TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kryeministri francez: Jemi gati në rast të një Brexit të vështirë

BalkanWeb - 18.01.2019

Ne do të jemi gati në rast të Brexit-i të vështirë, pohoi kryeministri francez, Edouard Philippe gjatë një vizite në Kale (veri), një ditë pas prezantimit të një plani përgatitor në rast të daljes pa ...

May informon BE-në për etapat e ardhshme të Brexit-it

Alsat - 18.01.2019

Kryeministrja britanike, Theresa May zhvilloi sot biseda telefonike me liderët e Bashkimit Europian për t’i vënë në dijeni për negociatat me opozitën, për arritjen e një kompromisi politik për ...

Ish-ministri “fërkon duart”, thotë se është gati për të marrë qeverinë

Telegrafi - 18.01.2019

Ish-ministri i Jashtëm britanik, Boris Johnson ka shpërthyer në një sulm të drejtpërdrejtë ndaj kryeministres Theresa May, duke e akuzuar si përgjegjësen kryesore për dështimin e saj me planin ...

Britania më në fund përballet me realitetin

Gazeta Tema - 18.01.2019

Nga Markus Becker* Tani që marrëveshja e Brexit e kryeministres britanike, Theresa May, u refuzua nga parlamenti, është koha që Bashkimi Evropian të përqëndrohet në përgatitjet për një Brexit pa ...

Gjermania: Britania të qëndrojë në BE, ndryshe marrëdhëniet tona mund të ftohen

Lajm - 18.01.2019

“Pa kombin tuaj të madh, ky kontinent nuk do të ishte ajo që është sot. Pas tmerreve të Luftës së Dytë Botërore, Britania nuk u dorëzua për ne. Ajo na mirëpriti si një komb sovran dhe një fuqi ...

Theresa May ka lënë anash Forumin Ekonomik Botëror si pasojë e Brexit

Botasot - 18.01.2019

Forumi Ekonomik Botëror që këtë vit mbahet në Davos, Zvicër është lënë mënjanë nga Theresa May, Kryeministre e Britanisë së Madhe, kjo sepse çështja e Brexit duket të jetë shumë më e rëndësishme për ...

Ministri gjerman përmend rihapjen e paktit për Brexit

Evropaelire - 18.01.2019

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Mass ka thënë se duhet të ketë diskutim nëse duhet rihapur draftin e marrëveshjes për largimin e Britanisë nga Bashkimi Evropian, mirëpo vetëm nëse pajtohen të ...

Johnson: Brexit mundësi për bashkimin e Britanisë

Botasot - 18.01.2019

Boris Johnson, ish sekretari i jashtëm i Britanisë së Madhe, Brexit-in e sheh si mundësi për bashkimin e Britanisë, pas krijimit të hendekut shqetësues në mes Londrës dhe pjesës tjetër të vendit.

May: Përdorim ushtrinë në rast të një Brexit pa marrëveshje

Gazeta Tema - 18.01.2019

Kryeministrja britanike, Theresa May nuk ka ndërmend ta tërheqë hipotezën e një Brexit-i pa marrëveshje, siç kërkohet nga opozita e laburistëve të Jeremy Corbyn, por edhe disa nga ministrat e saj, ...

May publikon “Planin B” të hënën, e çon për votim më 29 janar

Top Channel - 18.01.2019

Të hënën e ardhshme, Theresa May, do të publikojë “Planin B” për Brexit-in dhe më 29 janar ky plan do votohet sërish në parlament, kur publikisht nuk ka asnjë njoftim për ndonjë negocim apo kompromis ...

Kryeministrja britanike: Nuk ka Brexit pa marrëveshje

Botasot - 17.01.2019

Kryeministrja britanike, Theresa May, e gjykoi sot si të pamundur që të përjashtohet skenari i një Brexit pa marrëveshje, një kusht i vendosur nga lideri i opozitës Laburiste, Jeremy Corbyn, për të ...

Dilema e një referendumi të dytë

Durres Lajm - 17.01.2019

Rezistenca e Theresa May në mocionin e mosbesimit nuk i largoi paqartësitë e qeverisë dhe të gjithë klasës politike në Britaninë e Madhe. Ethet e gjetjes së një zgjidhjeje të shpejtë për çështjen ...

