TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Aleatët e NATO-s ‘’përplasen’’ me njëri-tjetrin, pas deklaratës së Macron se organizata po përjeton ‘’vdekje të ...

Gazeta Tema - 08.11.2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel e ka përshkruar kritikën e Emmanuel Macron për NATO-n si “drastike” disa orë pasi presidenti francez tha se aleanca transatlantike ishte “duke përjetuar një vdekjen ...

Jehona e komenteve të Macronit në Evropën Lindore

VOA - 08.11.2019

Komentet pa doreza të Emmanuel Macronit se NATO-ja është "klinikisht e vdekur" kanë zhgënjyer evropianët e tjerë, por ky është një rrezik që presidenti francez është i përgatitur ta marrë përsipër, ...

Hill: Zhgënjimi rreth vendimit të Macron ndjehet në Shkup dhe Tiranë

Telegrafi - 08.11.2019

Diplomati i njohur amerikan Christopher Hill ka komentuar vendimin e Këshillit Evropian për të refuzuar dhënien e datës për fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Macron e quan Bosnjën bombë të kurdisur

Koha.net - 08.11.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron theksoi se shqetësimi më i madh në Ballkan është “problemi i kthimit të xhihadistëve” në Bosnje. Presidenti i Francës e ka quajtur Bosnjën dhe Hercegovinën ...

Merkel e zemëruar me Macron: Nuk duhet të fliste ashtu për NATO-n

Albeu.com - 08.11.2019

Angela Merkel ka deklaruar se nuk pajtohet aspak me fjalët e thëna një ditë më parë nga Macron përsa i përket NATO-s. “Ky nuk është aspak këndvështrimi im përsa i takon bashkëpunimit brenda ...

Merkel kritikon presidentin francez Macron

Medial - 08.11.2019

Washingtoni dhe Berlini kanë kritikuar ashpër qasjen e presidentit francez ndaj Aleancës së Atlantikut të Veriut. Në një intervistë për prestigjozen “The economist” e cila është publikuar një ditë më ...

Rusia e quan të “artë” deklaratën e Macronit për NATO-n

Evropaelire - 08.11.2019

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka paralajmëruar vendet e tjera evropiane se NATO-ja po vdes për shkak të mungesës së parashikueshmërisë së Uashingtonit nën udhëheqjen e presidentit, Donald ...

Presidenti francez e quan një “bombë me sahat” – reagime të ashpra nga Bosnja dhe Hercegovina

Telegrafi - 08.11.2019

Presidenti francez Emmanuel Macron e ka përshkruar Bosnjën dhe Hercegovinën si një “bombë me sahat” dhe shqetësimi më i madh për Evropën në Ballkan për shkak të asaj që ai tha ishte “problemi i tij i ...

Vetevendosje leader Kurti visits France, met Macron’s advisors

Gazeta Express - 08.11.2019

Vetevendosje leader, Albin Kurti, is staying in Paris where he met senior state officials of France. On Friday Kurti met three advisors to French President, Emmanuel Macron – Advisor for Europe and ...

Kurti takohet me këshilltarët e Presidentit Macron të Francës

Botasot - 08.11.2019

I pari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nëpërmjet një postimi ka treguar se gjatë qëndrimit në Francë, është takuar me këshilltarët e Presidentit Frances, Emmanuel Macron.

Macron: NATO-s i ka vdekur truri

Top Channel - 08.11.2019

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka dhënë një intervistë për The Economist ka folur për NATO-n. Macron e ka quajtur NATO-n një “tru i vdekur” duke theksuar përkushtimin në rënie të SHBA-së.

Macron – një president i vogël i një kombi të madh

Zeri - 07.11.2019

NATO është duke vdekur, Amerika i tha lamtumirë Europës, shqiptarët mund të shkaktojnë tollovi në rajon, Bosnja vatër e xhihadistëve – të gjitha këto i tha Emmanuel Macron në një intervistë për «The ...

"NATO në vdekje klinike, BE në buzë të greminës"

Respublica - 08.11.2019

Teksa po afron samiti i NATO-s që do të mbahet në Londër në fillim të dhjetorit, presidenti francez adresoi kritika për sjelljen e SHBA-ve dhe Turqisë në raport me Aleancën dhe përsëriti nevojën për ...

