TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Lajmet kryesore të ditës, 11/07/2018 – 20:00

Top Channel - 11.07.2018

Një edicion i shkurtër informativ në faqen e internetit të Top Channel,me zhvillimet e deritanishme në vend, rajon, botë, sport e me gjerë. Për më tepër ndiqni videon: PROKURORIA: VERIFIKIM FORMULARI ...

Artan Hoxha: Thanza i papërfillshëm, ja çfarë çudirash do sjellë Vettingu

Mapo - 11.07.2018

Admir Thanza, Gjyqtari i Gjykatës së Lartë doli ditën e djeshme përballë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit. Pasi u bë rishikimi i formularit të vetëdeklarimit, gjyqtari Thanza rezultoi se kishte ...

Nga vjedhja e Thanzës ka fituar më shumë Sali Berisha

Gazeta Tema - 11.07.2018

Mero Baze Ata që e kanë emëruar tani po bëjnë sikur nuk e kanë njohur Admir Thanzën. Gjyqtari që po kryqëzohet për një episode të shëmtuar të së shkauarës së tij, mund të merret edhe si i pandehur që ...

Faktet në KPK/ I dënuar në Itali për vjedhje, nis hetimi për gjyqtarin Admir Thanza (Video)

BalkanWeb - 11.07.2018

Pas fakteve që dolën publikisht një ditë më parë, gjatë seancës dëgjimore ne Komisionin e Pavarur të Kualifikimit për gjyqtarin e gjykatës së lartë Admir Thanza, Prokuroria pritet të vihet në ...

Analiza në Mapo dhe reagimi i Manjanit: Rasti i Thanzës tregoi se vetingu po funksionon

Mapo - 11.07.2018

Deri më tani ka pasur një debat nëse vetingu po funksionon thjesht si një kontroll i deklaratave të pasurisë. Por pas rastit të gjyqtarit Admir Thanza, gjërat duken më ndryshe.

Hetim gjyqtarit Thanza për falsifikim të formularit të vetëdeklarimit

ABC News - 11.07.2018

Prokuroria e Përgjithshme është vënë në lëvizje për gjyqtarin e Gjykatës së Lartë, Admir Thanza, i cili rezultoi të ketë falsifikuar formularin e vetëdeklarimit, pasi nuk ka deklaruar dënimin për ...

Prokuroria nis lëvizjet për Admir Thanzën: Po kryejmë verifikime

Mapo - 11.07.2018

Një ditë pas iu zbulua në përballjen me KPK dënimi që kishte fshehur në Itali dhe problemet me deklarimin e pasurisë, Prokuroria e Përgjithshme ka nisur sot hetimet për gjyqtarin e Gjykatës së Lartë, ...

“Bujari që u tregua ‘bujar’ me gjyqtarin e dënuar Thanza”

Gazeta Tema - 11.07.2018

Partia Demokratike nxitoi të lante duart si Pont Pilati me gjyqtarin Admir Thanza. Nga SHQUP dje deklaruan se gjyqtari i Gjykatës së Lartë duhet të shkarkohet dhe të nisë hetimi ndaj tij, përpara se ...

Ju zbulua vjedhja në Itali, nisin hetimet për gjyqtarin Thanza

Gazeta Express - 11.07.2018

Pas bërjes publike të faktit që anëtari i Gjykatës së Lartë ka qenë me precedentë penalë në Itali, Prokuroria e Tiranës ka nisur verifikimet kryesisht për gjyqtarin Admir ...

I dënuar në Itali, Prokuroria nis verifikimet kryesisht për gjyqtarin Thanza

Top Channel - 11.07.2018

Prokuroria e Tiranës ka nisur verifikimet kryesisht për anëtarin e Gjykatës së Lartë, Admir Thanza. Një ditë më parë, në Komisionin e Posaçëm të Kualifikimit u mbajt seanca dëgjimore për gjyqtarin ...

Rasti i Admir Thanzës si tregues që vettingu funksionon

Mapo - 11.07.2018

Nga Ervis Iljazaj A mund të mendonim më parë se një anëtar i Gjykatës së Lartë si Adimir Thanza do të kalonte në një sitë kontrolli si ajo që kaloi në procesin e vettingut? E të mendosh që, Admir ...

Admir Thanza u filmua duke shkëmbyer para me gruan e të kërkuarit

Gazeta Tema - 11.07.2018

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Admir Thanza, është drejt shkarkimit, pasi Komisioni i Pavarur i Kualifikimit gjeti probleme të rënda në të paktën dy nga tri kriteret e rivlerësimit të gjyqtarëve dhe ...