Ushtria/ Britania thërret rezervistët për të përballuar Brexit pa marrëveshje

SOT - 17.01.2019

Qeveria britanike raportohet se nisur thirrjet e rezervistëve të ushtrisë për të përballuar trazira të mundshme për një dalje pa marrëveshje nga Bashkimi Evropian.

May anulon pjesëmarrjen e saj në Forumin e Davosit

Botasot - 17.01.2019

Kryeministrja britanike, Theresa May nuk do të marrë pjesë në forumin ekonomik botëror të Daovsit, që zhvillohet nga 21 deri në 25 shkurt në Zvicër, për t’iu dedikuar Brexit, njoftoi sot një ...

Votimi i ri mbi marrëveshjen e Brexit më 29 janar

Alsat - 17.01.2019

Kryeministrja Theresa May përgatitet të zhvillojë një tjetër votim më 29 janar mbi marrëveshjen që përcakton kushtet e largimit të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian, pas një humbje të ndjeshme ...

Pas votëbesimit, Theresa May përsëri përballë krizës së Brexit-it

VOA - 17.01.2019

Kryeministrja e Britanisë, Theresa May i mbijetoi me vështirësi votëbesimit që po të mos ta kishte marrë, do kishte rrëzuar qeverinë e saj. Por tani për trani ajo përballet me krizën lidhur me daljen ...

Brexit, Franca plan emergjence

Java News - 17.01.2019

Franca ka gati një plan investimesh prej 50 milionë eurosh për të ndihmuar portet dhe aeroportet e vendit, të cilat së bashku me sektorin e peshkimit do të goditen më fort në rast se nuk do të ...

Philippe: Franca e nisë planin për ‘Brexit të fortë’

Lajmi.net - 17.01.2019

Franca e ka nisur planin për situata të paparashikueshme i cili është i dedikuar “Brexitit të fortë” si rezultat i fundit i daljes së Britanisë së Madhe nga BE, ka deklaruar sot kryeministri francez ...

Franca inicion planin emergjent për daljen e Britanisë pa marrëveshje

Botasot - 17.01.2019

Kryeministri francez, Edouard Philippe, ka thënë se plani për Brexit pa marrëveshje nuk duket më “pak i mundshëm” dhe ka inicuar një plan emergjent për t’u përgatitur për të.

Britani, më 29 janar do të votohet për “Planin B” rreth Brexitit

Portalb - 17.01.2019

Në Britani më 29 janar do të votohet në Parlament e Britanisë “Plani B” i qeverisë në lidhje me çështjen e Brexitit, transmeton Anadolu Agency (AA). Zyrtarë të qeverisë britanike kanë bërë të ditur ...

BREXIT, May nis konsultimet për gjetjen e një zgjidhje

Alsat - 17.01.2019

Kryeministrja britanike, Theresa May i ka mbijetuar mosbesimit në Parlamentin britanik, dhe menjëherë ka njoftuar nisjen e konsultimeve me udhëheqësit politikë parlamentarë, por kreu i opozitës ka ...

Philippe: Franca ka një plan për një Brexit pa marrëveshje

RTSH - 17.01.2019

Kryeministri francez, Edouard Philippe njoftoi sot nisjen e një procedure që lidhet me një plan për një Brexit pa marrëveshje për t’i paraprirë mundësisë gjithnjë e më pak të arritshme të një largimi ...

Franca paraqet planin për një Brexit pa marrëveshje

Alsat - 17.01.2019

Kryeministri francez, Edouard Philippe njoftoi sot nisjen e një procedure që lidhet me një plan për një Brexit pa marrëveshje për t’i paraprirë mundësisë gjithnjë e më pak të arritshme të një largimi ...

“E mrekulluar”, Theresa May: Do të vazhdoj punën

Gazeta Tema - 17.01.2019

Ajo humbi votimin për marrëveshjen e Brexit, por fitoi votëbesimin të mërkurën. Kryeministrja britanike është ndeshur me disa stuhira politike këto muaj, megjithatë Theresa May tregohet e ...

Brexit: Qeveria i bën thirrje rezervistëve të ushtrisë britanike për të ndihmuar në përgatitjen për mosmarrëveshje

Botasot - 17.01.2019

Qeveria do të vendosë trupa në të gjithë vendin për të ndihmuar në përgatitjet për një Brexit pa marrëveshje. Ministrat kanë lëshuar një njoftim zyrtar për të thirrur rezervistë të ushtrisë britanike ...

