TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Buxhovi: Handke është një prozator i mirë, por më radikal se serbët

Evropaelire - 10.10.2019

Historiani dhe publicisti kosovar, Jusuf Buxhovi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë kujton qëndrimet politike të shkrimtarit austriak, Peter Handke, i cili të enjten u shpërblye me Çmimin ...

Çmimi Nobel për Letërsi i jepet austriakut Peter Handke

Albeu.com - 10.10.2019

Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke . Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk. Lajmi sapo u njoftua në Twitter nga " Nobel Prize".

“Nobeli” për adhuruesin e Millosheviçit, reagon ashpër Cakaj: E turpshme, si viktimë e gjenocidit …

BalkanWeb - 10.10.2019

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka reguar ashpër pas vendimit të Komitetit të Nobelit për t’i akorduar këtë çmim për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke.

Nobeli në letërsi i akordohet Handke dhe Tokarczuk

DW - 10.10.2019

Çmimet Nobel për Letërsi i fitojnë Handke dhe Tokarczuk Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk merr çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2018, ndërsa për vitin 2019 fitues shpallet austriaku Peter Handke.

Adhuroi deri në vdekje Millosheviçin, kush është shkrimtari antishqiptar që fitoi çmimin Nobel

BalkanWeb - 10.10.2019

Shkrimtari austriak, Peter Handke, ka fituar çmimin Nobel për Letërsi, i shpërndarë sot nga Akademia Suedeze. Por, kush është Peter Handke? Handke është një shkrimtar i urryer për shqiptarët e ...

“Vendim i turpshëm”, komenti i Vlora Çitaku për dhënien e çmimit “Nobel” adhuruesit të Milosheviç-it

Java News - 10.10.2019

Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke, janë fituesit e fundit të çmimit prestigjioz “Nobel” për Letërsinë, që u nda sot në Suedi.

Fituesi i çmimit Nobel për Letërsi, kundërshtar i sulmeve të NATO-s dhe përkrahës i Millosheviqit – vijnë reagimet e ...

Telegrafi - 10.10.2019

Shkrimtari austriak Peter Handke (1942), këtë vit fitues i çmimit Nobel në letërsi është bërë një nga shkrimtarët e njohur evropianë. Megjithatë, sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, ai njihet ...

Fitoi Nobelin, shkrimtari që "çmendej" pas kriminelit të Serbisë dhe "lau me lot" vdekjen e tij (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.10.2019

Çmimi Nobel për letërsinë i ka shkuar dy shkrimtarëve, polakes Olga Tokarczuk dhe austriakut Peter Handke , për një “punë influencuese në linguistikë që ka eksploruar mbi eksperiencat njerëzore.

Blerim Reka e quan skandaloze ndarjen e Nobelit për Letërsi Peter Handkes

Koha.net - 10.10.2019

Ish-diplomati dhe profesori universitar, Blerim Reka, përmes një statusi në rrjetin social Facebook e ka quajtur skandaloze vendimin e jurisë që Nobeli i sivjetshëm për letërsi t'i jepet një ...

Reagimi i parë për Nobelin; Vlora Çitaku: Një vendim i turpshëm!

Mapo - 10.10.2019

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka qenë zyrtarja e parë shqiptare që ka reaguar publikish kundër vendimit të Akademisë Suedeze për çmimin Nobel në Letërsi.

Vlora Çitaku reagon pasi Peter Handkes i ndahet çmimi Nobel

Gazeta Express - 10.10.2019

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut, Peter Handke, iu nda çmimi Nobel për Letërsi. “Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter Handke ...

Kush është nobelisti austriak që qante për Millosheviçin

Mapo - 10.10.2019

Shqiptarët nuk patën një mundësi për të gëzuar me dhënien e çmimeve Nobel në Letërsi, pasi shkrimtari shqiptar favorit, Ismail Kadare, nuk e fitoi as këtë vit, por ama shqiptarët kanë një mundësi për ...

E adhuroi deri në vdekje Sllobodan Millosheviqin – Akademia suedeze sot i dha çmimin Nobel Peter Handkes

Gazeta Express - 10.10.2019

Peter Hankde, shkrimtari austriak 76-vjeçar sot ka fituar çmimin Nobel për letërsi, nga Akademia suedeze. Shkrimet e Peter Handke kanë qenë kontroverse.

