TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Aung San Suu Kyi i shmanget Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Ora news - 13.09.2017

Udhëheqësja ‘de fakto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, anuloi planet për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që mbahen gjatë këtij muaji, mes kritikave ...

Al Kaeda dërgoi kërcënime për Mianmarin për shkak të rohinxhëve

Zhurnal - 13.09.2017

Al Kaeda dërgoi kërcënime për Mianmarin për shkak të rohinxhëve Al Kaeda bëri thirrje për mbështetje për rohinxhët myslimanë në Mianmar, të cilët u ekspozohen represioneve, për çfarë arsye 400.000 ...

Përmbytet varka me muslimanë nga Arakani, humbin jetën 2 fëmijë

Zhurnal - 13.09.2017

Përmbytet varka me muslimanë nga Arakani, humbin jetën 2 fëmijë Një varkë që transportonte muslimanë Rohingya që iknin nga Mianmari nga dhuna e ushtrisë dhe budistëve radikalë në Arakan është ...

Akuzohet për gjenocid ndaj myslimanëve, liderja e Mianmarit nuk paraqitet në OKB

Koha.net - 13.09.2017

Udhëheqësja de facto i Mianmarit, Aung San Suu Kyi, nuk do të paraqitet debatin e Asamblesë së Përgjithshme , javën e ardhshme, edhe pse akuzohet për gjenocid ndaj myslimanëve, transmeton Syri.net ...

E kritikuar për masakrat në Mianmar

ABC News - 13.09.2017

E vendosur në qendër të kritikave për indiferencën ndaj masakrave kundër minoritetit musliman në Mianmar, liderja de facto Aung Su Ki vendos të bojkotojë asamblenë e përgjithshme të Organizatës së ...

Mesazhi për botën nga myslimania e Mianmarit

Botasot - 13.09.2017

Begum Jaan 65 vjeç, vjen nga shteti Rakhine të Mianmarit e cila iku javën e fundit. Jeta ime ka qenë një luftë e gjatë. Burri im vdiq 25 vjet më parë, dhe që atëherë unë kam qenë duke lypur në rrugët ...

Udhëheqësja e Mianmarit shmang Asamblenë e OKB-së

Top Channel - 13.09.2017

Udhëheqësja “de facto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi nuk do të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, që zhvillohet javën e ardhshme, teksa përballet me kritika për krizën e ...

Përmbytet varka me muslimanë nga Arakani, humbin jetën 2 fëmijë

Almakos - 13.09.2017

Një varkë që transportonte muslimanë Rohingya që iknin nga Mianmari nga dhuna e ushtrisë dhe budistëve radikalë në Arakan është përmbytur në lumin Naf në kufirin me Bangladeshin, duke lënë dy fëmijë ...

Udhëheqësja e Mianmarit shmang Asamblenë e OKB-së

Lajmi.net - 13.09.2017

Udhëheqësja “de facto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi nuk do të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, që zhvillohet javën e ardhshme, teksa përballet me kritika për krizën e ...

Mianmari "duhet t'i kthejë" myslimanët

Evropaelire - 12.09.2017

Kryeministrja e Bangladeshit, Sheikh Hasina, i bëri thirrje Mianmarit që t’i marrë qindra-mijëra myslimanët Rohingya që kanë ikur nga dhuna në shtetin Rakhine.

Dalai Lama, thirrje për ndalimin e dhunës në Mianmar

VOA - 12.09.2017

Udhëheqësi shpirtëror tibetian në mërgim, Dalai Lama, po i bën thirrje përsëri fitueses së çmimit Nobel të Paqes, Aung San Suu Kyi, që t'i japë fund në mënyrë paqësore krizës me pakicën Rohinga.

Hasina: Mianmari duhet t’i pranojë prapa të gjithë refugjatët rohinxhë

Portalb - 12.09.2017

Kryeministrja e Bangladeshit, Sheik Hasina deklaroi sot se Mianmari duhet t’i pranojë prapa të gjithë, qindra mijë refugjatët, pjesëtarë të bashkësisë myslimane rohinxhë, të cilët arritën në ...

