TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Koalicioni LVV-LDK po mirëpritet nga analistët e qytetarët

Koha.net - 09.10.2019

Të enjten do të nisin takimet ndërmjet dy partive që morën më së shumti vota në zgjedhjet që u mbajtën të dielën e kaluar. Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, është ...

Reagime nga Gjermania për zgjedhjet në Kosovë

DW - 09.10.2019

Komentorët në gazetat gjermane e kane pritur pozitivisht fitoren e Albin Kurtit. Qeveria gjermane është ende në pritje të krijimit të koalicionit të ri.

Osmani: Qeveria e re duhet të përbëhet nga opozita e deridjeshme

Evropaelire - 09.10.2019

Vjosa Osmani, kandidate për kryeministre nga Lidhja Demokratike e Kosovës në zgjedhjet e mbajtura më 6 tetor në Kosovë, ka thënë përmes një postimi në rrjetin social, Facebook se qeveria e re duhet ...

LDK lëshon pe për postin e Kryeministrit: Kërkon këto dy pozita për koalicion me VV-në

Botasot - 09.10.2019

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) është pajtuar që pozita e Kryeministrit t’i takon partisë fituese të këtyre zgjedhjeve, Lëvizjes Vetëvendosje dhe liderit të saj Albin Kurtit.

Votat që Lutfi Haziri i mori në fshatin e tij të lindjes

Lajmi.net - 09.10.2019

Ndërsa sa i përket fshatit Llovcë, nga vjen i pari i kësaj komune, Lutfi Haziri, LDK mori 44 vota, shkruan Metro. LVV në Gjilan mori plot 17 mijë e 864 vota apo 39.75 për qind të të gjitha votave, ...

Vjosa Osmani i thotë “Po” Albin Kurtit: Koalicioni LDK-VV ka shumë sfida para vetes

Gazeta Tema - 09.10.2019

Kandidatja e LDK-së Vjosa Osmani i është përgjigjur pozitivisht kërkesës së Albin Kurtit për koalicion mes dy partive. Në një shënim në facebook, Osmani është shprehur se rezultati i zgjedhjeve të 6 ...

Paralajmërohet zvarritje për bërjen e qeverisë, s’përjashtohet kriza

Zeri - 09.10.2019

PZAP-i ka hedhur poshtë ankesën e LDK-së, të PDK-së dhe të koalicionit Nisma – AKR - PD për rinumërim të votave. Ky vendim ka ardhur pak pas reagimeve të diplomatëve ndërkombëtarë në Kosovë, të cilët ...

Referendumi i 6 Tetorit 2019 moralisht e shkarkon Presidentin Thaçi

Botasot - 09.10.2019

Verdikti popullor, vullneti i Sovranit e ndëshkoi ashpër kualicionin PAN, koalicion i cili kishte si arkitekt xhambazin politik dhe dështakun e madh të 6 Tetorit, Hashim Thaçin.

Kush është kandidatja e LDK-së me numrin më të madh të votave në Lipjan, pas Vjosa Osmanit

Botasot - 09.10.2019

Vlora Limani-Hajnuni, kandidatja e LDK-së në Lipjan, ka arritur të dal kandidatja më e votuar, pas Vjosa Osmanit. Sipas listës së kandidatëve të LDK-së në Lipjani, ku shihet se Limaj-Hajnuni ka ...

Të përbashkëtat dhe dallimet e LVV-së dhe LDK-së në planin ekonomik

Evropaelire - 09.10.2019

Programet ekonomike të dy partive me më së shumti vota në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, Lëvizja Vetëvendosje (LVV) dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), nga ekspertë të fushës së ...

Donika Gërvalla e godet Lutfi Hazirin për rezultatin e LDK-së në Gjilan: Është virtuoz i hileve

Gazeta Express - 09.10.2019

Aktivistja e LDK-së, në Gjermani Donika Gërvalla pas rezultatit të LDK-së, në Komunën e Gjilanit, ka fajësuar për këtë nënkryetarin e Lidhjes Demokratike, Lutfi Hazirin, raporton Gazeta Express.

Osmani shpreh gatishmerinë për koalicionin me Vetëvendosje

Kosova Live - 09.10.2019

Vjosa Osmani, kandidatja per kryeministre, ka falënderuar qytetarët për përkrahjen dhe aktivistët e veprimtarët që kurrë nuk reshtën së punuari ta ringrisim LDK-në në një rezultat që nuk e kishte nga ...

