TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Voda: Grupet e punës janë në terren, vëmendja e njëtjë për të gjithë të prekurit

Medial - 02.12.2019

Zëvendës ministrja e Brendshmë, njëkohësisht kryetarja e Shtabit të Emergjencave Rovena Voda është shprehur se vëmendja është maksimale për përballimin e emergjencës në të cilën ndodhet vendi.

Çfarë ndodhi 11 vjet më parë? Shembja e pallatit në Gjirokastër, deklaratat e Berishës dhe Ramës dhe arrestimet

Lajmi.net - 02.12.2019

Shkaku i shembjes së pallatit ishte gropa e hapur për ndërtimin e një pallati të ri, vetëm pak metra më tej. Menjëherë në vendngjarje mbërritën kryeministri i asaj kohe Sali Berisha, por edhe Edi Rama që drejtonte opozitën.

BILANCI/ Voda: Kemi inspektuar 469 objekte në Durrës, ja sa do shemben

ABC News - 02.12.2019

Zv/ministrja e Brenshdme, Rovena Voda në një deklaratë për mediat bën të ditur se ka filluar puna në terren për inspektimin e të gjithë zonave të prekura nga tërmeti që goditi vendin më 26 Nëntor.

Vijon marrëzia/ Pronarët riparojnë kolonën e pallatit të dëmtuar në qendër të Tiranës, pa ardhur ekspertët

JOQ Albania - 02.12.2019

Tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit cilësohet si fatkeqësia më e madhe natyrore që ka goditur vendin gjatë dekadave të fundit. Lëkundjet e fuqishme të tokës mëngjesin e të martës i morën jetën 51 personave, lanë të plagosur mbi 700 të tjerë, si dhe ...

Tërmeti! Kompanitë e sigurimeve në gadishmëri me fonde, mbështetje jo vetëm për klientët!

Gazeta Express - 02.12.2019

Numri i viktimave nga tërmeti fatal i 26 nëntorit ka vajtur në 51, ndërsa dëmet në njësi banimi janë të panumërta. Bilanci i dëmeve të shkaktuara i ngjason një bombardimi në qarqet Durrës dhe Tiranë.

Pamjet e frikshme/ Mure të çara, pllaka të thyera, shihni si është dëmtuar pallati në lagjen nr.18 në Durrës

BalkanWeb - 02.12.2019

Tërmeti i 26 nëntorit përveç 51 jetëve që mori, shkaktoi dëme të mëdha materiale, pasi qindra banesa u shembën. Mes shumë banorëve të prekur janë edhe qytetarët e një pallati 5 katësh ekzistues në lagjen nr.18 në Durrës.

Shkatërrimet e tërmetit, zv.ministrja bën bilancin: 469 objekte të inspektuara në Durrës, Krujë e Shijak

BalkanWeb - 02.12.2019

Zv. ministrja e Brendshme Rovena Voda ka dhënë informacion në lidhje më dëmet që janë shkaktuar nga tërmeti. Voda tha se janë inspektuar 469 objekte në Durrës, Krujë e Shijak. “Ne kemi marrë masa urgjente.

Rama takon banorët në zonën e ish-Kënetës: Vulën e qëndrueshmërisë së banesave do ta vënë ekspertët e huaj

Medial - 02.12.2019

TIRANË, 2 dhjetor/MEDIAL-Maela Marini/ Kryeministri Edi Rama ishte sot në zonën e ish-Kënetës në Durrës, ku takoi banorët e pallateve të dëmtuara nga tërmeti. Kryeministri pa një pallat i cili po inspektohet nga ekspertët francezë, të cilët do të ...

'Struktura nuk është prekur'/ Ekspertët vendas e të huaj vendosin të mos shembin 11-katëshin në Durrës

Syri.net - 02.12.2019

"Kompleksi 11-katësh në lagjen 17 të Durrësit nuk do të prishet" Ky ka qenë përfundimi i ekspertëve francezë dhe zvicerianë, në prani edhe të drejtuesit të Institutit të Ndërtimeve. “Kemi parë që nuk ka dëmtime shumë të mëdha.

VIDEO/ “Nëse ka kryq të kuq, nuk duhet të hyni”: Ekspertët e huaj inspektojnë pallatet e dëmtuara në Durrës

ABC News - 02.12.2019

Grupet e ekspertëve të huaj, ata zviceranë dhe francezë, në bashkëpunim me kolegët shqiptarë, kanë inspektuar disa nga pallatet e dëmtuara nga tërmeti në Durrës. Ata u shpjeguan banorëve se nëse pallati apo ndërtesa ka një shenjë të kuqe do të thotë ...