Reagon Vlora Çitaku: E turpshme, me Çmimin Nobel u nderua përkrahësi i Milloshoviqit

Botasot - 10.10.2019

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar ashpër pasi me Çmimin Nobel për letërsi u nderua Peter Handke. Sipas Çitakut, Handke e ka lavdëruar dhe mbështetur ...

Humbi sërish Nobel-in, Kadare shfaqet me njeriun e besuar në kafene tek Liqeni

Gazeta Express - 10.10.2019

Shkrimtari Ismail Kadare ishte një nga kandidatët për çmimin Nobel , që u shpërnda ditën e sotme. Teksa fitues doli shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke, Kadare nuk ...

Vlora Çitaku e quan skandaloz dhënien e çmimit Nobel për Letërsi njeriut që e mbështeti 'Kasapin e Ballkanit'

Zeri - 10.10.2019

Ambasadorja e Kosovës në ShBA, Vlora Çitaku, përmes një postimi në Facebook e ka quajtur skandaloz çmimin e Nobel për Letërsi që iu dha Peter Handke, njeriu i cili kishte mbështetur dhe lavdëruar ...

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke fitues të Çmimit Nobel për Letërsi

Telegrafi - 10.10.2019

Autorja polake Olga Tokarczuk dhe ai austriak Peter Handke janë fitues të Çmimit Nobel për Letërsi. Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu romancierin Handke për vitin 2019, ndërsa polakes Tokarczuk ...

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke fitojnë Nobel për Letërsi

Evropaelire - 10.10.2019

Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu me Çmimin Nobel për Letrësi autoren polake, Olga Tokarczuk, dhe autorin austriak, Peter Handke. Çmimi për Tokarczukun i takon vitit 2018, ndërsa për Handken ...

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke- Shpallen fituesit e çmimit Nobel në Letërsi

Top Channel - 10.10.2019

Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe ai autriak Peter Handke janë fituesit e çmimit “Nobel” në letërsi. Saktësisht, Tokarczuk-ut iu dha çmimi për vitin 2018 me motivacionin për “një imagjinatë ...

Për herë të parë dy çmime, kush e fitoi Nobelin 2018-2019

Albeu.com - 10.10.2019

Pas skandalit të vjetshëm, sot (e enjte, 10 tetor) u dhanë dy çmime Nobel në Letërsi . Çmimi Nobel për vitin 2018 iu dha autores polake Olga Tokarczuk “për imagjinatën narrative që ka kaluar kufijtë”.

Dy Nobel për letërsinë

RTSH - 10.10.2019

Një shkrimtare polake dhe një shkrimtar austriak fituan çmimet Nobel për Letërsinë, përkatësisht për vitin 2018 dhe vitin 2019. Ata janë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke.

Foto-Lajm/ Kadare i qetë në kafe kur jepet lajmi për çmimin Nobel

Mapo - 10.10.2019

Ismail Kadare ka vijuar rutinën e tij të përditshme duke pirë kafe tek Juvenillia pranë Parkut të Liqenit me botuesin dhe mikun e tij Bujar Hudhri, ndërsa në akademinë suedeze të çmimeve Nobel ...

Peter Handke dhe Olga Tokarczuk, Nobel në letërsi

VOA - 10.10.2019

Austriaku Peter Handke është fitues u çmimit Nobel për letërsi për vitin 2019, ndërsa autorja polake Olga Tokarczuk për vitin 2018. Çmimi Nobel për letërsi nuk ishte dhënë vitin e kaluar, pas akuzave ...

Kadare nuk e fiton as këtë herë Çmimin Nobel

Gazeta Express - 10.10.2019

Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e favoritëve. Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2018 ka shkuar për shkrimtaren polake, Olga Tokarczuk.

Ndahen çmimet Nobel në Letërsi, shkojnë në Poloni dhe Austri

Mapo - 10.10.2019

Shkrimtarja dhe aktivistja polake Olga Tokarczuk u shpall fituese e çmimit Nobel në Letërsi për vitin 2018, ndërsa shkrimtari austriak Peter Handke, e mori këtë çmim për vitin 2019.

