore

Top Channel - 07.11.2018

Donald Trump foli për një fitore të madhe në zgjedhjet e mesmandatit, edhe pse demokratët ua shkulën nga duart republikanëve kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve.

Rezultatet e zgjedhjeve për Kongresin amerikan

VOA - 07.11.2018

Balanca e forcave u zhvendos dje në Uashington pasi demokratët e opozitës morën nën kontroll Dhomën e Përfaqësuesve duke u dhënë një goditje republikanëve dhe Presidentit Trump.

Trump lavdëron "suksesin e jashtëzakonshëm" në zgjedhje

Evropaelire - 07.11.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e lavdëroi "suksesin e jashtëzakonshëm" në zgjedhjet për Kongres, që u mbajtën të martën. Rezulatet treguan se Partia e tij Republikane do të ...

Trump kritikon republikanët që humbën vendet në Kongres

Botasot - 07.11.2018

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump kritikoi kandidatët republikanë, të cilët nuk fituan vende në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA-së në zgjedhjet e djeshme.

Presidenti Trump thekson fitoren në zgjedhjet e së martës

VOA - 07.11.2018

Presidenti amerikan Donald Trump, po flet me krenari “për një fitore shumë të madhe" në zgjedhjet për kongres, pasi republikanët forcuan pozitat e tyre në kontrollin e Senatit edhe pse demokratët ...

Trump paralajmëron demokratët të mos përdorin shumicën kundër tij

Botasot - 07.11.2018

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, paralajmëroi sot demokratët të mos përdorin shumicën e re të tyre në Dhomën e Përfaqësuesve për të nisur hetime kundër administratës së tij.

Rekord femrash në Kongresin amerikan

Durres Lajm - 07.11.2018

Zgjedhjet amerikane të mesmandatit patën mjaft zhvillime interesante, siç është numri i më i madh historik i femrave që do të marrin pjesë në kongres.

Fitorja e demokratëve, Obama: Është një fillim

Java News - 07.11.2018

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama vlerësoi sot se rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit ishin “një fillim”, pas rimarrjes nga demokratët të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin amerikan.

Humbja e ulëseve bën republikanët edhe më të varur nga Trump

SOT - 07.11.2018

Humbja e kontrollit në Dhomën e Përfaqësuesve do ta lërë Partinë Republikane me një qasje edhe më konservative, që do të thotë se do të ketë edhe më tepër varësi në presidentin Trump dhe më tepër ...

Trump sot konferencë për zgjedhjet afatmesme

Lajmi.net - 07.11.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, do të mbajë konferencë për media sot në ora 17:30 ku pritet të flasë për zgjedhjet afatmesme që u zhvilluan mbrëmë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Zgjedhjet në SHBA, Trump: Sukses i jashtëzakonshëm për mua

Alsat - 07.11.2018

Një sukses i madh sonte. Faleminderit të gjithëve, shkruajti sot në Twitter presidenti amerikan, Donald Trump pas përfundimit të zgjedhjeve të mesmandatit.

Zgjedhjet në SHBA, çfarë pritet të ndodhë tani e në vazhdim?

Top Channel - 07.11.2018

Zgjedhjet e mesit të mandatit, që konsideroheshin “referendum” për presidentin në detyrë, Donald Trump, u mbyllën, për t’i hapur rrugë tani betejës së shifrave.

Humbja e ulësve në Dhomën e Përfaqësuesve i bën Republikanët edhe më të varur nga Trumpi

Gazeta Express - 07.11.2018

Humbja e kontrollit në Dhomën e Përfaqësuesve do ta lërë Partinë Republikane me një qasje edhe më konservative, që do të thotë se do të ketë edhe më tepër varësi në Presidentin Trump dhe më tepër ...

Zgjedhjet e mesit të mandatit: Çfarë fiton dhe çfarë humbet Donald Trump

Gazeta Tema - 07.11.2018

Demokratët kanë arritur të rimarrin një pjesë të pushtetit në qeverinë federale amerikane, duke i dhënë fund një periudhe gjatë të cilës republikanët qeverisën në unitet.

Zgjedhjet mësim për Presidentin Trump

DW - 07.11.2018

Qendrat e votimit në SHBA janë mbyllur. Shumicën e Senatit e mbajnë republikanët. Demokratët arritën të rimarrin shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve. Demokratët duket se e rimorën shumicën në Dhomën e ...

Çfarë do të ndodhë tash me Donald Trumpin?

Lajmi.net - 07.11.2018

Shumë do të varet se si Donald Trump reagon ndaj asaj që është e pamohueshme nga votuesit; pas shpalljes së fitores së Demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve, u shpalos një kaos institucional, shkruan ...

Demokratët pritet të kenë shumicën në Kongres – por çfarë do të thotë kjo saktësisht për presidentin Trump?

Telegrafi - 07.11.2018

Siç është deklaruar, demokratët fituan në disa gara kyçe të martën. Megjithatë, ata nuk realizuan atë që po quhej “valë blu” fitoresh në zgjedhjet e Kongresit.

SHBA: Demokratët rimarrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve

VOA - 07.11.2018

General elections Demokratët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës për Kongresin, ndërsa republikanët mbajtën kontrollin e Senatit, duke krijuar një Kongres të ndarë që ...

Zgjedhjet në SHBA: Demokratët fitojnë në Dhomën e Përfaqësuesve

Zhurnal - 07.11.2018

Zgjedhjet në SHBA: Demokratët fitojnë në Dhomën e Përfaqësuesve Zgjedhjet në SHBA: Demokratët fitojnë në Dhomën e Përfaqësuesve Uashington, 7 nëntor - Demokratët në SHBA, kanë marrë fitoren për ...