Corbyn: May të heqë dorë nga ‘linjat e kuqe’

Java News - 17.01.2019

Kryeministrja britanike, Theresa May duhet të heqë dorë dorë nga linjat e kuqe që ka skicuar për Brexit nëse dëshiron bisedime me opozitën laburiste, deklaroi lideri i laburistëve, Jeremy Corbyn.

May informon BE-në për etapat e ardhshme të Brexit-it

Antpress - 18.01.2019

18 Janar 2019 / 19:05 Kryeministrja britanike, Theresa May zhvilloi sot biseda telefonike me liderët e Bashkimit Europian për t’i vënë në dijeni për negociatat me opozitën, për arritjen e një ...

Franca aktivizon planet për “Brexit” pa marrëveshje

Top Channel - 17.01.2019

Qeveria franceze është e para që bën aktive planet e saj për menaxhimin e pasojave të një “Brexit”-i pa marrëveshje, që sipas kryeministrit të vendit Edouard Philippe është bërë tani skenari më i ...

Franca aktivizon planet për “Brexit” pa marrëveshje

Mapo - 17.01.2019

Qeveria franceze është e para që bën aktive planet e saj për menaxhimin e pasojave të një “Brexit”-i pa marrëveshje, që sipas kryeministrit të vendit Edouard Philippe është bërë tani skenari më i ...

May synon t’i japë fund bllokadës për Brexit

Evropaelire - 17.01.2019

Kryeministrja britanike, Theresa May i ka mbijetuar një vote mosbesimi në Parlamentin britanik të mërkurën dhe më pas iu ka bërë thirrje ligjvënësve nga gjithë spektri politik që të bashkohen për të ...

POPOVSKI PËR BREGZITIN: Maqedonia duhet të ketë kujdes, por nuk duhet të shqetësohet

Lajm - 17.01.2019

Deputetët britanikë dje në mbrëmje hodhën poshtë marrëveshjen e Brexit të negociuar me Brukselin nga kryeministrja Theresa May. Kjo gjë nuk ka kënaqur ata që duan ende të qëndrojnë në BE, përkrahës ...

Theresa May: "Do të vazhdoj punën"

DW - 17.01.2019

Ajo humbi votimin për marrëveshjen e Brexit, por fitoi votëbesimin të mërkurën. Kryeministrja britanike është ndeshur me disa stuhira politike këto muaj, megjithatë Theresa May tregohet e papërkulur.

Pas votëbesimit, Theresa May nis konsultimet politike

Top Channel - 17.01.2019

Të martën i rrëzuan marrëveshjen me Bashkimin Europian, ndërsa 24 orë më vonë Parlamenti i dha votëbesimin kryeministres britanike për të vazhduar punën në krye të qeverisë.

​Rolls-Royce tronditet nga Brexit: Do të na shkatërrojë

Zhurnal - 17.01.2019

Drejtori Ekzekutiv i Rolls-Royce, Tosten Miler-Etvets, thotë se fabrika e prodhimit i kompanisë britanike në Goodwood do të pësojë nga komplikimet e mundshme për shkak të Brexit.

Britania më në fund përballet me realitetin

Java News - 18.01.2019

Nga Markus Becker* Tani që marrëveshja e Brexit e kryeministres britanike, Theresa May, u refuzua nga parlamenti, është koha që Bashkimi Evropian të përqëndrohet në përgatitjet për një Brexit pa ...

Mori besimin nga parlamenti, May: Tani të gjejmë marrëveshje për Brexit-in

Top Channel - 17.01.2019

Kryeministrja Theresa May fitoi një votë besimi në parlamentin britanik të mërkurën, përpara se të ftonte krerët e tjerë të partive për bisedime të menjëhershme, që të përpiqen të thyejnë bllokimin e ...

Pas BREXIT-it, evropianët po largohen nga Britania e Madhe

Telegrafi - 17.01.2019

Me më pak se 75 ditë larg nga afati që Britania e Madhe të del nga Bashkimi Evropian, gjasat për rritje të një ndarjeje pa marrëveshje janë duke nxitur evropianët e pasur të largohen nga ky vend.

May nis negociatat për një marrëveshje të re me Brukselin

Java News - 17.01.2019

Politikanët britanikë janë nën ethet e gjetjes së një zgjidhjeje të shpejtë për çështjen Brexit, teksa mbeten edhe 70 ditë kohë për të shmangur daljen katastrofike pa marrëveshje nga Bashkimi ...

