TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Nxjerrja e Alvin Berishës nga kampi famëkeq, biznesmeni libanez tregon cilat institucione dhe autoritete ndihmuan në ...

SOT - 08.11.2019

Një ndër ndërmjetësuesit kryesor për nxjerrjen e 11 vjeçarit Alvin Berisha nga kampi dhe njëkohësisht konsulli nderi i Shqipërisë në Liban, Marc Gorayeb,ka folur për të gjithë institucionet dhe ...

Pasi iku nga ‘ferri’ i kampit, Alvin Berisha bëri një kërkesë interesante

Gazeta Express - 08.11.2019

Jetoi për disa vite në krah të njerëzve që i kërkonin të luftonte për ISIS, për Zotin dhe kundër atyre që nuk e duan Perëndinë. I thanë që të mos fliste asnjë gjuhë tjetër përveçse asaj arabe dhe se ...

Makthi merr fund! Alvini: Më mësonin si të luftoja, qëllonin me armë dhe më ulërinin

Top Channel - 08.11.2019

“Dua pulë me patate”; këto ishin fjalët e para të Alvinit pas largimit. Dhuratat që e prisnin ishin lodra formuese dhe libra për fëmijë. I qetë dhe i buzëqeshur, 11-vjeçari shqiptar po shijon ...

"Po përgatitet shpëtimi i tyre", ministrja e Ramës jep lajmin e madh

SOT - 08.11.2019

Ministrja Elisa Spiropali tha se aksioni për shpëtimin e Alvin Berishës u shpreh se nisi me kërkesën e kryeministrit Rama ndaj kryeministrit italian Giuseppe Conte.

Alvin Berisha flet për herë të parë: Më qëllonin, thonin se duhej të bëhesha ushtar!

Gazeta Express - 08.11.2019

Këtë të premte mori fund ferri disa vjeçar për Alvin Berishën. 11 vjeçari është pritur nga familjarët në aeroportin e Romës dhe më në fund i ati do të mund ta përqafojë duke ditur se i biri do të ...

Video ekskluzive e Ora News, përqafimi i parë i Alvinit me familjarët në aeroport

Alb Portali - 08.11.2019

Ora News ka siguruar një tjetër video ekskluzive nga mbërritja e 11-vjeçarit shqiptar, Alvin Berisha, në aeroportin Fiumicino të Romës mëngjesin e sotëm.

Konsulli i Nderit në Liban: Si e liruam Alvinin nga kampi në Siri

Gazeta Express - 08.11.2019

Konsulli i Nderit të Shqipërisë në Liban, Marc Gorayeb ka dhënë detaje të rëndësishme për Syri Tv lidhur mbi lirimin e Alvin Berishës nga kampin sirian i Al Hawl.

Alvini rrëfehet për jetën brenda në kampin e ISIS: Na mësonin të luftonim

Albeu.com - 08.11.2019

Pas 5 vitesh në një kamp lufte nw Siri vogëlushi Alvin Berisha është bashkuar me babain dhe motrat. Ndërkohë që lajmi ka bërë jehonë në mediat italiane, është zbardhur dëshmia e vogëlushtit Alvvin ...

Alvin në shtëpi! Babai mban premtimin e dhënë

Top Channel - 08.11.2019

“Të kisha premtuar se do të ktheheshe në shtëpi. Tani je i rritur, thuajse je bërë burrë”. Me këto fjalë, dukshëm i mallëngjyer, babai i Alvinit, Afrim Berisha, e ka pritur të birin.

“Më qëllonin që të bëhesha ushtar”! Zbardhet dëshmia e Alvin Berishës: ISIS më detyroi të flas vetëm në arabisht

BalkanWeb - 08.11.2019

“Ata më mësonin të bëja luftë. Gjithmonë më qëllonin dhe më bërtisnin se duhet të bëhesha ushtar. Më detyruan të flas vetëm në arabisht”, kjo është dëshmia e parë e vogëlushit shqiptar, Alvin ...

