TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ishin strehuar në kamp pas tërmetit, arrestohen 3 shqiptarë nga Policia e Kosovës

Albeu.com - 03.12.2019

Tre persona janë arrestuar e më pas janë liruar pasi nuk u janë bindur urdhrave zyrtare të zyrtarëve policorë. Mbi 500 persona nga Shqipëria janë strehuar në kampin , i cili më parë ka shërbyer si bazë e ushtrisë gjermane të KFOR-it në Prizren.

VIDEO/ Lorik Cana mbledh fonde në SHBA: Dashuria për vendin nuk është si drita që fiket dhe ndizet

Syri.net - 03.12.2019

Kishte udhëtuar në drejti të Amerikës për të festuar 107 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë me komunitetin që ndodhet atje. Mirëpo pas tragjedisë që ndodhi në vendin tonë më 26 nëntor, ky udhëtim drejt SHBA-ve nuk mund të ishte një festë për Lorik ...

Apeli i Bozos për shqiptarët: Fshini aplikacionin e tërmetit nga telefoni

Albeu.com - 03.12.2019

Inxhinierja Luljeta Bozo bëri një apel ndërsa ishte e ftuar në emisionin Tempora në RTV Ora. Bozo kërkoi që të ndryshohet mënyra sesi ndërtohet në Shqipëri. Ajo tha se kjo duhet bërë duke u nisur nga respektimi i të gjitha hallkave që nuk janë ...

Arrestohet tre shqiptarë në kampin e strehimit në Kosovë, ja arsyet e ndalimit të tyre

Syri.net - 03.12.2019

Tre shqiptarë të goditur nga pasojat e tërmetit të cilët strehohen në ish kampin gjerman të KFOR-it në Prizren janë shoqëruar për disa orë në rajonin policor. Shkak për këtë shoqërim është bëri sulmi ndaj mjekëve në kamp.

Tërmeti, Neli Demi: Autoritetet duhet të ofrojnë siguri

ABC News - 03.12.2019

Mjeku psikiatër Neli Demi i ftuar në studion e “Provokacija” ka folur për panikun e qytetarëve pas tërmetit. Ai shprehet se tërmeti që goditi vendin ka shkaktuar jo vetëm dëme të mëdha, por edhe një frikë te qytetarët për shkak të lëkundjeve të ...

Morena: Ma dhashtë Zoti të jem gjithmonë pranë atyre që ju duhet ndihma e buzëqeshja

Lajmi.net - 03.12.2019

Tërmeti i 26 Nëntorit ka shkaktuar shumë dëme në Shqipëri, shkruan lajmi.net. Shumë njerëz nga vende të ndryshme kanë shkuar atje për të dhënë ndihma për të prekurit nga ky tërmet, ndër ta edhe emra të njohur të estradës.

Edhe në Athinë ndizen qirinj për viktimat e tërmetit

Top Channel - 03.12.2019

Ka kaluar një javë nga tragjedia e tmerrshme që kaloi Shqipëria, ku një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.3 i shkallës Rihter, preku vendin tonë dhe si pasojë humbën jetën 51 persona dhe mbetën të plagosur qindra të tjerë.

Modelja shqiptare e tmerruar me tërmetin: ‘Më ka tronditur në shpirt’

Botasot - 03.12.2019

Modelja e njohur Xhesika Berberi, ishte këtë të martë, e ftuar në emisionin ‘Ftesë në pesë’ nga Bieta Sulo. Ajo ka udhëtuar nga SHBA drejt Shqipërisë ditën e djeshme për të takuar familjarët e saj dhe për të dhënë kontribut për të gjithë familjet e ...

Morena Taraku dhe Stresi vizitojnë në Tiranë fëmijën që u hodh nga kati i pestë për ti shpëtuar tërmetit

Telegrafi - 03.12.2019

Këngëtarja dhe modelja e njohur shqiptare, Morena Taraku, të martën bëri të ditur se u nis nga Turqia për të ardhur në Shqipëri, për të vizituar disa nga të prekurit nga tërmetet. Kështu ajo në orët e vona arriti në Tiranë, ku iu bashkua reperit të ...