Peter Handke që kundërshtoi bombardimet e NATO’s fitues i çmimit Nobel për Letërsi

Gazeta Express - 10.10.2019

Shkrimtari austriak, Peter Handke, i njohur për qëndrimet e tij kundër bombardimeve të NATO’s që sollën lirinë e Kosovës, është shpallur fitues i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2019.

Olga Tokarczu dhe Peter Handke, laureatë të ‘Nobelit për Letërsi’

Zeri - 10.10.2019

Shkrimtarja polake Olga Tokarczu është fituese i çmimin “Nobel për Letërsi” për vitin 2018. Kjo u bë e ditur pak minuta më parë nga Akademia suedeze “Nobel”.

Përkrahësi i Millosheviqit dhe mohuesi i gjenocideve serbe merr çmimin Nobel për Letërsi

Koha.net - 10.10.2019

Përkrahësi i Millosheviqit dhe mohuesi i gjenocideve serbe, Peter Handke ka marrë çmimin Nobel për Letërsi 2019. Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në ...

Lajmi i fundit: Këta janë 2 fituesit e çmimit Nobël për Letërsi

Gazeta Express - 10.10.2019

Akademia Suedeze e Nobelit i ka shpallur 2 fitues të çmimit nobel për letërsi. Ata janë Olga Olga Tokarczuk dhe Peter Handke Arsyeja që sivjet u shpallën 2 fitues ka të bëjë me skandalin seksual që e ...

Nobelin për Letërsi e fitojnë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke

Java News - 10.10.2019

Një shkrimtare polake dhe një austriak fituan çmimet Nobel për Letërsinë. Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2018 iu dha shkrimtares polake, Olga Tokarczuk Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2019 iu dha ...

Fituesit e Nobelit për Letërsi, Olga Tokarczu dhe Peter Handke

Kosova Live - 10.10.2019

Nobelin për Letërsi, Akademia Suedeze shpall dy fitues, shkrimtarja Olga Tokarczu për vitin 2018 dhe shkrimtari Peter Handke për vitin 2019. Këtë vit Nobeli u nda për dy vite për shkak të disa ...

Austriaku Peter Handke fiton çmimin Nobel në Letërsi: Është i famshëm si kundërshtues i pavarësisë së Kosovës dhe ...

Gazeta Tema - 10.10.2019

Autorja polake Olga Tokarczuk eshte fituese e çmimit Nobel ne letersi per vitin 2018 ndersa austriaku Peter Handke jane fitues te çmimit Nobel ne Letersi per vitin 2019.

Çmimet Nobel për Letërsi i fitojnë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke

Medial - 10.10.2019

Lexime: 1 Shkrimtarja polake, Olga Tokarczukka fituar çmimin Nobël për Letërsi 2018, ndërsa çmimin për vitin 2019 e ka fituar autori austriak, Peter Handke.

Kandidat për "Nobel", si e priti Kadareja shpalljen e fituesve (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.10.2019

Ismail Kadare ka vijuar rutinën e tij të përditshme duke pirë kafe pranë Parkut të Liqenit me botuesin dhe mikun e tij Bujar Hudhri, ndërsa në akademinë suedeze të çmimeve Nobel diskutohej emri i tij.

Ndahen çmimet Nobel për Letërsinë për 2018 e 2019, një polak e një austriak fituesit

BalkanWeb - 10.10.2019

Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë as këtë vit çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e kandidatëve. Çmimi Nobel për Letërsi sivjet u nda dy herë pasi vitin e kaluar akademia suedeze e ...

Peter Handke ithar i Millosheviçit është fitues i çmimit Nobel për Letërsi

Shqipmedia - 10.10.2019

Shkrimtari austriak, Peter Handke, i njohur për qëndrimet e tij kundër bombardimeve të NATO’s që sollën lirinë e Kosovës, është shpallur fitues i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2019.

Ndahen çmimet Nobel për Letërsinë për vitet 2018-2019, kush janë fituesit

Durres Lajm - 10.10.2019

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake. Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë ...

