TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Osmani: Dallon propozim-rezoluta për gjenocidin dhe platforma për dialogun

Telegrafi - 16.05.2019

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani në seancën e sotme, ka thënë se propozim rezoluta për gjenocidin serb në Kosovë dhe platforma për dialogun janë në kundërshtim me ...

Veseli: I besuam drejtësisë ndërkombëtare, mbetem të zhgënjyer

Koha.net - 16.05.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në seancën e jashtëzakonshme për formimin e Komisionit Shtetëror për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë, ka deklaruar se plaga më e ...

Veseli: Do të formohet një komision shtetëror e pastaj një tribunal ndërkombëtarë për krimet serbe

Zeri - 16.05.2019

Kryeparlamentari, Kadri Veseli ka kërkuar ngritjen e një tribunali ndërkombëtarë për të dënuar gjenocidin serb në Kosovë, raporton "Zëri.info". LEXO EDHE Veseli: Këtë javë do t'i dërgoj letër BE-së ...

Hoti: Çështja e gjenocidit serb të zgjidhet para se të normalizohen marrëdhëniet me Serbinë

Zeri - 16.05.2019

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka kërkuar që çështja e gjenocidit serb në Kosovë të zgjidhet para se të normalizohen marrëdhëniet me shtetin serb.

Edhe PSD mbështet projektrezolutën për gjenocidin serb në Kosovë

Botasot - 16.05.2019

(E plotësuar) - Partia Socialdemokrate iu është bashkuar partive tjera në mbështetje të projektrezolutës për gjenocidin e kryer serb në Kosovë. Deputetja e PSD-së Shqipe Pantina ka thënë se vërejtjet ...

Sherifi prezanton projektrezolutën për gjenocidin serb në Kosovë

Botasot - 16.05.2019

Deputeti i Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka prezantuar projektrezolutën për gjenocidin e kryer serb në Kosovë, ku ka thënë se kjo rezolutë është bërë me qëllimin që t’i jepet fund ...

Gaxherri: Është e dhimbshme, por gjenocidi duhet të argumentohet me fakte

Gazeta Express - 16.05.2019

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK’së, Besa Gaxherri ka folur rreth fotografive të cilat deputetja e PDK’së Flora Brovina i ka sjellë sot në Kuvend.

Kuvendi i Kosovës, seancë për gjenocidin serb

Alsat - 16.05.2019

Kuvendi I Kosovës po diskuton për gjenocidin e krimet serbe në Kosovë, konkretisht për themelimin e Tribunalit Ndërkombëtarë që do të hulumtojë dhe konfirmojë gjenocidin që forcat serbe kanë bërë në ...

Kush e fshehu këtë fotografi tash e 20 vjet?

Gazeta Express - 16.05.2019

Institucionet e vendit, më saktësisht Kryeparlamentari Kadri Veseli, është kujtuar që pas plotë 20 vjetësh të nisë iniciativën për themelimin e një Tribunali , ku do të gjykohen krimet dhe gjenocidi ...

Rugova: T’i dërgojmë mesazh Brukselit se Serbia ka ushtruar gjenocid në Kosovë

Gazeta Express - 16.05.2019

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Naser Rugova në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës që po mbahet tani tha se krerët e shtetit duhet t’i dërgojnë mesazh Brukselit se nuk do të ...

Pozita e opozita të bashkuar kundër gjenocidit serb në Kosovë

Zeri - 16.05.2019

Pozita dhe opozita janë bashkuar për votimin e rezolutës për gjenocidin serb në Kosovës. Deputeti nga radhët e Nismas për Kosovës, Zafir Berisha tha se ndonëse kjo rezolutë është e vonuar, ajo do të ...

Lushtaku: Me votimin e rezolutës, Serbia do të paguaj për krimet e saj

Zeri - 16.05.2019

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Mërgim Lushtaku në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës që po mbahet tani tha se përmes rezolutës që do të miratohet në Kuvendin e Kosovës, do ...

