TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Pendarovski: Me 10% prijnë qytetarët të cilët janë për hyrje në NATO dhe BE me emrin Maqedonia Veriore

Telegrafi - 11.07.2018

Koordinatori për NATO i Maqedonisë, Stevo Pendarovski në intervistën e “Top Tema” të TV Tellma, zbuloi se sipas anketave më të reja që nuk behën nga Qeveria, dallimi mes atyre që janë për hyrje në ...

Samiti i NATO-s/ Rritje e shpenzimeve ushtarake, ftesë për anëtarësim Maqedonisë

ABC News - 11.07.2018

Vendet anëtare të NATO-s kanë rënë dakord të rrisin shpenzimet ushtarake deri në 2 për qind të GDP-së. Duke raportuar mbi ecurinë e ditës së parë të punimeve të samitit, sekretari Jens Stoltenberg ka ...

Gjukanoviq: Gëzohem që Maqedonia Veriore do të jetë anëtare e NATO-s

Telegrafi - 11.07.2018

Kryetari i Malit të Zi, Millo Gjykanoviq sot deklaroi se ftesa për Maqedoninë të fillojë me bisedimet me NATO-n është e rëndësishme edhe për Podgoricën.

Pendarovski: Me 10 për udhëheqin qytetarët të cilët janë për antarësim në NATO dhe BE me emrin Maqedonia Veriore

Flaka - 11.07.2018

Koordinatori i Maqedoninë për në NATO, Stevo Pendarovski, në Tv Telma, zbuloi se sipas sondazheve të fundit që nuk janë bërë nga qeveria, dallimi midis atyre që janë për hyjnë në NATO dhe BE nën ...

Maqedonisë iu deshën 25 vite për të mbëri në NATO!

Flaka - 11.07.2018

Më 23 dhjetor 1993, parlamenti i Maqedonisë miratoi vendim për t’u bashkuar vendi me NATO-n. Me këtë vendim të Kuvendit filloi udhëtimi 25-vjeçar i Maqedonisë për në NATO, nga i cili ishte anëtar i ...

Stoltenberg: Maqedonia do të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s

Alsat - 11.07.2018

Maqedonia mori ftesën për anëtarësim në NATO-s. 29 vendet e Aleancës Veriatlantike në Samitin në Bruksel vendosën që t’i japin Maqedonisë ftesë për anëtarësim për nisjen ne bisedimeve para-aderuese.

Pendarovski: Sot marrim ftesë për t’i filluar negociatat inkuadruese

Flaka - 11.07.2018

Koordinatori kombëtar për përgatitjen e Maqedonisë për hyrje në NATO, Stevo Pendarovski nga selia e NATO-s në Bruksel tha se sot marrin ftesë për t’i filluar negociatat inkuadruese.

Lëvizja BESA: Ftesë e merituar për NATO

Tetova Sot - 11.07.2018

Vendimi i sotëm i Samitit të NATO-s në Bruksel, që Republikës së Maqedonisë t’i bëhet ftesë për anëtarësim në Aleancën Veri-Atlantike, përbën lajm me përmasa historike për vendin tonë.

Shekerinska: Maqedonia e meritoi ftesën

Tetova Sot - 11.07.2018

Nënkryetarja e Qeverisë dhe ministre e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot nga selia e NATO-s në Bruksel, para fillimit të samitit të Aleancës, theksoi se pret Maqedonia përfundimisht ta marrë ftesën ...

Maqedonia ftohet zyrtarisht për bisedime nga NATO

Top Channel - 11.07.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka shfrytëzuar konferencën e parë për shtyp në fund të ditës së parë të bisedimeve në Samitin e vendeve të aleancës së Atlantikut të Veriut, për të ...

Ftesa për NATO, Osmani- Shekerinska: Një kapitull u mbyll, unitet për të kryer detyrat

Flaka - 11.07.2018

Zyrtarët më të lartë qeveritarë, përgjegjës për integrimet euroatlantike, vlerësojnë se me marrjen e ftesës për anëtarësim Maqedonia hap perspektiva të reja, garanton sigurinë dhe krijon mundësi për ...