Shpëtimi i Alvinit/ Konsulli i nderit i Shqipërisë në Liban: Gjithçka është sekrete

Tetova Sot - 08.11.2019

Në një intervistë ekskluzive për Syri TV, konsulli i nderit i Shqipërisë në Liban, Marc Ghorayeb ka dhënë detaje nga operacioni për shpëtimin e 11-vjeçarit Alvin Berisha.

Telefonata rrëqethëse e Alvinit me të atin: Këtu nuk më lënë të shkoj në shkollë, mami vishet si ninxha

Albeu.com - 08.11.2019

Nga sot Alvin Berisha nisi një jetë të re, teksa u largua nga kampi famëkeq i Sirisë, ku qendronte i burgosur, pasi nëna e tij donte ta bënte një luftëtar xhihadist.

Ministri Lleshaj mesazh nga Roma pas lirimit të Alvin: Po! Po e përdorim politikisht

Gazeta Express - 08.11.2019

Ka qenë një operacion jashtëzakonisht i ndërlikuar ku janë përfshirë disa aspekte të rëndësishme. Kështu e cilesoi nga Roma, ne konferencen e shtypit së bashku me autoritetet italiane, Ministri i ...

Gjenerali italian: Mrekulli që Alvini është gjallë

Alsat - 08.11.2019

Drejtori i SCIP, Giuseppe Spina, ka deklaruar për mediat italiane se fakti që sot Alvin Berisha është gjallë është një mrekulli. Duke ju kthyer sulmit me bombë të korrikut të këtij viti në Siri, ai ...

“Nëse nuk do të kishim informacione nga Shqipëria do të ishte e pamundur”, përfaqësuesi i Gjysmë Hënës Siriane bën ...

SOT - 08.11.2019

Përfaqësuesi i Gjysmë Hënës Siriane që luajti një rol mjaft të rëndësishëm në operacionin për shpëtimin e Alvin Berishës tha se organizata ku bën pjesë është gati edhe për operacione të tjera ...

“Nuk më lënë të shkoj në shkollë dhe mami vishet si ninxha”, prokurori italian kujton fjalët e Alvin: Ka shumë fëmijë ...

BalkanWeb - 08.11.2019

“Të thashë se do ktheheshe në shtëpi. Je bërë i madh, je një burrë i vogël tani”. Alvin është pak konfuz por buzëqesh. Babai Afrim Berisha shpërthen në lot, pranë tij motrat më të mëdha.

“Gjysmë Hëna” siriane: Gati për të shpëtuar edhe fëmijë të tjerë nga “Al Hol”

Java News - 08.11.2019

Përfaqësuesi i Gjysmë Hënës siriane foli për mediet pas finalizimit me sukses të operacionit për shpëtimin e Alvinit duke treguar gatishmërinë për të shpëtuar fëmijë të tjerë nga kampi Al Hol.

Kthimi i Alvinit në shtëpi/ Lleshaj nga Roma: Terrorizmi nuk ka vend në shoqërinë tonë

Top Channel - 08.11.2019

Pas përfundimit me sukses të operacionit të kthimit të Alvinit në shtëpi, ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka dalë në një konferencë se bashku me autoritetet italiane nga Roma.

3 vite në kërkim të Alvinit/ Flet për Mapo, gazetari Taulant Kopliku

Mapo - 08.11.2019

Alessia Selimi Portretin dhe historinë e 11-vjeçarit Alvin Berisha, tashmë e njeh çdo shqiptar. Megjithatë ka ende shumë gjëra që nuk dihen. Janë detaje rrenqethëse, që i tregon për gazetën “Mapo”, ...

Lironi edhe fëmijet e Bulqizës, siç bëtë me Alvinin

Mapo - 08.11.2019

Nga Zef Zefi Sipas burimesh serioze, mediat pranë “rilindjes” dhe tERt-vision, Ministri Sander me 007-t e tij liroi nga burgu i ISIS Alvinin, të cilin e zbuluan dhe rajonizuan “le Iene”.

Pse ambasadori shqiptar refuzoi të shkonte ta merrte? Rudina Hajdari bën reagimin e fortë pasi Alvin Berisha u kthye ...

SOT - 08.11.2019

Deputetja Rudina Hajdari ka reaguar për kthimin e 11-vjeçarit Alvin Beirsha në Siria pranë familjes së Itali ku është takuar mëngjesin e sotëm me motrat dhe babain e tij në aeroportin e Romës.

Lleshaj nga Italia: Lirimi i Alvinit pas një operacioni jashtëzakonisht të ndërlikuar

RTSH - 08.11.2019

“Ka qenë operacion jashtëzakonisht i ndërlikuar ku janë përfshirë aspekte të rëndësishme” ka deklaruar ministri i brendshëm shqiptar Sandër Lleshaj, në një konferencë të përbashkët me autoritetet ...

Lëreni djalin të shkojë në shtëpi dhe kthehuni merrni të tjerët. Nëse ua mban…

Gazeta Tema - 08.11.2019

Nga Mentor Kikia Një shfaqje përtej çdo logjike vazhdon prej dy ditësh me marrjen e djaloshit 11 vjeçar Alvin Berisha nga një kamp në Siri, ku mbahen ish luftëtarë të ISIS si dhe gratë e fëmijët e ...

Alvini rikthehet në shtëpi

RTSH - 08.11.2019

Alvini rikthehet në shtëpi. Ka marrë fund në këtë mënyrë, vuajtja dhe ankthi për vogëlushin shqiptar Alvin Berisha, që mëngjesin e 8 nëntorit është bashkuar mes lotësh dhe emocionesh me familjen, ...

Flet doktoresha e Alvinit: E ka harruar italishten, ja çfarë bën tani

Java News - 08.11.2019

Doktoresha, pjesë e Kryqit të Kuq Italian që mori pjesë në operacionin për shpëtimin e Alvinit tha se për 11-vjeçarin tani fillon një jetë e re, ndërsa tregoi edhe rrugëtimin derisa u nxor nga kampi.

Alvini largohet nga kampi famëkeq sirian, qeveria shqiptare, ajo italiane dhe Kryqi i Kuq bashkojnë 11-vjeçarin me të ...

SOT - 08.11.2019

Ka marrë fund drama dhe kalvari i vuajtjeve për vogëlushin 11-vjeçar Alvin Berisha, i cili prej 5 vitesh ndodhej në kampin “Al Hol” të luftëtarëve të ISIS në kufirin turko-sirian.

“Në kamp ka edhe tre fëmijë jetimë”, presidenti i Kryqit të Kuq tregon si u shpëtua Alvini

Java News - 08.11.2019

Francesco Rocca, President i Kryqit të Kuq Italian gjatë fjalës së tij theksoi se në shpëtimin e Alvinit ka luajtur një rol thelbësor, Gjysmë Hëna Siriane dhe vullnetarët kurdë, që e nxorën fëmijën ...

Lleshaj, në deklaratë me palën italiane: Rastin e Alvinit po e përdorim politikisht, për të dhënë një mesazh

Java News - 08.11.2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka qenë sot bashkë me aktorë të tjerë të rëndësishëm në Romë për të folur për operacionin e shpëtimit dhe largimit të 11-vjeçarit shqiptar Alvin Berisha nga Siria.

Merr fund ankthi/ Alvini mbërrin në Romë, lot gëzimi. Momenti kur përqafohet me babain dhe dy motrat

Gazeta Express - 08.11.2019

Kthehet ne shtepi Alvin Berisha. Vogelushi 11 vjecar qe u rrembye nga e ema në dhjetor 2004 dhe iu bashkuan ISIS ne Siri ka mberritur ne Rome. Mediat italiane shkruajne se Alvin u transferua me një ...

Alvini i lirë, gazetari i "Le Iene": Të riatdhesohen nga Siria fëmijët e tjerë shqiptarë

Botasot - 08.11.2019

Taulant Kopliku, gazetari shqiptar që punon për "Le Iene" së bashku me kolegun e tij Luigi Pelazza hodhën dritë mbi një nga ngjarjet më të rënda të kohëve që jetojmë, braktisjen e fëmijëve nga ...

