TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Grupi i nacionalistëve ndërpret përkujtimin e masakrës së Srebrenicës

ABC News - 11.07.2019

Masakra e Srebrenicës, në Bosnje e Hercegovinë është përkujtuar në mënyra të ndryshme nga dy grupe njerëzish. Njëri që ka dalë për të kujtuar viktimat e gjenocidit serb dhe një tjetër për të kërkuar ...

Domethënia e lules së Srebrenicës

Telegrafi - 11.07.2019

Sot po shënohet 24-vjetori i masakrës së Srebrenicës, të cilën e kreu ushtria dhe policia serbe gjatë luftës në Bosnje e Hercegovinë. Aty u vranë mbi 8 mijë burra dhe djem mysliman me urdhrin e ...

Marsh përkujtimor për viktimat e Srebrenicës në Beograd

Gazeta Express - 11.07.2019

Në Beograd të Serbisë, është organizuar një marsh përkujtimor për viktimat e masakrës së Srebrenicës, në të cilën, 24 vjet më parë, forcat serbe të Bosnjës, vranë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë.

Bota kujton 24 vjetorin e gjenocidit të Srebrenicës, atje rivarrosen 33 viktima

Koha.net - 11.07.2019

Një varrmihës në punë, që hapi varret për 33 njerëz të tjerë të vrarë nga serbët e Bosnjës, 24 vjet më parë njihet si gjenocidi në Srebrenicë. Mijëra familjarë të të vrarëve, miq, përfaqësues të ...

Emilija Rxhepi për Srebrenicën: Pikëlluese që Serbia ende nuk e pranon përgjegjësinë

Medial - 11.07.2019

18:38, 11 Korrik 2019 Emilija Rxhepi, deputetja boshnjake e Kuvendit të Kosovës, ka kujtuar gjenocidin e Srebrenicës në 24 vjetorin e kësaj ngjarje të tmerrshme, duke shprehur indinjatë që Serbia nuk ...

Xhaferi në Srebrenicë: Rajoni ndryshon për mirë, ka gjenerata të reja të politikanëve me mendje të hapur

Medial - 11.07.2019

Shkup, 11 korrik 2019 (MEDIAL) – Kryetari i Kuvendit, të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi sot në shënimin e 24 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, shfaqi shpresë se Ballkani më nuk ...

24 vjetori i Masakrës së Srebrenicës: Një nga momentet më të errëta të njerëzimit

Top Channel - 11.07.2019

Në 24 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës, dy zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian, të cilëve u ka kaluar mandati, Federica Mogherini, përfaqësuese e Lartë e BE-së dhe Johanes Hahn, Komisioner i ...

Sot para katër viteve Vuçiq ishte në Srebrenicë, këto janë pamjet kur vendasit e gjuajtën me gurë

Gazeta Express - 11.07.2019

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq kishte qenë pjesmarrës në ceremoninë e përkujtimit të gjenocidit në Srebrenicë katër vite më parë, ndonëse populli serb nuk pranon që kjo masakër të ketë ndodhur.

8372 nuk është një numër i zakonshëm…

Portalb - 11.07.2019

Kur dikush përmend fjalën gjenocid fitohet përshtypja se kjo është diçka që ka ndodhur diku larg nesh në kohë dhe hapësirë, dikur moti në histori, në ndonjë vend të largët.

Kërkesa e veprimtarit: Stop islamit politik, Erdoganit dhe ISIS-it në Kosovë

Botasot - 11.07.2019

Edhe veprimtari Sali Rexhaj, ka kujtuar 24 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës, e shkaktuar nga serbët. Rexhaj ka thënë se e liga që ndodhi në Srebrenicë, po i kanosej edhe Kosovës tri vjet më vonë, ...

Në Prizren kujtohen viktimat e gjenocidit në Srebrenicë

Gazeta Express - 11.07.2019

Në qytetin e Prizren janë kujtuar viktimat e gjenocidit që ndodhi 24 vite më parë në qytetin e Srebrenicës, ku forcat serbe vranë mbi 8 mijë njerëz të pafajshëm.

Srebrenica duhet të rëndojë në ndërgjegjen serbe

Botasot - 11.07.2019

Profesori dhe sociologu, Fadil Maloku, ka thënë se në Srebrenicë nga çetnikët serb për një javë, (11 korrik -18 korrik 1995) janë masakruar 8372 boshnjakë (nga mosha 14-84 vjeçare) mysliman të ...

