TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Artistët kundër projektit: Paqartësi për skenën dhe sallën qendrore

Zhurnal - 13.03.2018

Artistët kundër projektit: Paqartësi për skenën dhe sallën qendrore Tiranë, 13 mars - Pas prezantimit të projektit të ri për godinën e Teatrit Kombëtar, një grup i sindikatës së artistëve të skenës u ...

Teatri Kombëtar/ Artistët pëlqejnë projektin e ri

ABC News - 13.03.2018

Artistët e pranishëm në prezantimin e projektit të Teatrit Kombëtar në kryeministri dhe ata të cilët e ndoqën nga ekrani, të gjithë në një zë e kanë pëlqyer projektin e arkitektit danez, Bjarke ...

Projekti i Teatrit Kombëtar është plagjiaturë? Ja çfarë zbulon regjisori (FOTOT)

BalkanWeb - 13.03.2018

TIRANE- Një ditë pasi kryeministri Edi Rama prezantoi projektin për Teatrin e ri Kombëtar, veper e arkitektit danez, Bjarke Ingels, dalin dhe zërat e parë se bëhet fjalë për plagjiaturë.

Teatri i ri me 4 kulla, arkitektët: Humbim një vlerë historike

Gazeta Express - 13.03.2018

“Do të shembet sepse ai nuk bën as për teatër komune dhe jo për një teatër kombëtar”, është shprehur ...

KIÇO LONDO: Teatri i rajoneve një sukses, rikthejmë komedinë “Boeing Boeing” në Durrës, një tjetër rikthim sezonin e ...

SOT - 13.03.2018

Teatri i rajoneve synon të çojë shfaqjet pranë publikut. Projekti që sjell në skenë vetëm dramaturgjinë bashkëkohore franceze ka rezultuar me sukses deri tani.

Arkitekti i teatrit të ri projektoi edhe xhaminë moderne në Tiranë

Mapo - 13.03.2018

Projekti i Teatrit të ri Kombëtar në Tiranë është hartuar nga Bjarke Ingels. Emri i tij është lakuar disa herë nga kryeministri dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës.

Ndrenika: Më kishin thënë se kryeministri e urren Teatrin, të ndërtohet vetëm nga shteti

Gazeta Express - 13.03.2018

“Teatri Kombëtar do të prishet dhe në gjurmën e saj do të ngrihet një i ...

Rama e nis ditën me projektin e ri për Teatrin Kombëtar

SOT - 13.03.2018

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur si urim mëngjesi për ditë e sotme pamjet nga projekti për Teatrin e ri Kombëtar prezantuar një ditë më parë. Ai shkruan sot se teatri i ri do të jetë një nga teatrot ...

Rama e nis ditën me projektin për Teatrin e ri Kombëtar: Do jetë nga më bashkëkohorët (Foto)

BalkanWeb - 13.03.2018

TIRANE – Projekti i Teatrit të ri Kombëtar do të transformojë gërmadhat ekzistuese në një nga teatrot më të bukur bashkëkohorë të ndërtuar rishtas në Europë.

U kry!

Respublica - 13.03.2018

Kryeministri prezantoi një ditë më parë projektin për Teatrin e Ri Kombëtar. Nuk pati konkurs, por një monitor dhe dy persona që morën fjalën, kryeministri dhe projektuesi i studios belge.

Teatri i ri Kombëtar, Veliaj: Projekt dinjitoz i arkitektit më të mirë në botë

Java News - 13.03.2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës e cilëson projektin e ri të Teatrit Kombëtar tepër dinjitoz. I ftuar në emisionin “Koha për t’u zgjuar” nga gazetari Bashkim Hoxha, Erion Veliaj thekson se ky projekt i ...

Projekti i teatrit, Basha: Talibanizëm kulturor dhe një tjetër skemë grabitqare PPP

BalkanWeb - 12.03.2018

TIRANË- Kreu i PD-së Lulzim Basha e quan talibanizëm kulturor dhe historik prishjen e teatrit kombëtar dhe ndërtimit e një tjetri. Në një status në “Facebook” pas prezantimit të projektit të teatrit ...

Rama prezanton projektin e Teatrit të ri Kombëtar

ABC News - 12.03.2018

Kryeministri Edi Rama nuk stepet nga kundërshtimet e aktorëve. Teatri Kombëtar do të shembet dhe i riu do ndërtohet në të njëjtin vend përmes Partneritetit Publik Privat.

S’i dha fjalën Ndrenikës, Berisha sulmon Ramën: Turp dhe vetëm turp!