Kurteshi i kërkoi dorëheqjen, përgjigjet Haziri: Vetëm nëse e kandidoni Albin Kurtin për kryetar të Gjilanit

Telegrafi - 09.10.2019

Nënkryetari i LDK-së që ishte edhe shef i shtabit zgjedhor të kësaj partie në zgjedhjet e 6 tetorit, Lutfi Haziri ka reaguar ndaj deklaratave të Ismajl Kurteshit që i kishte kërkuar dorëheqjen atij ...

Vjen paralajmërimi: Të arrihet sa më shpejt koalicioni LDK-VV, “ujqit e deridjeshëm po ju sillën përreth si çakajtë”

Botasot - 08.10.2019

Komisioni Qendror Zgjedhor ka përfunduar numërimin e 100 përqind të votave të rregullta. Nga ky rezultat, ende është duke prirë Lëvizja Vetëvendosje (LVV) me 202mijë e 968 vota, apo 25.48% e pasuar ...

Lutfi Haziri ka disa fjalë për Vjosa Osmanin, ja çfarë thotë për rezultatin e LDK-së

Botasot - 08.10.2019

Nënkryetari LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se LDK dhe LVV do të kenë numra të barabartë të deputetëve në Kuvendin e Republikës. Haziri thotë se me Vjosën kandidate, ky është numri më i madh i votave ...

Haziri: Nëse vendos të flasë një ditë, shumë persona do të kenë turp të dalin në rrugët e Prishtinës

Telegrafi - 08.10.2019

Nënkryetari i LDK-së që ishte edhe shef i shtabit zgjedhor të kësaj partie në zgjedhjet e 6 tetorit, Lutfi Haziri ka bërë një “kërcënim” publik për ata që e lidhin me PDK-në.

Alkimia e formimit të qeverisë dhe e ardhmja e momentumit “Vjosa Osmani”

Botasot - 08.10.2019

Ndërsa përgaditjet për themelimin e qeverisë midis Vetëvendosjes dhe LDK-s priten të fillojnë së shpejti, kush do ta përfaqësoj LDK-n në bisedime me Albin Kurtin? Cili do të jet roli i Vjosa Osmanit? ...

Paçarizi: Mandatari për Kryeministër i takon Vetëvendosjes (VIDEO)

Medial - 08.10.2019

Analisti politik, Rrahman Paçarizi ka thënë se votat me kusht dhe ato të mërgata nuk janë të mjaftueshme për të shkaktuar ndonjë ndryshim të rezultatit zgjedhor nga ai preliminar i KQZ-së.

Kurti: Po s’u morëm vesh me LDK-në, shkojmë sërish në zgjedhje

Alsat - 08.10.2019

Albin Kurti ka thënë se nuk ka mundësi të një koalicioni paszgjedhor pa LDK-në. Sipas tij, po të mos arrihet marrëveshja me LDK-në, duhet të shkohet në zgjedhje, ndonëse thotë se PAN-i di të bëjë ...

Haziri: Subjektit të parë në zgjedhje i takon kryeministri, LDK vendosi këtë parim para zgjedhjeve

Telegrafi - 08.10.2019

Nënkryetari i LDK-së që ishte edhe shef i shtabit zgjedhor të kësaj partie në zgjedhjet e 6 tetorit, Lutfi Haziri ka thënë se kjo parti nuk synon të kërkojë postin e kryeministrit.

Luta e pranon se LDK-së nuk i takon kryeministri, përmend kushte të tjera për VV-në

Lajmi.net - 08.10.2019

Ai sonte në Debat Plus tha se ky është qëndrim i partisë. Haziri ka thënë se me VV’në mund të dialogojnë për 1 milionë çështje tjera, por jo më për kryeministri.

Velija: Koalicioni VV-LDK duhet të ndodhë, nuk ka kohë për të humbur

Medial - 08.10.2019

Analisti politik, Dardan Velija, në emisionin Analiza Zgjedhore në Klan Kosova ka thënë se koalicioni LDK-VV duhet të ndodhë. Ai deklaroi se duhet të punohet në këtë drejtim sepse nuk ka kohë për të ...

Haziri: Nuk presim ndryshim rezultati nga votat e diasporës, bëjmë qeveri me 2/3 e votave

Telegrafi - 08.10.2019

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, që ishte edhe shef i shtabit zgjedhor të kësaj partie në zgjedhjet e 6 tetorit, ka pranuar se kjo parti nuk ka arritur të del si e parë në zgjedhje.

Pavarësisht se LDK nuk doli e para, Vjosa Osmani shkëlqeu dhe arriti maksimumin

Botasot - 08.10.2019

I ndjek politikën dhe të gjitha zhvillimet në Kosovë, edhe diplomacinë, edhe qeverisjet, edhe mediat, edhe sportet e të gjitha të tjerat. Por shkurtimisht po fokusohen në zgjedhjet e 6 Tetorit.

