TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Komandanti i FSK-së: Ushtria brenda muajve të ardhshëm

Botasot - 14.09.2018

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama, ka folur rreth shndërrimit të FSK-së në Ushtri të Republikës së Kosovës. Në një intervistë për T7, Rama ka thënë se tashmë ëshë në dorën e ...

Komandanti i FSK-së: Ushtria brenda muajve të ardhshëm

Gazeta Express - 14.09.2018

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama, ka folur rreth shndërrimit të FSK-së në Ushtri të Republikës së ...

Nga Vetëvendosje deklarohen për formimin e ushtrisë së Kosovës

Botasot - 14.09.2018

Qeveria e Kosovës ka miratuar pakon e projektligjeve që rregullojnë rolin, funksionin dhe shërbimin në Forcës së Sigurisë së Kosovës. Mirëpo kjo gjë është bërë pa dijen e Shteteve të Bashkuara të ...

Lista serbe frenon qeverinë: Pa pëlqimin tonë FA nuk shndërrohen në Ushtri

ABC News - 14.09.2018

Lista Serbe ka frenuar qeverinë e Kosovës sa i përket projektligjit që miratoi për shndërrimin e Forcave të Armatosura në Ushtri. Për këtë, nënkryetari Simiç theksoi se nuk do të ndodhë pa pëlqimin e ...

Transicioni i FSK-së është sukses i përbashkët!

Lajmi.net - 14.09.2018

Kosova po kthehet gradualisht në kontribuese për sigurinë, jo vetëm konsumuese e saj. Në botën e sotme dhe sipas koncepteve të Mbrojtjes së Mençur, Kosova do të kontribuojë në rajon dhe më gjerë.

Qëndrimet e partive opozitare për Projektligjet për ushtrinë

Zeri - 14.09.2018

Qeveria e Kosovës dje ka votuar tri projektligjet bazë për formimin e ushtrisë, duke anashkaluar kështu kërkesën e miqve ndërkombëtarë që ushtria të bëhet përmes ndryshimeve kushtetuese duke ...

Sipas Daçiqit, formimi i Ushtrisë do të “kërcënonte stabilitetin dhe sigurinë në Kosovë”

Koha.net - 14.09.2018

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivicia Daçiq, tha sot se Serbia është absolutisht kundër formimit të Ushtrisë së Kosovës. Sipas tij, formimi i kësaj ushtrie “kërcënon stabilitetin dhe sigurinë në ...

Lista Serbe: Pa pëlqimin tonë s'mund të shndërrohet FSK-ja në ushtri

Zeri - 14.09.2018

Nënkryetari i Listës Serbe, Igor Simiq, ka thënë se tentimi i Qeverisë Haradinaj për themelimin e ushtrisë së Republikës së Kosovës po bëhet për të nxitur tensione pas vizitës së Vuçiqit në Kosovë.

Reagon NATO: Ushtria punë e Kosovës, por duhet të bëhet me ndryshime kushtetuese

Gazeta Express - 14.09.2018

NATO-ja mbështet zhvillimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës me mandatin aktual, por nëse FSK-ja duhet të zhvillohet, atëherë Këshilli i Atlantikut të Veriut do të duhet të rishqyrtojë nivelin e ...

Drecun: Kosova duhet të heqë dorë nga krijimi i ushtrisë

Gazeta Express - 14.09.2018

Po vazhdojnë deklaratat e zyrtarëve serbë që kundërshtojnë miratimin e projektligjeve nga Qeveria e Kosovës që çojnë në rrugë formimin e ushtrisë së ...

Ushtria përmes ligjit, kundërshton SHBA-ja

Zeri - 14.09.2018

Qeveria e Kosovës dje ka votuar tri projektligjet bazë për formimin e ushtrisë, duke anashkaluar kështu kërkesën e miqve ndërkombëtarë që ushtria të bëhet përmes ndryshimeve kushtetuese duke ...

Moskoordinimi cenon iniciativën për ushtrinë

Koha.net - 14.09.2018

Një mësymje të tretë e ka bërë Kosova të enjten, në përpjekje për t’u bërë me ushtri. Por nisma e pakoordinuar, ka marrë goditjen e menjëhershme nga NATO-ja, shkruan sot Koha Ditore.