Erdogan: Jemi në kontakt me Britaninë që raportet ekonomike të mos ndikohen nga Brexit

Botasot - 17.01.2019

Turqia është në kontakt të vazhdueshëm me Britaninë në mënyrë që marrëdhëniet ekonomike mes dy vendeve të mos ndikohen nga procesi i largimit të vendit nga Bashkimi Evropian (Brexit), tha presidenti ...

May i shpëton votës së mosbesimit të qeverisë, tani në bisedime për të gjetur një zgjidhje për Brexit

Botasot - 17.01.2019

Theresa May pas dështimit të votimit të marrëveshjes për Brexit, arriti t’i shpëtojë votimit për mosbesim për qeverinë. Tani ajo është rikthyer në bisedime me deputetët e Parlamentit Britanik, për të ...

Theresa May ka lënë anash Forumin Ekonomik Botëror si pasojë e Brexit

Medial - 18.01.2019

Forumi Ekonomik Botëror që këtë vit mbahet në Davos, Zvicër është lënë mënjanë nga Theresa May, Kryeministre e Britanisë së Madhe, kjo sepse çështja e Brexit duket të jetë shumë më e rëndësishme për ...

BREGZIT/ RUZHIN: Maqedonia nuk duhet të lejoj vakum të raporteve tregtare me Britaninë

Medial - 17.01.2019

Parlamenti britanikë mbrëm hodhi poshtë marrëveshjen e Brexit të negociuar nga kryeministrja Theresa May, kurse sonte kryeministra britanike fitoi betejën e mocionit të mosbesimit.

Ministri gjerman përmend rihapjen e paktit për Brexit

Tetova Sot - 18.01.2019

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Mass ka thënë se duhet të ketë diskutim nëse duhet rihapur draftin e marrëveshjes për largimin e Britanisë nga Bashkimi Evropian, mirëpo vetëm nëse pajtohen të ...

May publikon “Planin B” të hënën, e çon për votim më 29 janar

Telegrafi - 18.01.2019

Të hënën e ardhshme, Theresa May, do të publikojë “Planin B” për Brexit-in dhe më 29 janar ky plan do votohet sërish në parlament, kur publikisht nuk ka asnjë njoftim për ndonjë negocim apo kompromis ...

May anulon pjesëmarrjen e saj në Forumin e Davosit

Flaka - 17.01.2019

Kryeministrja britanike, Theresa May nuk do të marrë pjesë në forumin ekonomik botëror të Daovsit, që zhvillohet nga 21 deri në 25 shkurt në Zvicër, për t’iu dedikuar Brexit, njoftoi sot një ...

Votimi i ri mbi marrëveshjen e Brexit më 29 janar

Antpress - 17.01.2019

17 Janar 2019 / 17:29 Kryeministrja Theresa May përgatitet të zhvillojë një tjetër votim më 29 janar mbi marrëveshjen që përcakton kushtet e largimit të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian, pas ...

Pas votëbesimit, Theresa May përsëri përballë krizës së Brexit-it

Lajmi.net - 17.01.2019

Kryeministrja e Britanisë, Theresa May i mbijetoi me vështirësi votëbesimit që po të mos ta kishte marrë, do kishte rrëzuar qeverinë e saj. Por tani për trani ajo përballet me krizën lidhur me daljen ...

Franca me plan emergjence për Brexit

Tetova Sot - 17.01.2019

Franca ka gati një plan investimesh prej 50 milionë eurosh për të ndihmuar portet dhe aeroportet e vendit, të cilat së bashku me sektorin e peshkimit do të goditen më fort në rast se nuk do të ...

Philippe: Franca e nisë planin për ‘Brexit të fortë’

Lajm - 17.01.2019

Franca e ka nisur planin për situata të paparashikueshme i cili është i dedikuar “Brexitit të fortë” si rezultat i fundit i daljes së Britanisë së Madhe nga BE, ka deklaruar sot kryeministri francez ...

Franca inicion planin emergjent për daljen e Britanisë pa marrëveshje

Medial - 17.01.2019

Kryeministri francez, Edouard Philippe, ka thënë se plani për Brexit pa marrëveshje nuk duket më “pak i mundshëm” dhe ka inicuar një plan emergjent për t’u përgatitur për të.