BalkanWeb - 12.03.2018

TIRANE- Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar lidhur me një ‘incident’ që ndodhi gjatë fjalës së kreut të ekzekutivit Edi Rama sot me artistë, ku ky i fundit nuk i dha fjalën aktorit Robert ...

Aktori i madh Robert Ndrenika ironizon Ramën: Na kishin thënë se nuk na donte

LajmiFundit - 12.03.2018

Aktori i njohur dhe ikona e skenës shqiptare, Robert Ndrenika ka qenë sot i pranishëm në takimin informues për prezantimin e projektit të teatrit të ri.

Rama i thotë të presë Robert Ndrenikës dhe pastaj ikën, aktori bën ironi më pas

Gazeta Tema - 12.03.2018

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar sot projektin e ri të Teatrit të ri. Në fjalën e tij Rama theksoi vendosmërinë e qeverisë “për të shembur teatrin ekzistues dhe ndërtimin mbi të, të një Teatri ...

Debati i madh, Prezantohet projekti i Teatrit të ri Kombëtar

LajmiFundit - 12.03.2018

Nga salla e ekspozitave të COD, Qendra për Hapje e Dialog, në Kryeministri, u prezantua të hënën projekt-propozimi i Teatrit të ri Kombëtar. “Nga 3 mijë metra katror rrënojë sot, do të kemi 9 mijë ...

Nuk i dha fjalën, Ndrenika pas prezantimit të projektit të Teatrit ironi me Ramën: Kryeministri na dashka

BalkanWeb - 12.03.2018

TIRANË- Ikona e skenës shqiptare Robert Ndrenika ka qenë një nga artistët e pranishëm në prezantimin e projektit të Teatrit Kombëtar. Pas prezantimit ai ka dhënë një prononcim të shkurtër për mediat ...

“Përplasja” e Ramës me Robert Ndrenikën, kryeministri i refuzon fjalën

Gazeta Express - 12.03.2018

Kryeministri Edi Rama prezantoi pasditen e sotme projektin e Teatrit të ri ...

Projekti i Teatri i ri, Robert Ndrenika kërkon fjalën, Rama: Prit njëherë

LajmiFundit - 12.03.2018

Është prezantuar sot projekti i Teatrit të ri Kombëtar. Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalën hapëse për t’ia lënë vendin arkitektit. Por në rradhët e publikut ku qëndronin aktorë të shumtë, ishte ...

Pas Teatrit Kombëtar do të ketë edhe kulla? Rama: Kompania private s’do falimentojë, por…

Mapo - 12.03.2018

Kryeministri Edi Rama prezantoi sot projektin për ndërtimin e Tetarit të ri Kombëtar, duke folur për një partneritet mes Qeverisë-Bashkisë dhe një kompanie private.

Rama flet për teatrin e ri: Kemi bërë sa kemi pasur mundësi

LajmiFundit - 12.03.2018

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme prezantoi projektin për Teatrin e ri Kombëtar që pritet të ndërtohet. Gjatë fjalës së tij, Rama u shpreh se do të jetë një qendër e re multifunksionale, dhe do të ...

Robert Ndrenika kërkon fjalën, Rama: Jo, prit shiko projektin

Mapo - 12.03.2018

Është zhvilluar këtë të hënë në Kryeministri, prezantimi i projektit të Teatrit të ri Kombëtar, ku të pranishëm ishin Kryeministri Edi Rama dhe një pjesë e artistëve.

Fotot e Teatrit të ri Kombëtar, dizajn modern, kushte bashkohore për shtëpinë e re të aktrimit

Java News - 12.03.2018

Shtëpia e re e aktrimit është konceptuar të jetë si zemra kulturore e Tiranës dhe e gjithë Shqipërisë dhe e dedikuar vetëm për art. Projekti i prezantuar nga një studiot më të mëdha ndërkombëtare të ...

Ja aktorët që ‘tradhëtuan’ shokët dhe shkuan te prezantimi i teatrit të ri…

Mapo - 12.03.2018

Shumë nga aktorët protestues që ishin kundër prishjes së teatrit të vjetër kombëtar nuk u ftuan në kryeministri tek prezantimi i godinës së re nga arkitekti danez Bjarke Ingels.

Arkitekti i teatrit: Tirana ka ndryshuar shumë, nder të bëhem pjesë e këtij transformimi

BalkanWeb - 12.03.2018

Arkitekti i njohur danez, Bjorke Ingles ka vlerësuar përpjekjet e Tiranës për tu transformuar në një qytet sa më të jetueshëm për banorët e vet. Në nisjen e prezantimit të projektit të Teatrit të ri ...

