TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Brenda tre ditëve, aeroportet dhe pikat kufitare me tabela me emrin e ri

Flaka - 12.02.2019

Brenda tre ditëve në aeroportet e vendit dhe pikat kufitare, do të vendosen tabelat e reja me emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”, njofton Qeveria, përcjell FLAKA.

Qeveria njofton ndryshimin e emrit në Republika e Maqedonisë së Veriut

Alsat - 12.02.2019

Qeveria ka kumtuar mbrëmjen e sotme me anë të një lajmërimi për ndryshimin e emrit në Republika e Maqedonisë së Veriut dhe për hyrjen në fuqi të marrëveshjes finale, amandamenteve kushtetuese dhe ...

Pasaporta e Maqedonisë së Veriut edhe në gjuhën shqipe

Koha.net - 12.02.2019

Maqedonia e Veriut ka filluar me ndërrimin e emërtimit të dokumenteve. Pasaporta e re do të jetë në katër gjuhë, pra edhe në gjuhën shqipe, transmeton alsat.

Kosova prej sonte ka filluar ta quajë Maqedoninë me emrin “Maqedonia e Veriut”

Lajm - 12.02.2019

Republika e Kosovës prej sonte ka filluar zyrtarisht ta quajë Maqedoninë me emrin Maqedonia e Veriut,shkruan gazeta Lajm. Promovimin zyrtar të këtij emri nga Kosova e ka bë në Shkup ambasadori i ...

Qeveria: Hyjnë në fuqi Marrëveshja e Prespës dhe emri Republika e Maqedonisë së Veriut

Medial - 12.02.2019

Shkup, 12 shkurt 2019 (MEDIAL) – Nga Qeveria informojnë se sot hyn në fuqi Marrëveshja Përfundimtare për zgjidhjen e dallimeve të përshkruara në rezolutat 817 (1993) dhe 845 (1993) të Këshillit të ...

Ja si do të duket ballina e pasaportave të reja

Alsat - 12.02.2019

Derisa institucionet kanë filluar me vendosjen e tabelave me mbishkrimet e reja, Republika e Maqedonisë së Veriut, Alsat ka siguruar modelin se si do të duken pasaportat me emrin e ri.

Bakojani: Gjithsesi se vendin fqinj do ta quaj Maqedonia e Veriut

Alsat - 11.02.2019

Ish-shefja e diplomacisë greke, ndërsa tani deputete e Demokracisë së Re, Dora Bakojani, në një intervistë për radion greke “Njuz247” thotë se për vendin tonë do ta përdorë emrin e ri Maqedonia e ...

Tabelat në pikat kufitare me emrin e ri, do të vendosen nesër

Flaka - 11.02.2019

Ndryshimi i tabelave me emrin e ri kushtetues të shtetit do të fillojë nga kalimet kufitare. Jo zyrtarisht, në vendkalimi “Bogorodica” ka mbëri tashmë tabela me emrin e ri të vendit, por nuk dihet ...

Largohet mbishkrimi "Qeveria e Republikës së Maqedonisë"

Gazeta Express - 11.02.2019

Mbishkrimi me shkronjat “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” tanimë është mënjanuar nga objekti i ...

Nis heqja e mbishkrimeve me emrin Maqedoni

Evropaelire - 11.02.2019

Maqedonia e Veriut dhe Greqia nga e hëna kanë nisur me zbatimin e Marrëveshjes së Prespës. Tabela e parë me emrin e ri Republika e Maqedonisë së Veriut ka mbërritur në vendkalimin kufitar Bogorodica ...

Qeveria largoi mbishkrimin “Qeveria e Republikës së Maqedonisë”

Alsat - 11.02.2019

“Qeveria e filloi edhe në praktikë zbatimin e Marrëveshjes së Prespës. Siç po e shihni, ndodhemi para godinës së Qeverisë, në të cilën tashmë nuk figuron mbishkrimi “Qeveria e Republikës së ...

Bakoyannis: Vendin fqinjë do ta quajmë Maqedonia e Veriut, por jo edhe maqedonase

Telegrafi - 11.02.2019

Ish-shefja e diplomacisë greke, tani deputete e Demokracisë së Re, Dora Bakoyannis, në një intervistë për radion greke “News247” tha se vendi ynë do të përdorë emrin e ri Maqedonia e Veriut, por nuk ...