Alvin Berisha mbërrin në Itali

RTSH - 08.11.2019

11 vjeçari shqiptar Alvin Berisha mbërriti mëngjesin e së premtes në Itali, pas pesë vjetësh në kampin Al Hol të refugjatëve në Siri. Ai zbriti në aeroportin e Romës Fiumicino, ku u prit me shumë ...

Momente prekëse, babai i puth duart, motrat e përkedhelin, ja momenti kur Alvin takohet me familjen (Video)

BalkanWeb - 08.11.2019

Është e vështirë të mos ndjesh asgjë teksa shikon një vogëlush që pas shumë vitesh vuajtje e tmerresh të kaluara në kurriz të tij ka pak paqe e ndjen përqafimet e njerëzve të tij të dashur.

Lot gëzimi në familjen Berisha, Alvini bashkohet me babain dhe dy motrat në Itali

Botasot - 08.11.2019

Alvin Berisha mbërrin në Itali. 11-vjeçari me origjinë shqiptare u transferua me një fluturim të planifikuar nga Alitalia (AZ 827). Ai mbërriti nga Beiruti pas orës 07:00 në aeroportin e Romës ...

Video/ Alvin mbërrin në Itali, vogëlushi takohet me babain dhe motrat

Mapo - 08.11.2019

Ka marrë fund ankthi për Alvinin dhe gjithë familjen Berisha. Vogelushi 11-vjecar që u mor nga e ëma në dhjetor 2004 pët t’iu bashkuar ISIS-it në Siri, më në fund ka mbërritur në Romë.

Alvini mbërrin në Itali, Kryqi i Kuq: Është në krahët e motrave dhe babait (VIDEO)

Java News - 08.11.2019

Është kthyer në Itali Alvin Berisha, 11-vjeçari shqiptar që u largua në dhjetor të vitit 2014 nga nëna që donte t’i bashkohej ISIS. Lajmin e konfirmon Kryqi i Kuq italian, duke publikuar edhe videon ...

Alvini u shpëtua, Lleshaj mbërrin në Bejrut për fëmijët e tjerë shqiptarë

Albeu.com - 07.11.2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj , bashkë me konsullin e nderit të Shqipërisë në Liban Mark Ghorayeb, ishin të parët që pritën daljen e 11-vjeçarit Alvin Berisha nga kampi Al Holit në Siri.

Shkullaku: Ministri i Brendshëm e ka vendin në zyrë, ç’do në Bejrut?

Zhurnal - 07.11.2019

Analisti dhe gazetari Armand Shkullaku e konsideron të pakuptimtë praninë e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj në Bejrut për të pritur Alvin Berishën që u shpëtua nga kampi i Al-Hol në Siri.

Bes dhe Xhensila i gëzohen largimit të Alvinit nga kampi Sirian

Lajmi.net - 07.11.2019

Së fundi, u bë e ditur se Alvini është larguar nga kampi i Sirisë dhe do të dërgohet tek babai i tij në Itali, shkruan lajmi.net. Këtij lajmi i janë gëzuar edhe shumë emra të njohur, të cilët përmes ...

Alvin Berisha nxirret shëndosh e mirë nga kampi, Eni Çobani mesazh për Ramën: E bindur që...(Reagimi)

SOT - 07.11.2019

Avokatja e njohur, Eni Çobani e lumtur për nxjerrjen e djaloshit Alvin Berisha nga kampi famëkeq i Al-Holit në Siri, ka përgëzuar kryeministrin Edi Rama për përfshirjen e vendit tonë në operacionin e ...

Alvin Berisha u shpëtua sot nga kampi i Al-Holit në Siri, publikohen bisedat gjatë operacionit

SOT - 07.11.2019

Janë siguruar materialet audio që tregojnë se si është kryer operacioni për lirimin e 11-vjeçari Alvin Berisha. Bisedat që u transmetuan emisionin “Opinion” këtë të enjte janaë nxjerrë nga një person ...