BRUKSEL – Mogherini & Hahn: Srebrenica një nga momentet më të errëta të njerëzimit

Medial - 11.07.2019

BRUKSEL, 11 korrik /MEDIAL-ANSA/ – Është detyra jonë e përbashkët të kujtojmë Srebrenicën, një nga momentet më të errëta të njerëzimit në historinë moderne europiane, deklaruan shefja e politikës së ...

Zaev shprehu ngushëllime për gjenocidin në Srebrenicë

Medial - 11.07.2019

Shkup, 11 korrik 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev në një postim në Fejsbuk në emër të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut shpreh ngushëllim të thellë dhe solidaritet ndaj familjeve të të gjithë ...

Pompeo për Srebrenicën: Qëndrojmë me ata që kërkojnë drejtësi

Evropaelire - 11.07.2019

Në ditën kur përkujtohet 24 vjetori i Masakrës së Srebrenicës, sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha përmes një deklarate se “populli amerikan i bashkohet popullit të Bosnje dhe Hercegovinës ...

Ahmeti: Le ta kujtojmë sot vrasjen më makabre të ndodhur në tokën evropiane

Botasot - 11.07.2019

Edhe kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, ka kujtuar gjatë ditës së sotme, 11 korrikun e vitit 1995, atë që konsiderohet si masakra më makabre pas Luftës së Dytë Botërore, ajo e Srebrenicës.

Haradinaj: Bota asnjëherë nuk duhet të hesht për krimet kundër njerëzimit

Botasot - 11.07.2019

Kosova bashkëndjen me popullin boshnjak për masakrën në Srebrenicë që paraqet gjenocidin më të rëndë në Europë, pas Luftës së Dytë Botërore. Kështu ka deklaruar kryeministri i Kosovës, Ramush ...

24 vjet pas masakrës së Srebrenicës, varrosen edhe 33 viktima

Gazeta Express - 11.07.2019

Në Qendrën Memoriale në Potoçari janë varrosur 33 viktima të masakrës së Srebrenicës. Atyre iu dha lamtumira e fundit në prani të dhjetëra mijëra njerëzve dhe zyrtarëve të shumtë 24 vjet pas kësaj ...

Xhaferi në Potoçari: Në Srebrenicë, padyshim ka ndodhur gjenocid

Portalb - 11.07.2019

Pa kurrfarë dyshimi në Srebrenicë është kryer gjenocid dhe këtë e kanë pranuar të gjitha institucionet gjyqësore ndërkombëtare, deklaroi sot në Potoçari të Bosnjë e Hercegovinës, Talat Xhaferi, ...

BE përkujton gjenocidin e Srebrenicës

Zhurnal - 11.07.2019

Në vigjilje të 24 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, Bashkimi Evropian (BE) shprehu mbështetje për Bosnjë e Hercegovinën, për të krijuar një shoqëri të bazuar në pluralizëm, drejtësi dhe dinjitet ...

Pompeo: Gjenocidi në Srebrenicë nuk duhet të mohohet e as të harrohet

Gazeta Express - 11.07.2019

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka thënë sot se gjenocidi në Srebrenicë nuk duhet të mohohet e as të harrohet. Këto deklarata ai i ka bërë më rastin e 24 vjetorit të masakrës gjenocidale ...

Varrezat masive në Srebrenicë

Koha.net - 11.07.2019

Sot po shënohet 24-vjetori i Masakrës së Srebrenicës, në të cilën forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8,000 myslimanë. Në qendrën përkujtimore Potoçari në Srebrenicë do të varrosen mbetjet e 33 ...

Abazi: Viktimat e gjenocidit të Srebrenicës janë vrarë me arsyetimin se po vriten turqit

Botasot - 11.07.2019

Gjenocidi i Srebrenicës është një krim lufte që ka ndodhur në korrik të vitit 1995 në Bosnje dhe Hercegovinë, ku u vranë më shumë se 8 mijë boshnjakë myslimanë, kryesisht burra dhe djem të moshës 12 ...

Pacolli: Kosova do ta kujtojë gjithmonë Srebrenicën – momentin tragjik të historisë njerëzore

Lajmi.net - 11.07.2019

Pacolli përmes një statusi në Facebook, ka thënë që do të kërkojë nga Kuvendi i Kosovës dhe Kryetari i Kuvendit të marrim masa për të parandaluar mohimi n e genocidit të Srebrenicës.

Me një minutë heshtje për gjenocidin në Srebrenicë mbahet mbledhja e Qeverisë

Koha.net - 11.07.2019

Është mbajtur Mbledhja e Qeverisë së Kosovës. Mbledhja filloi me një minutë heshtje në nderim të viktimave të rënë në Masakrën e Srebrenicës. "Bashkëndjejmë me të gjithë familjarët e viktimave të ...

