TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Si do të ndikojë shkarkimi i John Boltonit në politikën e jashtme të SHBA-së?

Zeri - 12.09.2019

Shkarkimi i papritur i këshilltarit të Sigurisë Kombëtare John Bolton nga presidenti Donald Trump mund të reflektojë përçarjen e afërt në marrëdhëniet personale midis dy burrave, si dhe në ...

Shkarkimi i John Bolton, pasardhësi ambasadori në Gjermani?

Gazeta Express - 12.09.2019

Largimi i Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare mund të sjellë një përplasje në politikën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Por një çështje tjetër ka të bëjë edhe më pasuesin e Bolton dhe orientimin ...

Rasti Bolton, Trumpi nuk duron kritika

ABC News - 12.09.2019

Ishte një tërheqje e pazakonshme e këshilltarit të sigurisë kombëtare John Bolton, pas një viti e gjysmë në detyrë. I njohur si Skifteri, një politikan i ashpër i politikës së jashtme, i cili ...

Kush janë zëvendësuesit e mundshëm të Boltonit dhe lidhjet e tyre me Kosovën?

Botasot - 12.09.2019

Një ndër funksionet më të rëndësishme të administratës amerikane është edhe bartësi i Këshillit të Sigurimit. Deri tani ky post mbahej nga John Bolton i njohur për linjat e ashpra kundër Iranit, ...

Rasti Bolton - Trumpi nuk duron kritika

DW - 12.09.2019

Johln Bolton është i njohur si një mbështetës i denjë i teorisë së luftës. Me shkarkimin e tij nga posti i këshilltarit për siguri, Trumpi ka larguar nga Shtëpia e Bardhë një prej kritikëve të fundit ...

Mbështetës i denjë i teorisë së luftës: Pse e largoi Donald Trump, këshilltarin e tij të Sigurisë

Gazeta Tema - 12.09.2019

Johln Bolton është i njohur si një mbështetës i denjë i teorisë së luftës. Me shkarkimin e tij nga posti i këshilltarit për siguri, Trumpi ka larguar nga Shtëpia e Bardhë një prej kritikëve të fundit ...

Surroi: Tri lexime të John Boltonit

Shqipmedia - 12.09.2019

Porosia për “korrigjimin e kufijve” të Kosovës nga Washingtoni erdhi nga njeriu, i cili ishte kundër pavarësisë së Kosovës. Por ka edhe më shumë se kaq… Shkruan: Veton Surroi 1.

Çfarë nënkupton shkarkimi i Boltonit

Gazeta Express - 11.09.2019

Presidenti Donald Trump njoftoi dje se kishte shkarkuar këshilltarin e sigurisë kombëtare, John Bolton, duke thënë se nuk ishte dakord me shumë prej propozimeve të zotit Bolton.

“Largimi i Bolton në dobi të Kosovës, ndryshimi i kufijve nuk vjen në agjendë”

Botasot - 11.09.2019

Këshilltari për siguri, John Bolton është shkarkuar dje nga pozita e tij, nga presidenti amerikan, Donald Trump, për shkak se ky i fundit nuk është pajtuar me shumë prej sugjerimeve të tij.

Ibrahimi: Shkarkimi i John Bolton nuk lidhet me Kosovën

Botasot - 11.09.2019

Gjatë ditës së martë presidenti amerikan, Donald Trump ka shkarkuar nga pozita e këshillatrit për siguri kombëtare, John Boltonin. E sipas njohëse të marrëdhënieve ndërkombëtare në vend, ky shkarkim ...

Ibrahimi: Shkarkimi i John Bolton nuk lidhet me Kosovën

Telegrafi - 11.09.2019

Gjatë ditës së martë presidenti amerikan, Donald Trump ka shkarkuar nga pozita e këshillatrit për siguri kombëtare, John Boltonin. E sipas njohëse të marrëdhënieve ndërkombëtare në vend, ky shkarkim ...

A do të shkojë këshilltari i lartë i Trump në Beograd e Prishtinë?