Rama prezanton projektin e Teatrit të ri Kombëtar

Koha.net - 12.03.2018

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë prezantimit të projektit të ndërtesës së re të Teatrit Kombëtar, e cila siç theksoi ai, do të realizohet në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës dhe ...

Artistët kundër projektit: Paqartësi për skenën dhe sallën qendrore

Durres Lajm - 13.03.2018

Pas prezantimit të projektit të ri për godinën e Teatrit Kombëtar, një grup i sindikatës së artistëve të skenës u mblodhën sot për të diskutuar rreth tij.

Projekti i Teatrit Kombëtar është plagjiaturë?! Ja çfarë zbulon regjisori…

Mapo - 13.03.2018

Një ditë pasi kryeministri Edi Rama prezantoi projektin për Teatrin e ri Kombëtar, veper e arkitektit danez, Bjarke Ingels, dalin dhe zërat e parë se bëhet fjalë për plagjiaturë.

Rama e nis ditën me projektin për Teatrin e ri Kombëtar: Do jetë nga më bashkëkohorët (Foto)

Zhurnal - 13.03.2018

Rama e nis ditën me projektin për Teatrin e ri Kombëtar: Do jetë nga më bashkëkohorët (Foto) Tiranë, 13 mars - Projekti i Teatrit të ri Kombëtar do të transformojë gërmadhat ekzistuese në një nga ...

“Teatri”, Veliaj: Më në fund kemi një projekt dinjitoz të arkitektit më të mirë në botë

BalkanWeb - 13.03.2018

TIRANE- Kryetari i Bashkisë së Tiranës e cilëson projektin e ri të Teatrit Kombëtar tepër dinjitoz. I ftuar në emisionin “Koha për t’u zgjuar” nga gazetari Bashkim Hoxha në “News24”, Erion Veliaj ...

Projekti për Teatrin Kombëtar, Rama: Do të jetë trefishi i këtij që është sot

SOT - 12.03.2018

Gjatë takimit me artistët kryeministri Rama ka deklaruar se teatri është jashtë çdo standarti. Sipas tij Godina e vjetër do të shembet sepse është jashtë çdo lloj standardi për t’u cilësuar teatër ...

Rama nuk stepet: Teatri Kombëtar do të shembet, ata që protestojnë …

BalkanWeb - 12.03.2018

TIRANE – Kryeministri Edi Rama prezantoi sot projektin për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Teatrin e ri, Rama e cilësoi si kartvizitë të Shqipërisë për të ardhmen.

Boçi: Kumbaro do prezantojë projekt ‘fantazmë’ për teatrin, pas qëndrojnë kullat

LajmiFundit - 12.03.2018

Partia Demokratike ka kërkuar thirrje urgjente me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro lidhur me prezantimin e projektit të teatrit të ri që do të bëjë sot ministria e Kulturës.

Teatri i ri Kombëtar/ Edi Rama: Do të jetë trefish më i madh

ABC News - 12.03.2018

Pasditen e kësaj të hëne, Kryeministri, Edi Rama, ka prezantuar projektin për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Sipas kryeministrit, teatri do të jetë trefishi i këtij që është sot dhe do të ...

Rama njofton shembjen e Teatrit Kombëtar: Teatri i ri mbi gërmadhat e të vjetrit!

Java News - 12.03.2018

Kryeministri Edi Rama ka ri pranuar edhe një herë prishjen e Teatrit Kombëtar duke e cilësuar Teatrin e ri si një kartvizitë të Shqipërisë për të ardhmen.

Teatri Kombëtar, Rama e pranon: S’do të ishte mëkat sikur të kishte edhe një kullë...

Gazeta Express - 12.03.2018

Prej javësh tashmë, debati i madh i hapur në ndërtimin e Teatrit të Ri Kombëtar dhe protestat e shumta të artistëve për moshembjen e të vjetrit, kanë kulmuar këtë të hënë, ku vetë kryeministri Rama ...

Rama: Teatri Kombëtar do shembet mbi gërmadhat e tij do ndërtohet i riu

Zhurnal - 12.03.2018

Rama: Teatri Kombëtar do shembet mbi gërmadhat e tij do ndërtohet i riu Tiranë, 12 mars - Teatri Kombëtar do të shembet, ndërsa mbi gërmadhat e tij do të ndërtohet i riu.