Kosova përkujton gjenocidin në Srebrenicë, kërkohet nga Serbia mos t’i mohojë krimet

Telegrafi - 11.07.2019

“Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut”, në Kosovë ka përkujtuar sot gjenocidin e kryer në Srebrenicë, 24 vjet më parë. Nga kryeqyteti i Kosovës ata dërguan mesazhe tek politikanët në Serbi, ...

“Gjenocid i pamëshirshëm”! Meta: Koha për drejtësi në Srebrenicë!

BalkanWeb - 11.07.2019

Presidenti i vendit, Ilir Meta, ka kujtuar sot 24-vjetorin e masakrës më të madhe në Evropë, ajo e Srebrenicës në Sarajevë. Meta shkruan në “Facebook” se është koha që të kërkojmë drejtësi deri në ...

Bushati: Gjenocidi i Srebrenicës, një nga momentet më të errëta të njerëzimit

Koha.net - 11.07.2019

Ditmir Bushati, ministër i Jashtëm i Shqipërisë, ka kujtuar 24 vjetorin e masakrës së Srebrenicës, ku u vranë mbi 8 mijë myslimanë. “Sot përkujtojmë gjenocidin e Srebrenicës, mijëra boshnjakë të ...

Kim Mehmeti: Zyrtarët serbë e ‘vazhdojnë’ gjenocidin e Srebrenicës!

Tetova Sot - 11.07.2019

“Sot shënohet 24-vjetori i gjenocidit në Srebrenicë, ku forcat serbe vranë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë. Dhe 24 vite me radhë, zyrtarët serbë e vazhdojnë fushatën për mohimin e këtij gjenocidi, ...

Si u bë Holanda “frikacakja kokë ulur” përballë Srebrenicës

Gazeta Tema - 11.07.2019

Pak ditë para se të shënohej 20-vjetori i përkujtimit të masakrës së Srebrenicës, ish-ambasadori boshnjak në OKB i bëri një pyetje pikante qeverisë holandeze, duke u thënë se nëse tashmë e kanë ...

Deputeti i Kuvendit të Serbisë uron kryerësit e gjenocidit në Srebrenicë

Koha.net - 11.07.2019

Deputeti i Kuvendit të Serbisë, njëherësh anëtar i Partisë Serbia Përparimtare, Vlladimir Gjukanoviq, në ditën kur në Bosnjë po përkujtohen rreth 8 mijë civilë - gra, fëmijë e pleq boshnjakë të ...

Latifi:Absurdi më i madh që Srebrenica u la si pjesë e Republika Srpska

Gazeta Express - 11.07.2019

Këshilltari i Kryetarit të Kuvendit të Kosovës dhe Profesori i Fakultetit Filozofik në UP, Blerim Latifi ka përkujtuar 24-vjetorin e Masakrës së Srebrenicës.

Deputeti serb quan festë genocidin në Srebrenicë

ABC News - 11.07.2019

Në 24 vjetorin e masakrës së Srebrenicës, deputeti i partisë së presidentit serb Aleksandër Vuçiç, Vladimir Djukanoviç shkruan se kjo është një ditë festë për popullin serb si dhe falenderon ...

BE: Tragjedia në Srebrenicë obligon për forcimin e paqes në rajon

Telegrafi - 11.07.2019

Kreu i diplomacisë së BE-së Federica Mogherini dhe komisionari evropian për Zgjerim, Johannes Hahn vlerësojnë se Srebrenica është një nga momentet më të errëta në historinë moderne evropiane dhe bënë ...

Qeveria nis mbledhjen me një minutë heshtje për viktimat e masakrës së Srebrenicës

Medial - 11.07.2019

14:40, 11 Korrik 2019 Qeveria e Kosovës ka nisur mbledhjen me një minutë heshtje në nderim të viktimave të masakrës së Srebrenicës në 24 vjetorin e saj.

Pompeo: Gjenocidi në Srebrenicë nuk duhet të mohohet ose të harrohet

Telegrafi - 11.07.2019

Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo tha sot me rastin e 24-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë se ky kapitull i dhimbshëm i historisë nuk duhet të mohohet dhe as të harrohet.

6 fakte tronditëse për Srebrenicën

Gazeta Express - 11.07.2019

Gjenocidi i Srebrenicës është një krim lufte që ka ndodhur në korrik të vitit 1995 në Bosnje dhe Hercegovinë, ku u vranë më shumë se 8 mijë boshnjakë myslimanë, kryesisht burra dhe djem të moshës 12 ...