Prokuroria nis hetimet për gjyqtarin Admir Thanza, fshehu dënimin me burg në Itali

Mapo - 11.07.2018

Prokuroria e Përgjithshme ka nisur sot hetimet për gjyqtari Admir Thanza, anëtar i Gjykatës së Lartë. Thanza akuzohet për deklarim të rremë në formularin e vetëdeklarimit.

Prokuroria nis hetimet për gjyqtarin Admir Thanza

SOT - 11.07.2018

Prokuroria e Përgjithshme ka nisur hetimet ndaj gjyqtarit të Gjykatës së Lartë, Admir Thanza. Hetimet ndaj gjyqtarit kanë nisur vetëm një ditë pas seancës dëgjimore të në Komisionin e Pavarur të ...

Admir Thanza u filmua duke shkëmbyer para me gruan e të kërkuarit

Mapo - 11.07.2018

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Admir Thanza, duket se është drejt shkarkimit, pasi Komisioni i Pavarur i Kualifikimit gjeti probleme të rënda në të paktën dy nga tri kriteret e rivlerësimit të ...

Kthesa e papritur e Manjanit, ja çfarë thotë sot për vetting-un

SOT - 11.07.2018

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani është një nga kritikët më të mëdhenj sa i përket reformës në drejtësi dhe vetting-ut. Por së fundi ai e ka përgëzuar këtë strukturë dhe thotë se meriton ...

Fshehu dënimin në Itali, Prokuroria nis hetimet për gjyqtarin Admir Thanza

Java News - 11.07.2018

Prokuroria e Përgjithshme ka nisur sot hetimet për gjyqtarin e Gjykatës së Lartë, Admir Thanza. Hetimi ka nisur nga Seksioni i Dekriminalizimit në organin e Akuzës, pasi gjyqtari Thanza akuzohet për ...

Gjyqtari i dënuar për vjedhje në Itali: Si u zbulua skandali

Mapo - 11.07.2018

Karriera dhe integriteti i gjyqtarit të Gjykatës së Lartë, Admir Thanza, pësoi një goditje të rëndë ditën e djeshme gjatë seancës dëgjimore në kuadër të vetingut.

Artan Hoxha: Thanza i papërfillshëm, ja çfarë çudirash do sjellë Vettingu

Botasot - 11.07.2018

Admir Thanza, Gjyqtari i Gjykatës së Lartë doli ditën e djeshme përballë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit. Pasi u bë rishikimi i formularit të vetëdeklarimit, gjyqtari Thanza rezultoi se kishte ...

Nga vjedhja e Thanzës ka fituar më shumë Sali Berisha

Java News - 11.07.2018

Nga Mero Baze Ata që e kanë emëruar, tani po bëjnë sikur nuk e kanë njohur Admir Thanzën. Gjyqtari që po kryqëzohet për një episod të shëmtuar të së shkuarës së tij, mund të merret edhe si i ...

Gjyqtari Admir Thanza drejt shkarkimit, i dënuar në Itali për vjedhje, probleme me dupleksin në Gjirin e Lalzit, ...

SOT - 11.07.2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pritet të shtojë numrin e personave që janë shkarkuar nga sistemi i drejtësisë për shkak të problemeve që kanë pasur me pasurinë, aftësitë profesionale apo edhe me ...

Prokurori Kostaq Beluri i pastër para KPK, trupa gjykuese e pakënaqur me shqyrtimin e një çështjeje

SOT - 11.07.2018

Prokurori i Prokurorisë së Përgjithshme, Kostaq Beluri duket se do ta kalojë me sukses procesin e vetingut. Ditën e djeshme ai u përball me trupën gjykuese, e cila ndër të tjera u shpreh se nga ana ...

‘Bleu’ vota nga PS, beteja epike e Berishës për emërimin e Thanzas në Gjykatën e Lartë

Java News - 11.07.2018

Ish-kryeministri Sali Berisha, ish-presidenti Bujar Nishani dhe ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli kanë një rol vendimtar në emërimin e Admir Thanzës si anëtar i Gjykatës së Lartë, sot në ...

Anëtari i Gjykatës së Lartë i dënuar për vjedhje në Itali, prokuroria nis hetimet

LajmiFundit - 11.07.2018

Prokuroria e Përgjithshme është vënë në lëvizje për gjyqtarin e Gjykatës së Lartë, Admir Thanza, i cili rezultoi të ketë falsifikuar formularin e vetëdeklarimit, pasi nuk ka deklaruar dënimin për ...

Akuzohet për deklarim të rremë/ Prokuroria nis lëvizjet për Thanzën: Po verifikojmë…

SOT - 11.07.2018

Nje ditë pasi iu zbulua në përballjen me KPK dënimi që kishte fshehur në Itali dhe problemet me deklarimin e pasurisë, Prokuroria e Përgjithshme ka nisur sot hetimet për gjyqtarin e Gjykatës së ...