Morena viziton të pastrehët e tërmetit, thotë se bëri një vëlla të vogël

Gazeta Express - 03.12.2019

Këngëtarja dhe modelja kosovare Morena Taraku ka udhëtuar sot nga Stambolli për në Shqipëri Ajo për momentin është me të pastrehët nga rajonet që u prekën nga tërmeti në Shqipëri e ku është takuar me shumicën prej tyre.

Cili është qëndrimi i kryetarëve të partive opozitare ndaj propozimeve të Bashës

Albeu.com - 03.12.2019

Basha ka zhvilluar një takim me aleatët pak minuta më parë, dhe mësohet së është diskutuar për mënyrën sesi mund të zgjidhet situata e krijuar pas tërmetit. Duke akuzuar qeverinë se nuk ka marrë masat e duhura për t’iu ardhur në ndihmë banorëve të ...

Qytetarët duhet të qetësohen, Sazan Guri: Ju tregoj kur është tërmeti i radhës

ABC News - 03.12.2019

Në emisionin “Provokacija” me Mustafa Nanon, ambientalisti Sazan Guri tragjedinë që tronditi vendin e cilëson si një ngjarje të rëndë. Ai thotë se specialistët kanë dalë në skenë pas këtij tërmeti.

Ermal Fejzullahu i vjen në ndihmë familjes nga Kosova që humbi dy djemtë, do të ndërtojë një shtëpi për të

Syri.net - 03.12.2019

Pas tërmetit shkatërrimtar që goditi Shqipërinë, Ermal Fejzullahu dhuroi 100 mijë euro në ndihmë të familjeve që janë prekur më tepër. Shumë prej tyre mbetën pa shtëpi, pasi tërmeti shkaktoi dëme të paripariueshme, ndaj Ermali dhuroi këtë shumë të ...

Morena dhe Stresi vizitojnë djalin që u hodh nga kati i pestë shkak i tërmetit

Lajmi.net - 03.12.2019

Modelja dhe këngëtarja, Morena Taraku, ka shkuar në Shqipëri për t’i ndihmuar të prekurit nga tërmeti, shkruan lajmi.net. Ajo së bashku me reperin Stresi kanë shkuar edhe në spitalin e Traumës për ta vizituar 10 vjeçarin i cili ishte hedhur nga kati ...

Arbana Osmani premton se do të bëjë të lumtur disa persona, stafi i emisionit të saj viziton të prekurit nga tërmeti

Syri.net - 03.12.2019

Shumë emisione televizive janë sensibilizuar me situatën në vend, duke anuluar transmetimin e tyre apo duke u ardhur në ndihmë të prekurve nga tërmeti. Edhe Arbana Osmani së bashku me stafin e “Dua të të bëj të lumtur” ka dalë në terren për të ...

Tërmeti! Ky është MANUALI për të inspektuar banesën tuaj, ja kur dëmet janë serioze

Gazeta Express - 03.12.2019

Një manual i përgatitur nga ekspertë të Komisionit Europian ju shpjegon mjaft qartë se si ju vetë të arrini të dalloni nëse dëmtimet e banesës tuaj janë të lehta apo të rënda, në raste tërmeti.

Pallati 12-katësh në Lezhë përplas Lleshajn me zyrtarin, Luljeta Bozo: Duhet ta kundërshtojë dikush që është specialist

SOT - 03.12.2019

Inxhinierja Luljeta Bozo ka folur për debatin e ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj me zyrtarin e bashkisë Lezhe. Ajo tha se nuk do të bënte debat me një person jo specialist. Luljeta Bozo: Duhet ta kundërshtojë dikush që është specialist.

"Tërmeti apokaliptik që shkatërroi Durrësin”, shkrimi i rrallë i vitit 1267

Durres Lajm - 03.12.2019

Një tërmet i rëndë shkatërroi Durrësin në vitin 1267. Për këtë ngjarje apokaliptike, albanologu i ndjerë Robert Elsie na ka lënë pas një rrëfim interesant. Bëhet fjalë për rrëfimin e historianit dhe studiuesit George Pachymeres, i lindur në vitin ...

Triptik tërmetesh

Syri.net - 03.12.2019

1. Një tërmet shkatërrues ka lënë mijëra shqiptarë pa strehë e në ankth. Në këtë zallamahi dikush e cilëson kryeministrin afgano-pakistanez me çitjane si “baba”! “Ti je baba” – i thotë kryeministrit dhe ky i fundit tallet me ata që vuajnë tragjedinë.

