TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Propozimi i studentëve: Si mund të realizohet procesi mësimor, por edhe protesta

LajmiFundit - 12.01.2019

Studentët e Fakultetit Ekonomik kanë dalë me një propozim sesi mund të realizohet mbarëvajtja e procesit mësimor, pa u cënuar programi mësimor, por edhe duke vazhduar protestën.

Studentët dalin me një vendim, tregojnë çfarë do të ndodhë me protestën

SOT - 14.01.2019

Studentët e Fakultetit të Shkencave, kanë dalë në një deklaratë për mediat, ku kanë theksuar se bojkoti do të vazhdojë derisa të plotësohen kërkesat e tyre.

Flet studentja e dhunuar: Padrejtësi, protesta ishte paqësore

BalkanWeb - 12.01.2019

Emisioni “Kjo Javë” ka zhvilluar një lidhje me skype me studentët e ngujuar brenda Fakultetit Juridik, ku iu janë bashkuar edhe ata të Shkencave të Natyrës.

Studentët: Policia ka bërë aksione si në Lazarat

BalkanWeb - 12.01.2019

Studentët të ngujuar brenda “Ekonomikut” kanë pohuar se nuk u është mundësuar të çojnë ushqim nga jashtë brenda. Ata kanë kritikuar ashpër policinë, ndërsa janë shprehur se aksioni të tillë nuk i ...

Bledi Mane për studentët protestues: Shumë prej tyre nuk janë fare për shkollë

Botasot - 12.01.2019

Shikoj me vëmendje këtë protestën e studentëve. Kam një eksperiencë të keqe, sepse shtëpia ime fatkeqësisht apo fatmirësisht ndodhet pranë Inxhinierisë së Ndërtimit dhe ditën që u çuan studentët e ...

Studentët te ‘Ekonomiku’: Ngujimi do vazhdojë pavarësisht dhunës!

BalkanWeb - 12.01.2019

Emisioni “Kjo Javë” ka zhvilluar një lidhje me skype me studentët e ngujuar brenda Fakultetit Ekonomik. Një nga studentët tha se do të vazhdojnë me ngujimin pavarësisht dhunës dhe presionit ...

Protesta e studentëve, ngujimi në auditore vijon edhe në fundjavë

ABC News - 12.01.2019

Ngujimi i studentëve nëpër auditore i nisur të enjten ka vazhduar edhe në fundjave në Fakultetin Ekonomik dhe atë të Drejtësisë në kryeqytet. Studentët shprehen për vijim të bojkotit deri në ...

Policia e Shtetit “hap dyert” për studentët me mesatare mbi 8

Top Channel - 12.01.2019

Më shumë se 100 studentë, që kanë mbaruar me rezultate të larta, do të kenë mundësi të bëhen pjesë e Policisë së Shtetit, në disa sektorë ku mungojnë specialistët.

Të ngujuar prej tre ditësh, çfarë kanë vendosur studentët për në vazhdim

Albeu.com - 12.01.2019

Shumë prej studentëve edhe pse ka patur tentativa për ti shpërndarë me anë të policisë, kanë vendosur që edhe sonte të vijojnë protestën e tyre. Kujtojmë se sot është dita e tretë e ngujimit të tyre ...

Vijon ngujimi i studentëve në 2 fakultete

Botasot - 12.01.2019

Një grup studentësh të fakultetit Ekonomik dhe në atë Juridik prej dy ditësh vijojnë të qëndrojnë të ngujuar brenda ambienteve të shkollës. Tek fakulteti i Drejtësisë, dera kryesore vijon të jetë e ...

Basha: Rama po e shtyn vendin drejt konfiktit fizik

Portalb - 12.01.2019

Lideri demokrat Lulzim Basha ka qenë i ashpër ndaj Kryeministrit Rama për gjendjen e krijuar me studentët të cilët policia e shtetit dhe policia private kanë tentuar ti pengojnë në protestën e tyre.

Rikonstruktimi i konvikteve, Veliaj: Të gatshëm të realizojmë dhe kartën e studentit

RTSH - 12.01.2019

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, pa nga afër punimet që po kryhen për rikonstruksionin e godinave të konviktit të Universitetit të Mjekësisë.

Presion studentëve, Basha: Rama po shtyn vendin drejt konfliktit civil

LajmiFundit - 12.01.2019

Në deklaratën për mediat nga selia e PD, kryedemokrati Basha apeloi kryeministrin Rama të ndalë dhunën ndaj studentëve, ose në të kundërt u shpreh ai vendi shkon drejt një konflikti civil.