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke- Shpallen fituesit e çmimit Nobel në Letërsi

Botasot - 10.10.2019

Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe ai autriak Peter Handke janë fituesit e çmimit “Nobel” në letërsi. Saktësisht, Tokarczuk-ut iu dha çmimi për vitin 2018 me motivacionin për “një imagjinatë ...

E adhuroi deri në vdekje Sllobodan Millosheviqin – Akademia suedeze sot i dha çmimin Nobel Peter Handkes

Botasot - 10.10.2019

Peter Hankde, shkrimtari austriak 76-vjeçar sot ka fituar çmimin Nobel për letërsi, nga Akademia suedeze. Shkrimet e Peter Handke kanë qenë kontroverse.

Olga Tokarczuk dhe Peter Handke fitojnë Nobel për Letërsi

Alsat - 10.10.2019

Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu me Çmimin Nobel për Letrësi autoren polake, Olga Tokarczuk, dhe autorin austriak, Peter Handke. Çmimi për Tokarczukun i takon vitit 2018, ndërsa për Handken ...

Vlora Çitaku reagon pasi Peter Handkes i ndahet çmimi Nobel

Medial - 10.10.2019

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut, Peter Handke, iu nda çmimi Nobel për Letërsi. “Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter Handke ...

Reagon Vlora Çitaku: E turpshme, me Çmimin Nobel u nderua përkrahësi i Milloshoviqit

Medial - 10.10.2019

14:24 | 10 Tetor 2019 Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar ashpër pasi me Çmimin Nobel për letërsi u nderua Peter Handke.

Vlora Çitaku reagon pasi Peter Handkes i ndahet çmimi Nobel

Lajmi.net - 10.10.2019

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut, Peter Handke, iu nda çmimi Nobel për Letërsi. “Komiteti Nobel vendosi që ta shpërblejë Peter Handke ...

Peter Handke që fitoi Nobelin adhuroi deri në vdekje Millosheviçin, sulmet e NATO-s i quajti krime lufte

Java News - 10.10.2019

Peter Handke, shkrimtari austriak, 76 vjeç, sot ka fituar çmimin Nobel për Letërsi, nga Akademia suedeze. Shkrimet e Peter Handke kanë qenë kontroverse.

Si reaguan Handke, mediat dhe zyrtarët austriakë pasi shkrimtarit pro-Millosheviq iu dha Nobeli

Gazeta Express - 10.10.2019

Gazeta britanike The Guardian dhe ajo austriake Der Standard në shkrimet e tyre, pasi Peter Handke u laureua me çmimin Nobel sot nga Akademia Suedeze, ia kanë përmendur shkrimtarit kontrovers ...

Si reaguan Handke, mediat dhe zyrtarët austriakë pasi shkrimtarit pro-Millosheviq iu dha Nobeli

Botasot - 10.10.2019

Gazeta britanike The Guardian dhe ajo austriake Der Standard në shkrimet e tyre, pasi Peter Handke u laureua me çmimin Nobel sot nga Akademia Suedeze, ia kanë përmendur shkrimtarit kontrovers ...

Blerim Reka e quan skandaloze ndarjen e Nobelit për Letërsi Peter Handkes

Medial - 10.10.2019

Ish-diplomati dhe profesori universitar, Blerim Reka, përmes një statusi në rrjetin social Facebook e ka quajtur skandaloze vendimin e jurisë që Nobeli i sivjetshëm për letërsi t’i jepet një ...

Si reaguan Handke, mediat dhe zyrtarët austriakë pasi shkrimtarit pro-Millosheviq iu dha Nobeli

Zeri - 10.10.2019

Gazeta britanike The Guardian dhe ajo austriake Der Standard në shkrimet e tyre, pasi Peter Handke u laureua me çmimin Nobel sot nga Akademia Suedeze, ia kanë përmendur shkrimtarit kontrovers ...

Gent Cakaj reagon pas Nobelit për adhuruesin e Millosheviçit: Si viktimë e spastrimit etnik dhe gjenocidit, jam i ...

Java News - 10.10.2019

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka reguar ashpër pas vendimit të Komitetit të Nobelit për t’i akorduar këtë çmim për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke.