TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

6 nonsenset e çmendura të një presidenti

Gazeta Tema - 12.06.2019

Në një tjetër përpjekje për të avokuar vendimmarrjen e tij mbi ç’dekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, plot dyshime e diskutime, politike e juridike bashkë, presidenti Meta ofroi një tjetër ...

Rama: Meta duhet të ikë, nuk mund ta tolerojmë papërgjegjshmërinë e presidentit

Medial - 12.06.2019

Partia Socialiste pavarësisht vendimit të presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit vijon fushatën e saj elektorale e bindur se zgjedhjet do të zhvillohen.

Data e zgjedhjeve/ Përfundon konsultimi i Metës me aleatët e PD

BalkanWeb - 12.06.2019

Ka zgjatur 40 minuta takimi i parë konsultativ mes Kreut të Shtetit, Ilir Meta dhe krerëve të partive politike, për caktimin e një date të mundshme të zgjedhjeve.

"Firmos dhe ç’firmos si i papërgjegjshmëm", Rama nuk tërhiqet, tregon çfarë do ndodhë në Parlament nesër

SOT - 12.06.2019

Gjatë takimit me qytetarët në Divjakë Rama tha se Ilir Meta kreu një akt të shëmtuar pasi firmosi dekretin për anulimin e zgjedhjeve më 30 qershor. “Ilir Meta ka kryer një akt të panjohur në ...

Presidenti Meta thërret për konsultime partitë politike të djathta, diskutohet për datën e zgjedhjeve

Gazeta Express - 12.06.2019

Pas vizitës së tij në Kosovës, Presidenti i Republikës Ilir Meta ka thërritur në godinën e Presidencës krerët e partive politike të djathta të opozitës.

Rama sulmon Metën në fushatë: Akti i tij i papërgjegjshëm e zbuloi planin!

Gazeta Express - 12.06.2019

Nga fushata elektorale që po mban në Divjakë, kryeministri Edi Rama ka sulmuar sërish Presidentin Ilir Meta duke deklaruar se akti i tij për heqjen e 30 qershorit si data e zgjedhjeve lokale e ka ...

Rama nga Divjaka: Akti i Ilir Metës tregoi se ku fle lepuri

BalkanWeb - 12.06.2019

DIVJAKË Kryeministri Edi Rama nga Divjaka ku ishte për fushatën elektorale të 30 qershorit, foli edhe njëherë për shtyrjen e datës së zgjedhjeve nga ana e presidentit Iliri Meta.

Edi Rama: Akti i Ilir Metës ka zbardhur planin dhe na tregoi se ‘ku fle lepuri’

Top Channel - 12.06.2019

Duke mos iu referuar asnjëherë si President i Republikës, kryeministri Edi Rama ka deklaruar se akti i Ilir Metës për të shfuqizuar 30 qershorin ka zbardhur të gjithë planin kundër reformës në ...

Rama akuzon Metën: Pjesë e planit destruktiv kundër Shqipërisë

Mapo - 12.06.2019

Nga Divjaka, kryeministri Edi Rama akuzoi Presidentin Ilir Meta se me vendimin për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit, tregoi se është pjesë e planit destruktiv në dëm të Shqipërisë.

"Refuzova sot ftesën në Tiranë ", çfarë po paralajmëron Rama 24 orë para seancës së nesërme në Kuvend

SOT - 12.06.2019

Pavarësisht se presidenti anuloi datën e zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit, PS-ja vijon fushatën duke u shprehur e vendosur se zgjedhjet do të bëhen në këtë datë.

Vendoret, Meta nis konsultimet për datën e re

VOA - 12.06.2019

Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta pritet të nisë sot në mbrëmje konsultimet për datën e zgjedhjeve vendore, pas dekretit të firmosur dy ditë më parë për anullimin e 30 qershorit.

“Meta nuk mund të qëndrojë më në zyrë! Me logjikën e tij, bota do të bëhej rrumpallë!”

Java News - 12.06.2019

Pavarësisht zhvillimeve të kësaj jave, kryeministri Edi Rama është shprehur i bindur për 30 Qershorin duke vijuar fushatën elektorale në Divjakë. Në fillim të fjalës, Rama tha se nuk ka vend më të ...

