TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shefja e Komisionit Evropian kritikohet për emërimet e reja

Evropaelire - 11.09.2019

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është përballur me kritika për shkak të nominimit të një komisionari përgjegjës për “Mbrojtjen e Mënyrës sonë Evropiane të Jetesës”.

Merkel bën thirrje për BE më të fuqishme mes rivaliteteve globale

Gazeta Tema - 11.09.2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka bërë thirrje për një Bashkim Evropian (BE) më të fuqishëm për të adresuar sfidat që rrjedhin nga konkurrenca në rritje midis fuqive botërore, SHBA-ve, Kinës dhe ...

“Ekip i shkëlqyer komisionerësh që mbron interesat europiane”

Gazeta Tema - 11.09.2019

Ursula von der Leyen ka bërë së bashku një ekip të shkëlqyer komisionerësh europianë për të udhëhequr ekzekutivin e BE-së për pesë vitet e ardhshme, shkruhet në gazetën britanike ”Financial Times”.

Ursula von der Leyen: Ballkani Perëndimor, një prej prioriteteve të Presidencës sime

Portalb - 11.09.2019

Ballkani Perëndimor do të jetë një prej prioriteteve të Presidencës së Ursula von der Leyen në Komisionin Evropian. Ajo i ka bërë komentet pas prezantimit të ‘Qeverisë’ së re të Bashkimit Evropian, ...

Anëtarsimi në BE, presidentja e Komisionit Europian jep lajmin e mirë për Ballkanin Perëndimor

SOT - 11.09.2019

Presidentja e re e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen është shprehur se Ballkani Perëndimor do të jetë një prej prioriteteve të Presidencës. Ajo i ka bërë komentet pas prezantimit të ...

Vështrim nga Brukseli: Ndryshimi po vjen

Evropaelire - 11.09.2019

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, zbuloi ekipin e saj të ri në Bruksel, i cili sinjalizon ditë të vështira për politikën e fqinjësisë dhe të zgjerimit të bllokut.

Von Der Leyen prezanton komisionerët e BE, ja hungarezi që do kryesojë zgjerimin

SOT - 11.09.2019

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka prezantuar dje në Bruksel 27 komisionerët e saj që do të drejtojnë degët e ndryshme të krahut ekzekutiv të BE.

Vështrim nga Brukseli: Ndryshimi po vjen

Botasot - 11.09.2019

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, zbuloi ekipin e saj të ri në Bruksel, i cili sinjalizon ditë të vështira për politikën e fqinjësisë dhe të zgjerimit të bllokut.

Ursula von der Leyen: Ballkani Perëndimor, një prej prioriteteve të Presidencës sime

Gazeta Tema - 11.09.2019

Ballkani Perëndimor do të jetë një prej prioriteteve të Presidencës së Ursula von der Leyen në Komisionin Evropian. Ajo i ka bërë komentet pas prezantimit të ‘Qeverisë’ së re të Bashkimit Evropian, ...

Njeriu i Orban propozohet për Drejtorinë e Zgjerimit në BE

Respublica - 10.09.2019

Komisioneri i përzgjedhur për zgjerimin dhe politikën e fqinjësisë është hungarezi László Trócsányi. Ai është me formim jurist, ka shërbyer më oarë në postin e ministrit të drejtësisë në qeverinë e ...

Von der Leyen nën kritika për emërimin e komisionerit për ‘Mbrojtjen e mënyrës evropiane të jetesës’

SOT - 10.09.2019

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është përballur me kritika raciste sot për emërimin e komisionerit për ‘Mbrojtje të Mënyrës tonë Evropiane të Jetesës’ i cili do të ...

BE do të krijojë degën e mbrojtjes dhe hapësirës ‘si plotësuese të NATOs'

SOT - 10.09.2019

Bashkimi Evropian do të krijojë degën e tij të veçantë të mbrojtjes dhe hapësirës me forcat e armatosura, njoftoi sot shefja ekzekutive e bllokut, duke emëruar në krye të saj një aleate të ...

