TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kumbaro: Në truallin e Teatrit Kombëtar vetëm një teatër i denjë

RTSH - 13.02.2018

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, siguron artistët që në truallin e Teatrit Kombëtar do të ndërtohet vetëm një teatër kombëtar sipas parametrave që historia e teatrit e meriton.

Protesta e artistëve për teatrin, reagon Mirela Kumbaro: S’ka terren për luftë, ju pres nesër në ministri

LajmiFundit - 13.02.2018

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka reaguar sërish lidhur me debatin për zhvendosjen e teatrit, projekt që artistët po e kundërshtojnë me protesta dhe revolt prej disa ditësh.

Nuk e kanë me Teatrin, e kanë me godinën

BalkanWeb - 13.02.2018

Gazetari dhe zv.kryeredaktori i “Panorama”, Redi Gjuzi ka analizuar përplasjen e fundit mes artistëve dhe ministrisë së Kulturës për godinën e Teatrit Kombëtar.

Skena e Pavarur Kulturore, Kumbaros: Reformë të plotë në kulturë

Zhurnal - 13.02.2018

Skena e Pavarur Kulturore, Kumbaros: Reformë të plotë në kulturë Tiranë, 13 shkurt - Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka pritur të hënën përfaqësues të Skenës së Pavarur Kulturore (SPK), ku është ...

Protesta në Teatër: Sindikata e artistëve, debati me Kumbaron “të mërkurën”

Almakos - 13.02.2018

Aktorët e organizuar për herë të parë në një sindikatë janë mbledhur sërish dje, këtë herë në godinën e Teatrit Kombëtar duke pritur përgjigje nga kërkesa që iu drejtua ministres së Kulturës pak ditë ...

Kumbaro: Teatri Kombëtar nuk lëviz deri në momentin që të ketë projekt të ri

Java News - 13.02.2018

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro është shprehur se Teatri Kombëtar nuk lëviz deri në momentin që të ketë projekt të ri, ndërsa do t’i shtohen dy salla te ‘Turbina’.

Çfarë diskutuan aktorët e Teatrit Popullor me Enver Hoxhën për ndikimet moderniste

Koha.net - 13.02.2018

Ky dokument arkivor që po publikojmë në këtë kapitull të këtij libri i përket muajve janar-shkurt të vitit 1973 dhe bën fjalë mbi dy mbledhje të organizatës bazë të partisë të trupës së Teatri ...

Kumbaro tregon vendimin final: Teatri nuk lëviz

Gazeta Tema - 13.02.2018

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka theksuar se Teatri Kombëtar nuk do të lëvizë. Kumbaro sqaroi se teatri do të vijojë që të jetë funksion me të gjitha parametrat, do të vijojë që të përdoret nga ...

Përmbyllja e përbaltjes së teatrit dhe aktorëve nga post diktatura

SOT - 13.02.2018

Dalja e fundit e aktorëve në mbrojtje të teatrit, simbolikës, ndërtesës, karakterit kombëtar, të respektit të munguar dhe sidomos kundër ligjit dhe ministreshës është fundi i një kalvari të ...

Thellohet kriza mes artistëve dhe Kumbaros, aktorët e teatrove të rretheve zbarkojnë në Tiranë

SOT - 13.02.2018

Artistët janë të vendosur në qëndrimin e tyre me kërkesat që i janë drejtuar Ministrisë së Kulturës. Protestës së artistëve të Tiranës dje iu bashkuan në hollin e Teatrit Kombëtar dhe aktorët nga ...

Altin Basha i përgjigjet Kumbaros: Nuk e kemi keqkuptuar pr/ligjin e artit

SOT - 13.02.2018

Regjisori i njohur Altin Basha pohon se deri tani peticioni i firmosur ka arritur 4 mijë firma, por kjo vijon. Ai thotë se deri tani janë mashtrime të Ministrisë së Kulturës kur pohohet se ...

Debati për teatrin/ Rama reagon për herë të parë: Leksione s’na jep dot askush

BalkanWeb - 13.02.2018

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë për përplasjen mes artistëve dhe ministrisë së Kulturës për Teatrin Kombëtar. Vendimi për ndryshimin e godinës së Teatrit Kombëtar, ka ...

Berisha: Piktori dështak do të zhdukë Teatrin Kombëtar, qytetarët të mbrojnë artistët

BalkanWeb - 13.02.2018

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha ka sulmuar kryeministrin Edi Rama duke e akuzuar se kërkon të zhdukë Teatrin Kombëtar. Pas debateve të fundit dhe vendosjes përballë të artistëve dhe ministrisë ...

