TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Handke mori pasaportë jugosllave/ Hetime nga Austria: Mund të ketë humbur nënshtetësinë austriake

Top Channel - 08.11.2019

Shkrimtari austriak, Peter Handke, është vendosur sërish në qendër të polemikave. Duket se fituesi i Nobelit të sivjetshëm të letërsisë ka pasur më shumë sesa një simpati të thjeshtë për Sllobodan ...

Pasaporta jugosllave e Peter Handkes, Austria nis verifikimet për shtetësinë e fituesit të Nobelit

Gazeta Tema - 08.11.2019

Fituesi i Nobelit të Letërsisë për këtë vit, Peter Handke, rikthehet sërish në qendër të vëmendjes mediatike, pas një shkrimi të “The Intercept” , që ka zbuluar se shkrimtari ka një pasaportë të asaj ...

Austria fillon procedurat e hetimit për shtetësinë e Handke-s

Botasot - 08.11.2019

Autoritetet austriake kanë filluar procedurat për të hetuar nëse këtë vit fituesi i çmimit Nobel për letërsinë Peter Handke ka humbur shtetësinë e Austrisë.

Pasaporta jugosllave rikthen debatin për fituesin e “Nobelit”

Koha.net - 08.11.2019

Diskutimi mbi afërsinë e Peter Handkes me ish-Jugosllavinë nuk ka të mbaruar, dhe tani duhet të plotësohet edhe me një aspekt: shkrimtari austriak, që mori çmimin “Nobel” për letërsi më 10 tetor, ka ...

A nuk është më Handke austriak? Pasaporta si dhuratë nga Millosheviqi nxit reagime në Austri!

Telegrafi - 08.11.2019

Një fotografi e cila tregon një pasaportë jugosllave të shkrimtarit kontrovers austriak dhe fituesit të çmimit Nobel për Letërsinë, Peter Handke, ka nxitur reagime në mediat austriake.

Handke e pranon se ka pasur pasaportë jugosllave

Gazeta Express - 08.11.2019

Novelisti austriak, Peter Handke, të cilit iu dha Çmimi Nobel për Letërsi, e ka pranuar se ka pasur pasaportë të Republikës Federale të Jugosllavisë. Ai ka thënë se kishte pasaportë, por e ka mohuar ...

A është laureati i Nobelit, Peter Handke një “Jugosllav”?

Botasot - 08.11.2019

Avokimi-lobimi i tij për Serbinë e Slobodan Millosheviçit, laureati i çmimit Nobel për letërsi, Peter Handke, tani më çështja e dyshtetësisë së tij ka shpërthyer mbi sipërfaqe, që për eksituesit ...

The Intercept: Fituesi i çmimit Nobel Handke mbante një pasaportë të ish-Jugosllavisë dhuruar nga Millosheviçi

Gazeta Tema - 07.11.2019

Fituesi i Nobelit në Letërsi, shkrimtari austriak Peter Handke mban gjithashtu një pasaportë të ish-Jugosllavisë, dhënë për të nga Millosheviçi. Dhënia e Nobelit për të javë më parë, shkaktoi një ...

Peter Handke mori një pasaportë jugosllave, si dhuratë nga Millosheviqi – për çfarë i duhej ajo?

Telegrafi - 07.11.2019

Shkrimtari kontrovers austriak dhe fituesi i çmimit Nobel për Letërsinë, Peter Handke, mbante gjithashtu një pasaportë të Republikës Federale të Jugosllavisë, shkruan The Intercept , përcjell ...

Handkes iu dha pasaporta e Millosheviqit kur në Kosovë kishte luftë

Medial - 07.11.2019

Çmimi Nobel për Letërsi që iu dha novelistit kontrovers, Peter Handke, ngjalli reagime të shumta në Kosovë, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe më gjerë. Kjo për shkak se Peter Handke nuk e kishte fshehur ...

Handkes iu dha pasaporta e Millosheviqit kur në Kosovë kishte luftë

Lajmi.net - 07.11.2019

Kjo për shkak se Peter Handke nuk e kishte fshehur admirimin që ka për regjimin e presidentit serb, Sllobodan Millosheviqit. Madje Handke kishte marrë pjesë edhe në funeralin e Kasapit të Ballkanit, ...

Fituesit të çmimit Nobel që ngjalli shumë reagime, iu dha pasaporta e Millosheviqit kur në Kosovë kishte luftë

Gazeta Express - 07.11.2019

Çmimi Nobel për Letërsi që iu dha novelistit kontrovers, Peter Handke, ngjalli reagime të shumta në Kosovë, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe më gjerë. Kjo për shkak se Peter Handke nuk e kishte fshehur ...

Handkes iu dha pasaporta e Millosheviqit kur në Kosovë kishte luftë

Alb Portali - 07.11.2019

Çmimi Nobel për Letërsi që iu dha novelistit kontrovers, Peter Handke, ngjalli reagime të shumta në Kosovë, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe më gjerë. Kjo për shkak se Peter Handke nuk e kishte fshehur ...