Në Tiranë kërkon shkarkimin, Rama i jep dorën Metës në Kosovë

LajmiFundit - 12.06.2019

Ndërsa në Tiranë, Kryeministri Edi Rama kërkon shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, në Kosovë ku ndodhej ditën e sotme në ceremoninë e 20 vjetorit të hyrjes së NATO-s në Kosovë, ka shtrënguar dorën me ...

Presidenti Ilir Meta  dhe “ç’dekretimi”  i  destabilitetit

Botasot - 12.06.2019

Presidenti i Shqipërisë duke parë gjëndjen e paparashikueshme e cila po agravonte e përkeqësonte për ditë e më shumë nga protestat qytetare të drejtuara nga opozita në emër të demokracisë , të ...

Rama e Meta ‘detyrohen’ të shtërngojnë duart në Prishtinë, para diplomatit amerikan Palmer

Lajmi.net - 12.06.2019

Presidenti Meta dhe Kryeministri Rama shtrënguan duart me njëri-tjetrin, në momentin që kreu i qeverisë mbërriti në aktivitetin me rastin e 20-vjetorit të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovë.

Data e re e zgjedhjeve, Meta nis pasdite konsultimet me drejtuesit e partive

Top Channel - 12.06.2019

Tri ditë pasi firmosi anulimin e zgjedhjeve, Presidenti Ilir Meta po mendon të dekretojë një datë të re. Konsultimet ka vendosur t’i nisë me pengesën më të lehtë, 5 aleatët e Bashës të cilët ...

Bollino: Kërkon një datë të re të zgjedhjeve, presidenti e kuptoi gafën që bëri

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Carlo Bollino Pasi anuloi zgjedhjet e 30 qershorit, sot presidenti Ilir Meta ka thirrur partitë politike për të negociuar një datë të re për zgjedhjet vendore.

Meta i bën një tjetër "gol" Ramës nga Prishtina (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.06.2019

Ditën e sotme është zhvilluar në Kosovë një aktivitet me rastin e 20 vjetorit të çlirmit nga Serbia. Të pranishëm kanë qenë figura të njohura politike, ku prezenca e Bill Clintonit si miku më i mirë ...

Meta takon Ramën, në Kosovë

Top Channel - 12.06.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka marrë pjesë në festimet për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës ku kanë qenë të pranishëm edhe liderë të tjerë rajonalë e botërorë.

Meta: Të punojmë që të rinjtë të ndërtojnë të ardhmen në Shqipëri e Kosovë

Botasot - 12.06.2019

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, po qëndron në Prishtinë për nder të 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës. Kreu i shtetit shqiptar ka uruar të gjithë qytetarët e Kosovës duke thënë se falënderimi ...

"Zjarr" në Tiranë, Rama dhe Meta shtrengojnë duart në Prishtinë (VIDEO)

Albeu.com - 12.06.2019

Situata mjaft e tensionuar mes Presidentit Meta dhe Kryeministrit Rama në Tiranë nuk është pasqyruar në Prishtinë gjatë ditës së sotme. Të dy ata ishin të pranishëm në ceremoninë e 20 vjetorit të ...

Meta me zë dhe figurë: Zgjedhjet e 2013-ës nuk ka shanse të shtyhen!

Java News - 12.06.2019

Ne mars te vitit 2013, kur Ilir Meta ishte kryetar i LSI-se dhe ne opozite, shprehej se ‘Sali Berisha ta harroje se mund ti shtyje zgjedhjet, opozita nuk do marre pjese ne zgjedhje, ta harroje ...

Çfarë po përgatit Meta dhe frika e Bashës

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Edmond Arizaj Ne gjithe kete rremuje politike, pozicionimesh te skajshme te gjithe shoqerise, duket se vetem nje gje u be e qarte dhe e beri presidenti Meta; Lulzim Basha nuk u betohej ...

Meta dhe Rama “harrojnë” krizën në Tiranë, takohen në Prishtinë

Gazeta Express - 12.06.2019

20 vjetori i ndërhyrjes së trupave të SHBA-ve dhe NATO-s në Kosovë bëri bashkë edhe politikën shqiptare. Në festime, ku ishe i ftuar special ish- Presidenti amerikan Bill Klinton, morën pjesë edhe ...

Festimet në Kosovë, Meta takim me Clinton dhe qytetarët

BalkanWeb - 12.06.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka marrë pjesë në festimet për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës ku kanë qenë të pranishëm edhe liderë të tjerë rajonalë e botërorë.