Kuvendi po diskuton për gjenocidin e krimet serbe në Kosovë

Koha.net - 16.05.2019

Kuvendi ka nisur seancën ku po diskutohet rreth gjenocidit e krimeve serbe në Kosovë. Është miratuar mocioni procedural i deputetes së AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi që në tri institucione, Kuvend, ...

Thaçi: Komisioni për Tribunalin, puna më e mençur që mund të bëjë Kuvendi

Gazeta Express - 16.05.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka përkrahur nismën e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb, duke thënë se kjo është puna më e mençur që mund të bëjë ...

Deputetët nuk e votojnë mocionin e PSD-së për shkurtimin e pikave të rendit të ditës

Telegrafi - 16.05.2019

Ka filluar seanca e Kuvendi të Kosovës në të cilën pritet të shqyrtohen disa pika për gjenocidin e Serbisë në Kosovë. Mirëpo kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në mirëkuptim propozoi që ...

Deputetët i lënë në pritje shoqatat e prekura nga gjenocidi serb, fillimisht diskutojnë për tema tjera

Zeri - 16.05.2019

Ndonëse në seancën e sotme plenare të Kuvendit të Kosovës po marrin pjesë edhe familjarë të të pagjeturve dhe familjarë të personave që kanë qenë të goditur nga gjenocidi serb në luftën e fundit në ...

Kuvendi po debaton për draft-rezolutën që e fajëson Serbinë për gjenocid

Evropaelire - 16.05.2019

Kuvendi i Kosovës po shqyrton propozim-rezolutën për “gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës të ish-regjimit shtetëror serb në Kosovë”.

Fillon seanca për tribunalin e krimeve serbe në Kosovë (Video)

Telegrafi - 16.05.2019

Ka filluar seanca e Kuvendi të Kosovës në të cilën pritet të shqyrtohen disa pika për gjenocidin e Serbisë në Kosovë. Në këtë seancë në rend do të shqyrtohet rezoluta për gjenocidin, krimet kundër ...

Veseli: Serbia do të përgjigjet për krimet, kriminelët do të dënohen

Gazeta Express - 16.05.2019

Kryeparlamentari Kadri Veseli, i shoqëruar nga drejtori i Institutit të mjekësisë ligjore, Arsim Gërxhaliu kanë vizituar vendin ku po ruhen eksponatet e rrobave të të vrarëve dhe artefaktet e ...

Osmani: Dallon propozim-rezoluta për gjenocidin dhe platforma për dialogun

Botasot - 16.05.2019

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani në seancën e sotme, ka thënë se propozim rezoluta për gjenocidin serb në Kosovë dhe platforma për dialogun janë në kundërshtim me ...

Veseli fton të gjithë të bashkohen për dënimin e gjenocidit serb

Kosova Live - 16.05.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në seancën e jashtëzakonshme që ka ftuar ai për formimin e Komisionit Shtetëror për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë, ka deklaruar se ...

Veseli ua dërgon deputetëve propozimin për Komision Shtetëror për dokumentimin e krimeve serbe në Kosovë

Zeri - 15.05.2019

Kuvendi i Kosovës do të mbajë nesër një seancë ku për pikë të rendit të Ditës do të ketë propozimin e Kryetarit, Kadri Veseli për themelimin e Komisionit Shtetëror për dokumentimin e krimeve të ...

Hoxha: Ndërtimi i Muzeut të Gjenocidit serb, mundëson dokumentimin e një ndër periudhave më të errëta

Botasot - 15.05.2019

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka përkrahur iniciativën për ndërtimin e Muzeut të gjenocidit dhe Memorialit të Dëbimit te Stacioni i trenit në Prishtinë, dhe me këtë rast ka ...

Nesër seanca për gjenocidin serb në Kosovë

Botasot - 15.05.2019

Deputetët e Kuvendit të Kosovës do të mblidhen sërish nesër në një seancë plenare ku do të votohet për një rezolutë për gjeonicidin serb në Kosovë. Seanca i ka 7 pika të rendit të ditës ku ndër të ...