Artistët në protestë, Berisha: Rama për të mbushur xhepat e tij do të zhdukë Teatrin Kombëtar

SOT - 12.02.2018

Përplasjet mes ministrisë së Kulturës dhe aktorëve të Teatrit Kombëtar janë komentuar edhe nga ish-kryeministri Sali Berisha Në një postim në rrjetin social Facebook, Berisha teksa e cilëson teatrin ...

Edhe aktorja Luiza Xhuvani del kundër Qeverisë, i bashkohet protestës për Teatrin

BalkanWeb - 12.02.2018

TIRANE – Protestës së artistëve kundër vendimit të Ministrisë së Kulturës për zhvendosjen e tyre nga Teatri Kombëtar, i është bashkuar edhe aktorja Luiza Xhuvani.

Ish-deputetja e PS bashkohet me artistët kundër qeverisë

Java News - 12.02.2018

Artistët kanë reaguar ashpër lidhur me vendimin për zhvendosjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Kritikëve i është bashkuar edhe ish-deputetja e PS, aktorja Luiza Xhuvani.

Për herë të parë, Luiza Xhuvani del kundër qeverisë Rama

LajmiFundit - 12.02.2018

Ish-deputetja e Partisë Socialiste, aktorja e njohur Luiza Xhuvani për herë të parë ka dale kundër një nisme të qeverisë Rama 2. Bëhet fjalë për zhvendosjen e godinës së Teatrit.

Përplasja me artistët, Kumbaro: I pres në Ministri

SOT - 13.02.2018

Artistët i kërkuan takim ne Teatrin Kombetar, por ministrja e Kultures Mirela Kumbaro, deklaron se i pret ata ne Ministri. Kumbaro duke folur per protesten e artisteve dhe problemin e madh qe ata ...

Rama u përgjigjet artistëve për Teatrin: Leksione s’na jep dot askush, duan apo s’duan…

Java News - 13.02.2018

Vendimi për ndryshimin e godinës së Teatrit Kombëtar, ka ngjallur debat të fortë, jo vetëm tek artistët por edhe vetë qytetarët. Edhe ata i janë bashkuar aktorëve në këtë përplasje, shpesh duke ...

Berisha reagon për protestën e aktorëve të Teatrit Kombëtar

Zhurnal - 13.02.2018

Berisha reagon për protestën e aktorëve të Teatrit Kombëtar Tiranë, 13 shkurt - Ish- kryeministri, Sali Berisha ka reaguarnë lidhje me përplasjen që ka lindur mes ministrisë së Kulturës dhe aktorëve ...

Debati për Teatrin Kombëtar, ministrja Kumbaro nxjerr zbuluar Edi Ramën

Portalb - 12.02.2018

Ministrja e Kulturës e Shqipërisë, Mirela Kumbaro nxjerr zbuluar kyeministrin Edi Rama, për debatin që ka përfshirë Shqipërinë ditëve të fundit, lidhur me Teatrin Kombëtar dhe aktorët e rebeluar.

Artistët: “Politika larg duart nga teatri”

RTSH - 12.02.2018

Artistët e Teatrit Kombëtar dhe të institucioneve të tjera artistike nuk tërhiqen nga qëndrimet e tyre kundër pr-ligjit për artin dhe kulturën. Të hënën atyre u është dashur të presin gjatë në shi ...

Basha në krah të aktorëve: Rama pasi nuk mori dot FSHF-në i është sulur artistëve

LajmiFundit - 12.02.2018

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka dalë në krah të aktorëve të Teatrit Kombëtar që Edi Rama me anë të ministres së tij të Kulturës, përkthyeses Mirela Kumbaro, sot i ka nxjerrë jashtë ambienteve të ...

Ndrenika i përgjigjet ministres: Mirela paska bërë një gabim

Albeu.com - 12.02.2018

I madhi Robert Ndrenika ka reaguar pas letrës publike të ministres Kumbaro në lidhje me Teatrin Kombëtar. Edhe Ndrenika i është përgjigjur po me një letër ministres Mirela Kumbaro.

Ministrja Kumbaro, Ndrenika dhe projekti i Teatrit të Ri

Java News - 12.02.2018

Nga Ben Andoni Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro vazhdon të këmbëngulë se në vendndodhjen aktuale të Teatrit Kombëtar nuk do të ndërtohet Kullë. Artistët vazhdojnë të jenë të konfuzuar prej ...

PROTESTA/ Artistët e TK hyjnë me forcë brenda godinës, kërkesa që kanë për ministren Kumbaro

BalkanWeb - 12.02.2018

Zhvendosja e Teatrit Kombëtar siç parashikohet në pr/ligjin e kontestar nga artistët mbarë ka sjellë të tjera zhvillime paraditen e sotme. Ata kanë protestuar sërish dhe me shumë vështirësi kanë ...

