TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Autoritetet turke kërkojnë nga ambasadori izraelit të heq këpucët gjatë kontrollit në aeroportin e Stambollit (Video)

Telegrafi - 16.05.2018

E përditshmja izraelite Haaretz ka publikuar një video ku shihet ambasadori i Izraelit duke i hequr këpucët gjatë kontrollit në aeroportin e Turqisë. Ankaraja zyrtare kishte kërkuar nga ambasadori i ...

Lindje e Mesme, Izraeli: Dhuna në Gaza u ndal nga Egjipti

Lajmi.net - 16.05.2018

Protestat palestineze në kufirin mes Rripit të Gazës dhe Izraelit janë pakësuar gjatë dy ditëve të fundit, e sipas Izraelit, kjo ndodhi pas ndërhyrjes së Egjiptit për të rikthyer qetësinë.

Protestat në Gaza, raportohet për për dhjetëra të vrarë

Alsat - 16.05.2018

Protestat në pikën që njihet si ndarëse mes Palestinës dhe Izraelit po vazhdojnë. Numri palestinezëve të vrarë po rritet ashtu si tensionet ndërkombëtare.

Ushtarët izraelitë ndërhyjnë ndaj protestuesve në Bregun Perëndimor

Portalb - 16.05.2018

Ushtarët e Izraelit kanë ndërhyrë ndaj palestinezëve në Bregun Perëndimor të cilët protestonin kundër masakrës izraelite në Gaza, raporton Anadolu Agency (AA).

Izraeli godet Gazën

Portalb - 16.05.2018

Ushtria e Izraelit ka goditur disa pika të Hamasit në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë të shkurtër nga ushtria e Izraelit thuhet se janë bombarduar disa pika të ...

Tension mes Turqisë dhe Izraelit

ABC News - 16.05.2018

Ka filluar përsëri kriza diplomatike mes Turqisë dhe Izraelit, pas dëbimit të ambasadorëve nga të dy vendet. Kurse në Rripin e Gazës është regjistruar kolaps në sistemin shëndetësor.

Pas SHBA-ve edhe ky shtet zhvendos ambasadën e saj në Kuds

Lajmi.net - 16.05.2018

Pas SHBA-ve edhe shteti i Amerikës Qendrore, Guatemala sot zhvendosi ambasadën e saj nga Tel Avivi në Kuds. Në ceremoninë e hapjes së ambasadës mori pjesë presidenti i Guatemalës Jimmy Morales, ...

Guatemala hap ambasadën në Jerusalem, dy ditë pas SHBA-ve

Zhurnal - 16.05.2018

Guatemala hap ambasadën në Jerusalem, dy ditë pas SHBA-ve Shteti i Guatemalës ka bërë hapjen e një ambasade në Jerusalem, dy ditë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës kishin bërë të njëjtën lëvizje.

VIDEO: Turqia poshtëron ambasadorin izraelit, i kërkon të heqë këpucët në aeroport

Gazeta Tema - 16.05.2018

Pas përleshjeve në Gaza që sollën vdekjen e mbi 50 personave dhe plagosjen e mijërave të tjerë ditën kur në Jeruzalem përurohej ambasada e re e SHBA, kanë provokuar reagime të forta nga disa vende që ...

OKB mbajti dje një takim emergjent për dhunën në Gaza

RTSH - 16.05.2018

Këshilli i sigurimit të OKB-së mbajti dje një takim emergjent për dhunën në Gaza, i cili filloi me një minutë heshtje në nderim të personave që humbën jetën ditën e hënë.

Izraeli e dëboi konsullin turk në Jerusalem

Idividi - 16.05.2018

Jerusalem, 15 maj 2018 (MIA) - Izraeli e dëboi konsullin e përgjithshëm turk në Jerusalem, kumtoi sot zëdhënësi i Ministrisë izraelite të Punëve të Jashtme, Emanuel Nahshon.

Stejt Departamenti pa koment për tërheqjen e ambasadorit turk nga SHBA-ja

Idividi - 16.05.2018

Uashington, 15 maj 2018 (MIA) - Stejt Departamenti amerikan sot bëri të ditur se është i njohur me vendimin e Turqisë për thirrjen e ambasadorit të saj në Uashington në konsultime në Ankara, por se ...