Iohannis: Rumunia e përkrahë ftesën e NATO-s për Maqedoninë

Telegrafi - 11.07.2018

Kryetari i Rumunisë,Klaus Iohannis tha se NATO duhet të vazhdojë me politikën “Dyer të hapura” dhe shtoi se Rumunia do të përkrahë vendimin që Republika e Maqedonisë të ftohet të fillojë me bisedimet ...

NATO fton Maqedoninë të nisë negociatat e anëtarësimit

Evropaelire - 11.07.2018

NATO e ftoi zyrtarisht Maqedoninë të nisë bisedimet për anëtarësim në aleancën veriatlantike. Ftesa u bë pas një takimi në Bruksel të krerëve të 29 shteteve anëtare.

Maqedonia merr ftesë për në NATO

Tetova Sot - 11.07.2018

Në Samitin e NATO-s që po mbahet sot në Bruksel, 29 vendet anëtare njëzëri vendosën që Maqedonia të marrë ftesë për anëtarësim në Aleancën Veri-atlantike, me ç’rast vendi i 30-të u rezervua për ...

NATO fton Maqedoninë për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit

Java News - 11.07.2018

Në mbyllje të ditës së parë të Samitit të NATO-s, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg tha se angazhimi financiar i anëtarëve nuk është i njëjtë.

Stoltenberg: Maqedonia do të bëhet anëtarja e 30-t e NATO-s

Alsat - 11.07.2018

29 vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike vendosen që Maqedonisë t’i japin ftesë për nisjen e bisedimeve para-aderuese. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimi vjen pas ...

NATO dakord për anëtarësimin e Maqedonisë

VOA - 11.07.2018

Vendet anëtare të NATO-s janë dakord që Maqedonisë t'i bëjnë ftesë për anëtarësim në organizatë, por vendi mund të bëhet pjesë e Aleancës vetëm pasi të ketë zbatuar të gjitha proceset për ndryshimin ...

Stoltenberg: Pres debate të ashpra, por edhe vendim për përforcimin e NATO-s

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 10 korrik 2018 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot deklaroi se tema të rëndësishme të bisedës në Samitin e Aleancës do të jenë shpenzimet për mbrojtje dhe ndarja ...

NATO ftesë Maqedonisë, anëtarësimi vetëm si Republika e Maqedonisë së Veriut

Flaka - 11.07.2018

Në Samitin e Brukselit, vendet anëtare të NATO-s u pajtuan që t’i dërgojnë ftesë zyrtare Maqedonisë për anëtarësimin e saj në paktin veriatlantik, duke plotësuar kështu premtimin e dhënë për ...

Fillon Samiti i NATO-s në Bruksel

Lajmi.net - 11.07.2018

Samiti i NATO-s me pjesëmarrjen e liderëve të 29 shteteve ka filluar në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel. Në samit merr pjesë edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, presidenti i Turqisë, Recep ...

Zaev: Gëzohu Maqedoni, do të sjellim lajme edhe më të mira

Telegrafi - 11.07.2018

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, përmes një postimi në Facebook, ka reaguar për vendimin e vendeve anëtare të NATO-s, që të fillojnë bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë në aleancë.

Zaev për ftesën për në NATO: Gëzoju Maqedoni

Medial - 11.07.2018

Gëzoju Maqedoni! Dyert për anëtarësimin tonë të plotfuqishëm në NATO janë të hapura, porositi kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Fejsbuk, lidhur me vendimin, të cilin e sollën sot në ditën ...

Samiti i NATO-s: Trumpi sulmon Merkelin

DW - 11.07.2018

Që në fillim të samitit të NATO-s u bë e qartë se presidenti Trump është i gatshëm për grindje. Në veçanti sulmoi Gjermaninë dhe kancelaren Merkel. Por edhe Merkel u përgjigj shpejtë.