Ushtria përmes ligjit, kundërshton SHBA-ja

Gazeta Express - 14.09.2018

Qeveria e Kosovës dje ka votuar tri projektligjet bazë për formimin e ushtrisë, duke anashkaluar kështu kërkesën e miqve ndërkombëtarë që ushtria të bëhet përmes ndryshimeve kushtetuese duke ...

Pajaziti: Formimi i ushtrisë nuk duhet të nxisë zili te subjektet politike

Telegrafi - 14.09.2018

Deputeti i PDK-së, Zenun Pajaziti ka thënë se vendimi për shndërrimin e FSK-së në ushtri është parasegjithash vullnet i popullit të Kosovës. Ai në emisionin “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë se ...

Berisha: Projektligjet parashohin kompetenca të reja për FSK-në

Zeri - 13.09.2018

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, e ka quajtur lajm të mirë miratimin e pakos së projektligjeve nga ana e Qeverisë, që rregullojnë rolin, funksionin dhe shërbimin e FSK’së.

NATO: Krijimi i ushtrisë çështje e Kosovës

DW - 13.09.2018

NATO mbështet zhvillimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës me mandatin aktual, por nëse FSK duhet të zhvillohet, atëherë Këshilli i Atlantikut të Veriut do të duhet të rishqyrtojë nivelin e angazhimit ...

Berisha: Projektligjet parashohin kompetenca të reja për FSK’në

Gazeta Express - 13.09.2018

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, e ka quajtur lajm të mirë miratimin e pakos së projektligjeve nga ana e Qeverisë, që rregullojnë rolin, funksionin dhe shërbimin e ...

Në Serbi thonë se qëllimi i vetëm i formimit të ushtrisë nga Kosova, është konflikti me të

Koha.net - 13.09.2018

Ministri i Mbrojtjes në Serbi, Aleksandër Vulin, ka thënë se Ushtria e Kosovës përbën një rrezik për sigurinë në rajon, dhe i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të reagojë.

Vulin: Qëllimi i vetëm i formimit të ushtrisë nga Kosova është konflikti me Serbinë

Gazeta Express - 13.09.2018

​ Ministri i Mbrojtjes në Serbi, Aleksandër Vulin, ka thënë se Ushtria e Kosovës përbën një rrezik për sigurinë në rajon, dhe i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ...

Veseli: Ushtria do të bëhet brenda vitit

Botasot - 13.09.2018

Qeveria e Kosovës sot ka miratuar vendimin për transformimin e FSK-së në Forcë të Armatosur. Në mbledhjen e Qeverisë, ministri i Forcës së Sigurisë, Rrustem Berisha, propozoi ndryshimin e tri ligjeve ...

Veseli: Ushtria do të bëhet brenda vitit

Gazeta Express - 13.09.2018

Qeveria e Kosovës sot ka miratuar vendimin për transformimin e FSK-së në Forcë të Armatosur. Në mbledhjen e Qeverisë, ministri i Forcës së Sigurisë, Rrustem Berisha, propozoi ndryshimin e tri ligjeve ...

Lista Serbe kundër transformimit të FSK-së në ushtri të Kosovës

Tetova Sot - 13.09.2018

Nënkryetari i Listës Serbe dhe deputeti i Kuvendit të Kosovës, Igor Simiq, e kundërshtoi vendimin e sotëm të Qeverisë së Kosovës, në të cilën participon edhe partia e tij, ta fillojë transformimin e ...

NATO: Ndryshimi i mandatit të FSK'së vetëm përmes Kushtetutës

Gazeta Express - 13.09.2018

​ Zyrtarët e NATO-s kanë reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për të miratuar pakon e projektligjeve që rregullojnë rolin, funksionin dhe shërbimin në Forcën e Sigurisë së ...

S’do të quhet më Ministria e FSK-së, por Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës

Lajmi.net - 13.09.2018

Qeveria e Kosovës sot gjatë ditës miratoi 3 projektligje që kanë të bëjnë me Forcën e Sigurisë së Kosovës. Ligji për Forcën, Ligji për shërbim në Forcë dhe Ligji për Ministrinë e Mbrojtjes.