Masakrat në Ballkan, njollë e pa shlyer në ndërgjegjen e njerëzimit

Kosova Live - 11.07.2019

Kryeministri i Republikës së Kosovës, me rastin e 24-vjetorit të Masakrës së Srebrenicës, priti në takim ministrin e Zhvillimit Rajonal, Rasim Demiri, deputeten e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje dhe ...

Limaj: Srebenica përjetoi masakrën më të madhe nga regjimi i Millosheviqit

Botasot - 11.07.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës Fatmir Limaj, kujtuar 24-vjetorin e masakrës së Srebenicës. Limaj shkruan se qytetarët e Kosovës ndajnë dhimbjen me familjarët e viktimave të Srebenicës, pasiqë ata ...

Foto tronditëse/ 24 vjet nga masakra e Srebrenicës

Mapo - 11.07.2019

Sot shënohet 24-vjetori i masakrës së Srebrenicës, më e rënda në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Në korrik të vitit 1995, forcat serbe në Bosnje vranë mbi 8 mijë burra dhe djem myslimanë në ...

Hoxhaj: Bota ishte dëshmitare për gjenocidin e Serbisë në Srebrenicë

Botasot - 11.07.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj kujton 24 vjetorin e gjenocidit serb në Serbrenicë, duke thënë se bota ishte dëshmitare e këtij gjenocidi.

Kadri Veseli: Është e pashmangshme – sikurse për Srebrenicën, Serbia do përgjigjet edhe për gjenocidin në Kosovë

Medial - 11.07.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se masakra e Srebrenicës është një nga krimet më mizore të ndodhura në Europë, pas luftës së dytë botërore.

Jovanoviq për Srebrenicën: Ndjenjë turpi e zemërimi, politika serbe ta pranojë fajin

Gazeta Express - 11.07.2019

Kryetari i Partisë Liberal-Demokrate të Serbisë, Çedomir Jovanoviq, ka folur për gjenocidin serb në Srebrenicë, raportet që ai ka me familjet e viktimave, për të ardhmen e rajonit dhe për tema të ...

Gëzim Kelmendi: Srebrenica 1995, një gjenocid i lejuar dhe i pa ndëshkuar

Tetova Sot - 11.07.2019

Gëzim Kelmendi: Srebrenica 1995, një gjenocid i lejuar dhe i pa ndëshkuar Krimi, masakra, terrorizmi dhe gjenocidi që u zhvillua në Bosnjë dhe Hercegovinë në përgjithësi dhe në Srebrenicë në veçanti, ...

Përvjetori i masakrës së Srebrenicës

VOA - 11.07.2019

Bosnja e Hercegovina po shënon sot 24 vjetorin e masakrës së Srebrenicës, më e rënda në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Në korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8 mijë burra ...

Sot në Shkup “Marshi i Paqes” për ta kujtuar Masakrën e Srebrenicës

Portalb - 11.07.2019

Sot në Shkup të Maqedonisë së Veriut do të mbahet “Marshi i Paqes” për ta kujtuar masakrën e Srebrenicës , transmeton Portalb.mk . Marshi do të fillojë në ora 18:30 prej Parkut të Çairit, do të ...

Thaçi kujton masakrën e Srebrenicës: Ky regjim vrastar vazhdoi masakrat edhe në Kosovë në vitet 1998-1999

Telegrafi - 11.07.2019

Presidenti Hashim Thaçi ka kujtuar masakrën e Srebrenicës , e cila ka ndodhur 24 vjet më parë, që sipas tij rikthej tragjedinë e Luftës së Dytë Botërore – të popull vrasjeve masive.

Njëzetekatër vjet nga Masakra e Srebrenicës

Evropaelire - 11.07.2019

Sot shënohet 24-vjetori i Masakrës së Srebrenicës, në të cilën forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë. Në qendrën përkujtimore Potoçari në Srebrenicë do të varrosen mbetjet ...

Masakra e Srebrenicës, Mogherini dhe Hahn: Përpjekjet për të rishkruar historinë janë të papranueshme

Gazeta Tema - 11.07.2019

Dy zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian, të cilëve u ka kaluar mandati, Federica Mogherini, përfaqësuese e Lartë e BE-së dhe Johanes Hahn, komisionar për Zgjerim, thanë se është detyrë e ...

Srebrenicë: Mohimi i gjenocidit dhe madhërimi i kriminelëve të luftës

Zeri - 11.07.2019

Nga gjenocidi në Srebrenicë kanë kaluar 24 vjet dhe Bosnjë e Hercegovina ende nuk ka një ligj që ndalon mohimin e krimeve të luftës. Është e ngjashme edhe në vende të tjera të rajonit, transmeton ...