Prokuroria nis verifikimet për gjyqtarin Thanza

Botasot - 11.07.2018

Prokuroria e Tiranës ka nisur verifikimet kryesisht për anëtarin e Gjykatës së Lartë, Admir Thanza. Një ditë më parë, në Komisionin e Posaçëm të Kualifikimit u mbajt seanca dëgjimore për gjyqtarin ...

Zëri i Amerikës: Ndërkombëtarët e nxorrën zbuluar prokurorin shqiptar për vjedhjen

Gazeta Express - 10.07.2018

Në Shqipëri të dhënat e grumbulluara nga Operacioni ndërkombëtar i Monitorimit, i cili mbikqyr dhe ndihmon procesin e rivlerësimit të gjykatësve dhe prokurorëve, zbuluan sot se gjyqtari i Gjykatës së ...

I dënuar në Itali/ PD thirrje Metës: Shkarko gjyqtarin Admir Thanza

SOT - 10.07.2018

Partia Demokratike me anë të një deklarate zyrtare i ka bërë thirrje presdientit Ilir Meta të shkarkojë nga detyra gjyqtarin Admir Thanza. Sipas PD, Thanza gjatë plotësimit të Formularit të ...

Gjyqtari që vidhte dyqane, Thanza ka falsifikuar formularin e dekriminalizimit

Top Channel - 10.07.2018

Nëse do të ishe deputet, vendimi për vjedhje i Admir Thanzës do ishte bërë publik, këtu e 3 vite më parë. Por detyra si gjyqtar i lartë i kishte siguruar atij privilegjin e paprekshmërisë.

Gjyqtari hajdut, e kaluara dhe çështjet që ka gjykuar

Top Channel - 10.07.2018

Anëtari i Gjykatës së Lartë, Admir Thanza është në sistemin e drejtësisë shqiptare që në vitin 1992, kur përfundoi studimet me titullin jurist në Universitetin e Tiranës.

Skeda e pasurisë/ Gjyqtari Thanza në sitën e Vetingut, të ardhurat kryesore i ka nga bashkëshortja

SOT - 10.07.2018

Gjyqtari Admir Thanza do të përballet sot me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Ai zotëron një pasuri familjare me vlerë rreth 50.5 milionë lekë, ndërkohë që të ardhurat kryesore rrjedhin nga ...

Vettingu “djeg” gjyqtarin Thanza: I lidhur me krimin dhe i dënuar në Itali

SOT - 10.07.2018

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Admir Thanza, po i nënshtrohet sot procesit të Vettingut. Gjyqtari Thanza ka dalë sot para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, ku po jep llogari për pasurinë, ...

Lajmet kryesore të ditës, 10/07/2018 – 16:00

Top Channel - 10.07.2018

Një edicion i shkurtër informativ në faqen e internetit të Top Channel,me zhvillimet e deritanishme në vend, rajon, botë, sport e me gjerë. Për më tepër ndiqni videon: KUSH ËSHTË ADMIR THANZA Admir ...

Gjyqtari Thanza: Në Itali u dënova sepse shpëtova nga burgu nipin

LajmiFundit - 10.07.2018

Gjyqtari i gjykatës së lartë, Admir Thanza ka reaguar pasi KPK kishte konstatuar një dënim të tij me 40 ditë burg në Itali për vjedhje në bashkëpunim, të cilin e kishte fshehur në formularin e ...

Anëtari i Gjykatës së Lartë, i dënuar në Itali

VOA - 10.07.2018

Në Shqipëri të dhënat e grumbulluara nga Operacioni ndërkombëtar i Monitorimit, i cili mbikqyr dhe ndihmon procesin e rivlerësimit të gjykatësve dhe prokurorëve, zbuluan sot se gjyqtari i Gjykatës së ...

Vettingu “trondit” gjyqtarin Admir Thanza, zbulohet dënimi për vjedhje në 1999

ABC News - 10.07.2018

Procesi i vettingut zbuloi një të fshehtë 19 vjeçare të gjyqtarit të Gjykatës së Lartë, Admir Thanza. Në vitin 1999 ai është dënuar për “vjedhje” në Itali, dëmin që nuk e ka deklaruar në formularin e ...

Vjedhja në Itali, gjyqtari Thanza me lot në sy: E pranova për nipin

Top Channel - 10.07.2018

Në seancën e KPK, ONM-ja zbuloi se gjyqtari Admir Thanza ka qenë i dënuar për vjedhje në shtetin italian, të dhënë që nuk e ka deklaruar në formular. “Admir Thanza ka qenë i dënuar nga shkalla e parë ...

Lajmet kryesore të ditës, 10/07/2018 – 13:00

Top Channel - 10.07.2018

Një edicion i shkurtër informativ në faqen e internetit të Top Channel,me zhvillimet e deritanishme në vend, rajon, botë, sport e me gjerë. Për më tepër ndiqni videon: VETTINGU, GJYQTARI REZULTOI I ...