Macron: Data për Maqedoninë e Veriut, pas reformave

Top Channel - 07.11.2019

Presidenti i Francës Emmanuel Macron deklarohet i gatshëm të pajtohet me fillimin e negociatave me Shkupin, vetëm nëse gjatë muajve të ardhshëm reformohet procedura e zgjerimit dhe vazhdohen reformat ...

Macron: NATO po vdes, SHBA po i kthen shpinën aleatëve

Top Channel - 07.11.2019

Presidenti francez, Emmanuel Macron, paralajmëroi se NATO kërcënohet prej “vdekjes së trurit”, dhe se vendet evropiane nuk mund të mbështeten më tek mbrojtja e SHBA-së për aleatët e saj.

A do të penalizohet sërish Maqedonia e Veriut për shkak të Shqipërisë?

Respublica - 07.11.2019

Disa media në Tiranë citojnë sot një intervistë të presidentit francez Emmanuel Macron dhënë për “The Economist” ku shprehet konsiderata e shumicës së vendeve anëtare të BE-së për negociatat me ...

Intervista e Macron/ Sqaron refuzimin e negociatave

Botasot - 07.11.2019

Në një intervistë me revistën The Economist, Presidenti Macron tha se Bashkimi Evropian ka nevojë për të reformuar procedurat e anëtarësimit para se të hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e ...

NATO, Merkel: Nuk ndaj të njëjtin vizion “radikal” me Makronin

Alsat - 07.11.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel theksoi sot në Berlin se nuk ndante vizionin “radikal” të presidentit francez, Emmanuel Macron, i cili e gjykoi NATO-n në gjendje të “vdekjes cerebrale”.

Pasi “fundosi" Shqipërinë dhe Maqedoninë, Presidenti Macron bën lëvizjen surprizë

SOT - 07.11.2019

Për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pavarësisht mbështetjeve të dhëna nga pjesa dërrmuese e vendeve të BE me në krye shtetin lider, Gjermaninë, mjaftoi vetëm një shtet që të vendoste 'veton' dhe ...

Macroni pranon se hapjen e negociatave me Shqipërinë nuk e deshi gjysma e BE-së

Koha.net - 07.11.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka zbuluar se “shumica e përfaqësuesve të BE-së përkrahën hapjen drejt Maqedonisë së Veriut, por gati gjysma e tyre ishin kundër hapjes për Shqipërinë”.

Macron: NATO-s i ka vdekur truri

Evropaelire - 07.11.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, e përshkroi NATO-n si "të vdekur në tru" dhe tha se garantuesi i saj kryesor, SHBA-ja, e ka zvogëluar përkushtimin ndaj aleancës transatlantike.

Merkel kundërshton qëndrimin e Macron për NATO-n

SOT - 07.11.2019

Kancelaria gjermane Angela Merkel është takuar sot me sekretarin e përgjithshëm të NATOs Jens Stoltenberg. Me të cillin ka thënë se nuk është dakord me qëndrimin e shprehur më herët nga presidenti ...

Merkel nuk pajtohet me Macronin: NATO është gurthemeli ynë, nuk pajtohem me qëndrimin e tij se NATO-s i ka vdekur truri

Telegrafi - 07.11.2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka komentuar sot deklaratat e presidentit francez Emmanuel Macron, i cili gjatë një interviste deklaroi se NATO-s i ka vdekur truri, duke pranuar se nuk ndanë të ...

Emmanuel Macron: NATO-s i ka vdekur truri

Telegrafi - 07.11.2019

Presidenti francez Emmanuel Macron, ka deklaruar se ajo nëpër çfarë aktualisht po kalon NATO, mund të përshkruhet si vdekje e trurit. Gjatë një interviste dhënë për the “The Economist”, Macron ka ...

Macron: Kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë ishin gjysma e vendeve

Durres Lajm - 07.11.2019

Presidenti francez, Emanuel Macron ka deklaruar se “kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë ishin pothuajse gjysma e vendeve të Këshillit Europian”.