Suedi, protestë kundër masakrave të Izraelit

Tetova Sot - 16.05.2018

Në kryeqytetin e Suedisë, Stockholm, është protestuar kundër zhvendosjes së ambasadës së SHBA-ve në Kuds si dhe masakrat e Izraelit ndaj palestinezëve në kufirin e Gazës, raporton Anadolu Agency (AA).

Një palestinez është vrarë në kufirin midis Gazës dhe Izraelit

Idividi - 16.05.2018

Gazë, 15 maj 2018 (MIA) - Forcat izraelite sot kanë vrarë një palestinez në afërsi të kufirit me Rripin e Gazës, kumtuan mediat lokale duke u referuar në burime mjekësore.

Ambasadori i Izraelit largohet nga Turqia

Tetova Sot - 16.05.2018

Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan Naeh, është larguar nga Turqia të mërkurën, pasi paraprakisht një gjë të tillë e kërkoi nga ai Turqia, nga shkaku i dhunës dhe vrasjeve nga forcat izraelite në ...

Mërgimi në Izrael: Gëzimi i njërit, vuajtja e tjetrit

DW - 16.05.2018

Izraeli u krijua si vendi i hebrenjve, këtë e dëshmon historia e imigrimit në të që nga themelimi e deri më sot. Por ndaj shumë refugjatëve vendi mbetet i mbyllur.

Guteresh bën thirrje për zgjidhje politike për konfliktin izraelito-palestinez

Idividi - 16.05.2018

Gjenevë, 15 maj 2018 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i KB-së, Antonio Guteresh deklaroi se vrasja e më shumë se 50 palestinezëve në kufirin midis Izraelit dhe Rripit të Gazës është tregues se ...

Guatemala hap ambasadën në Jerusalem, dy ditë pas SHBA-ve

Telegrafi - 16.05.2018

Shteti i Guatemalës ka bërë hapjen e një ambasade në Jerusalem, dy ditë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës kishin bërë të njëjtën lëvizje. Siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ...

Spitalet në Gaza vështirë përballojnë numrin e lartë të viktimave

Evropaelire - 16.05.2018

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë ...

Cinizëm ballkanik

Java News - 16.05.2018

Nga Enver Robelli Në dhjetor të vitit të kaluar Shqipëria votoi pro Rezolutës së OKB-së përmes së cilës dënohej vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të pranuar Jerusalemin si kryeqytet të ...

Turqia dhe Izraeli dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit

Koha.net - 16.05.2018

Turqia dhe Izraeli kanë dëbuar ambasadorët e njëri-tjetrit, pas vrasjes së më shumë se 60 palestinezëve nga forcat izraelite në Gaza, si pasojë e eskalimit të tensioneve rreth transferimit të ...

Pas vrasjeve në Gaza/ Reagon Turqia, dëbon ambasadorin izraelit

BalkanWeb - 16.05.2018

Vazhdon akoma tensioni që pasoi zhvendosjen e ambasadës amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jeruzalem. Kështu më tepër se 60 palestinezë janë vrarë, ndërsa rreth 3 mijë të tjerë janë plagosur, në ...

Përleshjet në Gaza, Këshilli i Sigurimit bën thirrje për qetësi

Durres Lajm - 15.05.2018

Në një takim emergjent të së martës, Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara bëri thirrje për qetësi përgjatë kufirit të Rripit të Gazës me Izraelin, pas përplasjeve vdekjeprurëse të së hënës ku ...

“Ushtarët izraelitë nuk kanë të drejtë të hapin zjarr ndaj demonstruesve”

Tetova Sot - 15.05.2018

Gazetari dhe shkrimtari izraelit, Gideon Levy, tha se protestat e ogranizuara nga palestinezët të cilët jetojnë në Rripin e Gazës së rrethuar janë “e drejtë e tyre legjitime” dhe se ushtarët ...