LDK mbështet projektrezolutën për gjenocidin serb në Kosovë

Telegrafi - 16.05.2019

Deputeti i LDK-së Armend Zemaj ka deklaruar se partia pjesë e të cilës është e mbështet projektrezolutën për gjenocidin serb në Kosovë. Ai ka bërë të ditur se ky gjenocid përpos që do të kërkohet të ...

Gaxherri: Trishtohemi, por duhet të argumentojmë krimet serbe

Albeu.com - 16.05.2019

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK’së, Besa Gaxherri ka folur rreth fotografive të cilat deputetja e PDK’së Flora Brovina i ka sjellë sot në Kuvend.

Rugova: T’i dërgojmë mesazh Brukselit se Serbia ka ushtruar gjenocid në Kosovë

Zeri - 16.05.2019

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Naser Rugova në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës që po mbahet tani tha se krerët e shtetit duhet t’i dërgojnë mesazh Brukselit se nuk do të ...

Lushtaku: Serbia do të paguaj për krimet e saj

Gazeta Express - 16.05.2019

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Mërgim Lushtaku në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës që po mbahet tani tha se përmes rezolutës që do të miratohet në Kuvendin e Kosovës, do ...

Thaçi: Formimi i komisionit për Tribunalin, puna më e mençur që mund të bëjë Kuvendi

Botasot - 16.05.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka përkrahur nismën e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb, duke thënë se kjo është puna më e mençur që mund të bëjë ...

Kuvendi nis debatin për draft-rezolutën që e fajëson Serbinë për gjenocid

Medial - 16.05.2019

Kuvendi i Kosovës po shqyrton propozim-rezolutën për “gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës të ish-regjimit shtetëror serb në Kosovë”.

Kuvendi diskuton sot për draft-rezolutën që e fajëson Serbinë për gjenocid

ABC News - 16.05.2019

Kuvendi i Kosovës pritet të shqyrtojë sot propozim-rezolutën për “gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës të ish-regjimit shtetëror serb në Kosovë”.

Fillon seance plenare për gjenocidin serb në Kosovë

Zeri - 16.05.2019

Ka filluar seanca plenare e Kuvendit të Kosovës ku në rend të ditës janë: Rezoluta për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës të ish-regjimit shtetëror serb në Kosovë; formimi i ...

Veseli fton të gjithë të bashkohen për dënimin e gjenocidit serb në Kosovë, shpalos planin e tij

Telegrafi - 16.05.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në seancën e jashtëzakonshme që ka ftuar ai për formimin e Komisionit Shtetëror për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë, ka deklaruar se ...

Veseli ua dërgon deputetëve propozimin për Komision Shtetëror për dokumentimin e krimeve serbe në Kosovë

Tetova Sot - 15.05.2019

Kuvendi i Kosovës do të mbajë nesër një seancë ku për pikë të rendit të Ditës do të ketë propozimin e Kryetarit, Kadri Veseli për themelimin e Komisionit Shtetëror për dokumentimin e krimeve të ...

Kuvendi nesër mblidhet në seancë, 5 pika për gjenocidin serb në Kosovë

Koha.net - 15.05.2019

Kuvendi i Kosovës ka caktuar për nesër seancë të re plenare, që ka në rend dite 7 pika. Seanca planifikohet të nisë në orën 10:00. Koha për deklarime jashtë rendit të ditës dhe Koha për pyetje ...

Thaçi: Rezoluta dhe Komisioni për gjenocidin serb, punë e mençur nga Kuvendi

Koha.net - 16.05.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka përkrahur nismën e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb, duke thënë se kjo është puna më e mençur që mund të bëjë ...

Veseli fton të gjithë të bashkohen për dënimin e gjenocidit serb në Kosovë

Botasot - 16.05.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në seancën e jashtëzakonshme që ka ftuar ai për formimin e Komisionit Shtetëror për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë, ka deklaruar se ...

Veseli ua dërgon deputetëve propozimin për Komisionin Shtetëror për dokumentimin e krimeve të luftës të regjimit serb ...

Telegrafi - 15.05.2019

Kuvendi i Kosovës do të mbajë nesër një seancë ku për pikë të rendit të Ditës do të ketë propozimin e Kryetarit, Kadri Veseli për themelimin e Komisionit Shtetëror për dokumentimin e krimeve të ...