DOKUMENTI/ Rama firmosi për hapjen "bingos" brenda Teatrit (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.02.2018

Ish-drejtori i Teatrit Eksperimental, Kastriot Çipi është bërë bashkë e debatit të fortë mes artisteve dhe ministres se Kulturës , Kumbaro. Çipi ka publikuar një dokument duke nxjerrë zbuluar ...

Rrokaj: Ministria Kumbaro të ulet urgjentisht për t’i dëgjuar artistët!

Gazeta Express - 12.02.2018

Për debatin që po zhvillohet prej ditësh nga artistët e teatrit kombëtar dhe ministres së Kulturës, në lidhje me zhvendosjen e tyre në një ndërtesës që ata e konsiderojnë të papërshtatshme që të ...

Ndrenika i përgjigjet me letër "ministreshës": E dashur Mirela!

Gazeta Express - 12.02.2018

Në letrën, dhënë për “Panorama”, me titullin “Mirela paska bërë një gabim”, Ndrenika shkruan se “përveç fjalisë së parë që “je në një mendje me mua”, të tjerat m’u dukën kunja dhe jo shumë të ...

Debati ne Ndrenikën, ish drejtori nxjerr kontratën dhe i drejtohet Kumbaros: Vëllai juaj…

BalkanWeb - 12.02.2018

TIRANE- E ardhmja e Teatrit Kombëtar që do të zhvendoset në një goditë tjetër, tek Turbina është kthyer në një mollë sherri mes artistëve të njohur e ministers së Kulturës, Mirela Kumbaro, e cila ka ...

Kthimin e teatrit në Bingo e firmosi Rama (dokumenti)

Respublica - 12.02.2018

Në reagim të deklaratave të aktorit të njohur Robert Ndrenika për zhvendosjen e shfaqjeve të Teatrit Kombëtar, ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro në një letër të hapur i kujtoi Ndrenikës kthimin e ...

Ja pse ministrja Kumbaro i kujton Robert Ndrenikës Bingon në TK, dhe një lidhje me të shkuarën si deputet i PD-së

Gazeta Tema - 12.02.2018

Nga Ermir Hoxha Në një mesazh që ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro i përcjell një distancë aktorit Robert Ndrenika, i përmend atij një detaj të një kohe të kaluar, kur gjysma e ambienteve të ...

Artistët shqiptarë të zhgënjyer dhe poshtëruar: Pa na trajtojnë si skllevër!

Albeu.com - 10.02.2018

Lëvizja e Teatrit Kombëtar është aktualisht një nga cështjet më të nxehta në botën e artit. Të gjithë artistet kanë shpërthyer në indinjatë dhe 70 prej tyre kanë firmosur një kërkesë kundër nismës së ...

Pse u rebelua Bert Ndrenika?

Telegrafi - 11.02.2018

Disa copëza kronikash televizive të emetuara pa kujdes aty këtu, disa filmime të një tubimi të aktorëve të Teatrit Kombëtar dhe më pas disa deklarata konfuze artistësh, kanë krijuar zhurmën e ...

Mirela Kumbaro ia kthen Robert Ndrenikës: Mendoj njësoj si Ju, ja e vërteta e teatrit

Java News - 11.02.2018

Nga Mirela Kumbaro I dashur Robert, Ndoqa përmes medias fjalën e ndjerë, siç vetëm një mjeshtër i artit, i fjalës, i skenës dhe i shpirtit mund të ta thotë.

‘E dëgjove Ndrenikën, po Asqeriun’? Rama reagon me përgjigje të prerë: Duan, apo s’duan…

Durres Lajm - 13.02.2018

Pas debatit të madh për godinen e Teatrit Kombëtar, reagimit të fortë të artistëve kundër dhe përplasjes me ministren, edhe pas replikave në distancë me të madhin Robert Ndrenika, ka ardhur edhe ...

Rama flet për herë të parë: Nuk di ç’plasje kanë për Teatrin! Duan apo s’duan, do bëhet

Zhurnal - 13.02.2018

Rama flet për herë të parë: Nuk di ç’plasje kanë për Teatrin! Duan apo s’duan, do bëhet Tiranë, 13 shkurt - Prej afro një jave artistët janë hedhur në mbrojtje të godinës së Teatrit Kombëtar, duke u ...