Durrësi mes shembjeve dhe inspektimeve të 11 grupeve të ekspertëve, që kanë vlerësuar më shumë se 400 objekte

RTSH - 02.12.2019

Në ditën e shtatë pas tërmetit të 26 nëntorit, në Durrës, specialistë të Inspektoritit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit, mbi bazën e vendimeve të këshillit bashkiak e sipas vlerësimit teknik zyrtar të ekspertëve, po vijojne shembjet e objekteve.

Shteti shqiptar tregon sa njerëz kanë mbetur pa strehë dhe sa objekte janë shkatërruar

Insajderi - 02.12.2019

Qindra pallate dhe mijëra banesa të dëmtuara është bilanci provizor i tërmeteve që kanë goditur vendin prej orëve të para të 26 nëntorit, ku lëkundja kryesore ka qenë me magnitudë 6,4 ballë.

Durrës, kryeministri Rama takon ndërtuesit e pallateve që u shembën nga tërmeti i 26 nëntorit

RTSH - 02.12.2019

Kryeministri, Edi Rama, ka takuar pasditen e sotme ndërtuesit e pallateve në Durrës, që u shembën nga tërmeti i 26 nëntorit. “Sot ka mënyra të ndryshme, është puna e juaj. Ne do t’ju japim standardin. Do ju vemë supervizorin në kokë, se s’kemi besim.

Mure të çara e pllaka të thyera/ Pamje të frikshme nga dëmtimi i një pallati në lagjen nr.18 në Durrës

JOQ Albania - 02.12.2019

Përveç 51 jetëve që mori dhe mbi 700 të tjerëve që la të plagosur, tërmeti apokaliptik me magnitudë 6.4 i mëngjesit të 26 nëntorit shkaktoi edhe dëme kolosale materiale, ku qindra banesa u rrënuan dhe mijëra të tjera pësuan dëmtime të mëdha.

Bilanci i dëmeve në tre bashki: 180 objekte të pabanueshme, 21 do të prishen

Java News - 02.12.2019

Zëvendësministrja e Brendshme, Rovena Voda bëri të ditur bilancin e deritanishëm të inspektimeve të godinave nga ekspertët e huaj dhe shqiptarë në qarkun e Durrësit. Në total deri më tani janë inspektuar 469 objekte, ku 150 janë shpallur të ...

VIDEO/ Meçe: Një pallat në Durrës rrezikon shembjen, të zgjerohet perimetri i sigurisë

ABC News - 02.12.2019

Inxhinieri, Arben Meçe ka treguar për gazetaren “ABC News”, Ajgena Korbi se në lagjen nr. 17 në Durrës një pallat është në rrezik shembjeje. Ai bën thirrje që të zgjerohet perimetri i rrethimit mbi 50m për shkak se rrezikohen banesat rreth tij.

Nisin hetimet për tërmetin/ Prokuroria: Akuza për shpërdorim detyre e ndërtim të paligjshëm

Medial - 02.12.2019

Tre ditë pas tërmeti shkatërrimtar të 26 nëntorit që la pas 51 të vdekur, mijëra të plagosur e dëme të pallogaritshme materiale, prokuroritë në dy qytete vendosën të nisin hetimet. Në një njoftim zyrtar, organi qenderor I akuzës sqaron se bëhet ...

Durrësi me shembje e inspektime

RTSH - 02.12.2019

Në ditën e shtatë pas tërmetit të 26 nëntorit, në Durrës, specialistë të Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit, mbi bazën e vendimeve të këshillit bashkiak e sipas vlerësimit teknik zyrtar të ekspertëve po vijojnë shembjet e objekteve.

Pallati 11-katësh në Durrës/ Eksperti zviceran: Nuk bie si godinë, por banorët nuk mund të qëndrojnë brenda

Top Channel - 02.12.2019

Ekspertët shqiptarë dhe të huaj kanë qenë pranë një pallati 11-katësh në Durrës, banorët e të cilit janë të shqetësuar. Eksperti zviceran është shprehur se godina nuk bie, por banorët nuk mund të qëndrojnë brenda.

VIDEO / Pallati mbetet pa shkallë, durrsaku: Duhet me u ngjit si “spiderman”…

Java News - 02.12.2019

Një pallat në Durrës, sapo kalon Pallatin e Sportit ka pësuar dëme mjaft të mëdha nga tërmeti i 26 nëntorit, dhe pasgoditjet që kanë vijuar më pas. I shpallur i pabanueshëm, dhe në pritje të vendimit përfundimtar nëse do të shembet totalisht apo do ...