Meta dhe Rama bashkë por ‘të ndarë’, ja ç’ndodhi në Kosovë

BalkanWeb - 12.06.2019

Festimet për nder të 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës në Prishtinë kanë bërë bashkë sot kryeministrin Edi Rama dhe presidentin Ilir Meta, të paktën për pak orë.

Dalin pamjet/ Pas përplasjes së fortë Ilir Meta dhe kryeministri Rama shfaqen së bashku, kush është politikani që “i ...

SOT - 12.06.2019

Pas përplasjeve në distancë për datën e zgjedhjeve vendore, Presidentin Ilir Meta dhe kryeministrin Edi Rama i kanë bashkuar festimet e 20 vjetorit të bombardimeve të NATO-s.

20-vjetori i çlirimit të Kosovës, Rama e Meta bëhen bashkë në Prishtinë, ulur ngjitur me Clinton

Botasot - 12.06.2019

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm bashkë me presidentin Ilir Meta në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, ku po zhvillohet ceremonia për festimin e 20-vjetorit të Çlirimit të Kosovës.

"Viktimizim", flet për herë të parë Rudina Hajdari, i jep "goditjen" e fortë presidentit dhe zbulon ...

SOT - 12.06.2019

Kriza e thellë politike ka kapluar vendin, teksa Presidenti anuloi datën e zgjedhjeve lokale dhe mazhoranca kërkoi shkarkimin e tij. Në lidhje me këtë ka patur reagime të shumta edhe nga analistë e ...

VIDEO/ Meta dhe Rama “pajtohen” në Prishtinë, shtrëngojnë duart me njëri-tjetrin

Java News - 12.06.2019

20 vjetori i çlirimit të Kosovës duket se ka bashkuar edhe presidentin Meta me kryeminsitrin Rama. Ata janë takuar gjatë ceremonisë duke shtrënguar duart me njëri-tjetrin pas akuzave të ditëve të ...

Momenti i sikletshëm mes Edi Ramës dhe Ilir Metës në Prishtinë

Botasot - 12.06.2019

Disa ditë pasi u përballën në distancë me njëri-tjetrin, dy liderët shtetërorë shqiptarë: kryeministri Edi Rama dhe presidenti Ilir Meta e kanë takuar njëri-tjetrin në Prishtinë të mërkurën.

Data e re e zgjedhjeve, Presidenti bën lëvizjet e para

Top Channel - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta pritet të nisë konsultimet me faktorin politik për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. Burime nga Presidenca bëjnë të ditur se kreu i shtetit nis sot konsultimet me partitë ...

Data e re e zgjedhjeve, Meta njofton vendimin

Albeu.com - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta do të nisë sot konsultimet me partitë politike për të caktuar datën e re të zgjedhjeve . Mësohet se takimet do të fillojnë në orën 19:00 me krerët e partive të Grupimit të ...

Vazhdon beteja me tone më të ulura mes qeverisë dhe Presidencës

Mapo - 12.06.2019

Mazhoranca ia botoi Ilir Metës dekretin për anulimin e zgjedhjeve në Fletoren Zyrtare, kurse në rezolutën për kreun e shtetit nuk përmendet shkarkimi.

Meta takon pasdite partitë e opozitës, Rama fushatë në Lushnje

ABC News - 12.06.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama do të jenë të pranishëm ditën e sotme në orën 11:00 në Kosovë në kuadër të festimeve për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës.

Eksodi ‘99/ Ilir Meta kafe në Kukës: Krenar për këtë qytet (Foto)

BalkanWeb - 12.06.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka qëndruar sot në qytetin e Kukësit. Kreu i shtetit ka kujtuar eksodin e shqiptarëve të Kosovës, ndërsa përgëzoi qytetarët e Kukësit për mikpritjen madhështore, të ...

Ilir Meta arrin në Prishtinë

Gazeta Express - 12.06.2019

Edhe presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, veçse ka arritur në Prishtinë, për të marrë pjesë në ceremoninë e 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës. Ai ka arritur në hotelin, ku po qëndrojnë ish-presidenti ...

Presidenti konfirmon se ka marrë frenat e opozitës, takime dhe telefonata me Bashën e Berishën, flet për darkë sekrete ...