Fituesit të çmimit Nobel që ngjalli shumë reagime, iu dha pasaporta e Millosheviqit kur në Kosovë kishte luftë

Botasot - 07.11.2019

Çmimi Nobel për Letërsi që iu dha novelistit kontrovers, Peter Handke, ngjalli reagime të shumta në Kosovë, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe më gjerë. Kjo për shkak se Peter Handke nuk e kishte fshehur ...

Handkes iu dha pasaporta e Millosheviqit kur në Kosovë kishte luftë

Zeri - 07.11.2019

Çmimi Nobel për Letërsi që iu dha novelistit kontrovers, Peter Handke, ngjalli reagime të shumta në Kosovë, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe më gjerë. Kjo për shkak se Peter Handke nuk e kishte fshehur ...

Handke e pranon se ka pasur pasaportë jugosllave

Botasot - 08.11.2019

Novelisti austriak, Peter Handke, të cilit iu dha Çmimi Nobel për Letërsi, e ka pranuar se ka pasur pasaportë të Republikës Federale të Jugosllavisë. Ai ka thënë se kishte pasaportë, por e ka mohuar ...

Handke e pranon se ka pasur pasaportë jugosllave

Zeri - 08.11.2019

Novelisti austriak, Peter Handke, të cilit iu dha Çmimi Nobel për Letërsi, e ka pranuar se ka pasur pasaportë të Republikës Federale të Jugosllavisë. Ai ka thënë se kishte pasaportë, por e ka mohuar ...

Handke e pranon se ka pasur pasaportë jugosllave

Medial - 08.11.2019

Novelisti austriak, Peter Handke, të cilit iu dha Çmimi Nobel për Letërsi, e ka pranuar se ka pasur pasaportë të Republikës Federale të Jugosllavisë. Ai ka thënë se kishte pasaportë, por e ka mohuar ...

Handke e pranon se ka pasur pasaportë jugosllave

Ina - 08.11.2019

Novelisti austriak, Peter Handke, të cilit iu dha Çmimi Nobel për Letërsi, e ka pranuar se ka pasur pasaportë të Republikës Federale të Jugosllavisë. Ai ka thënë se kishte pasaportë, por e ka mohuar ...

Handke e pranon se ka pasur pasaportë jugosllave

Lajmi.net - 08.11.2019

Ai ka thënë se kishte pasaportë, por e ka mohuar të ketë pasur edhe nënshtetësinë jugosllave, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova. “Unë nuk kam nënshtetësi Jugosllave, thjesht mora pasaportën time ...

A nuk është më Handke austriak? Pasaporta si dhuratë nga Millosheviqi nxit reagime në Austri!

Alb Portali - 08.11.2019

Një fotografi e cila tregon një pasaportë jugosllave të shkrimtarit kontrovers austriak dhe fituesit të çmimit Nobel për Letërsinë, Peter Handke, ka nxitur reagime në mediat austriake.

Austria fillon procedurat e hetimit për shtetësinë e Handke-s

Alsat - 08.11.2019

Autoritetet austriake kanë filluar procedurat për të hetuar nëse këtë vit fituesi i çmimit Nobel për letërsinë Peter Handke ka humbur shtetësinë e Austrisë.

Austria fillon procedurat e hetimit për shtetësinë e Handkes

Lajmi.net - 08.11.2019

Si arsye për të hetuar është se sipas raportmeve Handke ka pranuar shtetësinë e ish Jugosllavisë në vitin 1999 me ç’rast automatikisht humb statusin e shtetësisë austriake.

Fitoi çmimin Nobel në Letërsi, Austria nis hetimet ndaj shkrimtarit që shkaktoi “irritim” te shqiptarët

BalkanWeb - 08.11.2019

Autoritetet austriake kanë filluar procedurat për të hetuar nëse fituesi i çmimit Nobel për Letërsi, Peter Handke, ka humbur apo jo shtetësinë e Austrisë.

Mori pasaportë jugosllave, nisin hetimet për nobelistin në Letërsi që shkaktoi “irritim” te shqiptarët

Java News - 08.11.2019

Autoritetet austriake kanë filluar procedurat për të hetuar nëse fituesi i çmimit Nobel për Letërsi, Peter Handke, ka humbur apo jo shtetësinë e Austrisë.

Shqiptarët e ‘kryqëzuan’ pasi fitoi çmimin Nobel në Letërsi, shteti austriak merr vendimin e papritur ndaj shkrimtarit ...

SOT - 08.11.2019

Autoritetet austriake kanë nisur hetimet mbi dyshimet e forta nëse fituesi i çmimit Nobel për Letërsi, Peter Handke, ka pranuar shtetësinë e ish-Jugosllavisë në vitin 1999.

Fitoi çmimin Nobel në Letërsi, Austria nis hetimet ndaj shkrimtarit që shkaktoi “irritim” te shqiptarët

Durres Lajm - 08.11.2019

Autoritetet austriake kanë filluar procedurat e hetimit për fituesin e çmimit Nobel për Letërsi, Peter Handke. Sipas asaj që raportojnë mediat, ka dyshime të forta se Handke ka pranuar shtetësinë e ...