Basha-Ramës: Ndal dhunën ndaj studentëve, vendi rrezikon konflikt civil

ABC News - 12.01.2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një deklaratë për shtyp i bëri thirrje kryeministrit të vendit Edi Rama që të ndalë dhunën policore ndaj studentëve, sepse vendi rrezikon konfliktin ...

Basha, thirrje të prerë Ramës: Mos e shty vendin në konflikt civil, jemi gati për përpallje totale

Botasot - 12.01.2019

Kreu i PD-së, Lulzim Basha i ka bërë thirrje sot kryeministrit Rama të ndalë dhunën ndaj studentëve protestues, duke e paralajmëruar atë se ëdo veprim tjetër në këtë drejtim do ta shtyje vendin drejt ...

Basha i jep paralajmërimin e fundit Ramës: Jemi gati për përpallje totale

SOT - 12.01.2019

Kreu i PD-së, Lulzim Basha i ka bërë thirrje sot kryeministrit Rama të ndalë dhunën ndaj studentëve protestues, duke e paralajmëruar atë se cdo veprim tjetër në këtë drejtim do ta shtyje vendin drejt ...

Rikonstruksioni i konvikteve te Universiteti i Mjekësisë, Veliaj: Nga tollovia për ideal të partisë, humbasin vetëm ...

Java News - 12.01.2019

Qendrat studentore kanë pak kohë që kanë kaluar në varësi të Bashkisë së Tiranës, por puna për rikonstruksionin e tyre po vijon me ritme të shpejta. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj inspektoi ...

3 ditë të ngujuar! Studentët rrëfejnë se si arritën të ushqeheshin në acar

LajmiFundit - 12.01.2019

Studentët vazhdojnë protestën tashmë duke u ngujuar brenda fakulteteve të tyre. Kështu e kanë kaluar natën të ngujuar studentet e Drejtësisë, të Ekonomisë dhe të Arkitekturës.

‘1000 studentë ekselentë në administratë’, 24 orë nga prezantimi i platformës mbërrijnë 64 aplikimet e para

Java News - 12.01.2019

Ashtu siç premtoi në dhjetor të vitit të kaluar për studentët, kryeministri Edi Rama ka mbajt fjalën e dhënë dhe prezantuar dje platformën online punëtëmbarë.al për punësimin e rreth një mijë ...

Studentët, Berisha: Ditë e zezë, xhelati pushtoi Universitetin

BalkanWeb - 12.01.2019

Pas përplasjeve të policisë me studentë të cilët janë ngujuar nëpër fakultete, vjen një reagim i ashpër nga ish-kryeministri Sali Berisha. Përmes një postimi në ‘Facebook’, Berisha theksoi se e ...

Studentët, protestë si të ngujuar brenda fakulteteve

Top Channel - 12.01.2019

Protesta e studentëve është përshkallëzuar prej ditësh me bojkotim mësimi, apo edhe mbyllje të auditoreve e pengim të funksionimit normal të një universiteti.

Të ngujuar në fakultete, studentët tregojnë hapin e radhës që do të ndërmarrin

SOT - 12.01.2019

Vijojnë protestën studentët e fakulteteve të ndryshme të Universitetit të Tiranës ku përmes bojkotit dhe ngujimit nëpër institucionet ku ata studiojnë, shprehen të vendosur për t’i qëndruar deri në ...

Akademik Artan Fuga: Mos na detyroni të bëjmë grevë pedagogësh

Albeu.com - 12.01.2019

Akademiku Artan Fuga në një postim në facebook shkruan se mjediset universitare nuk janë arena operacionesh policiore, as aktesh dhune e presioni të disa studentëve kundër të tjerëve, as sherresh ...

Kaluan natën të ngujuar tek Fakulteti i Ekonomisë, studentët bëjnë deklaratën e papritur: Është hera e parë që ndodh ...

SOT - 12.01.2019

Pasi kanë kaluar natën në ambientet e fakultetit, mëngjesi i sotëm është shoqëruar me incidente mes studentëve dhe rojeve të sigurisë në Fakultetin e Ekonomisë.