SOT - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka konfirmuar dje se është palë me ish-kryeministrin Sali Berisha. Ditën e djeshme kreu i shtetit doli në një konferencë të posaçme për shtyp, teksa deklaroi se vendimi i tij për ...

Meta do nisë konsultimet me partitë për datën e re të zgjedhjeve

Mapo - 12.06.2019

Ndërsa Kryeministri Edi Rama thotë se do të mbajë zgjedhjet lokale më 30 qershor, Presidenti Ilir Meta pasi zhdekretojë këtë datë, do të ndërmarrë një hap tjetër.

“Rama ik”, kujt i frikësohet Ilir Meta?

Gazeta Tema - 12.06.2019

Konferenca e shtypit e presidentit të Republikës u prit me shumë interes.Që në momentin e parë të lajmërimit nisën shumë aludime se për çfarë ai do të dilte vetëm një ditë pas dekretit të dytë për ...

Data e zgjedhjeve, Meta nis sot konsultimet me partitë politike

Gazeta Express - 12.06.2019

Një ditë pas konferencës për shtyp, Presidenti Ilir Meta mësohet se do nisë konsultimet me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve. Burime për ‘Balkan Web’ bëjnë me dije se takimet e para ...

Van Dami jonë kundër të gjithëve

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Sokol Balla* Kriza aktuale deri të martën, kishte një pikëpyetje të madhe: kush e nxiti atë? Kush shtyu Opozitën në aksionin e saj ekstrem politik të djegies së mandateve? Kush I dha idenë të ...

Ilir Meta thërret partitë opozitare, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve

Gazeta Tema - 12.06.2019

Ilir Meta thotë se do të nisë konsultimet me faktorin politik, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. “Presidenti Meta nis sot konsultimet me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve.

Sekretari socialist: I paparë ky Ilir Meta!

Gazeta Tema - 12.06.2019

Sekretari për Marrëdhëniet me Mediat dhe Shoqërinë Civile në PS, Alfred Peza ka komentuar lëvizjen më të fundit të presidentit Ilir Meta pas vendimit për anulimin e datës së zgjedhjeve.

Data e re e zgjedhjeve, Meta nis konsultimin me partitë politike

Java News - 12.06.2019

Kreu i Shtetit, Ilir Meta do të nisë konsultimet me faktorin politik për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. Burime nga Presidenca bëjnë të ditur se: “Presidenti Meta nis sot konsultimet me partitë ...

“Kam pasur një drekë sekrete me Ramën”, çfarë qëndron pas deklaratës së Metës?

SOT - 11.06.2019

“Kam pasur një drekë sekrete me Ramën, ndoshta dhjetë ditë më parë. Dhe ai e dinte shqetësimin tim, prandaj habitem me reagimin e tij. I takonte Kryeministrit që të kërkonte një shtyrje të arsyeshme ...

"Do t'i sqarojmë të gjitha kur të kthehem në Shqipëri", për çfarë po e paralajmëron Rama-Metën nga ...

SOT - 11.06.2019

I pyetur nga gazetarët e pranishëm në konferencën e përbashkët për mediat me Presidentin e KE, për situatën e krijuar pas dekretit të Presidentit Meta, kryeministri Edi Rama nuk ka preferuar të ...

Hyn në fuqi dekreti i Metës, shfuqizimi i zgjedhjeve botohet në Fletoren Zyrtare

Botasot - 11.06.2019

Ka hyrë në fuqi dekreti i Presidentit Ilir Meta për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve. Ditën e sotme, ky dekret është botuar në Fletoren zyrtare. Kreu i shtetit, Ilir Meta anuloi ditën e zgjedhjeve ...

"Njerëzit nuk mund të ndalohen", presidenti i KE-së rrëzon vendimin e Ilir Metës nga Brukseli

SOT - 11.06.2019

Presidenti i KE-së Junker pas takimit me kryeministrin Rama zhvilloi një deklaratë për mediat nga Brukseli. Presidenti i KE-së vlerësoi reformat që janë ndërmarrë nga Shqipëria.

Meta: Zgjedhjet jo në 30 Qershor

VOA - 11.06.2019

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta ripërsëriti sot se zgjedhjet për pushtetin vendor do të mbahen në një datë tjetër dhe jo më 30 Qershor, duke ju kundërpërgjigjur në këtë mënyrë qëndrimit të shumicës ...