Gjyqtari qan para KPK: Ja pse e pranova dënimin në Itali

SOT - 10.07.2018

Vetë gjyqtari ishte i pranishëm në seancë, ku pranoi dënimin në Itali, duke thënë se ishte përfshirë në vjedhje për raporte humanizmi dhe për shkak të marrëdhënieve familjare.

PD: Presidenti të shkarkojë gjyqtarin Admir Thanza!

Top Channel - 10.07.2018

Partia Demokratike i ka kërkuar të martën Presidentit të Republikës që të shkarkojë menjëherë gjyqtarin Admir Thanza për fshehje të dënimit në Itali në formularin e dekriminalizimit.

Gazetarja Klodiana Lala deklaron fakte tronditëse për gjyqtarin Admir Thanza

SOT - 10.07.2018

Gazetarja e News 24 Klodiana Lala raporton fakte të reja mbi çështjen e gjyqtarit Admir Thanza. Sipas Lalës Thanza pranoi dënimin por jo krimin, pasi sipas tij ai mori përsipër krimin e kryer në ...

Thanza i lidhur me krimin dhe i dënuar në Itali, ‘shpërthen’ Braçe: Është votuar dy herë në Kuvend, ja pse ulërinte ...

SOT - 10.07.2018

Deputeti i PS-së Erion Braçe ka reaguar menjëherë pas seancës së Vetingut për Gjykatësin Admir Thanza, të cilit iu gjetën një sërë shkeljesh në deklaratën e tij të pasurisë, po dhe sa i përket ...

“I dënuar për grabitje në Itali!” Thanza: Po, por ishte vendim i padrejtë

SOT - 10.07.2018

Një seancë mjaft e vështirë për gjyqtarin Admir Thanza në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit që ka renditur një sërë problemesh të rënda në të shkuarën e kandidatit për në Këshillin e Lartë ...

Anëtari i Gjykatës së Lartë në “sitën” e Vettingut

Top Channel - 10.07.2018

Ka nisur rreth orës 09:30 seanca dëgjimore në KPK për anëtarin e Gjykatës së Lartë, gjyqtarin Admir Thanza. Trupa gjykuese përbëhet nga Brunilda Bekteshi, Lulzim Hamitaj dhe Olsi Komici.

Nga burgu në Itali, te dupleks-i në Gjirin e Lalëzit, gjyqtari Thanza: Është buka dhe e ardhmja e fëmijëve të mi

Mapo - 10.07.2018

Ka nisur seanca dëgjimore për Admir Thanza, gjyqtar i Gjykatës së Lartë. Thanza përfaqësohet nga avokati Theodhori Sollaku. Sollaku që në nisje të seancës ka shprehur shqetësimin se pse ka ndryshuar ...

Anëtari i Gjykatës së Lartë, i dënuar për vjedhje në Itali!

Top Channel - 10.07.2018

Ka nisur rreth orës 09:30 seanca dëgjimore në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit për anëtarin e Gjykatës së Lartë, gjyqtarin Admir Thanza. ONM-ja ka zbuluar se gjyqtari Thanza ka qenë i dënuar për ...

Gjyqtari përballë vettingut, KPK: Nuk justifikon pasurinë, ka kryer deklarim të rremë

SOT - 10.07.2018

Gjyqtari i Gjykatës së lartë, Admir Thanza po përballet sot me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Thanza është i pranishëm në seancën dëgjimore si dhe shoqërohet nga avokati i tij.

Prokurori Kostaq Beluri para Vettingut, KPK: Justifikon pasurinë, s’ka kryer deklarim të rremë

BalkanWeb - 10.07.2018

TIRANE – Prokurori Kostaq Beluri ka kaluar sot në ‘sitën’ e Vettingut. Ai është përballur me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit (KPK) si pjesë e listës prioritare për shkak të kandidimit të tij si ...

“Çudira shqiptare”, gjyqtari i dënuar për vjedhje në Itali: S’e kam kryer, por e pranova për humanizëm

Botasot - 10.07.2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit mbajti sot një seancë dëgjimore me anëtarin e Gjykatës së Lartë, gjyqtarin Admir Thanza. Gjatë seancës doli në dritë se ONM-ja ka zbuluar se gjyqtari Thanza ka qenë ...

Probleme edhe me pasurinë, gjyqtari Thanza: Është buka dhe e ardhmja e fëmijëve të mi

Top Channel - 10.07.2018

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Admir Thanza nuk ka pasur probleme vetëm me dënimin për vjedhje në Itali, të cilin e kishte mbajtur të fshehtë. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konstatoi edhe ...