Arrin në 370 mijë numri i myslimanëve të ikur nga Mianmari

Koha.net - 12.09.2017

Zëdhënësi i Zyrës Koordinative për Çështje Humanitare pranë Kombeve të Bashkuara (OKB), Leonard Doyle njoftoi se numri i myslimanëve të Arakanit që kanë ikur në Bangladeshin fqinj nga dhuna në ...

BeH, nënat e Srebrenicës organizuan marsh për muslimanët e Arakanit

Zhurnal - 12.09.2017

BeH, nënat e Srebrenicës organizuan marsh për muslimanët e Arakanit Nënat dhe bashkëshortet e viktimave të Srebrenicës në Bosnjë e Hercegovinë (BeH) organizuan marsh protestues në Tuzëll kundër ...

“Spastrim etnik” në Mianmar

Evropaelire - 12.09.2017

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka ...

OKB: 313 mijë muslimanë të Arakanit kanë ikur në Bangladesh

Portalb - 11.09.2017

Zëdhënësja e Komisariatit të Lartë për Refugjatët pranë Kombeve të Bashkuara (UNHCR) Duniya Aslam Khan bëri të ditur se që nga 25 gushti deri më sot për shkak të dhunës në Mianmar në Bangladeshin ...

OKB: Në Mianmar po bëhet spastrim etnik i myslimanëve

Albeu.com - 11.09.2017

Operacioni kundër myslimanëve Rohingya në Mianmar është shembull i “spastrimit etnik”, tha komisionari për të drejta të njeriut i Kombeve të Bashkuara, Zeid Raad Al Hussein.

UNCHR: Rreth 313.000 muslimanë nga Mianmari kërkojnë strehimore në Bangladesh

Alb Portali - 11.09.2017

Loading... Numri i personave të cilët ikën në Bangladesh për shkak të dhunës në Rakajan, Mjanmari Perëndimor, u rrit në 313.000, njoftoi sot Komisariati i lartë për refugjatë i Kombeve të Bashkuara ...

Përmbytet varka me muslimanë nga Arakani, humbin jetën 2 fëmijë

Alb Portali - 13.09.2017

Një varkë që transportonte muslimanë Rohingya që iknin nga Mianmari nga dhuna e ushtrisë dhe budistëve radikalë në Arakan është përmbytur në lumin Naf në kufirin me Bangladeshin, duke lënë dy fëmijë ...

Ngrihet peticioni për t'i hequr çmimin Nobel udhëheqëses së Mianmarit

Albeu.com - 13.09.2017

Udhëheqësja “de facto” e Mianmarit , Aung San Suu Kyi nuk do të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, që zhvillohet javën e ardhshme, teksa përballet me kritika për krizën ...

Mianmari “duhet t'i kthejë” myslimanët

Koha.net - 12.09.2017

Kryeministrja e Bangladeshit, Sheikh Hasina, i bëri thirrje Mianmarit që t’i marrë qindra-mijëra myslimanët Rohingya që kanë ikur nga dhuna në shtetin Rakhine.

Dalai Lama i bën thirrje nobelistes Suu Kyi t’i japë fund krimeve në Mianmar

Almakos - 12.09.2017

Udhëheqësi shpirtëror tibetian në mërgim, Dalai Lama, po i bën thirrje përsëri fitueses së çmimit Nobel të Paqes, Aung San Suu Kyi, që t’i japë fund në mënyrë paqësore krizës me pakicën Rohinga.

“Spastrim etnik” në Mianmar

Botasot - 12.09.2017

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka ...

Muslimanët amerikanë protestë në New York kundër Mianmarit

Lajmi.net - 12.09.2017

"Ndaleni gjenocidin", "Nuk e duam luftën tuaj të përgjakshme", ishin disa nga sloganet e protestuesve, të cilët bënë lutje për muslimanët e persektuar në Arakan Muslimanët amerikanë u tubuan para ...

OKB: Në Mianmar po bëhet spastrim etnik i myslimanëve

Telegrafi - 11.09.2017

Operacioni kundër myslimanëve Rohingya në Mianmar është shembull i “spastrimit etnik”, tha komisionari për të drejta të njeriut i Kombeve të Bashkuara, Zeid Raad Al Hussein.

Mianmari “duhet t’i kthejë” myslimanët

Portalb - 12.09.2017

Kryeministrja e Bangladeshit, Sheikh Hasina, i bëri thirrje Mianmarit që t’i marrë qindra-mijëra myslimanët Rohingya që kanë ikur nga dhuna në shtetin Rakhine, transmeton REL.