Në Bruksel nesër fillon Samiti i NATO-s

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 10 korrik 2018 (MIA) - Shefat e shteteve ose qeverive të anëtarëve të NATO-s, nesër dhe pasnesër do të mbajnë samit në Bruksel në të cilin priten presione të rinj nga presidenti amerikan ...

Në Bruksel fillon samiti dyditor i NATO-s

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Shefa të shteteve apo qeverive të anëtareve të NATO-s sot fillojnë samit dyditor në Bruksel, ku priten presione të reja të presidentit amerikan, Donald Tramp ndaj ...

Samiti i NATO-s, Rama: Vlerësim pozitiv për Shqipërinë

Top Channel - 11.07.2018

Kryeministri Edi Rama bëri me dije me anë të një postimi në Facebook se “Shqipëria vlerësohet shumë pozitivisht për kontributin e saj në programin e NATO-s”.

Stoltenberg: Nuk ka ligj natyror sipas së cilit NATO duhet të ekzistojë përgjithmonë

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Është e rëndësishme të kuptohet se nuk ka ligj natyror sipas së cilit NATO duhet të ekzistojë përgjithmonë. Këtë e deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens ...

NATO në tentime t'i përmbushë kërkesat e Trampit për shpenzimet

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Presidenti amerikan Donald Tramp është i gatshëm së shpejti të kërkojë në Samitin e NATO-s në Bruksel, që Evropa dhe Kanadaja t'i rrisin shpenzimet për mbrojtjen, edhe ...

Maqedonia merr ftesë për në NATO, Gazeta Lajm siguron dokumentin përfundimtar (Foto)

Lajm - 11.07.2018

Maqedonia merr ftesë për në NATO, Gazeta Lajm siguron dokumentin përfundimtar ku Maqedonisë i bëhet ftesë për anëtarëim në NATO, pasi të kryhen procedurat lidhur me implementimin e marrëveshjes me ...

Pendarovski: Detyra jonë për NATO është ta implementojmë marrëveshjen për Emrin (VIDEO)

Portalb - 11.07.2018

Koordinatori nacional për përgatitjen e Maqedonisë për hyrje në NATO, Stevo Pendarovski nga selia e NATO-s në Bruksel tha se sot e fitojmë ftesën që t’i fillojmë bisedimet hyrëse, njofton Portalb.mk .

Konfirmohet ftesa për në NATO

Medial - 11.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg konfirmoi se Aleanca e NATO-s sot u dakordua t’i ndajë ftesë Maqedonisë, transmeton Medial.mk. “E përshëndesim marrëveshjen midis Athinës dhe ...

Stoltenberg: Kemi vendosur ta ftojmë Maqedoninë për anëtarësim në NATO (Video)

Telegrafi - 11.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, sot në konferencë për shtyp nga Brukseli, tha se kanë pasur takim të rëndësishëm në të cilin ka pasur edhe mosmarrëveshje, por siç shtoi, kanë ...

Zaev: Gëzohu Maqedoni!

Tetova Sot - 11.07.2018

Zoran Zaev, Kryeministri i Maqedonisë përmes një postimi në Facebook, ka shkruar për vendimin e vendeve anëtare të NATO-s, që të fillojnë bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë në aleancë.

Pendarovski: Me 10% prijnë qytetarët të cilët janë për hyrje në NATO dhe BE me emrin Maqedonia Veriore

Zhurnal - 11.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

NATO po tenton të tregojë unitet edhe krahas tensioneve

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Gjatë arritjes në Samitin e NATO-s në Bruksel, pas mëngjesit me presiden tin amerikan Donalld Tramp, i cili dërgoi kritika të ashpra për shkallët e ulëta të buxhetit ...

NATO: Serbia duhet të vendosë për hyrje eventuale në Aleancë

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 10 korrik 2018 (MIA) - NATO-ja i respekton qëndrimet e secilit vend me të cilin bashkëpunon, ndërsa Serbia është partner i mirë i NATO-s dhe ajo duhet të vendosë nëse dëshiron të bëhet ...