Presidenti i Francës: S’mund ta poshtëronim Shqipërinë duke hapur negociatat vetëm me Shkupin

Gazeta Express - 07.11.2019

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka deklaruar se gjysma e vendeve të BE-së ishin kundër hapjes së negociatave me Shqipërisë, por ndryshe ndodhte me Maqedoninë e Veriut, ku shumica ishte pro.

Emannuel Macron: Po u poshtërua Shqipëria, destabilizohet rajoni. Nuk isha unë kundër, por gjysma e vendeve të BE

Gazeta Tema - 07.11.2019

Presidenti francez Emmanuel Macron tha në një intervistë për “The Economist” se nëse nuk i hapet dera Shqipërisë për në BE, kjo do të shkaktojë një traumë të tmerrshme në rajon.

Macron e quan NATO-n “klinikisht të vdekur”, e konteston përkushtimin e SHBA-së

Koha.net - 07.11.2019

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thënë të enjten se NATO-ja ndodhet në grahmat e “vdekjes klinike” teksa i paralajmëroi vendet e Evropës se tanimë nuk mund të mbështeten në Shtetet e Bashkuara ...

Macron: Mungesa e udhëheqjes amerikane po shkakton "vdekjen klinike" të NATO-s

VOA - 07.11.2019

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se mungesa e udhëheqjes amerikane po shkakton "vdekjen klinike" të NATO-s dhe se Bashkimi Evropian duhet të fillojë të veprojë si një fuqi strategjike botërore.

Merkel dhe Stoltenberg kundër Macron: NATO mbetet gur themeli i sigurisë sonë

Medial - 07.11.2019

Lexime: 2 Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se fjalori i përdorur nga Presidenti Francez Emanuel Makron për NATO-n ishte i ashpër dhe bëri të qartë se ajo nuk ndante të njëjtin qëndrim me të.

Macron: Të gjithë në BE ishin për hapjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut, por jo edhe me Shqipërinë

Telegrafi - 07.11.2019

Presidenti francez Macron në një intervistë për magazinën “Economist” thotë se ai është i gatshëm të pajtohet që të fillojë negociatat me Shkupin nëse procedura do të reformohet në muajt e ardhshëm ...

“SHBA po braktis aleatët”, Emmanuel Macron paralajmëron Europën: NATO është para vdekjes ( Thirrje të fortë për ...

BalkanWeb - 07.11.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron në një intervistë për prestigjiozen angleze “The Economist” tha se Aleanca e Atlantikut të Veriut (NATO) ndodhet para “vdekjes”, ndërsa paralajmëroi në mënyrë të ...

Presidenti francez Emmanuel Macron: NATO është në gjendjen e Vde.kjes cerebrale

Medial - 07.11.2019

Lexime: 7 Presidenti francez Emanuel Macron mendon se Nato është në gjendjen e vdekjes cerebrale. Në një intervistë për të përjavshmen The Ekonomist, kreu i shtetit francez paralajmëroi për të ...

Macron frikëson Europën: NATO po “Vd.es”, duhet strategji urgjente

Medial - 07.11.2019

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka paralajmëruar Europën se po shkon drejt një gremine në kushtet kur aleanca e Atlantikut të Veriut, sipas tij po përjeton vdekje të trurit.

Albin Kurti në Francë, takon njerëzit e Presidentit Macron?

Zeri - 07.11.2019

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka udhëtuar në Francë për vizitë zyrtare. Lajmin e ka konfirmuar për “Gazeta Blic” zyra për informim në LVV. “Udhëtimi është zyrtar.

Emmanuel Macron - gjah votash në krahun e djathtë?

DW - 07.11.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka zemëruar Bullgarinë dhe Ukrainën, me deklaratat e tij të fundit. Por a do të thotë kjo se Macron po zhvendoset në të djathtën politike? Kur presidenti i ...

Tradhtia që Emmanuel Macron i bëri Ballkanit

Mapo - 07.11.2019

Christopher R. Hill Që nga rënia e Murit të Berlinit 30 vjet më parë, liderët perëndimorë vazhdimisht kanë pohuar se nuk ka probleme në kontinentin europian që nuk mund të trajtohen nëpërmjet ...