Gati qeveria e re e BE, Ursula von der Leyen zgjedh ekipin drejtues

Top Channel - 10.09.2019

Ministrja më jetëgjatë e qeverise të Angela Merkelit, Ursula von der Leyen e plotësoi ekipin e saj me të cilin do të drejtojë Komisionin Europian për pesë vitet e ardhshme Von der Leyen është femra e ...

Ursula von der Leyen prezanton komisionerët e rinj

ABC News - 10.09.2019

Presidentja e re e Komisionit Europian ka përzgjedhur ekipin e saj të komisionerëve. Në vend të Hahn, zgjerimi i është besuar hungarezit Lazlo Troksani.

Von der Leyen: Brexit fillimi i një marrëdhënieje të re

SOT - 10.09.2019

Brexit nuk është fundi i diçkaje, por fillimi i marrëdhënies sonë të ardhshme me Britaninë e Madhe. Keshtu deklaroi sot presidentja e re e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen.

Ky është ekipi i ri udhëheqës i Komisionit Evropian

RTSH - 10.09.2019

Presidentja në ardhje e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka bërë të ditur emrat e personave që ajo ka zgjedhur për anëtarët e rinj të organit ekzekutiv të BE-së.

Prezantohet “qeveria” e re e BE, si kurrë më parë Komisioni i ardhshëm do të ketë më shumë femra. Kush është ...

SOT - 10.09.2019

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka prezantuar ditën e sotme kabinetin e ri. Si kurrë më parë, nën drejtimin e Leyen Komisioni i ardhshëm i BE do të ketë në ...

Laszlo Trocsanyi zgjidhet komisioneri i ri europian për zgjerim

Zhurnal - 10.09.2019

Bruksel, 10 shtator – Presidentja e sapozgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen sot prezantoi përbërjen e re të komisionerëve. Von der Leyen njoftoi se politikani hungarez Laszlo ...

ANALIZA: Propozimet e Ursula von der Leyen dhe efekti i mundshëm i tyre ndaj procesit të integrimit

Gazeta Tema - 10.09.2019

Ursula von der Leyen do ta marrë zyrtarisht detyrën e Presidentes së Komisionit Europian më 1 nëntor. Një analizë e propozimeve të saj për Bashkimin Europian dhe cili do të ishte efekti i mundshëm i ...

Ursula von der Leyen prezanton qeverinë e re të BE-së

Zeri - 10.09.2019

Presidentja e sapoemëruar e Komisionit Evropian, Ursula Von der Layen njoftoi sot në Bruksel funksionet që ajo i ka caktuar ekipit të saj prej 27 komisionerësh, përfshirë ish-ministrin hungarez të ...

Von der Leyen: Brexit fillimi i një marrëdhënieje të re

Botasot - 10.09.2019

Brexit nuk është fundi i diçkaje, por fillimi i marrëdhënies sonë të ardhshme me Britaninë e Madhe, deklaroi sot presidentja e re e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen.

Njihuni me ‘Qeverinë’ e re të BE-së. Komisioneri për Zgjerim do jetë hungarez

Top Channel - 10.09.2019

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka prezantuar kabinetin e ri. “Sot jam e lumtur të paraqesë Komisionin tim të balancuar, të zhdërvjellët dhe modern, i cili drejtohet me ...

Zyrtare/ Zgjidhet Komisioneri i Zgjerimit, pasuesi i Johannes Hahn

Mapo - 10.09.2019

Ish-ministri hungarez i Drejtësisë, Laszlo Trocsanyi pritet të jetë Komisoneri i Zgjerimit në Komisionin Europian. Ai do të jetë pasues i komisionerit fort të njohur në vendin tonë, Johannes Hahn.

Ursula von der Leyen prezanton kabinetin e ri – kjo pritet të jetë ‘Qeveria’ e re e BE-së

Telegrafi - 10.09.2019

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka prezantuar kabinetin e ri. “Sot jam e lumtur të paraqesë Komisionin tim të balancuar, të zhdërvjellët dhe modern, i cili drejtohet me ...

Laslo Trocsanyi zgjidhet komisioneri i ri evropian për zgjerim

Gazeta Express - 10.09.2019

Presidentja e sapozgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, sot prezantoi përbërjen e re të komisionerëve. Von der Leyen njoftoi se politikani hungarez, Laslo Trocsanyi është Komisioneri ...