Ina - 11.09.2019

Nga Beqir Sina/ Në një njoftim të befasishëm në Twitter, Presidenti Donald Trump të marten, tha që ai ka kërkuar dorëheqjen – dhe e ka marrë atë – nga Këshilltari i Sigurisë Kombëtare John Bolton, ...

“Kundërshtari i vetëm i Kosovës në Shtëpinë e Bardhë”- Pse është lajm i mirë shkarkimi i Bolton-it?

Gazeta Express - 11.09.2019

Ish-kryenegociatorja, Edita Tahiri, po e sheh si një lajm jashtëzakonisht të mirë, për Kosovën, shkarkimin e John Boltonit nga Administrata Amerikane, kjo pasi që ajo thotë se ai ka pasur qëndrim ...

Trump po shqyrton pesë persona për të zëvendësuar John Bolton

Gazeta Express - 11.09.2019

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, tha të mërkurën se po konsideronte pesë njerëz shumë të kualifikuar për të zëvendësuar John Bolton, si Këshilltar të Sigurisë Kombëtare.

Trump: Pesë kandidatë të shkëlqyer për këshilltar të Sigurisë Kombëtare

VOA - 11.09.2019

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se po konsideron emrat "e pesë personave shumë të kualifikuar" për postin e këshilltarit të tij të ri të Sigurisë Kombëtare, pas largimit të John Bolton-it.

Nje lajm i mirë për Kosovën nga Washington DC

Botasot - 11.09.2019

Presidenti Trump shkarkoi Boltonin, një poltikan i njohur që së bashku me ish-ambasadorin amerikan në Beograd, Eagleburger, ishin kundërshtar të Kosovës dhe miq të Serbisë e Rusisë.

Largimi i Bolton, Irani: Luftënxitësit duhet të shkojnë

SOT - 11.09.2019

Irani iu ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që “të lënë pas nxitësit e luftës”, pas largimit të John Boltonit nga pozita e këshilltarit amerikan për Siguri Kombëtare, në kohën e rritjes së ...

Analisti politik: Bolton s’u shkarkua për shkak të Kosovës, por “vetëm kjo gjë atij ia hëngri kryet”

Botasot - 11.09.2019

Analisti politik Vigan Qorrolli, ka komentuar shkarkimin e Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare John Bolton, nga presidenti amerikan Donald Trump. Qorrolli ka thënë se shkarkimi i tij, është lajm ...

Dëbimi i John Boltonit: Një rrezik më pak për Kosovën

Gazeta Tema - 11.09.2019

John Bolton dëshironte të bombardonte Iranin, Korenë e Veriut, Venezuelën. Për këtë shkak u dëbua nga posti i këshilltarit për siguri nacionale të Donald Trumpit.

Kosova kujton 11 Shtatorin

ABC News - 11.09.2019

Në orët e hershme të mëngjesit, çdo gjë ishte gati në sheshin “Bill Clinton” për aktivitet e ditës, në nderim të viktimave të sulmit të 11 Shtatorit 2011.

Largimi i Boltonit: Irani thotë se "nxitësit e luftës" duhet të shkojnë

Evropaelire - 11.09.2019

Irani iu ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që “të lënë anash nxitësit e luftës”, pas largimit të John Boltonit nga pozita e Këshilltarit amerikan për Siguri Kombëtare dhe në kohën e rritjes së ...

A do të shkojë këshilltari i lartë i Trump në Beograd e Prishtinë?

Botasot - 11.09.2019

Në një njoftim të befasishëm në Twitter, Presidenti Donald Trump të marten, tha që ai ka kërkuar dorëheqjen - dhe e ka marrë atë - nga Këshilltari i Sigurisë Kombëtare John Bolton, duke thënë se të ...

Rusia ‘e pikëlluar’ për largimin e Bolton

Gazeta Express - 11.09.2019

Rusia nuk pret që lidhjet e saj me Uashingtonin të përmirësohen papritmas pas daljes së këshilltarit të SHBA për sigurinë kombëtare John Bolton. Presidenti amerikan Donald Trump pushoi papritmas ...