Dallime të mëdha mes LDK-së dhe VV-së, koalicioni vështirë i arritshëm

Lajmi.net - 08.10.2019

Mbrëmjen e së dielës kur edhe kreu i VV-së, Albin Kurti shpalli fitoren e partisë së tij, ai shprehu gatishmërinë për bashkëpunim me LDK-në, edhe pse një gjë e tillë, me gjithë përpjekjet, nuk ishte ...

Isa: Me Albinin do të vazhdojmë aty ku e lamë para zgjedhjeve

Ina - 08.10.2019

Qytetarë të nderuar Në zgjedhjet e 6 tetorit LDK mori përkrahje të gjerë nga qytetarët tanë. Qytetarët ndëshkuan ata që qeverisën keq. Në një garë tepër të ngushtë, 50:50, fituesi, LDK apo VV, do të ...

LDK dhe VV pajtohen për koalicionin, pas certifikimit të rezultatit

Botasot - 08.10.2019

Votat e zgjedhjeve të 6 tetorit tanimë janë numëruar të gjitha. Vetëvendosje prinë duke i shkuar prapa LDK-ja me shumë pak dallim ndërmjet. E treta është PDK-ja dhe e katërta vijon të jetë AAK-ja me ...

Ku gaboi LDK-ja?

Botasot - 08.10.2019

“Është kandidaturë e pa sinqertë nëse e kandidon në minutat e fundit. Po të mos ishte frika e elektoratit, kurrë s’do e kishin kandiduar. Ne e dimë fare mirë se me përjashtim të z.

Nazarko: SHBA do punojnë me atë qeveri që ka dialogun prioritet. Pse heziton LDK për koalicion me VV

BalkanWeb - 08.10.2019

TIRANË Analisti Mentor Nazarko ka analizuar për Neës24 procesin zgjedhor të 6 tetorit në Kosovë dhe situatën paszgjedhore. Ai theksoi se populli i Kosovës votoi me një pjekuri të jashtëzakonshme në ...

Sonte në “Debat Plus”, Lutfi Haziri përballë analistëve

Telegrafi - 08.10.2019

Nënkryetari i LDK-së që ishte edhe shef i shtabit zgjedhor të kësaj partie në zgjedhjet e 6 tetorit, Lutfi Haziri sonte është i ftuar në emisionin “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini.

Letër LDK-së

Botasot - 08.10.2019

LDK e dashur, Vitet e fundit sjellja jote politike i ka shkaktuar shumë dëme Kosovës dhe e ka zhgënjyer bazen historike të votuesve tu. Ke bashkpunuar me bandat në qeveri, i ke forcuar ato dhe e ke ...

Karakteristikat e fushatës zgjedhore të LDK-së (VIDEO)

Zeri - 08.10.2019

Më shumë njerëz u karakterizua fushata zgjedhore e LDK-së për zgjedhjet e parakohshme. Nëpër to fjalime të fuqishme bëri kandidatja për Kryeministre Vjosa Osmani, ku përveç prezantimit të programit ...

Krasniqi: Mungesa e familjes Rugova ndikoi në humbjen e LDK-së, VV-ja të heq dorë nga propaganda

Lajmi.net - 08.10.2019

Arsye e parë sipas tij, është se kandidatja për kryeministre Vjosa Osmani është ende një figurë margjinale në LDK . “Vjosa Osmani është ende një figurë margjinale në LDK dhe nuk është prej atyre ...

Shteti do të jetë më ndryshe pa PAN-in!

Botasot - 08.10.2019

Njohësi i çështjeve juridike e politike Blerim Burjani ka thënë se që 20 vjet në Kosovë është ndërtuar një strukturë politike, app grupacione që imitojnë parti politike por kurrë nuk arritën të ...

Arsyet që radhitën LVV-në të parën

Zeri - 08.10.2019

Lëvizja Vetëvendosje ka dalë partia e parë nga zgjedhjet e 6 tetorit. Nga mbi 98 për qind të votave të numëruara LDK-ja është radhitur subjekti i dytë, PDK-ja i treti, AAK-ja i katërti, kurse Nisma ...

Tetë komunat në të cilat LDK doli e para në këto zgjedhje

Telegrafi - 08.10.2019

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), pas procesimit të 99,61% të votave nga KQZ, është radhitur si partia e dytë në nivel të vendit. LDK në zgjedhjet e 6 tetorit ka arritur të fitojë në tetë komuna.

Kajtazi: Ata që thonë se LDK i ka fituar zgjedhjet, u ngjajnë serbëve

Gazeta Express - 08.10.2019

Fadil Kajtazi, njohësi i çështjeve të sigurisë dhe bashkëshorti i Kryetares së Forumit të Gruas së LDK-së Lirije Kajtazi, ka deklaruar se LDK nuk i ka fituar këto zgjedhje.