Presidenti i Bundestagut gjerman, Schäuble kritikon Macron

Alsat - 07.11.2019

Një gabim të Bashkimit Evropian e quan Presidenti i Bundestag gjerman, Wolfgang Schäuble vendimin për të mos hapur negociatat për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Macron paralajmëron Evropën: NATO në prag të vdekjes!

Zeri - 07.11.2019

Presidenti francez Emanuel Macron tha në një intervistë për gazetën e njohur britanike “The Economist” se NATO është në prag të vdekjes dhe Evropa po shkon drejt humnerës.

Macron zemëron keq edhe dy shtete të tjera. Ç’plane ka presidenti francez?

Botasot - 07.11.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka zemëruar Bullgarinë dhe Ukrainën, me deklaratat e tij të fundit. Por a do të thotë kjo se Macron po zhvendoset në të djathtën politike? Kur presidenti i ...

Pas Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Macron zemëron keq edhe dy shtete të tjera/ Çfarë planesh fshihen pas këtyre ...

SOT - 07.11.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka zemëruar Bullgarinë dhe Ukrainën, me deklaratat e tij të fundit. Por a do të thotë kjo se Macron po zhvendoset në të djathtën politike? Kur presidenti i ...

Emmanuel Macron – gjah votash në krahun e djathtë?

Top Channel - 07.11.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka zemëruar Bullgarinë dhe Ukrainën, me deklaratat e tij të fundit. Por a do të thotë kjo se Macron po zhvendoset në të djathtën politike? Kur presidenti i ...

Macron zemëron Bullgarinë dhe Ukrainën. Ç’plane ka presidenti francez?

Durres Lajm - 07.11.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka zemëruar Bullgarinë dhe Ukrainën, me deklaratat e tij të fundit. Por a do të thotë kjo se Macron po zhvendoset në të djathtën politike? Kur presidenti i ...

Macron zemëron Bullgarinë dhe Ukrainën, çfarë plane ka presidenti

Albeu.com - 07.11.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka zemëruar Bullgarinë dhe Ukrainën, me deklaratat e tij të fundit. Por a do të thotë kjo se Macron po zhvendoset në të djathtën politike? Kur presidenti i ...

Macron zemëroi Bullgarinë dhe Ukrainën: Ç’plane ka presidenti francez?

Portalb - 07.11.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka zemëruar Bullgarinë dhe Ukrainën, me deklaratat e tij të fundit. Por a do të thotë kjo se Macron po zhvendoset në të djathtën politike? Kur presidenti i ...

Presidenti i Bundestagut gjerman, Schäuble kritikon Macron

Tetova Sot - 07.11.2019

Një gabim të Bashkimit Evropian e quan Presidenti i Bundestag gjerman, Wolfgang Schäuble vendimin për të mos hapur negociatat për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Tradhtia e Macroni ndaj Ballkanit

Gazeta Express - 07.11.2019

Autor: Christopher R. Hill Që nga rënia e Murit të Berlinit 30 vjet më parë, liderët perëndimorë vazhdimisht kanë pohuar se nuk ka probleme në kontinentin europian që nuk mund të trajtohen nëpërmjet ...

Macron paralajmëron Evropën: NATO në prag të vdekjes

SOT - 07.11.2019

Presidenti francez Emanuel Macron tha në një intervistë për gazetën e njohur britanike “The Economist” se NATO është në prag të vdekjes bashkjë me Evropën për arsye se ata nuk mund të mbështeteshin ...

Macron: Mungesa e udhëheqjes amerikane po shkakton “vdekjen klinike” të NATO-s

Zhurnal - 07.11.2019

Shkup, 7 nëntor, Zhurnal.mk – Presidenti francez Emmanuel Macron tha se mungesa e udhëheqjes amerikane po shkakton “vdekjen klinike” të NATO-s dhe se Bashkimi Evropian duhet të fillojë të veprojë si ...

Alarmi i Macron: Europa ndodhet në buzë të greminës, Trump dhe SHBA na kanë braktisur dhe po shkaktojnë vdekjen e ...

Gazeta Tema - 07.11.2019

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se mungesa e udhëheqjes amerikane po shkakton “vdekjen klinike” të NATO-s dhe se Bashkimi Evropian duhet të fillojë të veprojë si një fuqi strategjike botërore.