FOTOT/ Nga stadiumi i Barcelonës te World Trade Center në New York, studio që do bëjë Teatrin e ri në Tiranë

Java News - 12.03.2018

Studio të cilës i është besuar dizenjimi i Teatrit të Ri Kombëtar është një nga më të njohurat në botë. Bjarke Ingels Group, ose siç njihet shkurt BIG, e ka qendrën e saj në Kopenhagen dhe në Nju ...

Sot prezantohet projekti i ri i Teatrit, arkitekti danez: Trefishohet hapësira e godinës së re

Java News - 12.03.2018

Teatri Kombëtar ka tashme një projekt, i cili do të prezantohet sot në orën 17.00 në hollin protokollar të COD në kryeministri. Bjarke Ingels, i njohur si djali i artë i arkitekturës daneze, dhe ...

VIDEO/ Rama “sy për sy” me artistët: Teatri do të shembet, i riu do jetë sa tre-fishi që është sot

Gazeta Tema - 12.03.2018

Kryeministri Edi Rama ka thirrur në takim artistët për t’u prezantuar planin e ri mbi ndërtimin e Teatrit Kombëtar. Rama shprehet se salla ekzistuese do të shembet dhe do të nisë ndërtimi i godinës ...

Rama: Sot prezantohet projekti për Teatrin Kombëtar, ja ku do ndërtohet (Foto)

BalkanWeb - 12.03.2018

TIRANE – Pas përplasjeve mes artistëve dhe Ministrisë së Kulturës për Teatrin Kombëtar, qeveria ka vendosur ta prezantojë sot publikisht projektin. Në orën 17:00 në sallën e Ekspozitave në ...

Teatri i ri, Basha: Barbari e Ramës mbi historinë dhe kulturën, vepër korruptive

Lajmi.net - 12.03.2018

Kreu i opozitës Lulzim Basha reagoi pasi qeveria “Rama” prezantoi projektin e ri për Teatrin Kombëtar. Ai e quan një barbari që po i bëhet historisë dhe kulturës “Barbaria e Edi Ramës mbi historinë, ...

Rama prezanton projektin e Teatrit Kombëtar: Godina do të ndërtohet nga partneriteti publik-privat

Mapo - 12.03.2018

Diskutimet mbi të ardhmen e godinës së Teatrit Kombëtar marrin fund sot. Pasdite kryeministri Edi Rama do të prezantojë projekt-propozimin e Teatrit Kombëtar.

Kryeministri Rama prezanton projektin e Teatrit Kombëtar (FOTO)

Durres Lajm - 12.03.2018

Edi Rama përmes një postimi në Facebook, ka bërë me dije se sot pasdite, në orën 17:00 në sallën e Ekspozitave në Kryeministri, do të prezantojë projekt-propozimin e Teatrit Kombëtar, duke mbyllur ...

S’i dha fjalën Ndrenikës, Berisha sulmon Ramën

Durres Lajm - 12.03.2018

Robert Ndrenika kërkon fjalën, Rama: Jo, prit shiko projektin Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar lidhur me një ‘incident’ që ndodhi gjatë fjalës së kreut të ekzekutivit Edi Rama sot me artistë, ...

“Kumbaro duhet të thirrej në Prokurori për Teatrin”

Respublica - 12.03.2018

Në lojën e përshtypjeve për të ardhmen e Teatrit Kombëtar do të hyjë edhe kryeministri Rama përmes degjesave me artistët. Sipas regjisorit Kastriot Çipi, transparenca lidhur me këtë projekt po ...

FOTOT/ Rama “vulos” fatin e Teatrit Kombëtar: Do ndërtohet mbi gërmadhat e të vjetrit

Gazeta Tema - 12.03.2018

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Teatri Kombëtar do të rindërtohet në vendin ku aktualisht është. Teksa shpërndan disa fotografi nga gjendja aktuale, ai thotë se “Një nisëm frymëzuese për një ...

Ndrenika: Rama më tha shih projektin para se të flasësh, pastaj iku…

Java News - 13.03.2018

Prezantimi i maketit të Teatrit të ri duket se i ka fashitur pjesërisht polemikat mes qeverisë dhe aktorëve. Por Robert Ndrenika duket se ka mbetur i mëdyshur nga ceremonia.

Nuk i dha fjalën/ Ndrenika pas prezantimit të projektit të Teatrit, ironi me Ramën: Kryeministri na dashka…

Mapo - 12.03.2018

Ikona e skenës shqiptare Robert Ndrenika ka qenë një nga artistët e pranishëm në prezantimin e projektit të Teatrit Kombëtar. Pas prezantimit ai ka dhënë një prononcim të shkurtër për mediat ku ka ka ...