Ja sa banesa dhe pallate shembi tërmeti i 26 nëntorit

Botasot - 02.12.2019

131 banesa të shembura dhe 20 pallate të pabanueshëm është bilanci paraprak i tërmetit të 26 nëntorit në rang vendi. Të dhënat u komunikuan nga zëvendësministrja e Brendshme, Rovena Voda, e cila tha se shifrat mund të ndryshojnë pasi verifikimi në ...

Teuta Arifi falenderon pjesëtarët e njësisë për mbrojtje dhe shpëtim për kontributin në Durrës

Zhurnal - 02.12.2019

Tetovë, 2 dhjetor – Zhurnal.mk – Kryetarja e Komunës së Tetovës, Teuta Arifi, sot priti në takim pjesëtarët e zjarrfikësve dhe njësisë për mbrojtje dhe shpëtim të cilët ishin për të ndihmuar në Durrës, informon Zhurnal.

Ekspertët: Pallati 12-katësh në Durrës i riparueshëm por janë dëmtuar 3 kolona/ FOTO

Medial - 02.12.2019

Ekspertët vendas dhe huaj panë nga afër pallatin e dëmtuar në lagjen n.17 në Durrës. Bëhet fjalë për një pallat 12-katësh I cili kishte 4 sesione me mbi 280 hyrje në total. Ekspertet pasi panë me imtësi të gjithë pallatin, vlerësuan se ai është I ...

Fotot/ Inxhinierët e Bashkisë së Tiranës në terren për të vlerësuar gjendjen e objekteve të prekura nga tërmeti

Java News - 02.12.2019

Grupet e punës të ngritur menjëherë nga Bashkia e Tiranës po kryejnë verifikimet në terren për të vlerësuar gjendjen e objekteve të prekura nga tërmeti. Të përbërë nga inxhinierë konstruktorë dhe ekspertë të ndërtimit, ata po verifikojnë çdo banesë ...

Pallati në lagjen 13 në Durrës i shkatërruar, banorët: Askush s’ka ardhur ta shohë

ABC News - 02.12.2019

Përpos dhimbjes për humbjen e jetëve të pafajshme, tërmeti la pas edhe shumë shkatërrim. Banorët e një pallati në lagjen 13 në Durrës, thonë për “Abc News” se asnjë ekspert nuk është interesuar për të bërë verifikimet e dëmeve.

Qytetarja në “Ti Raporton”: Kemi 6 ditë në palestër, kjo nuk është zgjidhje

Top Channel - 02.12.2019

Një qytetare nga Durrësi e prekur nga tërmeti i datës 26 nëntor thotë se ka 6 ditë në palestër. Ajo shkruan se pallati i saj është i pabanueshëm dhe së kërkohet një zgjidhje sa më e shpejtë si dhe kërkojnë edhe veshmbathje pasi gjendja është e rëndë.

Pamje të tjera nga Durrësi, pallatet e dëmtuara në lagjen 13

Lajmi.net - 02.12.2019

Këto që shihni në foto dhe video janë pamje të tjera nga pallatet në lagjen 13 në Durrës, ku shihen dëmet që ka lënë pas tërmeti i 26 nëntorit. Një nga qytetarët e zonës shkruan në “Ti Raporton” se prej 6 ditësh nuk ka shkuar njeri për ...

Shembja e ndërtesave nga tërmeti, Prokuroria e Durrësit dhe Tiranës regjistrojnë çështjen penale

Alsat - 02.12.2019

Prokuroria e Durrësit dhe ajo e Tiranës kanë regjistruar mëngjesin e së hënës çështjen penale, e cila i referohet tërmetit të 26 nëntorit me shkatërrimet e mëdha që solli kryesisht në qytetin e Durrësit.

Termeti ne Lezhe, demtime ne 9 pallate e 145 apartamente

LajmiFundit - 02.12.2019

Në rrethin e Lezhës, rezulton se ka patur vetëm dëme materiale në 9 (nëntë) pallate dhe 145 apartamente, të cilat aktualisht janë në proces verifikimi nga grupi i punës nëse janë apo jo banesa të banueshme.