I tmerruar nga tërmetet, lojtari i Kukësit ikën nga Shqipëria

Zeri - 03.12.2019

Kukësi ka rinisur përgatitjet për ndeshjen e radhës ndaj Tiranës në kampionat, por një nga lojtarët mungon në stërvitje. Bëhet fjalë për mbrojtësin Tome Kitanovski. Lojtari maqedonas është larguar nga Shqipëria pas tërmeteve që goditën vendin tonë, ...

INTERVISTA E PLOTE/ Haradinaj flet për ndihmën humanitare, Ramën dhe Hagën

ABC News - 03.12.2019

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj në një intervistë për gazetaren e “Abc News”, Linda Karadaku ka rrëfyer se si u organizua shteti i Kosovës brenda 30 minutash për ti ardhur në ndihmë Shqipërisë së goditur nga termeti.

Plani me tre pika për banorët e prekur nga tërmeti, Basha merr mbështetjen e aleatëve

BalkanWeb - 03.12.2019

Kryetari i opozitës Lulzim Basha, dhe aleatët e koalicionit opozitar u takuan në mbrëmje për të diskutuar rreth situatës së rëndë të krijuar pas tërmetit dhe pasojave të krijuara nga mosmarrja e masave të duhura nga qeveria.

Rama fton sërish Bashën: Eja të bashkëpunojmë

Mapo - 03.12.2019

Pas tërmetit të 26 nëntorit, kanë qenë të disata ftesat e kryeministrit të vendit Edi Rama, drejtuar kreut demokrat Lulzim Basha. Rama i ka bërë thirrje Bashës që të ulen e të diskutojnë rreth zgjidhjes sa më efikase të problemeve që la pas tërmeti ...

Shtatë ditët e një tërmeti, që ndryshuan jetën tonë!

Gazeta Tema - 03.12.2019

Nga Alfred Peza Kaloi si pa u kuptuar për të gjithë ne, nën ethet e tronditjes së fortë kolektiv, një javë nga 26 nëntori. Një javë nga dita kur jeta e gjithkujt në Shqipëri, u nda në dy pjesë: Në epokën përpara dhe atë pas tërmetit.

“E kemi thënë, por nuk na kanë dëgjuar”, inxhinierja Luljeta Bozo flet hapur pas dëmeve që shkaktoi tërmeti

SOT - 03.12.2019

Inxhinierja Luljeta Bozo thotë se e kanë ngritur shqetësimin në lidhje me kushtet teknike të projektimit. E ftuar në studion e emisionit "Tempora" ajo tha se kushti teknik dhe sizmik që është i vitit 1989 duhet të ndryshohet.

Diktaturat, fatkeqësitë e natyrës dhe krimet e njeriut

Gazeta Tema - 03.12.2019

Ilir Yzeiri Ajo që pritej ndodhi. Në fillim u duk sikur palët në konflikt, për shkak të tragjedisë së tërmetit, do të mbyllnin për pak kohë gojën dhe do të hapnin veshët dhe mendjen për të dëgjuar klithmat e të vdekurve dhe për të kuptuar se ka ...

Policia e Kosovës arreston 3 shtetas shqiptarë në kampin e të strehuarve nga tërmeti

JOQ Albania - 03.12.2019

Policia e Kosovës ka arrestuar sot tre shtetas të Shqipërisë që po strehoheshin në kampin ushtarak në Prizren, që u hap për të prekurit nga tërmeti. Policia e ka konfirmuar rastin, duke thënë se deri te arresitmi ka ardhur për shkak se këta persona ...

Afërdita për të prekurit nga tërmetet: Ndihmoni këto familje para festave

Lajmi.net - 03.12.2019

Këngëtarja dhe modelja, Afërdita Dreshaj, nëpërmjet një postimi në Instagram i ka ftuar të gjithë që ti ndihmojnë familjet e prekura nga tërmeti i 26 Nëntorit në Shqipëri, shkruan lajmi.net.

Kryqi i Kuq i Malit të Zi ndihmon viktimat e tërmetit në Shqipëri

VOA - 03.12.2019

Kryqi Kuq i Malit të Zi, bëri të ditur, se në llogarinë e posaçme bankare të hapur pas tërmetit në Shqipëri janë mbledhur 42.522 euro. Kjo shumë, që u banorëve të Shqipërisë të prekur nga tërmeti, tregon për gatishmërinë e qytetarëve për të ndihmuar ...