Laszlo Trocsanyi nominohet për Komisioner të ri për Zgjerim i Komisionit Evropian

Telegrafi - 10.09.2019

Presidentja e zgjedhur Ursula von der Leyen ka prezantuar ekipin e saj dhe strukturën e re të Komisionit Evropian. Sipas një njoftimi, përcjell Telegrafi, Komisioni i ri do të pasqyrojë përparësitë ...

Njihuni me ‘Qeverinë’ e re të BE-së, komisioneri për Zgjerim do jetë hungarez

Botasot - 10.09.2019

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka prezantuar kabinetin e ri. “Sot jam e lumtur të paraqesë Komisionin tim të balancuar, të zhdërvjellët dhe modern, i cili drejtohet me ...

BE, Von der Leyen: Gentiloni, komisioneri i ri për çështjet ekonomike

ABC News - 10.09.2019

Paolo Gentiloni është komisioneri i ri për çështjet ekonomike, në vend të Pier Moskoviç. Presidentja e zgjedhur e Komisionit europIan Ursula Von der Leyen u shpreh se po prezantonte një skuadër të ...

Njihuni me ‘Qeverinë’ e re të BE-së, ja kush është Komisioneri për Zgjerim

Gazeta Tema - 10.09.2019

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka prezantuar ditën e sotme kabinetin e ri. “Sot jam e lumtur të paraqesë Komisionin tim të balancuar, të zhdërvjellët dhe modern, ...

Ursula von der Leyen prezanton komisionerët e rinj

Medial - 10.09.2019

Burimi: ©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni ...

Der Leyen sot do të shpallë përbërjen e Komisionit Evropian

Gazeta Express - 10.09.2019

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në nëntor do të marr detyrën që të kompletojë ekipin e saj. Në listën e saj deri tani është bërë balansi që nuk kishte ekzistuar asnjëherë ...

Komisioni i ri Evropian: 48 përqind janë femra

DW - 10.09.2019

Ursula von der Leyen dëshiron thuajse aq komisionere të BE-së sa komisionerë: 13 femra dhe 14 meshkuj, përfshirë edhe veten. Komisioni ka këtë herë, për shkak të Brexit-it, një karrige më pak se ...

Presidentja e KE-së, Ursula von der Leyen kritikohet për emërimet e reja

Alsat - 11.09.2019

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është përballur me kritika për shkak të nominimit të një komisionari përgjegjës për “Mbrojtjen e Mënyrës sonë Evropiane të Jetesës”.

FT: Ekip i shkëlqyer komisionerësh që mbron interesat europiane

Alsat - 11.09.2019

Ursula von der Leyen ka bërë së bashku një ekip të shkëlqyer komisionerësh europianë për të udhëhequr ekzekutivin e BE-së për pesë vitet e ardhshme, shkruhet në gazetën britanike ”Financial Times”.

“Ballkani Perëndimor, një prej prioriteteve të Presidencës sime”

Gazeta Express - 11.09.2019

Ballkani Perëndimor do të jetë një prej prioriteteve të Presidencës së Ursula von der Leyen në Komisionin Evropian. Ajo i ka bërë komentet pas prezantimit të ‘Qeverisë’ së re të Bashkimit Evropian, ...

Ursula von der Leyen: Ballkani Perëndimor, një prej prioriteteve të Presidencës sime

Flaka - 11.09.2019

Ballkani Perëndimor do të jetë një prej prioriteteve të Presidencës së Ursula von der Leyen në Komisionin Evropian. Ajo i ka bërë komentet pas prezantimit të ‘Qeverisë’ së re të Bashkimit Evropian, ...

Von der Leyen: Ballkani Perëndimor, një prej prioriteteve të Presidencës sime

Zeri - 11.09.2019

Ballkani Perëndimor do të jetë një prej prioriteteve të Presidencës së Ursula von der Leyen në Komisionin Evropian. Ajo i ka bërë komentet pas prezantimit të ‘Qeverisë’ së re të Bashkimit Evropian, ...