Dëmtohen nga tërmetet pallatet e ndërtuara nga deputeti socialist Sadri Abazi

JOQ Albania - 02.12.2019

Dëmtime të mëdha nuk ka psur vetëm Durrësi e Thumana, por edhe kryeqyteti, Tirana, për shkak të tërmetit të 26 nëntorit. Këtë e kemi parë hap pas hapi në raportimet e shumta dhe dëshmitë që kanë dhënë banorët e Tiranës.

Ndërtim i paligjshëm apo shpërdorim detyre, Prokuroria e Tiranës nis hetimin!

Top Channel - 02.12.2019

Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Tiranë ka filluar kryesisht hetimet në lidhje me situatën e krijuar nga fatkeqësia natyrore. Hetimi ka si objekt kryerjen e veprimeve të shpejta në drejtim të sqarimit të rrethanave konkrete, që kanë çuar në pasojat e ...

Video/ Nis puna masive për pastrimin e Durrësit nga rrënojat, IKMT shemb hotele e banesa, 10 grupe inspektimi zbresin ...

BalkanWeb - 02.12.2019

Punonjësit e Inspektoratit Kombëtar të Mjedisit dhe Territorit vijojnë edhe sot punën për shembjen e ndërtesave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit, në qytetin e Durrësit. Mëngjesin e sotëm, puna e IKMT ka nisur me shembjen e hotel “Lubjana”, në ...

Banesat e deputetit të PS-së dëmtohen nga tërmeti

Insajderi - 02.12.2019

Përveç Durrësit dhe Thumanës, që ishin dy qytetët më të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit, demë janë konstatuar edhe në kryeqytetet. Sipas Bashkisë, në Tiranë janë 1952 familje të prekura nga tërmeti, të cilave do t’u paguhet qiraja deri në ...

Banorët rrezikojnë jetën në Laç, nxjerrin orenditë nga pallatet e dëmtuara rëndë

Medial - 02.12.2019

Qytetaret po boshatisin banesat në Laç. Gazetari I Vizion Plus Altin Memaj raporton se në pallatet e vendosura më shirit për të mos hyre njëri po ndodh e kunderta. Pavarësisht rrezikut të madh që I kanoset, banorët dynden të shpetojneë cfarë të ...

Prokuroria e Tiranës dhe Durrësit nis hetimin për pasojat e tërmetit

ABC News - 02.12.2019

Prokuroria e Tiranës dhe Durrësit ka nisur hetimet për pasojat e tërmetit të 26 nëntorit. Organi i akuzës në Durrës bën me dije se dyshohet se pasojat kanë ardhur si shkak i ndërtimeve pa leje dhe të moskryerjes së detyrës nga inxhinierët zbatues ...

Pallati 12-të katësh dëmtohet nga tërmeti, 205 familje në qiell të hapur

ABC News - 02.12.2019

205 familje banorë të lagjes 17 në Durrës kanë mbetur në qiell të hapur. Këtë pallat prej 12 katesh, ndërtuar në vitin 2013 tërmeti i 26 nëntorit e ka dëmtuar rënde. Policia i ka vënë shiritin e sigurisë ndërsa ekspertët ende nuk kanë ardhur peër ta ...

IKMT vijon shembjen e objekteve të dëmtuara nga tërmeti

RTSH - 02.12.2019

IKMT vijon aksionin për shembjen e objekteve të dëmtuara rëndë në qytetin e Durrësit nga tërmeti 6.4 Rihter që goditi vendin në orët e para të mëngjesit. Aksioni i IKMT në zonën e Durrësit ka nisur që ditën e djeshme dhe sot vijon në lagjen nr.18 të ...

Prokuroria e Durrësit nis hetimet për banesat e dëmtuara nga tërmeti

Telegrafi - 02.12.2019

Prokuroria e Durrësit ka nisur zyrtarisht hetimet për të gjitha rastet e dëmtimeve të banesave dhe pallateve nga tërmeti i 26 nëntorit. Euronews Albania mëson se prokuroria e qytetit bregdetar do të hetojë mbi 200 raste të dyshuara për abuzim, mes ...

VIDEO: Si është shkatërruar pallati në Durrës, ndërtuar dy vite më parë

Gazeta Tema - 02.12.2019

Pamje të shumta po qarkullojnë në rrjetet sociale, ku shihet gjendja dramatike e pallateve dhe ndërtesave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Edhe kjo video tregon situatën e një pallati në Durrës.