Kuvendi mbanë nesër seancë, diskutohet për rezolutën për gjenocidin dhe krimet e luftës të ish-regjimit serb në Kosovë

Zeri - 15.05.2019

Kuvendi i Kosovës nesër do të mbajë seancë plenarë. Sipas njoftimit për media seanca do të mbahet në orën 10:00. Në këtë seancë do të diskutohet për rezolutën për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit ...

Thaçi: Formimi i komisionit për Tribunalin, puna më e mençur që mund të bëjë Kuvendi

Telegrafi - 16.05.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka përkrahur nismën e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb, duke thënë se kjo është puna më e mençur që mund të bëjë ...

Mësohet propozimi i Veselit për komision për dokumentimin e krimeve të Serbisë në Kosovë

Gazeta Express - 15.05.2019

Kuvendi i Kosovës do të mbajë nesër një seancë ku për pikë të rendit të Ditës do të ketë propozimin e Kryetarit, Kadri Veseli, për themelimin e Komisionit Shtetëror për dokumentimin e krimeve të ...

Kuvendi mbanë nesër seancë, diskutohet për rezolutën për gjenocidin dhe krimet e luftës të ish-regjimit serb në Kosovë

Telegrafi - 15.05.2019

Kuvendi i Kosovës nesër do të mbajë seancë plenarë. Sipas njoftimit për media seanca do të mbahet në orën 10:00. Në këtë seancë do të diskutohet për rezolutën për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit ...

Krimet e luftës, Thaçi: Formimi i komisionit puna më e mençur

BalkanWeb - 16.05.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përkrah nismën e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli lidhur me krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb, duke e cilësuar si punën më të mençur që mund të bëjë ...

Thaçi: Rezoluta për gjenocidin, puna më e mençur e Kuvendit!

RTSH - 16.05.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka përkrahur nismën e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb, duke thënë se kjo është puna më e mençur që mund të bëjë ...

Kuvendi mbanë nesër seancë, diskutohet për rezolutën për gjenocidin dhe krimet e luftës të ish-regjimit serb në Kosovë

Tetova Sot - 15.05.2019

Kuvendi i Kosovës nesër do të mbajë seancë plenarë. Sipas njoftimit për media seanca do të mbahet në orën 10:00. Në këtë seancë do të diskutohet për rezolutën për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit ...

Thaçi: Të gjithë së bashku për të dënuar gjenocidin serb, gjë e mençur formimi i tribunalit

Java News - 16.05.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përkrah nismën e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli lidhur me krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb, duke e cilësuar si punën më të mençur që mund të bëjë ...

Parlamenti mblidhet nesër për gjenocidin serb në Kosovë

Gazeta Express - 15.05.2019

Kuvendi i Kosovës nesër do të mblidhet në një seancë pleanre ku do të shqyrtohet Propozim-Rezoluta për gjenocidin serb në Kosovë. Në mesin e pikave të rendit të ditës së seancës së të enjtes është ...

Parlamenti mblidhet nesër për gjenocidin serb në Kosovë

Botasot - 15.05.2019

Kuvendi i Kosovës nesër do të mblidhet në një seancë pleanre ku do të shqyrtohet Propozim-Rezoluta për gjenocidin serb në Kosovë. Në mesin e pikave të rendit të ditës së seancës së të enjtes është ...

Parlamenti mblidhet nesër për gjenocidin serb në Kosovë

Ina - 15.05.2019

Kuvendi i Kosovës nesër do të mblidhet në një seancë pleanre ku do të shqyrtohet Propozim-Rezoluta për gjenocidin serb në Kosovë. Në mesin e pikave të rendit të ditës së seancës së të enjtes është ...

Kuvendi i Kosovës mban seancë për gjenocidin serb në Kosovë

Botasot - 16.05.2019

Kuvendi i Kosovës do të mbajë sot seancë plenare ku do të votohet rezoluta për gjenocidin serb në Kosovë. Seanca i ka shtatë pika të rendit të ditës, ku ndër të tjera është propozim rezoluta për ...