TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ish-diplomati firmëtar, Kotzias: Maqedonia e re, e mirëpritur në jetën tonë

Top Channel - 12.01.2019

Marrëveshja e Prespës u nënshkrua në qershor të vitit 2018 nga dy kryeministrat respektivë të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, të cilët shoqëroheshin në samit edhe nga ministrat ...

Merkel në Athinë: „Sot vini në një Greqi krejtësisht tjetër“

DW - 12.01.2019

Kancelarja Angela Merkel, ndryshe nga vizita e vitit 2014, u prit kësaj here me shumë mirënjohje në Athinë. Tsipras dhe Merkel bëjnë bilancin e një marrëdhënie të trazuar e jo pa konflikte në katër ...

Të gjithë urojnë “Maqedoninë e Veriut”: Fund një prej grindjeve më të vjetra në Ballkan

Top Channel - 12.01.2019

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë, mbrëmjen e së premtes, në drejtim të udhëheqësve të Republikës së Maqedonisë së Veriut tashmë kanë mbërritur përgëzimet e ...

Tsipras dhe Kurz urojnë Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Botasot - 11.01.2019

Qeveria greke ka shprehur urime për kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev, në lidhje me miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. Në një postim të qeverisë greke në Twitter thuhet se ...

Maqedoni, parlamenti voton ndryshimet kushtetuese të “Prespës”

ABC News - 11.01.2019

Parlamenti i Maqedonisë ka votuar pasditen e së premtes, me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese që i hapin rrugë zbatimit të Marrëveshjes së Prespës, e arritur Qershorin e kaluar mes Athinës dhe ...

Merkel takohet në Athinë me Presidentin e Greqisë, Pavlopoulos

ABC News - 11.01.2019

Në takimin e saj në Athinë me presidentin grek Pavlopulos, kancelarja gjermane Anxhela Merkel ka përmendur dhe marrëveshjen e Prespës, duke thënë se është një zhvillim pozitiv jo vetëm për Athinën ...

Merkel-Tsipras: Greqia ka rol të rëndësishëm në Ballkan

Mapo - 11.01.2019

ërqafime dhe buzëqeshje në shkallët e pallatit “Maximos” në Athinë. Kryeministri grek, Alexis Tsipras priti në takim kancelaren gjermane, Angela Merkel në një frymëshumë pozitive duke thënë se vizita ...

Tsipras: Minoriteti, kusht për Shqipërinë

Java News - 11.01.2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel u rikthye në Athinë, në të parën vizitë që pas çlirimit të vendit nga barra e rëndë e masave të kursimit. Një ndër temat më të rëndësishme ishte Ballkani Perëndimor.

Athinë, Merkel takon presidentin grek Prokopis Pavlopoulos

RTSH - 11.01.2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel ndodhet në Greqi në ditën e dyë të vizitës zyrtare. Gjatë paradites, Merkel u takua me presidentin grek Prokopis Pavlopoulos.

Angela Merkel: Marrëveshja e Prespës është në dobi të gjithë Evropës

Portalb - 11.01.2019

Vëmendja e mediave greke pas takimit të Angela Merkel dhe Aleksis Cipras e monopolizoi qëndrimin e kancelares gjermane në lidhje me Marrëveshjen e Prespës , dhe duket se pikërisht zgjidhja mes ...

Tsipras flet hapur: Nëse ndodh kjo gjë, do krijohet Shqipëria e Madhe

SOT - 11.01.2019

Kryeministri grek Alexis Tsipras gjatë një interviste ka deklaruar se dështimi i Marrëveshjes së Prespës dhe një shpërbërje e Maqedonisë, mbart rrezikun e krijimit të Shqipërisë së Madhe.

Kotzias: Maqedonia e re, e mirëpritur në jetën tonë!

Java News - 12.01.2019

Marrëveshja e Prespës u nënshkrua në qershor të vitit 2018 nga dy kryeministrat respektivë të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, të cilët shoqëroheshin në samit edhe nga ministrat ...

Merkel në Athinë, Tsipras: Vini në një Greqi krejtësisht tjetër

BalkanWeb - 12.01.2019

Kancelarja Angela Merkel, ndryshe nga vizita e vitit 2014, u prit kësaj here me shumë mirënjohje në Athinë. Tsipras dhe Merkel bëjnë bilancin e një marrëdhënie të trazuar e jo pa konflikte në katër ...

Të gjithë urojnë “Maqedoninë e Veriut”: Fund një prej grindjeve më të vjetra në Ballkan

Botasot - 12.01.2019

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë, mbrëmjen e së premtes, në drejtim të udhëheqësve të Republikës së Maqedonisë së Veriut tashmë kanë mbërritur përgëzimet e ...

Merkel me mbështetje për Marrëveshjen e Prespës

Medial - 11.01.2019

Vëmendja e mediumeve greke pas takimit të Angela Merkelit me Aleksis Ciprasin e monopolizoi qëndrimin e kancelares gjermane lidhur me Marrëveshjen e Prespës, ndërkaq duket sikur mu zgjidhja mes ...

Edhe Shqipëria, pjesë e bisedës në takimin Merkel-Tsipras

Top Channel - 11.01.2019

Konferenca e përbashkët për shtyp e kryeministri Tsipras dhe kancelares, Merkel në Athinë, kishte përveç të tjerash edhe referime për Shqipërinë. Sipas kreut të qeverisë greke, vizioni i perspektivës ...

Merkel mbështet Tsiprasin

Top Channel - 10.01.2019

Duke falenderuar kryemistrin Aleksis Tsipras për punën e mirë të bërë për të shpëtuar Greqinë nga kriza ekonomike, por edhe për të rritur rolin gjeopolitik të Athinës, kancelarja gjermane Angela ...

Kancelarja Merkel pritet me protesta të dhunshme në Athinë

SOT - 10.01.2019

Megjithëse autoritetet greke kishin vënë në shtetrrethim shumicën e qendrës së Athinës, nuk arritën të ndalonin dot mbrëmë protestat e dhunshme kundër vizitës dy-ditore të kancelares gjermane Angela ...

Merkel në Greqi, vizitë te miqtë

Lajm - 10.01.2019

Kriza e borxheve i pat rënduar marrëdhëniet midis Gjermanisë dhe Greqisë: Si politikan i opozitës, Aleksis Cipras ankohej me të madhe, para se të merrte postin e kryeministrit (2015), kundër ...

Merkel rikthehet si fitimtare në Greqi

Top Channel - 10.01.2019

Angela Merkel rikthehet në Greqi për një vizitë dyditore, në vendin që i ka shkaktuar disa prej kokëçarjeve më të mëdha gjatë kohës së saj në krye të fuqisë më të madhe ekonomike të Europës.

Habit Tsipras: Dështimi i kësaj marrëveshje krijon “Shqipërinë e Madhe”

SOT - 10.01.2019

Dështimi i Marrëveshjes së Prespës dhe një shpërbërje e Maqedonisë, mbart rrezikun e krijimit të Shqipërisë së Madhe. Deklarata vjen nga Kryeministri grek Alexis Tsipras, i cili tha se pakti ...

Merkel në Greqi, bisedon për Shqipërinë me Tsiprasin

SOT - 10.01.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka zhvilluar sot një vizitë zyrtare në Greqi, ku ka takuar edhe kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras. Mësohet se gjatë takimit tyre është diskutuar edhe ecuria ...

Merkel në Athinë, masa të forta sigurie

Top Channel - 10.01.2019

Kancelaria gjermane Angela Merkel do të vizitojë sot Athinën, në një lëvizje të fundit për të bindur Athinën që të përshpejtojë aprovimin e marrëveshjes së Prespës për emrin e Maqedonisë, por edhe ...

CIVIL – Pengimi i Marrëveshjes së Prespës nuk është vepër patriotike!

Almakos - 10.01.2019

CIVIL – Qendra për Liri ashpër i dënon partitë, gjegjësisht, deputetët të cilët me qëllim, dhe nga pozita të ngushta partiake ose/ dhe interesa personale e pengojnë procesin e zbatimit të ...

Tsipras-Merkel: Marrëveshja e Prespës është në interesin e gjithë Evropës

Telegrafi - 10.01.2019

“Marrëveshja e Prespës nuk sjell përfitime vetëm për Maqedoninë Veriore e cila mund të bëhet anëtare e NATO-s dhe BE-së, por është në interesin edhe të Greqisë dhe gjithë Evropës”, tha kancelarja e ...

Tsipras i trembet “Shqipërisë së Madhe”, nuk na duhet një rrezik tjetër si Turqia

Mapo - 10.01.2019

Në një kohë kur vëmendja më e madhe në Greqi është drejtuar nga miratimi në Parlament i marrëveshjes së Prespës me Maqedoninë për emrin e ri të kësaj të fundit, Kryeministri grek Aleksis Tsipras në ...

Blindohet Athina, Angela Merkel ultimatum të prerë Greqisë

SOT - 10.01.2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë gjatë ditës së sotme Athinën. Për këtë arsye kryeqyteti i Greqisë është blinduar i gjithi nga forca të shumta policie.

Tsipras: Nuk kemi interes për një Shqipëri të madhe në kufijtë tanë

ABC News - 10.01.2019

Në një intervistë televizive, kryeministri grekAleksis Tsipras u shpreh se marrëveshja e Prespës i shërben edhe Greqisë. Tsipras tha se Greqi nuk ka interes për një Shqipëri të madhe, pranë kufijve ...

Tsipras: Gjatë muajit janar marrëveshja e Prespës do të arrijë në Greqi

Telegrafi - 10.01.2019

Procesi i ratifikimit të marrëveshjes së Prespës në Greqi, do të fillojë menjëherë pasi në Maqedoni të përfundojnë ndryshimet kushtetuese dhe rezultati zyrtarisht të arrijë nga Shkupi në Athinë.

CIPRAS: Gjatë janarit Marrëveshja e Prespës në Parlamentin grek

Medial - 10.01.2019

Proceset për ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës në Greqi, do të fillojnë pasi që te ne do të përfundojnë ndryshimet kushtetuese dhe rezultati nga Shkupi zyrtar do t’i njoftohet Athinës zyrtare, e ...

Merkel vizitë në Greqi, flet edhe për Shqipërinë

BalkanWeb - 10.01.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Greqi, ku ka takuar edhe kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras në Athinë. Mësohet se gjatë takimit tyre është diskutuar edhe ...

Bakoyannis: Tsipras ka siguruar 151 vota për ratifikimin e marrëveshjes

Telegrafi - 10.01.2019

Ish-ministrja e Jashtme të Greqisë, Dora Bakoyannis, për televizionin grek “Sky” tha se kryeministri Alexis Tsipras vetëm se ka siguruar 151 vota për marrëveshjen e Prespës dhe nuk i nevojitet ndihma ...

Tsipras – Merkel: Marrëveshja e Prespës është në favor të të gjithë Evropës

Flaka - 10.01.2019

Unë jam mirënjohëse ndaj Alexis Tsipras, i cili ka punuar për zgjidhjen e çështjes së emrit, duke u përpjekur për të gjetur një zgjidhje së bashku me Kryeministrin e vendit fqinj, Zaev, tha Merkel ...

Tsipras: Marrëveshja e Prespës në parlament brenda janarit

Mapo - 10.01.2019

Pas miratimit në Parlamentin e Maqedonisë, Marrëveshja e Prespes do ta ketë rrugën e hapur edhe në Parlamentin e Greqisë. Ishte Kryeministri grek Alexis Tsipras që konfirmoi lajmin në një intervistë ...

Merkel “zbret” në Athinë. Kjo është agjenda

Medial - 10.01.2019

Nën masa të përforcuara sigurie, me protesta të paralajmëruara, por edhe ndalesa për tubime, në takim me kryesin shtetërore greke dhe me siguri mes temave edhe Marrëveshja e Prespës, kancelarja ...

Merkel, në Athinë: Përshëndesim vendimin për emrin e Maqedonisë

Java News - 10.01.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel përshëndeti sot në Athinë veprimin e vendosur të kryeministrit grek, Aleksis Cipras mbi emrin e ri të Maqedonisë, që nuk është vetëm në përfitim të Maqedonisë dhe ...

ASH kyçe në procesin e integrimit, tani koha për zgjedhje të reja!

Ina - 12.01.2019

Si një forcë e vendosur pro-evropiane, Aleanca për Shqiptarët jo vetëm që ka mbështetur por ka qenë pjesë përbërëse e Ndryshimeve Kushtetuese, duke përkrahur referendumin dhe duke votuar në Kuvend ...

Tsipras dhe Kurz urojnë Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Lajm - 11.01.2019

Qeveria greke ka shprehur urime për kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev, në lidhje me miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. Në një postim të qeverisë greke në Twitter thuhet se ...

Angela Merkel: Marrëveshja e Prespës është në dobi të gjithë Evropës

Lajm - 11.01.2019

Vëmendja e mediave greke pas takimit të Angela Merkel dhe Aleksis Cipras e monopolizoi qëndrimin e kancelares gjermane në lidhje me Marrëveshjen e Prespës, dhe duket se pikërisht zgjidhja mes ...

Ish-diplomati firmëtar, Kotzias: Maqedonia e re, e mirëpritur në jetën tonë

Botasot - 12.01.2019

Marrëveshja e Prespës u nënshkrua në qershor të vitit 2018 nga dy kryeministrat respektivë të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, të cilët shoqëroheshin në samit edhe nga ministrat ...

E gjithë bota uron Maqedoninë e Veriut: U mbyll një plagë konflikti

LajmiFundit - 12.01.2019

Mbrëmja e të premtes ishte një ditë historike për Maqedoninë por edhe Ballkanin pasi u mbyll më në fund një plagë e hapur dhe një koflikt I gjatë. Kuvendi këtij vendi, miratoi ndryshimet kushtetuese ...

Po afrohet votimi për Marrëveshjen e Prespës, Merkel viziton Athinën

Tetova Sot - 10.01.2019

Kancelarja Angela Merkel viziton Athinën. Ndryshe nga vizita e saj e fundit në 2014, mikpritësit janë me humor të mirë. Megjithatë ka një pikë mosmarrëveshjeje që shkakton ende tension.

Merkel rikthehet si fitimtare në Greqi

Portalb - 10.01.2019

Ky do të jetë një udhëtim me simbolika të mëdha për një udhëheqëse, politikat e së cilës kanë përcaktuar kontinentin, por që ka njoftuar se do të largohet nga posti në fund të mandatit të saj, në ...

Habit Tsipras: Dështimi i Marrëveshjes së Prespës krijon “Shqipërinë e Madhe”!

Ina - 10.01.2019

Dështimi i Marrëveshjes së Prespës dhe një shpërbërje e Maqedonisë, mbart rrezikun e krijimit të Shqipërisë së Madhe. Deklarata vjen nga Kryeministri grek Alexis Tsipras, i cili tha se pakti ...

Merkel në Athinë, masa të forta sigurie

Botasot - 10.01.2019

Kancelaria gjermane Angela Merkel do të vizitojë sot Athinën, në një lëvizje të fundit për të bindur Athinën që të përshpejtojë aprovimin e marrëveshjes së Prespës për emrin e Maqedonisë, por edhe ...

CIVIL: Pengimi i Marrëveshjes së Prespës nuk është vepër patriotike!

Ina - 10.01.2019

CIVIL – Qendra për Liri ashpër i dënon partitë, gjegjësisht, deputetët të cilët me qëllim, dhe nga pozita të ngushta partiake ose/ dhe interesa personale e pengojnë procesin e zbatimit të ...

Tsipras-Merkel: Marrëveshja e Prespës është në interesin e gjithë Evropës

Lajm - 10.01.2019

“Marrëveshja e Prespës nuk sjell përfitime vetëm për Maqedoninë Veriore e cila mund të bëhet anëtare e NATO-s dhe BE-së, por është në interesin edhe të Greqisë dhe gjithë Evropës”, tha kancelarja e ...

Aleksis Tsipras: S’duam Turqi tjetër, ndarja e Maqedonisë forcon Shqipërinë

Gazeta Tema - 10.01.2019

Në një kohë kur vëmendja më e madhe në Greqi është drejtuar nga miratimi në Parlament i marrëveshjes së Prespës me Maqedoninë për emrin e ri të kësaj të fundit, kryeministri grek Aleksis Tsipras në ...

Tsipras: Gjatë muajit janar marrëveshja e Prespës do të arrijë në Greqi

Lajm - 10.01.2019

Procesi i ratifikimit të marrëveshjes së Prespës në Greqi, do të fillojë menjëherë pasi në Maqedoni të përfundojnë ndryshimet kushtetuese dhe rezultati zyrtarisht të arrijë nga Shkupi në Athinë.