Raporti i ZMD nga tërmeti: 2633 banorë janë strehuar në hotele, janë shembur 12 banesa

ABC News - 02.12.2019

Zyra e Menaxhimit të Dëmeve nga Tërmeti përmes një komunikate ka njoftuar se është bërë vlerësimi teknik të ndërtesave pas tërmetit të 26 nëntorit, duke e çuar në 400 numrin e objekteve të vlerësuara.

Rinis shembja e hotel “Lubjana” në Durrës

ABC News - 02.12.2019

Ka rinisur këtë mëngjes puna për shembjen e hotel “Lubjana” në zonën e plazhit në Durrës. Ndërtesa e lartë u dëmtua nga tërmeti i 26 nëntorit. Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit nis dje shembjen e saj por puna u ndërpre për shkak të errësirës.

Tërmeti tragjik/ Banorët e një pallati në Astir flenë jashtë

Medial - 02.12.2019

Banorët e një pallati 8 katësh në zonën e Astirit në Tiranë në kompleksin “Molla” sh.p.k prej 5 ditësh po flenë në makina për shkak të dëmtimit të banesave nga lëkundjet e tërmetit të 26 Nëntorit.

VIDEO/ Jeta në makinë pas tërmetit, ç'po përjeton familja durrsake

Syri.net - 02.12.2019

Shumë qytetarë të Durrësit, të cilëve u janë dëmtuar banesat dhe shtëpitë nga tërmeti, i cili la të vdekur mbi 50 persona, ka disa ditë që janë duke fjetur në veturat e ...

Kurbanet e fatkeqësisë dhe ata të babëzisë

BalkanWeb - 01.12.2019

Në rendin e ditëve është përballimi i pasojave të tërmetit- një ndërmarrje e stërmadhe që ka thirrur në kauzë qeverinë dhe agjencitë e saj, shoqërinë civile, familjet, individët, opozitën, vendet mike që po na gjenden pranë.

Visar Geci: 80% e ndërtesave në Durrës, të pabanueshme! Nuk ju ka vrarë tërmeti, por papërgjegjshmëria

JOQ Albania - 02.12.2019

Arkitekti i njohur nga Kosova, Visar Geci, i cili momentalisht gjendet në Durrës për të vlerësuar dëmet e shkaktuara nga tërmeti, ka konstatuar se objektet e ndërtimit në qytetin bregdetar janë ndërtuar pa asnjë kriter.

Arkitekti kosovar: Si janë realizuar ndërtimet në Durrës, numri i viktimave mund të shkonte në 4 shifrorë

Gazeta Express - 01.12.2019

Një ditë pas tërmetit tragjik, një grup profesionistësh e inxhinierë nga Kosova u nisën drejt Durrësit e Tiranës, për të ndihmuar në përcaktimin e dëmeve strukturore të godinave të këtyre qyteteve.

Familja rome nga Durrësi që nuk u pranua askund strehohet në Pejë

Gazeta Express - 01.12.2019

Familja katëranëtarshe nga Durrësi që nuk u pranua nga askush në Prishtinë ka gjetur strehim në qytetin e Pejës. Familja Zyla që kishte ardhur nga Durrësi në Prishtinë për të gjetur strehim pas tërmetit shkatërrues u përball me probleme për të ...

IKMT shembi 20 objektet e para, pse shembja e Hotel “Lubjana” është mjaft e vështirë?

ABC News - 01.12.2019

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka shembur 20 objektet e para të cilat paraqesin rrezikshmëri të madhe, pas tërmetit 6.4 ballësh të 26 nëntorit. Ndër to është edhe hotel Vila Verde dhe Hotel Lubjana.

“Një faqe suvaje i ra fëmijës, por…”, banorët durrsakë zbulojnë tmerrin në pallatin 6-katësh pas tërmetit katastrofik ...

BalkanWeb - 01.12.2019

Tërmeti katastrofik i 26 nëntorit do të mbetet në mendjen e shqiptarëve, jo vetëm për 51 jetët e marra, por edhe për shkatërrimin e madh që i bëri qytetit të bukur bregdetar të Durrësit. Rrënoja, shkatërrim, plasaritje e çarje pallatesh, por edhe ...

Mbi 1 mijë të akomoduar në strukturat hoteliere në Durrës

Lajmi.net - 01.12.2019

Sot është dita e pestë pas tërmetit të rëndë të 26 nëntorit, i cili solli tragjedinë e humbjes së jetës për 51 bashkëqytetarët tanë, dhe shkaktoi të lënduar dhe dëme të mëdha në shumë banesa në bashkitë Durrës, Krujë, Shijak, Kurbin, Tiranë, Kamëz, ...