Një shoqëri që çuditet nga të mençurit

Gazeta Tema - 03.12.2019

Mero Baze Nëse do të kuptosh ku ka mbritur niveli I njerëzve publik në Sqipëri, mund të shikoni adhurimin me të cilën është mbështjellë portreti I pedagoges Luljeta Bozo, për shkak të daljeve të saj në ekran me rastin e tërmetit.

Tollovi në kampin e Prizrenit, mbesin shqiptarët jashtë sepse nuk ka lista të verifikuara

Gazeta Express - 03.12.2019

Janë afër 500 persona të strehuar në ish kampin ushtarak të KFOR’it, por Policia nuk kanë verifikuar listën Askush përveç të prekurve nga tërmeti shkatërrimtar, nuk mundet të hyjë nga këto dyer.

Tërmeti bën bashkë shqiptarët dhe grekët, ndezin qirinj në Athinë për 51 viktimat

JOQ Albania - 03.12.2019

Tërmeti i fuqishëm i një jave më parë, i cili shkaktoi 51 vktima dhe qindra të plagosur bëri bashkë shumë shtete për ti ardhur në ndihmë Shqipërisë në këto ditë të vështira. E tillë ishte edhe Greqia, e cila nisi menjëherë grupet e ekip shpëtimit ...

Presidenti Meta nesër do të qëndrojë në Kosovë

Telegrafi - 03.12.2019

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta nesër do të qëndrojë për vizitë në Kosovë. Meta do të qëndrojë në Kazermën ushtarake “Adem Jashari”, duke filluar nga ora 11:00 do të rreshtohen njësitet ushtarake dhe policore Gjatë vizitës së tij ...

Athinë/ Homazhe për 51 viktimat e tërmetit tragjik

Mapo - 03.12.2019

Emigrantë shqiptarë si dhe shtetas grekë kryen homazhe në shenjë nderimi dhe respekti për 51 viktimat e tërmetit të 26 nëntorit në Shqipëri. Qytetarë të shumtë u mblodhën në sheshin Kotzia në Athinë, ku ndezën qirinj në kujtim të viktimave.

Haradinaj: Shqiperia nuk eshte ne lufte, po i demtojne banoret

LajmiFundit - 03.12.2019

Paniku që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit, shtyu me qindra familje shqiptare nga rajonet e goditura që të lëviznin drejt qyteteve të tjera brenda Shqipërisë, por një pjesë e madhe e tyre u nisën edhe drejt Kosovës.

Dëmshpërblimet nga tërmeti, Veliaj: Këshilli i Qarkut 1000 vlerësime për tërmetin në kohë rekord

Gazeta Tema - 03.12.2019

Pasditen e sotme u zhvillua mbledhja e Këshillit Bashkiak të Tiranës lidhur me situatën e emergjencave, ku u miratua lista me 500 dëmshpërblime për të prekurit nga tërmeti i 21 shtatorit, si dhe u shpjegua procedura që duhet të ndjekin qytetarët e ...

Shqiptarët homazhe në Athinë, ndezin qirinj në kujtim të 51 viktimave nga tërmeti

BalkanWeb - 03.12.2019

Emigrantët shqiptarë në shenjë nderimi për 51 jetët e humbura nga tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit, kanë kryer homazhe në qendër të Athinës. Siç raporton korrespondentja jonë në Greqi, Ira Londo, në sheshin para Bashkisë së Athinës, një grup ...

Tërmetet/ Shqipëria sot në “heshtje” të plotë, lëkundjet mbi 6 ballë zhvendosen mijëra km larg

Botasot - 03.12.2019

Një javë pas tërmetit shkatërrimtar që goditi Shqipërinë, dita e sotme mund të konsiderohet edhe si më e qeta. Instituti Sizmologjik Europian, EMSC, në hartën e 24 orëve të fundit, në të gjithë botën ka regjistruar vetëm një tërmet të lartë, i ...

Frika nga tërmetet, futbollisti i Kukësit kërkon largimin

ABC News - 03.12.2019

Futbollisti i Kukësit, Tome Kitanovski, është larguar nga Shqipëria në drejtim të Maqedonisë, për shkak se ka frikë nga tërmetet që kanë tronditur vendin tonë. Drejtuesit e klubit mendonin se mbrojtësi do të rikthehej sërish, por 27 vjeçari e ka ...