Shpëtimi i Alvinit, Gjinishi: Prania e Lleshit s’ka qenë e nevojshme

Mapo - 07.11.2019

Ish-nënkryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, studiuesi Ermir Gjinishi foli mbrëmjen e sotme në “Opinion” për shpëtimin e të miturit, Alvin Berisha nga kampi i Al-Hol në Siri.

Shpëtimi i Alvinit, Ermir Gjinishi: Ja të pathënat e operacionit

Java News - 07.11.2019

Pas 1 muaji plot ankth e frikë për jetën e tij, 11-vjeçari Alvin Berisha ka mundur të dalë jashtë kampit “Al Hol” në veri të Sirisë, ku mbahen të burgosur mbi 70 mijë luftëtarë të ISIS dhe të afërm ...

“Qeveria italiane ka bërë gjithçka që ka qenë e mundur”, reagon kryeministri Conte pas shpëtimit të Alvinit

SOT - 07.11.2019

Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte ka folur pas lirimit të 11 vjeçarit Alvin Berisha nga kampi i ish luftëtarëve të ISIS, Al-Hol në Siri. Conte thotë se lirimi i Alvinit në shtëpinë e tij në Itali ...

DETAJET/ Asnjë përfaqësues nga qeveria Rama, kush e bëri të mundur dorëzimin e Alvinit

Albeu.com - 07.11.2019

Ditën e sotme republika Arabe Siriane ka reaguar lidhur me dorëzimin e të miturit shqiptaro-italian Alvin Berisha. Njoftimi zyrtar bën me dije se Alvini është dorëzuar duke e konsideruar këtë produkt ...

“Të shihemi sy më sy dhe të flasim...”, Basha lëshon thirrjen e fortë nga Vlora: Ka ardhur koha të mos bëjmë kompromis!

SOT - 07.11.2019

Gjatë takimit me të rinjtë në Vlorë, lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u bëri thirrje që të marrë në dorë fatin e vendit. “Të shihemi sy më sy dhe të flasim për gjithë ato probleme që ju ...

Video/ Momenti kur Alvin u dërgua në duar të sigurta

Top Channel - 07.11.2019

Është publikuar momenti kur Alvin Berisha dërgohet në duart e sigurta të anëtarëve të Kryqit të Kuq Italian. Djali me origjinë shqiptare qëndroi i vetëm për një kohë të gjatë në kampin al-Hol në veri ...

Nëna e Alvinit, si ra në dashuri me rekrutuesin serb

Gazeta Express - 07.11.2019

Tre ditë pas lajmit për nxjerrjen nga kampi Al-Hol në Siri të Alvin Berishës, 11-vjeçari shqiptar është nxjerrë nga kampi i ferrit Al-Hol në Siri, dhe pasi është dorëzuar në ambasadën italiane në ...

Nxjerrja e Alvinit nga kampi famëkeq në Siri/ Deputeti ngre alarmin: Kisha informacion që diçka po lëvizte, janë edhe ...

SOT - 07.11.2019

Deputeti Andi Përmeti, i cili ka kërkuar edhe interpelancë me ministrinë e jashtme për rastin e Alvinit, tha se ka pasur më herët disa informacione se "diçka po lëvizte", për këtë arsye ka kërkuar që ...

I mbuluar me flamur kuqezi, dalin fotot e para të Alvin Berishës (FOTO LAJM)

Albeu.com - 07.11.2019

Më në fund, Alvin Berisha ndodhet në Liban në pritje të udhëtimit të tij për në Romë, atje ku një njësi speciale e Policisë e pret me ankth bashkë me të atin.

Shpëtoi Alvin, njihuni me konsullin biznesmen të Shqipërisë që identifikohet si “qytetar i botës”

Top Channel - 07.11.2019

Marc I. Ghorayeb është Konsulli i Nderit i Shqipërisë në Liban, shtet në Lindjen e Mesme, i cili u bë sot i njohur edhe për publikun shqiptar me angazhimin thelbësor në operacionin e Alvin Berisha ...