Izraeli kërkon largimin e konsullit të përgjithshëm turk

Tetova Sot - 15.05.2018

Izraeli i kërkoi konsullit të përgjithshëm turk në Jerusalem, që të largohet përkohësisht nga vendi. Ky veprim erdhi pasi Ministria e Jashtme turke dëboi ambasadorin izraelit në shenjë proteste ndaj ...

Sulmet në Gaza, Izraeli merr ‘goditjen’ e parë nga Turqia

LajmiFundit - 15.05.2018

Përplasjet mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite që kanë nisur nga dita e djeshme kanë shkaktuar rreth 60 të vdekur, ndërkohë që një reagimi i ashpër ka ardhur nga Turqia.

Rritet numri i të vrarëve në Gaza

Telegrafi - 16.05.2018

Protestat në pikën që njihet si ndarëse mes Palestinës dhe Izraelit po vazhdojnë. Numri palestinezëve të vrarë po rritet ashtu si tensionet ndërkombëtare.

Ushtarët izraelitë ndërhyjnë ndaj protestuesve në Bregun Perëndimor

Flaka - 16.05.2018

Ushtarët e Izraelit kanë ndërhyrë ndaj palestinezëve në Bregun Perëndimor të cilët protestonin kundër masakrës izraelite në Gaza, raporton Anadolu Agency (AA).

Tensione të reja mes Turqisë dhe Izraelit

LajmiFundit - 16.05.2018

Rinis kriza diplomatike mes Turqisë dhe Izraelit, pas dëbimit të ambasadorëve nga të dy vendet. Kurse në Rripin e Gazës është regjistruar kolaps në sistemin shëndetësor.

“Hiqi këpucët t’i kontrollojmë”, Turqia i bën ‘zbor’ ambasadorit të Izraelit

Java News - 16.05.2018

Përleshjet në Gaza që sollën vdekjen e mbi 50 personave dhe plagosjen e mijërave të tjerë ditën kur në Jeruzalem përurohej ambasada e re e SHBA, kanë provokuar reagime të forta nga disa vende që kanë ...

Ambasadori i Izraelit largohet nga Turqia

Telegrafi - 16.05.2018

Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan Naeh, është larguar nga Turqia të mërkurën, pasi paraprakisht një gjë të tillë e kërkoi nga ai Turqia, nga shkaku i dhunës dhe vrasjeve nga forcat izraelite në ...

Mërgimi në Izrael: Gëzimi i njërit, vuajtja e tjetrit

Lajmi.net - 16.05.2018

Izraeli u krijua si vendi i hebrenjve, këtë e dëshmon historia e imigrimit në të që nga themelimi e deri më sot. Por ndaj shumë refugjatëve vendi mbetet i mbyllur.

Spitalet në Gaza vështirë përballojnë numrin e lartë të viktimave

Lajmi.net - 16.05.2018

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë ...

Shampanjë në banketin e Benjamin Netanjahut: Si u tallën me palestinezët qeveritë e Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë.

Gazeta Tema - 16.05.2018

Nga Enver Robelli Në dhjetor të vitit të kaluar Shqipëria votoi pro Rezolutës së OKB-së përmes së cilës dënohej vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të pranuar Jerusalemin si kryeqytet të ...

Rriten tensionet, Turqia dhe Izraeli dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit

Antpress - 16.05.2018

Turqia dhe Izraeli kanë dëbuar ambasadorët e njëri-tjetrit, pas vrasjes së më shumë se 60 palestinezëve nga forcat izraelite në Gaza, si pasojë e eskalimit të tensioneve rreth transferimit të ...

Ankaraja reagon për ‘Jeruzalemin’, dëbon ambasadorin izraelit

Mapo - 16.05.2018

Vijon të përshkallëzohet tensioni që pasoi zhvendosjen e ambasadës amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jeruzalem. Kështu më tepër se 60 palestinezë janë vrarë, ndërsa rreth 3 mijë të tjerë janë ...

Valë reagimesh ndërkombëtare për vrasjet e palestinezëve në Gaza

Lajmi.net - 15.05.2018

Dënimi ndërkombëtar i vrasjes së 60 protestuesve palestinezë në Gaza është përshkallëzuar ndërsa dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në enklavën e pushtuar për të varrosur të vdekurit.