Tri lexime të John Boltonit

BalkanWeb - 11.09.2019

Porosia për “korrigjimin e kufijve” të Kosovës nga Washingtoni erdhi nga njeriu, i cili ishte kundër pavarësisë së Kosovës. Por ka edhe më shumë se kaq… 1.

Letër e hapur presidentit Trup dhe një mesazh për Boltonin

Ina - 11.09.2019

Elida Buçpapaj I nderuar President i SHBA! I nderuari Presidenti Trump! Jeni institucioni më i lartë në Amerikën e vlerave të demokracisë, zgjedhur me votën e popullit Amerikan! Jeni institucioni i ...

Surroi: Tri lexime të John Boltonit

Koha.net - 11.09.2019

Rreth një vit më parë shkrimtari dhe publicisti Veton Surroi në kolumnen e tij në “Koha Ditore” rreth John Boltonit kishte shfaqur rezerva ndaj figurës së tij.

Sipas Haradinajt, as Amerika e as Bolton nuk ishin pro ndarjes së Kosovës

Koha.net - 11.09.2019

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj nuk ka dashur t’i komentojë deklarimet e zëvendëskryeministrit në detyrë të Kosovës, Enver Hoxhaj, për tërheqjen e 10 njohjeve ndaj shtetit të Kosovës, pasi ...

Haradinaj: As Amerika as Bolton nuk ishin pro ndarjes së Kosovës

RTSH - 11.09.2019

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj nuk ka dashur të komentojë deklarimet e zëvendëskryeministrit në detyrë të Kosovës Enver Hoxhaj, për tërheqjen e 10 njohjeve ndaj Kosovës pasi i konsideron si ...

Haradnaj, mesazh për 11 Shtatorin dhe thotë se askush në SHBA nuk donte ndarjen e Kosovës

Albeu.com - 11.09.2019

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj , ka mbajtur një konferencë për media në ndërtesën e Qeverisë, pas zbulimit të obeliskut kushtuar viktimave të 11 Shtatorit në SHBA.

Njihuni me zëvendësin e Boltonit, Charles Kupperman-in

Ina - 11.09.2019

Shtëpia e Bardhë thotë se Charlie Kupperman do të shërbejë si Këshilltar i Sigurisë Kombëtare në detyrë. Njoftimi i Presidentit Trump erdhi vetëm 90 minuta para se zoti Bolton të shfaqej së bashku me ...

Kush ishte John Bolton, këshilltari për siguri kombëtare i presidentit Trump

Telegrafi - 11.09.2019

“Shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë”, tha presidenti amerikan, Donlad Trump, teksa njoftoi se ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për siguri kombëtare, John Bolton.

Haradinaj: Askush në Amerikë e as Bolton nuk ka qenë pro ndarjes së Kosovës

Zeri - 11.09.2019

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj ka mbajtur një konferencë për media në ndërtesën e Qeverisë, pas zbulimit të obeliskut kushtuar viktimat të 11 shtatorit në SHBA.

Haradinaj flet për shkarkimin e John Bolton: Kosovën deshën ta ndajnë në Ballkan jo në Uashington

Telegrafi - 11.09.2019

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka mbajtur një konferencë për media, ku ka folur për propagandën serbe për tërheqjen e njohjeve të shtetit të Kosovës.

Haradinaj thotë se askush në Amerikë e as Boltoni nuk ka qenë pro ndarjes së Kosovës

Gazeta Express - 11.09.2019

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj ka mbajtur një konferencë për media në ndërtesën e Qeverisë, pas zbulimit të obeliskut kushtuar viktimat të 11 shtatorit në SHBA, shkruan Gazeta Express.

Lajm i bardhë nga Shtëpia e Bardhë!

Tetova Sot - 11.09.2019

Halit Krasniqi Vetëm lajmi për antarësimin e Kosovës në OKB, do të na gëzoj më shumë se sa lajmi i sontshëm, se Trump shkarkoi Këshilltarin e sigurisë kombëtare, John Bolton.

Pse John Bolton u largua nga posti i Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare?