Gjonaj: "Jeta e Shqipërisë ka ndryshuar nga tërmeti".

VOA - 03.12.2019

Anëtari i Këshillit të Bashkisë së Nju Jorkut, Mark Gjonaj, tha nga Tirana se “Diaspora është thesari i Shqipërisë”. Ai i bëri këto komente në një intervistë për "Zërin e Amerikës" nga Shqipëria, që po e viziton prej disa ditësh për shkak të ...

Tërmeti i solli në Kosovë, lindin fëmijë dy nënat nga Durrësi

Gazeta Express - 03.12.2019

Në Spitalin e Prizrenit, dy gra nga Durrësi sollën në jetë dy fëmijë. N Nuk e kishte menduar se fëmijën e saj të shtatë do ta lindte në qytetin e Prizrenit. Por, tërmeti i 26 nëntorit e detyroi Manushaqe Hodën nga Durrësi, të nisej drejt Kosovës.

Dëmet pas tërmetit, inxhinierja Luljeta Bozo qetëson banorët në Durrës

SOT - 03.12.2019

Në Durrës vijon evidentimi i dëmeve të tërmetit. Aktualisht inspektorët po kryejnë vëzhgime në pallatet 5-8 katëshe, ndërsa vijon puna për shembjen e hoteleve të shpallura të pasigurta. Godina 12 katëshe në lagjen 17 në të cilin banojnë 285 familje ...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, takim me drejtuesit e bankave tregtare në vend për situatën pas tërmetit

RTSH - 03.12.2019

Një javë pas tërmetit tragjik të 26 Nëntorit, Banka e Shqipërisë, ka mbledhur në një takim drejtuesit kryesorë të bankave tregtare në vend, për të diskutuar ndikimin e tërmetit në ekonomi, si edhe masat që duhen ndërmarrë për këtë rast, nga sistemi ...

Inxhinierja Bozo i jep shpresë banorëve të Durrësit: Dëmet janë të riparueshme

JOQ Albania - 03.12.2019

Inxhinierja Luljeta Bozo ka qetësuar dhe i ka dhënë shpresë banorëve të Durrësit në lidhje me dëmet e shkaktuara nga tërmeti. Ajo thekson se nuk mund të japë një përgjigje, mirëpo dëmet mund të jenë të riparueshme.

“Tërmeti nuk u mat në Durrës”/ Flet sizmologu: Nuk kishte energji

JOQ Albania - 03.12.2019

Sipas tij, kjo ka ndodhur për shkak të ndërprerjes së energjisë në stacionin e Durrësit dhe aty nuk ka patur UPIES. Ai thotë se janë duke e rikuperuar sistemin, pasi është e rëndësishme njohja e një të dhëne.

VIDEO/ Ushqim për banorët e prekur nga tërmeti në Bubq, Meta falënderon vullnetarët: Nuk lodheni së shërbyeri për ...

BalkanWeb - 03.12.2019

Të gjithë shqiptarët janë solidarizuar me të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit, që fatkeqësisht mori 51 jetë njerëzish si dhe plagosi mbi 700 të tjerë. Duke marrë shkas nga situata në fjalë, ku qindra familje kanë ngelur pa banesa dhe e kalojnë ...

Këshilli Bashkiak i Tiranës mban 1 minutë heshtje për viktimat e 26 nëntorit, Erion Veliaj i prerë: S’ka shpërblim ...

SOT - 03.12.2019

Këshilli Bashkiak i Tiranës e ka nisur mbledhjen e tij jashtë radhe me 1 minutë heshtje në nderim të viktimave të tërmetit të 26 nëntorit. Plot 500 familje të prekura nga tërmeti i 21 shtatorit do të dëmshpërblehen, ndërsa Veliaj ka shpjeguar edhe ...

Këshilli Bashkiak i Tiranës mban 1 minutë heshtje për viktimat e tërmetit të 26 nëntorit

BalkanWeb - 03.12.2019

Këshilli Bashkiak i Tiranës e ka nisur mbledhjen e tij jashtë radhe me 1 minutë heshtje në nderim të viktimave të tërmetit të 26 nëntorit. I thirrur për të marrë disa vendime shumë të rëndësishme për përballimin e pasojave të tërmetit, Këshilli me ...