Mustafa për Express: Bisedimet për koalicion me VV’në vetëm pasi të numërohen të gjitha votat

Gazeta Express - 08.10.2019

Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit është fituesja e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare të 6 tetorit në Kosovë. LDK’ja e Isa Mustafës, doli e dyta në këto zgjedhje, edhe pse rezultatet ende ...

Çfarë presin dhe çfarë mund të bëjë Albini!

Gazeta Tema - 08.10.2019

Nga Dritan Hila Ka një pritshmëri të madhe nga Vetëvendosja dhe lideri i saj për ndryshimin e gjendjes në Kosovë. Shteti tashmë 20-vjeçar ka kaluar një kurbë që përshkoi nga entuziazmi i viteve të ...

Flasin nga Lëvizja Vetëvendosje, tregojnë se kur do të nisin bisedimet për koalicion me LDK

Zeri - 08.10.2019

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës pritet të bashkëpunojnë për formimin e qeverisë së re. Zyrtarë të LVV-së në prononcim për “Gazeta Blic” kanë theksuar se presin që këto bisedime ...

Kush flet në emër të LDK-së? Dhe cila është tani detyra primare e Albin Kurtit?

Gazeta Tema - 08.10.2019

Janë mbi 195 mijë votues të LDK-së dhe këta duan përgjigje si më tutje, por përgjigje duan prej partisë, kryetarit, Këshillit të Përgjithshëm – jo prej personave privatë të paautorizuar.

Hapat drejt formimit të Qeverisë së re

Zeri - 08.10.2019

Dy partitë opozitare në legjislaturën e kaluar, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, janë pranë ngjitjes së rrugës drejt formimit të Qeverisë së re.

Opozita, drejt pozitës

Zeri - 08.10.2019

Dy partitë opozitare në legjislaturën e kaluar, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, janë pranë ngjitjes së rrugës drejt formimit të Qeverisë së re.

Triumf për shpresë dhe ndëshkim për kapje të shtetit

Zeri - 08.10.2019

Lëvizja Vetëvendosje ka dalë partia e parë nga zgjedhjet e 6 tetorit. Nga mbi 98 për qind të votave të numëruara LDK-ja është radhitur subjekti i dytë, PDK-ja i treti, AAK-ja i katërti, kurse Nisma ...

“Vullnet për ndryshim”, analistët në Kosovë e shohin të vështirë bashkëqeverisjen VV dhe LDK

Top Channel - 07.10.2019

Rezultati i zgjedhjeve të jashtëzakonshme të 6 tetorit në Kosovë, u përcoll në mediat e huaja thuajse në të njëjtën frymë: fitorja e Vetëvendosjes dhe LDK-së pas saj janë parë si tregues i dëshirës ...

Shahu: LDK e VV të jenë bashkë në raport me Serbinë, të mos kenë frikë nga Specialja

Botasot - 07.10.2019

Lëvizja Vetëvendosje është shpallur fituese e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit. Me 25.50 për qind, ajo ka lënë pas Lidhjen Demokratike të Kosovës e cila ka 24.84 për qind.

Lisien Bashkurti: Albini ka treguar se di të bëjë revolucione, do të bëjë qeveri me LDK

SOT - 07.10.2019

Lisen Bashkurti deklaroi se kryeministri i vetëshpallur i Kosovës Albin Kurti në fjalimin e tij i shtriu dorën për bashkëpunim Lidhjes Demokratike të Kosovës, duke nënkuptuar kështu se do të ...

Krasniqi: Pse humbi LDK-ja

Botasot - 07.10.2019

Profesori Milazim Krasinqi ka treguar arsyet që sipas tij humbi LDK-ja. Ai përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se dy pikat e dobëta të LDK-së ishin, e para Kuvendi zgjedhor, ku u kamuflua ...

Haxhiu: LDK-ja nëse vë kushte për koalicion e dëmton veç veten

Zeri - 07.10.2019

Albulena Haxhiu e Vetëvendosjes ka thënë se LDK-ja nuk duhet të vë kushte për një koalicion paszgjedhor me Vetëvendosjen, pasi kjo “do të dëmtonte LDK-në e jo VV-në”.

LDK-ja nuk i nis negociatat me VV-në pa u numëruar të gjitha votat

Koha.net - 08.10.2019

Të martën nuk u është dhënë start konsultave për krijimin e Qeverisë, megjithëse një natë më herët, lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, partisë që doli fituese e zgjedhjeve, Albin Kurti, premtoi nisjen e ...