Demokratët në rrugë drejt fitores në Dhomën e Përfaqësuesve në SHBA

Telegrafi - 07.11.2018

Rezultatet preliminare jozyrtare të zgjedhjeve për Kongres tregojnë se demokratët në Shtetet e Bashkuara do të fitojnë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve derisa republikanët do të kenë kontrollin e ...

SHBA/ Demokratët fitojnë Kongresin, telashe për Trumpin

Top Channel - 07.11.2018

Demokratët amerikanë kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet për Kongresin, duke i dhënë një “goditje” Presidentit Donald Trump. Marrja e kontrollit të dhomës më të ulët të ...

Zgjedhjet në SHBA drejt fundit, këto janë rezultatet

Lajmi.net - 07.11.2018

Republikanët kanë ruajtur kontrollin e Senatit dhe demokratët kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve. Në qoftë se Demokratët amerikanë arrinë ta marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve ...

Zgjedhjet e mesmandatit në SHBA, “Shuplakë“ për Trump

RTSH - 07.11.2018

Natyrisht që Presidenti aktual amerikan i ka humbur zgjedhjet e mesmandatit ashtu siç kishin bërë edhe 12 paraardhësit e tij por Donald Trump në mënyrë të papritur ka shmangur një humbje të thellë ...

Demokratët fitojnë Kongresin, telashe për Trumpin

Alsat - 07.11.2018

213 për Demokratët dhe 191 për Republikanët në Shtëpinë e Përfaqësuesve është rezultati i zgjedhjeve të mesmandatit për këtë pjesë. Sidoqoftë, Republikanët e fituan Senatin me rezultatin që është 51 ...

Demokratët e fitojnë Dhomën e Përfaqësuesve, Republikanët e mbajnë Senatin

Zeri - 07.11.2018

Demokratët në SHBA kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e djeshme, transmeton Zëri.info. Kjo është hera e parë pas tetë viteve që demokratët kanë kontroll të Dhomës së ...

Demokratët fituan shumicën, mund të bllokojnë propozimet e Trumpit

Zeri - 07.11.2018

Demokratët për herë të parë që nga viti 2010 fituan shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit dhe tani kanë mundësi të bëjnë punën e Presidentit Donald Tramp shumë më të vështirë, transmeton ...

Amerika voton: Triumfi i ri i Trumpit apo rikthimi i demokratëve?

Telegrafi - 07.11.2018

Amerikanët janë duke votuar në zgjedhjet për Kongres, dy vite pas ardhjes në pushtet të presidentit Donald Trump. Në SHBA nuk ekziston Komisioni Qendror Zgjedhor që mban evidencë për numrin e ...

Zgjedhjet afatmesme në SHBA, Trump thyen heshtjen, ndërsa demokratët pretendojnë fitoren

Telegrafi - 07.11.2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka folur për herë të parë pasi zgjedhjet amerikane të ndërmjetme treguan se Partia Demokratike ka gjasa të marrë Dhomën e Përfaqësuesve.

Zgjedhjet në SHBA: Si mund të marrin demokratët kontrollin e Shtëpisë së Bardhë?

Botasot - 06.11.2018

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po mbahën zgjedhjet e kongresit të cilat pritet të përfundojnë edhe rreth një orë. Derisa atje po mbahen zgjedhjet janë raportuar disa probleme me makinat ...

Davids, kongresistja e parë indiane

Koha.net - 07.11.2018

Sharice Davids ka fituar zgjedhjet e mesmandatit në distriktin e tretë të Kansasit, duke u bërë kongresistja e parë amerikane me prejardhje indiane, raporton “Cosmopolitan”.

Donald Trump pret rezultatet me miqtë dhe familjen

Telegrafi - 07.11.2018

Derisa pritet të mbyllen të gjitha vendvotimet e zgjedhjeve të mes mandatit në SHBA, Shtëpia e Bardhë ka lëshuar një deklaratë në të cilën u rikujton popullit amerikan angazhimin e Donald Trump gjatë ...

Reagimi i parë i Trumpit pas zgjedhjeve

Zeri - 07.11.2018

Presidenti i SHBA-së Donald Trump reagoi ndaj rezultateve të para të zgjedhjeve të Kongresit në mes të mandatit presidencial, duke vlerësuar se u arrit një sukses i jashtëzakonshëm.

Mbyllen vendvotimet e para në zgjedhjet për Kongres dhe Senat

Telegrafi - 07.11.2018

Vendvotimet e para janë mbyllur në disa pjesë të Indiana dhe Kentucky, derisa qytetarët amerikanë kanë votuar për të vendosur nëse bashkëpartiakët e presidentit Donald Trump do të udhëheqin në ...

Demokratët në rrugë drejt fitores në Dhomën e Përfaqësuesve, Republikanët në Senat

Gazeta Express - 07.11.2018

Rezultatet preliminare jozyrtare të zgjedhjeve për Kongres tregojnë se demokratët në Shtetet e Bashkuara do të fitojnë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve derisa republikanët do të kenë kontrollin e ...

Rezultati i zgjedhjeve në SHBA: Demokratët fitojnë Dhomën e Përfaqësuesve, Republikanët mbajnë Senatin

Gazeta Express - 07.11.2018

Demokratët shpallën fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e ...

SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

Medial - 08.11.2018

Relievi politik ndryshoi këtë javë në Uashington pas rezultatit të zgjedhjeve për Kongres. Demokratët e opozitës kanë fituar shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, ndërsa republikanët kanë forcuar ...