Rama: Një kryeministër si unë që ju bën instastory do gjeni në botën tjetër

Botasot - 12.01.2019

Përpara një grupi studentësh, të cilët siç i paralajmëroi, "kur të dilnin jashtë do i thonin se ishin të fressh" kryeministri prezantoi platformën e punësimit të studentëve ekselentë.

Ekonomiku “mbyll” dyert, studentët kalojnë natën brenda

Top Channel - 12.01.2019

Protesta e studentëve është përshkallëzuar prej ditësh me bojkotim mësimi, apo edhe mbyllje të auditoreve e pengim të funksionimit normal të një universiteti.

3 ditë të ngujuar! Studentët u dërgojnë ushqimeve moshatarëve protestues

LajmiFundit - 12.01.2019

Për të tretën ditë radhazi, studentët e Juridikur e kanë gdhirë të ngujuar brenda fakultetit. Mësohet se me studentët janë solidarizuar bashkëmoshatarë të tyre, që i kanë dërguar gjatë nates ushqime.

Shpërthen skandali, vajza e Sali Berishës dhe Kryemadhi nxisin pedagogët dhe studentët të protestojnë dhe të bllokojnë ...

SOT - 12.01.2019

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë filluar të marrin peng universitetet. Teksa një grup studentësh që prej datës 7 janar vijojnë protestën kundër qeverisë, ditën e djeshme ...

Studentët dhe pedagogët e UBT: Do vazhdojë protesta dhe bojkoti

Ina - 12.01.2019

Studentët dhe pedagogët e Universitetin Bujqësor të Tiranës kanë vendosur në unision vazhdimin e protestave deri në plotësimin e kërkesave të parashtruara Kryeministrit Rama.

Shkollë deri në mes të verës, Politekniku merr vendimin

Albeu.com - 12.01.2019

Rektorati i Universitetit Politeknik ka marrë vendimin për orët e humbura . Mësimi sipas këtij vendimi do të vazhdojë dei në mes të korrikut. Vendimi nr.04, datë 10.01.

‘Ngujimi’, studenti: I kemi futur ushqimet nga dritaret e tualeteve

BalkanWeb - 12.01.2019

Ndërkohë që ngujimi nëpër auditore vazhdon, një nga studentët e Fakultetit të Arkitekturës ka zbuluar sesi kanë arritur të fusin ushqimet nga dritaret e banjove.

Sandër Lleshaj: Drejtuesit e universiteteve kanë kërkuar ndihmë për lirimin e mjediseve, nuk mund të bllokohen ...

SOT - 12.01.2019

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, ka dhënë dje sqarime mbi ndërhyrjen e policisë në universitete. Ai u shpreh se ka pasur kërkesë për ndihmë nga drejtuesit e universiteteve për lirimin e ...

Dita 3 e ngujimit, studentët sfidojnë të ftohtin me batanije

BalkanWeb - 12.01.2019

Vijon për të tretën ditë rradhazi ngujimi i studentëve brenda auditorëve të fakulteteve. Në një video të siguruar nga gazetarja Dorjana Bezat për “BalkanWeb”, brenda fakultetit Ekonomik studentët ...

Pedagogët paralajmërojnë grevë urie: Merrni masa për dhunën ndaj studentëve

Albeu.com - 11.01.2019

Dhuna e ushtruar ndaj studentëve nga Policia është gjykuar shumë rëndë nga Forumi për Lirinë Akademike . Madje ata kanë paralajmëruar se pedagogët do të nisin një grevë urie nëse nuk merren masa për ...

Studentët përplasen me policinë, reagon ashpër rektori i UT

SOT - 11.01.2019

Pas përplasjes që një grup studentësh patën me disa efektivë policie në ambientet e fakulteti Ekonomik, ka reaguar edhe rektori i UT, Mynyr Koni. Në një deklaratë të bërë në faqen personale të ...

Studentët ngujohen me forcë tek Inxhinieria, përplasen me policinë private

Top Channel - 11.01.2019

Rreth 40 studentë janë ngujuar tek Universiteti i Inxhinierisë mbrëmjen e sotme. Në momentet që kanë tentuar të dalin jashtë për të marrë ushqim, ata janë përplasur me punonjësit e policisë private.

Situata në Inxhinierinë e Ndërtimit në foto

Top Channel - 11.01.2019

Disa studentë të Fakultetit të Arkitekturës janë futur në ambientet e Universitetit të Inxhinierisë, ndërsa janë konfrontuar me administratorët, që nuk e kanë lejuar një gjë të tillë.