Ministri i FSK’së: Nuk jam kompetent t’i komentoj deklaratat e Ambasadës Amerikane

Lajmi.net - 13.09.2018

Ministri i FSK’së, Rrustem Berisha ka thënë se nuk është kompetent të komentojë deklaratat e ambasadës së SHBA’së në Kosovë, e cila sapo ka lëshuar një deklaratë ku thuhet se Qeveria nuk është ...

Daçiq: Formimi i ushtrisë së Kosovës është kërcënim për sigurinë

Zeri - 14.09.2018

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka folur sot rreth iniciativave në Kosovë për formimin e ushtrisë së Kosovës. Sipas tij, një gjë e tillë e "kërcënon stabilitetin dhe sigurinë”.

Lista Serbe: Vetëm kur të duam ne, themelohet Ushtria e Kosovës

Tetova Sot - 14.09.2018

Nënkryetari i Listës Serbe, Igor Simiq, ka thënë se tentimi i Qeverisë Haradinaj për themelimin e ushtrisë së Republikës së Kosovës po bëhet për të nxitur tensione pas vizitës së Vuçicit në Kosovë.

Ushtria përmes ligjit, kundërshton SHBA-ja

Lajmi.net - 14.09.2018

Qeveria e Kosovës dje ka votuar tri projektligjet bazë për formimin e ushtrisë, duke anashkaluar kështu kërkesën e miqve ndërkombëtarë që ushtria të bëhet përmes ndryshimeve kushtetuese duke ...

Hapi para për formimin e Ushtrisë po acaron Serbinë: Destabilizon dialogun

Lajmi.net - 13.09.2018

Po vazhdojnë deklarata e zyrtarëve serb që kundërshtojnë miratimin e projektligjeve nga Qeveria e Kosovës që qojnë në rrugë formimin e Ushtrisë së Kosovës.

SHBA: Kosova nuk u konsultua me ne për FSK-në

Evropaelire - 13.09.2018

Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka thënë se autoritetet e Kosovës nuk i kanë konsultuar sa i përket vendimit për miratimin e pakos së projektligjeve për transformimin e FSK-së.

Krasniqi: Iniciativa e Qeverisë mund ta bëjë FSK-në pjesë të dialogut me Serbinë

Koha.net - 13.09.2018

Gazetari i Kohës Ditore, Besnik Krasniqi, që ka përcjellë zhvillimet rreth iniciativave për ndryshimin e mandatit të FSK-së, ka deklaruar se Kosova nuk mund ta krijojë ushtrinë pa ndryshime ...

Kosovë, Qeveria miraton projektligjin për trasformimin e FSK-së

Alsat - 13.09.2018

Qeveria e Kosovës ka miratuar pakon e projektligjeve që rregullojnë rolin, funksionin dhe shërbimin në Forcën e Sigurisë së Kosovës. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se me ketë ...

Thaçi ndërron mendje: Ligji i miratuar për ushtrinë, duhet të procedohet në Kuvend

Botasot - 13.09.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka ndërruar mendje brenda pak orësh rreth projektligjit të hartuar nga qeveria e Kosovës për transformimin e FSK në FAK.

Qeveria e zë në befasi SHBA-në për ligjet rreth Ushtrisë

Koha.net - 13.09.2018

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, është deklaruar për vendimin e Qeverisë që të procedojë në Kuvend ligjet që e avancojnë FSK-në Ushtri. “Shtetet e Bashkuara të Amerikës gjithmonë e kanë ...

Projektligjet për transformimin e FSK-së, ekspoze e ministrit Berisha

Zeri - 13.09.2018

Në mbledhjen e Qeverisë së Republikës të Kosovës me votë unanime janë miratuar tri ligjet bazë për transformim të FSK-së me mision dhe detyra shtesë: Ligji për Forcën, Ligji për shërbim në Forcë dhe ...

Berisha: Projektligjet parashohin kompetenca të reja për FSK’në

Botasot - 13.09.2018

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, e ka quajtur lajm të mirë miratimin e pakos së projektligjeve nga ana e Qeverisë, që rregullojnë rolin, funksionin dhe shërbimin e FSK’së.