Ursula von der Leyen: Ballkani Perëndimor, një prej prioriteteve të Presidencës sime

Tetova Sot - 11.09.2019

Ballkani Perëndimor do të jetë një prej prioriteteve të Presidencës së Ursula von der Leyen në Komisionin Evropian. Ajo i ka bërë komentet pas prezantimit të ‘Qeverisë’ së re të Bashkimit Evropian, ...

Ursula von der Leyen: Ballkani Perëndimor, një prej prioriteteve të Presidencës sime

Alsat - 11.09.2019

Ballkani Perëndimor do të jetë një prej prioriteteve të Presidencës së Ursula von der Leyen në Komisionin Evropian. Ajo i ka bërë komentet pas prezantimit të ‘Qeverisë’ së re të Bashkimit Evropian, ...

Vështrim nga Brukseli: Ndryshimi po vjen

Durres Lajm - 11.09.2019

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, zbuloi ekipin e saj të ri në Bruksel, i cili sinjalizon ditë të vështira për politikën e fqinjësisë dhe të zgjerimit të bllokut.

Ursula von der Leyen: Ballkani Perëndimor, një prej prioriteteve të Presidencës sime

Top Channel - 11.09.2019

Ballkani Perëndimor do të jetë një prej prioriteteve të Presidencës së Ursula von der Leyen në Komisionin Evropian. Ajo i ka bërë komentet pas prezantimit të ‘Qeverisë’ së re të Bashkimit Evropian, ...

Vështrim nga Brukseli: Ndryshimi po vjen

Zhurnal - 11.09.2019

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, zbuloi ekipin e saj të ri në Bruksel, i cili sinjalizon ditë të vështira për politikën e fqinjësisë dhe të zgjerimit të bllokut.

Vështrim nga Brukseli: Ndryshimi po vjen

Flaka - 11.09.2019

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, zbuloi ekipin e saj të ri në Bruksel, i cili sinjalizon ditë të vështira për politikën e fqinjësisë dhe të zgjerimit të bllokut.

Ndryshimet në Bruksel

Koha.net - 11.09.2019

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, zbuloi ekipin e saj të ri në Bruksel, i cili sinjalizon ditë të vështira për politikën e fqinjësisë dhe të zgjerimit të bllokut.

Komisioni i ri Evropian, 48 për qind janë femra

Alsat - 10.09.2019

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka paraqitur përbërjen e planifikuar të ekipit të saj. Von der Leyen planifikon që Komisioni i ardhshëm i BE-së të ketë më shumë ...

Laslo Trocsanyi zgjidhet komisioneri i ri evropian për zgjerim

Botasot - 10.09.2019

Presidentja e sapozgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, sot prezantoi përbërjen e re të komisionerëve. Von der Leyen njoftoi se politikani hungarez, Laslo Trocsanyi është Komisioneri ...

Laslo Trocsanyi zgjidhet komisioneri i ri evropian për zgjerim

Lajmi.net - 10.09.2019

Von der Leyen njoftoi se politikani hungarez, Laslo Trocsanyi është Komisioneri i ri për Zgjerim. Këshilli Evropian miratoi sot listën e personave të cilët i propozon për emërim si anëtarë të ...

Shpallet “Qeveri” e re të BE-së, komisioner për Zgjerim do jetë hungarez

Koha.net - 10.09.2019

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka prezantuar kabinetin e ri. “Sot jam e lumtur të paraqesë Komisionin tim të balancuar, të zhdërvjellët dhe modern, i cili drejtohet me ...

Njihuni me ‘Qeverinë’ e re të BE-së. Komisioneri për Zgjerim do jetë hungarez

Flaka - 10.09.2019

Për Shqipërinë me interes është Komisioneri për Zgjerim, post në të cilin Ursula von der Leyen ka zgjedhur hungarezin László Trócsányi. Ai është anëtar i Parlamentit Evropian dhe më parë ka shërbyer ...

Prezantohet “qeveria” e re e BE, më shumë se kurrë femra, ja kush është Komisioneri për Zgjerim

BalkanWeb - 10.09.2019

Ursula von der Leyen dëshiron thuajse aq komisionere të BE-së sa komisionerë: 13 femra dhe 14 meshkuj, përfshirë edhe veten. Komisioni ka këtë herë, për shkak të Brexit-it, një karrige më pak se ...