Bakojani: Gjithsesi se vendin fqinj do ta quaj Maqedonia e Veriut

Medial - 11.02.2019

Athinë, 11 shkurt 2019 (MEDIAL) – Ish-shefja e diplomacisë greke, ndërsa tani deputete e Demokracisë së Re, Dora Bakojani, në një intervistë për radion greke “Njuz247” thotë se për vendin tonë do ta ...

Boshnjakovski: Gënjeshtra janë lajmet se janë shkarravitur tabelat, ato ende nuk janë vendosur

Botasot - 11.02.2019

Zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski demanton informatat që dolën në opinion se po rritet revolti tek qytetarët dhe se janë shkarravitur tabelat me emrin e ri Republika e Maqedonisë së Veriut.

Qeveria e para e ndryshoi emrin dhe filloi përdorimin e shqipes!

Flaka - 12.02.2019

Pasi qeveria njoftoi sonte se një mesazh nga Ministria e Punëve të Jashtme greke arriti, me të cilën hyn në fuqi Marrëveshja e Prespës, uebfaqja e qeverisë u riemërua si vend i Qeverisë së Republikës ...

Në pritje të mbishkrimit të ri, nesër para Qeverisë solemnisht do të ngritët flamuri i NATO-s

Medial - 11.02.2019

Shkup, 11 shkurt 2019 (MEDIAL) – Në ceremoninë solemne nesër do të ngritët flamuri i NATO-s para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë e cila së shpejti do të bart emrin Republika Veriore e Maqedonisë.

“Republika e Maqedonisë” shkon në histori – qytetarët të ndarë për emrin e ri (VIDEO)

Lajm - 11.02.2019

Qeveria e para ka filluar me ndryshimin e emrit dhe i ka larguar të gjitha mbishkrimet me emrin Republika e Maqedonisë nga ndërtesa e saj ndërsa po punon për vendosjen e mbishkrimeve tjera me emrin e ...

Qeveria njofton ndryshimin e emrit në Republika e Maqedonisë së Veriut

Flaka - 12.02.2019

Qeveria ka kumtuar mbrëmjen e sotme me anë të një kumtese për ndryshimin e emrit në Republika e Maqedonisë së Veriut dhe për hyrjen në fuqi të marrëveshjes finale, amandamenteve kushtetuese dhe ...

Shkarravitet tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Alsat - 11.02.2019

Sot ka filluar implementimi dhe vendosja e tabelave të reja me emrin e ri të shtetit mirëpo revolta e qytetarëve të pakënaqur doli në shesh pak orë pasi që u vendos tabela e parë, ashtu që tabelat e ...

Tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut” ka gjasa të vendoset në “Evzoni” dhe “Bogorodica”

Alsat - 11.02.2019

Tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut” ka gjasa të vendoset sot në kalimin kufitar me Greqinë, “Evzoni” ose “Bogorodica”. Në rrjetin social “twitter” është publikuar një foto nga ...

Qeveria e gatshme për mbishkrimin “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”

Medial - 11.02.2019

Pas marrjes së Notës verbale me të cilën Athina sot do ta informojë Shkupin se janë ratifikuar Marrëveshja e Prespës dhe protokolli për anëtarësim në NATO, dhe përmbushja e të gjitha kushteve ...

Para Qeverisë së Maqedonisë u ngrit flamuri i NATO-s (VIDEO)

Portalb - 11.02.2019

Në oborrin e Qeverisë u mbajt ceremoni solemne me rastin e ngritjes së flamurit të NATO-s përpara objektit të Qeverisë së Maqedonisë e cila së shpejti do ta bartë emrin “Qeveria e Republikës së ...