Gazeta Tema - 11.09.2019

Në një njoftim në Twitter, Presidenti Donald Trump njoftoi se ai i ka kërkuar dorëheqjen Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare John Bolton dhe se zëvendësimi i tij do të bëhet javën e ardhshme.

Kush ishte John Bolton?

Evropaelire - 10.09.2019

“Shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë”, tha presidenti amerikan, Donlad Trump, teksa njoftoi se ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për siguri kombëtare, John Bolton.

Shkarkimi i John Bolton, “gëzoi” shqiptarët

Top Channel - 10.09.2019

Nga Ruben Avxhiu Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, John Bolton, është zyrtari i radhës i lartë i Administratës së Presidentit Trump që largohet nga detyra.

Kundërshtari i pavarësisë së Kosovës: Si lexohet largimi i Bolton

Mapo - 10.09.2019

Gazeta serbe, Kurir, ishte ndër të parat që i dha ngjyrim largimit të John Bolton nga posti i Këshilltarit për Sigurinë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kush ishte John Bolton?

Zeri - 10.09.2019

“Shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë”, tha presidenti amerikan, Donlad Trump, teksa njoftoi se ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për siguri kombëtare, John Bolton.

Kush ishte John Bolton?

Botasot - 10.09.2019

“Shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë”, tha presidenti amerikan, Donlad Trump, teksa njoftoi se ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për siguri kombëtare, John Bolton.

Gjini komenton shkarkimin e Boltonit, e përgëzon Haradinajn në gjuhën turke

Lajmi.net - 10.09.2019

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Gjini ka shkruar se sikur të kishin pranuar ndryshimin e kufijve do të kishim qenë “edhe fikt edhe flliqt”.

Konfliktet që sollën shkarkimin e këshilltarit agresiv të sigurisë John Bolton

SOT - 10.09.2019

Analistët vendas thanë se sot shkarkimi i John Bolton erdhi pas përplasjeve të javëve të fundit me presidentin Donald Trump mbi politikat e sigurisë në Afganistan dhe Korenë e Veriut.

“Edhe të fikt edhe të flliqt”, Gjini shkruan pas shkarkimit të Boltonit

Lajmi.net - 10.09.2019

Gjini shkruan se nëse Kosova do të pranonte ndryshimin e kufijve me Serbinë nuk do të fitonte asgjë dhe për këtë refuzim i jep meritat kryeministrit në detyrë, Ramush Haradinajt.

Trump e shkarkon nga Shtëpia e Bardhë kundërshtarin e pavarësisë së Kosovës

Ina - 10.09.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump, sapo ka njoftuar se e ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për Siguri Kombëtare. Trump njoftimin e ka bërë përmes një postimi në Tëitter, ku ka thënë se nuk ...

Nuk ishte dakord me sugjerimet e tij, Trump shkarkon John Bolton

Albeu.com - 10.09.2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar Këshilltarin e tij të Sigurisë Kombëtare, John Bolton . “Unë e njoftova John Bolton mbrëmë se shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e ...

Trump shkarkon nga detyra Këshilltarin e Sigurisë, John Bolton

Top Channel - 10.09.2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar nga detyra Këshilltarin e Sigurisë, John Bolton “E informova zotin Bolton se shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme për Shtëpinë e bardhë”, tha Trump.

Mediat serbe e përjetojnë keq shkarkimin e Bolton nga Donald Trump

SOT - 10.09.2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar John R. Bolton, këshilltarin e tij të tretë për siguri nacionale, pas shumë mospajtimeve që kishin pasur, në veçanti për shkak të politikave të jashtme ...

Trump pushoi nga puna Këshilltarin për Siguri

Portalb - 10.09.2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar Këshilltarin për Siguri Kombëtare, John Bolton . “Unë e njoftova John Bolton mbrëmë se shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë”.

Shkarkimi i Bolton, Shahu: Shqiptarët i shpëtuan një rreziku

Botasot - 10.09.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka shkarkuar John Boltonin nga pozita e këshilltarit për siguri, duke thënë se s’është pajtuar me shumë prej sugjerimeve të tij.