Reagon Ambasada Amerikane: Qeveria nuk na konsultoi për ushtrinë

Gazeta Express - 13.09.2018

Ambasada e Shteteve të Bashkuara përmes një deklarate ka thënë se autoritetet e Kosovës nuk i kanë konsultuar sa i përket vendimit për miratimin e pakos së projektligjeve për transformimin e ...

NATO: Krijimi i ushtrisë është çështje e Kosovës

Ina - 14.09.2018

NATO mbështet zhvillimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës me mandatin aktual, por nëse FSK duhet të zhvillohet, atëherë Këshilli i Atlantikut të Veriut do të duhet të rishqyrtojë nivelin e angazhimit ...

Qeveria miraton projektligjet për ushtrinë e Kosovës

VOA - 13.09.2018

Qeveria e Kosovës miratoi të enjten tri projektligje që i hapin rrugë ndryshimit të mandatit të Forcës së Sigurisë. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se veprimi i qeverisë është ligjor ...

Lista Serbe nuk mbështet formimin e Ushtrisë në Kosovë

Botasot - 13.09.2018

Nënkryetari i Listës Serbe dhe deputeti i Kuvendit të Kosovës, Igor Simiq, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se Lista Serbe nuk do ta mbështesë formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Krasniqi tregon pse Thaçi doli kundër formimit të ushtrisë

Botasot - 13.09.2018

Deputeti i PSD-së, Frashër Krasniqi, ka reaguar ndaj deklaratës së presidentit Thaçi se nuk është momenti i duhur që FSK të shndërrohet me ushtri, përcjell Bota sot.

Thaçi: Ushtria bëhet në koordinim me partnerët ndërkombëtarë, njëanshëm lëndohet misioni shumetnik i saj

Lajmi.net - 13.09.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sot në konferencën për media është pyetur edhe rreth transformimit të FSK-së në ushtri të Kosovës. Këto ditë, disa ambasada të huaja, sipas burimeve diplomatike, ...

Haradinaj: Tash i mbetet Kuvendit që të votojë shndërrimin e FSK-së në Ushtri

Lajmi.net - 13.09.2018

Qeveria e Kosovës në mbledhjen sotme ka votuar pro projektligjit për transformimin e FSK-së në Ushtri. Ministri i Forcës dhe Sigurisë, Rrustem Berisha ka propozuar ndryshimin e tri ligjeve për FSK-në.

Vulin: Qëllimi i vetëm i formimit të ushtrisë nga Kosova është konflikti me Serbinë

Tetova Sot - 13.09.2018

Ministri i Mbrojtjes në Serbi, Aleksandër Vulin, ka thënë se Ushtria e Kosovës përbën një rrezik për sigurinë në rajon, dhe i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të reagojë.

Qeveria e Kosovës miraton vendimin për transformimin e FSK në ushtri

ABC News - 13.09.2018

Qeveria e Kosovës miratoi në mbledhjen e të enjtes vendimin për transformimin e FSK-së në ushtri. Me një vendim të paparalajmëruar, Qeveria e miratoi atë në mënyrë unanime dhe pse prej kohësh pritej ...

Qeveria miraton pakon e projektligjeve për FSK-në

Evropaelire - 13.09.2018

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar pakon e projektligjeve që rregullojnë rolin, funksionin dhe shërbimin në Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Hoxhaj: Lista Serbe dhe Beogradi s’mund ta bllokojnë formimin e Ushtrisë së Kosovës

Lajmi.net - 13.09.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj u ka bërë thirrje të gjitha partive në Kosovë që ta votojnë ligjin për shndërrimin e FSK-së në Forca të Armatosura, i cili do të procedohet sot në ...

Mbledhje urgjente, Qeveria e Kosovës voton pr.ligjin për kalimin nga FSK në ushtri

Top Channel - 13.09.2018

Në një mbledhje urgjente të mbajtur këtë të enjte, Qeveria e Kosovës ka votuar pro projektligjit për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës.

Thaçi e Haradinaj, të pakoordinuar për ushtrinë

Zeri - 13.09.2018

Ndonëse gjatë ditës së sotme qeveria ka votuar projektligjin për ushtrinë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nuk ka qenë i pajtimit me vendimin e ndërmarrë, raporton zeri.info.