“Qeveria e Republikës së Maqedonisë”, shkon në histori

Alsat - 11.02.2019

Largohet nga godina e qeverisë mbishkrimi” Qeveria e Republikës së Maqedonisë”, i njëjti pritet të zëvendësohet me “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

Ja si do të duket ballina e pasaportave të reja

Almakos - 12.02.2019

12 Shkurt 2019 / 15:13 Derisa institucionet kanë filluar me vendosjen e tabelave me mbishkrimet e reja, Republika e Maqedonisë së Veriut, Alsat ka siguruar modelin se si do të duken pasaportat me ...

KE brenda disa ditëve do të përdor emrin Republika e Maqedonisë së Veriut

Alsat - 11.02.2019

Komisioni Evropian është duke përgatitur disa ditë para se të fillojë përdorin e emrit të ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës në Shkup dhe në Athinë, ...

Komisioni Evropian për disa ditë do të fillojë ta përdor emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Portalb - 11.02.2019

Komisioni Evropian është duke u përgatitur që për disa ditë të fillojë ta shfrytëzojë emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”, njoftoi korrespondentja e MIA- s nga Brukseli, transmeton ...

Hiqen mbishkrimet në Qeveri, do të shkruhet emri i ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Ina - 11.02.2019

Në ndërtesën e Qeverisë ka filluar heqja e mbishkrimeve dhe korrigjimi i tyre, duke i zëvendësuar me emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Ky veprim pason pas hyrjes në fuqi të plotë të ...

Largohet mbishkrimi “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” nga ndërtesa qeveritare (Foto)

Telegrafi - 11.02.2019

Mbishkrimi “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” është larguar nga fasada e ndërtesës qeveritare dhe pritet të zëvendësohen me “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

KE-ja për disa ditë do përdorë emrin e ri “Maqedonia e Veriut”

Medial - 11.02.2019

Pas do të dyja vendet e kanë ratifikuar marrëveshjen, Komisioni Evropian pret të përfundojnë të gjitha procedurat e parapara midis Shkupit dhe Athinës për hyrje në fuqi të përdorimit të emrit të ri ...

(FOTO) Shkarraviten mbishkrimet me emrin e ri Maqedonia e Veriut

Medial - 11.02.2019

Pak qaste pasi janë vendosur mbishkrimet me emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut, të njëjtat janë shkarravitur deri më tani nga aktivistë të panjohur për organet e rendit, informon ...

“Republika e Maqedonisë” hiqet nga Qeveria, pritet emri “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Medial - 11.02.2019

Shkronjat “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” tashmë janë hequr nga godina e qeverisë me qëllim që të vendosen shkronjat e reja, me emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut, informon ...

Greqi, Bakojani: Vendin fqinj do ta quaj Maqedonia e Veriut, por vendasit jo ‘maqedonas’

SOT - 11.02.2019

Ish-shefja e diplomacisë greke, tashmë deputete e opozitës Demokracia e Re, Dora Bakojani, tha në një intervistë për radion greke se për fqinjin verior do të përdorë emrin e ri Maqedonia e Veriut, ...

Largohet mbishkrimi “Qeveria e Republikës së Maqedonisë”

Botasot - 11.02.2019

Qeveria e filloi edhe në praktikë zbatimin e Marrëveshjes së Prespës. Ajo sot ka hequr mbishkrimin “Qeveria e Republikës së Maqedonisë”, pasi në të do të vendoset emri i ri “Qeveria e Republikës së ...

Bakoyannis: Vendin fqinjë do ta quajmë Maqedonia e Veriut, por jo edhe maqedonase

Botasot - 11.02.2019

Ish-shefja e diplomacisë greke, tani deputete e Demokracisë së Re, Dora Bakoyannis, në një intervistë për radion greke “News247” tha se vendi ynë do të përdorë emrin e ri Maqedonia e Veriut, por nuk ...

Qeveria njofton ndryshimin e emrit në Republika e Maqedonisë së Veriut

Almakos - 12.02.2019

12 Shkurt 2019 / 19:36 Qeveria ka kumtuar mbrëmjen e sotme me anë të një kumtese për ndryshimin e emrit në Republika e Maqedonisë së Veriut dhe për hyrjen në fuqi të marrëveshjes finale, ...