Reagimet e disidentëve iranianë ndaj dhunës në Gaza

VOA - 15.05.2018

Një disident iranian që tani jeton në Shtetet e Bashkuara ka kritikuar reagimin e ashpër të Iranit ndaj hapjes së ambasadës amerikane në Jeruzalem dhe vrasjen nga Izraeli të protestuesve palestinezë ...

Kryeministri belg: Jam i shokuar nga deklaratat e ambasadores izraelite

Portalb - 15.05.2018

Deklarata e ambasadores së Izraelit në Belgjikë, Simona Frankel, e cila përdori shprehjen “terroristë” për palestinezët e vrarë në kufirin e Gazës, shkaktoi reagime në të gjithë shtetin, transmeton ...

OKB, diskutim mbi dhunën në Gaza

Alsat - 15.05.2018

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara po mban një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet e fundit.

Franca dhe Anglia reagojnë ashpër kundër Izraelit

Zhurnal - 15.05.2018

Franca dhe Anglia reagojnë ashpër kundër Izraelit Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më ...

Gaza, rritet në 61 numri i dëshmorëve palestinezë

Portalb - 15.05.2018

Numri i palestinezëve që ranë dëshmorë si pasojë e hapjes zjarr nga ushtria izraelite ndaj protestuesve të cilët në kufirin e Gazës dëshironin të protestojnë hapjen e ambasadës së SHBA-ve në Kuds dhe ...

Haley: Hamasi, jo Izraeli fajtor për dhunën në Gazë

VOA - 15.05.2018

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley, të martën i doli në mbrojtje përgjigjes izraelite, duke fajësuar Hamasin për trazirat e djeshme në kufirin e Izraelit me Gazën.

Protesta të reja në Gazë, ndërsa zhvillohen funeralet e të vrarëve

VOA - 15.05.2018

Mijëra palestinezë u mblodhën të martën në Gazë për të marrë pjesë në funeralet e para që filluan të mbahen të dhjetra protestuesve të vrarë gjatë përleshjeve me forcat izraelite të sigurisë, një ...

Turqia kërkon largimin e ambasadorit izraelit pas vrasjeve në Gaza

Evropaelire - 15.05.2018

Turqia i ka thënë ambasadorit të Izraelit të largohet nga shteti, pasi forcat izraelite kanë vrarë 60 palestinezë gjatë protestave në kufirin në Gaza, në të cilat kundërshtohej hapja e ambasadës ...

“Mosnjohja e Kosovës nga Izraeli është çështje politike”

Lajmi.net - 15.05.2018

Kryetari i Bashkësisë Hebreje – Bet Izrael Kosova, Ruzhdi Shkodra, ka thënë se mosnjohja e Kosovës nga ana e Izraelit është çështje politike. “Është çështje politike të them të drejtën”, tha Shkodra ...

Dhjetëra fëmijë u vranë në Gaza, ndër ta edhe një foshnjë tetë muajsh (Foto)

Telegrafi - 15.05.2018

Palestinezët po shënonin një ditë zie të martën pasi trupat izraelite vranë dhjetëra gjatë protestave në Gaza gjatë hapjes së ambasadës së SHBA në Jerusalem.

Gaza, pas tensioneve mbahen funeralet e 58 viktimave të së hënës

Lajmi.net - 15.05.2018

Në Rripin e Gazës janë mbajtur këtë të martë funeralet e 58 të vrarëve të një dite më parë, kur trupat izraelite hapën zjarr mbi protestuesit palestinezë, në ditën më të përgjakur të dhunës që nga ...

Palestinezët protestë në Shqipëri, homazhe për 58 viktimat

Mapo - 15.05.2018

Palestinezët që jetojnë në Tiranë, që është një komuniteti i vogël, kanë protestuar ndaj përplasjeve me Izraelin një ditë më parë, që shënuan një bilanc prej 58 viktimash.

Reagime për hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

Lajmi.net - 15.05.2018

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 ...