Debati për Teatrin Kombëtar, ministrja Kumbaro nxjerr zbuluar Edi Ramën

Zhurnal - 12.02.2018

Debati për Teatrin Kombëtar, ministrja Kumbaro nxjerr zbuluar Edi Ramën Tiranë, 12 shkurt - Ministrja e Kulturës e Shqipërisë, Mirela Kumbaro nxjerr zbuluar kyeministrin Edi Rama, për debatin që ka ...

Basha: Teatri nuk mund të jenë kullat dhe godinat, por është Robert Ndrenika

SOT - 12.02.2018

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha gjatë konferencës për mediat, ka mbrojtur aktorët e Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se Rama pasi dështoi me FSHF-në, i është sulur aktorëve dhe TK.

“Heshtët kur Teatri u kthye në lokal me tym lojërash”, Robert Ndrenika i përgjigjet publikisht Mirela Kumbaros: Më ...

Gazeta Tema - 12.02.2018

Kanë vijuar replikat mes aktorit të madh Robert Ndrenika dhe ministres së Kulturës Mirela Kumbaro. Aktori i njohur i ka adresuar një letër publike ku nënvizon se “Përveç fjalisë së parë që “je në një ...

Ministrja Kumbaro, Ndrenika dhe projekti i Teatrit të Ri

Gazeta Tema - 12.02.2018

Nga Ben Andoni Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro vazhdon të këmbëngulë se në vendndodhjen aktuale të Teatrit Kombëtar nuk do të ndërtohet Kullë. Artistët vazhdojnë të jenë të konfuzuar prej ...

Artistët në protestë, hyjnë me forcë në ndërtesën e teatrit dhe i bëjnë thirrje Kumbaros

Durres Lajm - 12.02.2018

Artistët e teatrit kanë hyrë me forcë në godinën e Teatrit Kombëtar, në shenjë proteste për zhvendosjen e tij siç parashikohet në pr/ligjin e kundërshtuar prej tyre.

“I dashur Robert, të kujtohet Teatri Kombëtar i kthyer në Bingo?”

Java News - 12.02.2018

Nga Ermir Hoxha Në një mesazh që ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro i përcjell një distancë aktorit Robert Ndrenika, i përmend atij një detaj të një kohe të kaluar, kur gjysma e ambienteve të ...

REPLIKAT/ “Edo e dëgjove Ndrenikën dhe Asqeriun?” Rama: Nuk e di çfarë plasje kanë, por ky është një debat i lodhur

Gazeta Tema - 13.02.2018

Kryeministri Edi Rama ka komentuar protestën e aktorëve, duke iu përgjigjur një komentuesi në faqen e tij në FB. Qytetari: “E degjove Robert Ndreniken Edo? Po Bujar Asqeriun? Folen nga plasja ...

Rama flet për herë të parë: Teatri do të bëhet, duan apo s'duan artistët

Albeu.com - 13.02.2018

Artistët janë ngritur në protesta për të mbrojtur godinën e Teatrit Kombëtar, duke u përplasur ashpër me ministren e Kulturës, Mirela Kumbaro. Edhe qytetarët kanë reaguar me komentë të shumta në ...

Robert Ndrenika i përgjigjet ashpër Kumbaros: Ti dhe paraardhësit e tu në ministri….

LajmiFundit - 12.02.2018

Aktori i mirënjohur Robert Ndrenika i shkruan ministres Mirela Kumbaro ne pergjigje te letres qe kjo e fundit i adresoi publikisht pak dite me pare ne lidhje me ceshtjen e teatrit.

Artistët futen me forcë brenda ambienteve të Teatrit Kombëtar të Shqipërisë

Telegrafi - 12.02.2018

Artistët e Teatrit Kombëtar kanë hyrë me forcë në godinën e Teatrit Kombëtar, në shenjë proteste për zhvendosjen e tij siç parashikohet në projektligjin e kundërshtuar prej tyre.

Artistët e TK hyjnë me forcë brenda godinës, kanë këto kërkesa për ministren Kumbaro

SOT - 12.02.2018

Zhvendosja e Teatrit Kombëtar siç parashikohet në pr/ligjin e kontestar nga artistët mbarë ka sjellë të tjera zhvillime paraditen e sotme. Ata kanë protestuar sërish dhe me shumë vështirësi kanë ...

“E dëgjove Robert Ndreniken Edo? Po Bujar Asqeriun?” Rama: Leksione s’na jep dot askush!

LajmiFundit - 13.02.2018

Ditëve të fundit artistët kanë shpërthyer në revoltë kundër qeverisë të cilës i kërkojnë të heqë dorë nga përpjekjet për lëvizjen e Teatrit Kombëtar. Ata kanë shpërthyer madje në akuza ndaj qeverisë ...