Qeveria njofton përdorimin e emrit Maqedonia e Veriut

Lajm - 12.02.2019

Qeveria ka publikuar deklaratën për hyrjen në fuqi të marrëveshjes përfundimtare me Greqinë dhe të amendamenteve kushtetuese. Njoftojmë se sot më 12 shkurt 2019, hyn në fuqi marrëveshja përfundimtare ...

Demolohet tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut” (FOTO)

Flaka - 11.02.2019

Shkup, 11 shkurt – Vetëm sa filloi të aplikohet vendosja e tabelave të reja me emrin e ri të shtetit, revolta te qytetarët doli në pah, ashtu që tabelat e reja ku shkruan Republika e Maqedonisë së ...

Tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut” ka gjasa të vendoset në “Evzoni” ose “Nëna e Zotit”

Almakos - 11.02.2019

11 Shkurt 2019 / 10:57 Tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut” ka gjasa të vendoset sot në kalimin kufitar me Greqinë, “Evzoni” ose “Bogorodica”.

Në pritje të mbishkrimit të ri, nesër para Qeverisë solemnisht do të ngritët flamuri i NATO-s

Botasot - 11.02.2019

Me ceremoni solemne nesër do të ngritët flamuri i NATO-s para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, e cila së shpejti do të bartë emrin Republika Veriore e Maqedonisë.

Demolohet tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut” (FOTO)

Ina - 11.02.2019

Vetëm sa filloi të aplikohet vendosja e tabelave të reja me emrin e ri të shtetit, revolta te qytetarët doli në pah, ashtu që tabelat e reja ku shkruan Republika e Maqedonisë së Veriut u demoluan, ...

Në objektin e Qeverisë sot do të ngritet flamuri i NATO-s

Botasot - 11.02.2019

Sot prej orës 11 në oborrin e Qeverisë do të mbahet ceremoni solemne me rastin e ngritjes së flamurit të NATO-s përpara objektit të Qeverisë së Maqedonisë e cila së shpejti do ta bartë emrin “Qeveria ...

“Qeveria e Republikës së Maqedonisë”, shkon në histori

Flaka - 11.02.2019

Largohet nga godina e qeverisë mbishkrimi” Qeveria e Republikës së Maqedonisë”, i njëjti pritet të zëvendësohet me “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

Ja si do të duket ballina e pasaportave të reja

Lajm - 12.02.2019

Derisa institucionet kanë filluar me vendosjen e tabelave me mbishkrimet e reja, Republika e Maqedonisë së Veriut, Alsat ka siguruar modelin se si do të duken pasaportat me emrin e ri.

KE brenda disa ditëve do të përdor emrin Republika e Maqedonisë së Veriut

Lajm - 11.02.2019

Komisioni Evropian është duke përgatitur disa ditë para se të fillojë përdorin e emrit të ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës në Shkup dhe në Athinë, ...

Komisioni Evropian për disa ditë do të fillojë ta përdor emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Lajm - 11.02.2019

Komisioni Evropian është duke u përgatitur që për disa ditë të fillojë ta shfrytëzojë emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Brukseli, transmeton ...

Historike, hiqet emri Maqedoni nga ndërtesa e Qeverisë

Albeu.com - 11.02.2019

Në ndërtesën e Qeverisë ka filluar heqja e mbishkrimeve dhe korrigjimi i tyre, duke i zëvendësuar me emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Ky veprim pason pas hyrjes në fuqi të plotë të ...

Largohet mbishkrimi “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” nga ndërtesa qeveritare

Botasot - 11.02.2019

Mbishkrimi “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” është larguar nga fasada e ndërtesës qeveritare dhe pritet të zëvendësohen me “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

KE-ja për disa ditë do përdorë emrin e ri “Maqedonia e Veriut”

Tetova Sot - 11.02.2019

Komisioni Evropian po përgatitet për disa ditë të fillojë ta përdorë emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Pas do të dyja vendet e kanë ratifikuar marrëveshjen, Komisioni Evropian pret të ...

Shkarraviten mbishkrimet me emrin e ri Maqedonia e Veriut

Tetova Sot - 11.02.2019

Pak qaste pasi janë vendosur mbishkrimet me emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut, të njëjtat janë shkarravitur deri më tani nga aktivistë të panjohur për organet e rendit, informon ...