Stoltenberg pranoi se kontributet ndaj NATO-s janë të paekulibruara

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 10 korrik 2018 (MIA) - I pyetur për reagimin për tuitin e Donald Trampit se Evropa më pak kontribuon ndaj NATO-s se sa SHBA-ja, sekretari i përgjithshëm i NATO-s pranoi se ajo është e saktë.

Samiti i NATO-s: Maqedonia bëhet pjesë e Aleancës posa ta kryejë referendumin për emrin

Gazeta Express - 11.07.2018

Të 29 vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike vendosen sot që Maqedonisë t’i japin ftesë për nisjen e bisedimeve para-aderuese. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimi ...

Shekerinska: Ditë historike për Maqedoninë

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Maqedonia sot po e korrigjon atë që nuk arriti ta bëjë para dhjetë vitesh, deklaroi ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska para fillimit të Samitit të NATO-s në ...

Tramp kërkon që Gjermania menjëherë t'i rritë shpenzimet për mbrojtjen në dy për qind

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Presidenti amerikan Donald Tramp sot i bëri thirrje Gjermanisë që menjëherë t'i rritë shpenzimet për mbrojtjen në dy për qind nga BPV-ja.

Tramp: Takimi me Putinin mund të jetë më i lehtë se Samiti i NATO-s

Idividi - 11.07.2018

Uashington, 10 korrik 2018 (MIA) - Presidenti amerikan Donald Tramp sot deklaroi se takimi me presidentin e Rusisë, Vlladimir Putinj mund të jetë më i lehtë se Samiti i NATO-s në Bruksel apo nga ...

Qytetarët me qëndrime të ndara rreth NATO-s

Alsat - 11.07.2018

Qytetarët me qëndrime të ndara sa i përket ftesës së NATO-s për fillim të bisedimeve para-aderuese për anëtarësimin e vendit në aleancën euro atlantike.

Stoltenberg: Pas ndryshimit të emrit, Maqedonia do të bëhet anëtarja më e re e NATO-s

Evropaelire - 11.07.2018

Aleanca Veriatlantike ka ftuar Maqedoninë që të fillojë bisedimet për anëtarësim në NATO. Por, Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg ka thënë në konferencë në Bruksel se Maqedonia do ...

NATO e ftoi Maqedoninë t’i fillojë bisedimet

Portalb - 11.07.2018

17:30 – Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e ftoi Mqedoninë t’i fillojë bisedimet hyrëse për anëtarësim në Aleancë, njofton Portalb.mk.

Stoltenberg: NATO dakord për rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes

Alsat - 11.07.2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka përdorur një gjuhë të drejtpërdrejtë mbi shpenzimet e mbrojtjes, por të gjithë aleatët janë dakord, deklaroi sot sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens ...

Samiti i NATO-s, ftesë për anëtarësimin e Maqedonisë

Alsat - 11.07.2018

Në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, vendet anëtare njëzëri vendosën që Maqedonisë t’i jepet ftesa për anëtarësim në NATO, me çka vendit i hapet rruga që të bëhet anëtarja e 30 e Aleancës ...

Stoltenberg: NATO-ja nuk do ta ftojë BeH-në për anëtarësim në këtë samit

Portalb - 11.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg para samitit të sotëm të NATO-s në Bruksel deklaroi se Aleanca kësaj radhe nuk do t’i dërgojë ftesë BeH-së për anëtarësim.

Në Prespën e vogël, rrodhi një ngjarje e madhe

Ina - 11.07.2018

Iljasa Salihu/ Çërçilli thoshte se politikani bëhet burrë shteti kur fillon të mendojë për brezat e ardhshëm dhe jo për zgjedhjet e ardhshme! Në njëfarë mënyrë, duke e marrë parasysh mbizotërimin e ...