“Spastrim etnik” në Mianmar

Lajmi.net - 12.09.2017

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka ...

Ngjarjet në Mianmar sjellin në kujtesë Srebrenicën

Almakos - 12.09.2017

Masakrat ndaj muslimanëve të Arakanit (Rohingy) në Mianmar dhe migrimi i detyruar që pasoi, ka sjell në kujtesë gjenocidin në Srebrenicë të Bosnjë dhe Hercegovinës nga forcat serbe dhe ikjen nëpër ...

Vazhdon ikja e muslimanëve nga persekutimi në Mianmar

Almakos - 12.09.2017

Muslimanët e Arakanit vazhdojnë të kalojnë në Bangladesh duke e kaluar Lumin Naf për të shpëtuar nga sulmet e forcave ushtarake të Mianmarit dhe budistëve radikalë që filluan më 25 gusht, raporton ...

KS-OKB nesër shqyrton zhvillimet në Arakan

Zhurnal - 12.09.2017

KS-OKB nesër shqyrton zhvillimet në Arakan Këshili i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) do të mblidhet të mërkurën për të diskutuar dhunën mbi muslimanët në Arakan të Mianamarit, raporton ...

Muslimanët amerikanë protestë në New York kundër Mianmarit

Zhurnal - 12.09.2017

Muslimanët amerikanë protestë në New York kundër Mianmarit Muslimanët amerikanë u tubuan para përfaqësisë së përhershme të Mianmarit në Kombet e Bashkuara për të protestuar kundër masakrave ndaj ...

OKB: Në Mianmar po bëhet spastrim etnik i myslimanëve

Portalb - 11.09.2017

Operacioni kundër myslimanëve Rohingya në Mianmar është shembull i “spastrimit etnik”, tha komisionari për të drejta të njeriut i Kombeve të Bashkuara, Zeid Raad Al Hussein, transmeton REL.

“Spastrim etnik” në Mianmar

Ina - 12.09.2017

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka ...

Muslimanët amerikanë protestë në New York kundër Mianmarit

Almakos - 12.09.2017

Muslimanët amerikanë u tubuan para përfaqësisë së përhershme të Mianmarit në Kombet e Bashkuara për të protestuar kundër masakrave ndaj muslimanëve në Arakan, raporton Anadolu Agency (AA).

OKB: Në Mianmar po bëhet spastrim etnik i myslimanëve

Alb Portali - 11.09.2017

Loading... Operacioni kundër myslimanëve Rohingya në Mianmar është shembull i “spastrimit etnik”, tha komisionari për të drejta të njeriut i Kombeve të Bashkuara, Zeid Raad Al Hussein.

“Spastrim etnik” në Mianmar

Portalb - 12.09.2017

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Birmani, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka ...

Ngjarjet në Mianmar sjellin në kujtesë Srebrenicën

Koha.net - 13.09.2017

Fotografitë e myslimanëve Rohingya duke ikur nga sulmet e budistëve radikalë sjellin në kujtesë gjenocidin në Srebrenicë të Bosnjë dhe Hercegovinës nga forcat serbe.

Vazhdon ikja e muslimanëve nga persekutimi në Mianmar

Alb Portali - 12.09.2017

Muslimanët e Arakanit vazhdojnë të kalojnë në Bangladesh duke e kaluar Lumin Naf për të shpëtuar nga sulmet e forcave ushtarake të Mianmarit dhe budistëve radikalë që filluan më 25 gusht, raporton ...

OKB: Në Mianmar po bëhet spastrim etnik i myslimanëve

Zhurnal - 11.09.2017

OKB: Në Mianmar po bëhet spastrim etnik i myslimanëve Operacioni kundër myslimanëve Rohingya në Mianmar është shembull i “spastrimit etnik”, tha komisionari për të drejta të njeriut i Kombeve të ...

OKB e pranon: Në Mianmar po bëhet spastrim etnik i myslimanëve

Java News - 12.09.2017

Operacioni kundër myslimanëve Rohingya në Mianmar është shembull i “spastrimit etnik”, tha komisionari për të drejta të njeriut i Kombeve të Bashkuara, Zeid Raad Al Hussein.