Bie tavani, plagoset studentja

Almakos - 11.01.2019

Një studente është plagosur në kokë pasi u rrëzua një pjesë e suvasë nga tavani i dhomës ku jetonte në Godinën 7 në Qytetin Studenti. Pjesët e tavanit kanë rrëzuar edhe etazhierin i cili i ka rënë në ...

I dhunuan dhe i thyen celularët, çfarë ndodhi gjatë natës tek Inxhinieria (VIDEO)

Albeu.com - 11.01.2019

Pamje të rënda kanë ardhur nga studentë t e fakultetit të Inxhinierisë së ndërtimit, urbanistikës dhe arkitekturës të cilët tashmë po qëndrojnë brenda në fakultet të ngujuar.

Qorri: Studentët tronditën sistemin politik pa gjuajtur me gurë

ABC News - 11.01.2019

Edhe pse të paktë në numër studentët vijojnë të protestojnë. Ata janë të grumbulluar në grupe dhe kanë zgjedhur një formë tjetër reagimi. Studentët tashmë po protestojnë në brendësi të ambienteve të ...

Ndërhyrja e Policisë, Lleshaj: me ndërhyrje të universiteteve

RTSH - 11.01.2019

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka deklaruar, se ndërhyrja, në disa fakultete të Universitetit të Tiranës, të forcave të policisë, ka ardhur pas kërkesës që drejtuesit e këtyre institucioneve ...

“Në histori për dhunim të studentëve”, Rama: I konsideroj zaptues

BalkanWeb - 11.01.2019

Kreyministri Edi Rama i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” i është përgjigjur edhe pyetjeve imagjinare të qytetarëve. I pyetur nëse do të mbetet në histori si kryeministri i parë që la të goditen ...

Policia dhunon studentët, Rama: Janë zaptues të universitetit

Gazeta Express - 11.01.2019

“A mendon se do ngelesh në histori si Kryeministri që i lejoi studentët të goditen nga policia?”, ka qenë një prej pyetjeve që i janë drejtuar Ramës sot në “Zonë e Lirë”, lidhur me situatën që ndodhi ...

I bie etazhieri në kokë, lëndohet vajza në godinat e Qytetit Studenti

LajmiFundit - 11.01.2019

Nje ngjarje me lendimin e nje studenteje ka ndodhur pasditen e sotme ne Qytetin Studenti. Sipas nje denoncimi te PD, tek godina 7 ne Qytet Studenti plagoset nje studente, sepse i bie etazhieri ne ...

“Studentja plagoset në konvikt, i bie në kokë etazhieri”

Top Channel - 11.01.2019

Partia Demokratike ka denoncuar një rast plagosjeje të një studenteje në konvikt. “Tek godina 7 në Qytet Studenti, plagoset një studente sepse i bie etazhieri në kokë”, ka denoncuar Partia ...

Duma: Protesta e studentëve në thelb është politike

ABC News - 11.01.2019

Studentët e universiteteve publike nuk janë dorëzuar. Ata kanë bojkotuar auditoret dhe vijojnë të protestojnë duke kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre.

Policia dhunon studentët, Rama: Janë zaptues të universitetit

Medial - 12.01.2019

“Së pari unë i konsideroj ata si zaptuesit e universitetit. Sot në Shqipëri mësimi ka filluar normalisht, përpos tre fakulteteve, ku tre studentë me axhendë politike kanë bërë këtë gjë.

Etazhieri i bie në kokë, plagoset studentja në Qytet Studenti…

Mapo - 11.01.2019

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në Qytet Studenti tek godina nr 7. Burime bëjnë të ditur se një studente është plagosur pasi i ka rënë etazhieri në kokë.

Artan Fuga paralajmëron: Mos na detyroni të futemi në grevë si pedagogë

Gazeta Express - 11.01.2019

Teksa studentët vijojnë të ngujuar në disa fakultete në Tiranë, gjatë 24 orëve të fundit kanë pasur konfrontim me forcat e ...

Studentët e ngujuar kërkojnë bukë: Policia nuk lejon të na sjellin ushqim dhe ngrohëse (VIDEO)

SOT - 11.01.2019

Studentët e fakulteteve të ndryshme në Tiranë vijojnë të protesojnë të ngujuar në godinat e fakulteteve. Megjithatë, lëvizja e tyre duket se nuk është pritur mirë nga policia e shtetit dhe rojet ...